Kirk Cousins
Kirk Cousins bude nejžádanějším volným hráčem NFL

WQB: Začíná Offseason

Část sezóny, která sice není tak vzrušující, ale fanoušci každého týmu si mohou najít nějaký důvod k optimismu.

Je jasné, že offseason se nemůže rovnat se základní částí a už vůbec ne s playoff, kdy neděle znamená fotbal. Tou dobou, ale už valná většina fanoušků jen smutně kouká, protože jejich tým zůstal před branami vyřazovací části. Teď už však zase mohou zvednout hlavu vzhůru. Offseason je totiž především časem nové naděje. Můžete se těšit na nové posily, zkoumat a probírat draft a fantazírovat o sladkých zítřkách. Abychom se v tom trochu vyznali, pojďme si spolu projít jízdní řád letošní offseason.

Ode dneška (tj. 20.února) mohou týmy označit jednoho svého hráče franchise nebo transition tagem a garantovat mu tak za určitých daných podmínek jednoletou smlouvu, která mu zamezuje jednat s ostatními týmy, ačkoliv by se jinak hráč stal neomezeným volným hráčem. Cena je však vysoká. Nejčastěji používaný exkluzivní franchise tag stanovuje plat hráče jako průměr pěti nejvyšších platů (na rok) hráčů na dané pozici nebo 120 procent loňského platu, cokoliv je vyšší. Účel franchise tagu (za kterým byl vytvořen) je dát týmu a jejímu důležitému hráči delší okno na vyjednání dlouhodobé smlouvy.
Momentální rychlý růst platového stropu rozevírá nůžky mezi top placenými hráči a těmi průměrnými. To silně tlačí cenu franchise tagu nahoru a týmy si tak letos hodně rozmyslí dát franchise tag nějakému nanejvýš nadprůměrnému hráči. Franchise tag tím pádem bude letos nejspíše plnit svou roli a nebude tak snadné ho zneužít na pouhé udržení hráče v týmu o rok, jelikož to nebude cenově atraktivní. Příkladem může být třeba defenzivní end Ezekiel Ansah z Detroitu Lions. Franchise tag na jeho pozici je projektovaný na 17.5 miliónu dolarů. Chtěli byste ho za tu cenu? A čím ho pak donutíte podepsat dlouhodobou smlouvu s mnohem nižším platem? Všichni se bojí toho, že vytvoří franchise tagem spirálu, jaká přivedla k rozvodu Washington Redskins a quarterbacka Kirka Cousinse. Je to pochopitelné.

Kandidátů na franchise tag proto bude letos poměrně málo. Running back Leveon Bell (Pittsburgh Steelers), protože na pozici running backa je ta částka poměrně nízko a Bell naopak chce peněz hodně. Defensive end Demarcus Lawrence (Dallas Cowboys), protože Dallas ho potřebuje a on nemá důvod spokojit se s nízkou nabídkou po vydařeném roce. A nakonec quarterback Case Keenum (Minnesota Vikings), protože jednoletá smlouva dává smysl. Možní kandidáti (ale je to spíše nepravděpodobné) ještě mohou být: WR Allen Robinson (Jacksonville), CB Kyle Fuller (Chicago), G Andrew Norwell (Carolina), DE Eekiel Ansah (Detroit) a WR Sammy Watkins (L.A. Rams). Pro zajímavost QB Drew Brees a OT Nate Solder franchise tag dostat nemohou, jelikož mají ve smlouvě klauzuli, která to zakazuje. Týmy mají čas pouze do 6. března, pak už není udělení franchise tagu povoleno.

Scouting Combine, tradiční přehlídka, cvičení v teplákách a zpovídání mezi potenciálními prospekty letošního draftu a týmy NFL, proběhne 27. února až 5. března. Všichni skauti a manažeři budou v pohotovosti, aby si připravili nákupní seznam před draftem.

Dnem 14. března se oficiálně překlopí ročník NFL do nové sezóny. Vyprší staré smlouvy a otevře se trh s volnými hráči. Už dva dny před tímto datem mají týmy povolené jednat s potenciálními novými hráči a s úderem 4 hodiny pak vypukne to pravé davové šílenství. Nejsledovanějším jedincem bude bezesporu Kirk Cousins, ale očekávám, že u něho to bude chvíli trvat. Pamatujete na Peytona Manninga v roce 2012? Cousins nemá kam spěchat a bude si pečlivě vybírat mezi zájemci tu nejlepší nabídku a situaci v klubu. A to chce čas.

 

NFL Draft proběhne 27. až 29. dubna v Dallasu. První vybírá Cleveland Browns, druhý New York Giants. Ale to se ještě může změnit. Největší humbuk bude tradičně kolem quarterbacků a i k tomu se do té doby detailněji dostanu. NFL draft je ultimátní výběr mladíků, kde se tvoří nové naděje a vítězné týmy budoucnosti. I váš tým má šanci.

Změny v NFL ke zvážení

To, že je v NFL offseason neznamená rozhodně období zimního spánku ani pro samotný management ligy. Krom nadcházejících událostí jako je Scouting Combine a NFL Draft, čeká ligové vedení a majitele klubů několik tradičních anuálních setkání a na pořadu dne opět budou některé aktuální změny. Konkrétní informace zatím nejsou, ale to mi nezabrání nevznést pár návrhů a postřehů. Tady jsou:

1. Concussion protokol potřebuje posílit. V letošním roce bylo reportováno 225 concussions během zápasů NFL. To je nejvyšší číslo v historii, o něco málo více než vloni. V USA bezpochyby velké téma. Fotbalu ubývají hráči především v mládežnických kategoriích a mnoho rodičů si hodně dobře rozmyslí, než dají své dítko na fotbal. Já problém vidím hlavně v dvojím metru na hřišti. Když je tvrdě sražen quarterback, jako by na něj pravidla neplatila. Jistě nemusím připomínat případ Toma Savage, který byl vrácen na hřiště i přes jasné příznaky, když se po tvrdém sacku na hřišti klepal jak osika. Pokud chce NFL udržet standard a myslet své rádoby výroky vážně, musí přitvrdit v uplatňování pravidel ohledně concussions, nehledě na dopad na postižený tým.

 

2. Process review potřebuje naopak umírnit a standardizovat. V Super Bowlu to bylo konečně uplatňováno správně. Co není jednoznačně průkazné, nemělo by se na základě review měnit. To neplatilo během základní části sezóny, ve které review tým NFL vzdáleně měnil rozhodčím pod rukama některá rozhodnutí, nad kterými kroutí hlavou fanoušci doteď. Mikromanagovat každý frame záznamu a dohadovat se, zdali ten míč už byl na zemi nebo jestli hráč měl či neměl posession balónu, není cílem. Cílem je otočit průkazně špatná rozhodnutí. Tečka.

3. Process najímání nových trenérů by se měl updatovat. Letošní fiasko s Josh McDanielsem jen podtrhlo nepraktičnost pozdržování oficialit pro assistenty z týmů pokračujících v playoff. Pokud by mohli podepsat s novým týmem ihned a poté pokračovat dál jako koordinátoři s dosavadním zaměstnavatelem v playoff, rozdíl je vlastně stejně jen v tom podpisu na papíře. Zákulisní šuškanda stejně všechno prozradí a zbytečně zanechává týmy, které se už musí připravovat na novou sezónu v nejistotě. Myslíte, že to může mít vliv na soustředění budoucího hlavního trenéra v dosavadním týmu? Já ne, jaký je rozdíl mezi oficiálním souhlasem k nové funkci versus slovním. V hlavě každého jedince bude nová práce tak jako tak. Na college levelu tohle funguje, trenéři a assistenti podepisují nové smlouvy v jiných týmech ještě před závěrečnými bowl zápasy a problém v tom nikdy nebyl. NFL by se měla inspirovat.

Co ještě stojí za řeč

Matt Ryan je jediný quarterback NFL, který odehrál v sezóně 2017 všechny ofenzivní snapy svého týmu (1024). Kirk Cousins chyběl 4 snapy, Drew Brees 5, Matthew Stafford 9 a tak dále. Kromě něho této mety ještě dosáhlo v útoku 28 různých ofenzivních lajnmanů. V obraně odehráli všechny defenzivní snapy pouze linebackeři Christian Kerksey, Joe Schobert (oba Clevelandu Browns) a Demario Davis (New York Jets).

Ročník 2017 ukončil hned dvě dlouhé série. Ofenzivní tackle Joe Thomas pro zranění ukončil svoji šňůru po sobě jdoucích odehraných ofenzivních snapů svého týmu (10363). Quarterback Eli Manning neslavně ukončil sérii po sobě jdoucích odehraných zápasů jako starter (210), když ho dnes již bývalý trenér Giants posadil na lavičku na úkor Geno Smitha.

Množí se různé spekulace o týmech, které se chtějí trejdovat vpřed pro quarterbacka. Jmenovitě o Buffalu a potenciálním posunu na místo New York Giants. Nebudu tvrdit, že to není možné. Ale určitě se to nestane hned. Nejdříve si týmy musí prozkoumat možnosti (Scouting Combine) a posily na trhu s volnými hráči. Pak se uvidí, co je pro každého lákavé a co není.

Čtení pro náročné (v angličtině)

NFL Free Agency 2018 Guide and Tracker
Matt Ryan only QB among 32 players who took every snap last season
Can Instagram Help Sort the NFL Draft’s Top Quarterback Prospects?

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter