Giants pre-draft
Jak na to?

Giants: Klíče k draftu

Zatím zůstáváme na druhé pozici draftu, ale záměry jsou nejasné. Můžeme věřit některým zákulisním reportům a nemusíme. Tady jsou možné scénáře. U jednotlivých hráčů (potenciálních voleb) už nebudu mluvit o nich samotných, jako spíše o důvodech, které by k jejich výběru mohli vést, případně od nich odrazovat.

Scénáře

  1. Quarterback

Eli Manning má 37 let a posledních pár sezón neměl zrovna nejlepších. O Davis Webbovi víme velké kulové. Na druhém místě draftu, ve kterém jsou takto nadějní quarterbeci, nejspíš (doufám) znovu hned tak nebudeme. To všechno říká jediné. Zvolit si quarterbacka. Dává to smysl.

1.a QB Sam Darnold. Spekuluje se, že tohle je zaslíbený hráč pro Giants a dedukce to je logická. Nový režim hledá nejen kvalitního hráče, ale také ten správný charakter. Jenže bude na dvojce ještě k sebrání?

1.b QB Josh Rosen. Jako quarterback, nejspíš dvojka draftu. Ale charakterové a zdravotní otázky pravděpodobně Giants odrazují.

1.c QB Baker Mayfield. Skvělý quarterback, vítěz Heismanovy trofeje, swagger. Velká persona s malým vzrůstem. To není zrovna styl Giants.

1.d QB Josh Allen. Velký projekt a Giants na druhém fleku hledají budoucího člena síně slávy. Mám z toho dojem, že takhle vysoko hledají už teď kompletnějšího hráče.

  1. Non-quarterback

Dostáváme se k hypotéze, že se buďto Giants žádný quarterback nezamlouvá nebo jejich zaslíbený byl vybrán na jedničce Clevelandem. Nabídka ostatních hráčů je nicméně stále široká a pestrá, je tu hned několik skvělých playmakerů, které mohou nakopnout tým vedený Eli Manningem vpřed. Trejdovat výrazně dozadu by znamenalo o ně přijít a pokud si o některém Giants myslí až tak moc, mohou ho vzít už na druhém místě, nabídkám navzdory. A taky tu žádná pořádná nabídka na trejd být nemusí. Co my víme.

2.a RB Saquon Barkley. Hype kolem Barkleyho je k nezastavení, podle mnohých to je jednoduše nejlepší hráč letošního draftu. Těžko rozporovat, Barkley je opravdu něco speciálního. Hodně versatilní back moderního střihu, jaký by se do útoku Giants bezesporu hodil. Shazuje ho však pozice. Dobrý running back se dá obvykle najít i v pozdějších kolech draftu.

2.b DE Bradley Chubb. Pass rushera potřebujeme, zvláště po výměně JPPho pryč. A Za Chubbem je nabídka na draftu hodně slabá. Rozhodně je tahle volba ve hře a to hodně. Chubb vypadá, že za to stojí.

2.c G Quentin Nelson. Rozbíječ a drtič. Ofenzivní lajna Giants potřebuje každou myslitelnou posilu. Jenže i tady platí, že kvalitního guarda lze získat i později.

2.d Někdo jiný. Pochybuji, že by byl ve hře nějaký další hráč, ale tak čistě z teoretického hlediska tu možnost zařadím. S Derwin james, S/CB Minkah Fitzpatrick, CB Denzel Ward, LB Roquan Smith, DT Veta Via …

  1. Trejd vpřed

Ano čtete dobře, trejd nahoru. Šance to je minimální, a tak ji zmiňme a kategoricky vylučme.

3.a Posun na první místo po výměně s Clevelandem Browns. Tenhle scénář by znamenal, že Giants opravdu hodně chtějí nějakého quarterbacka a Browns nikoliv. Zároveň by Giants museli věřit, že je někdo jiný může předskočit a přetahovat se tak v nabídce Clevelandu. Ale to se nestane.

  1. Trejd dozadu

Je tu vysoká a reálná šance, že se Giants nelíbí žádný quarterback, jež bude na druhé pozici k sebrání a zároveň tu bude neodolatelná nabídka na trejd, které převáží možnosti zmíněné v bodu 2. Osobně věřím, že k tomuto scénáři dojít může, ale nejspíš až v den draftu, podle volby číslo jedna. Od té se bude odvíjet celý draft a k dalšímu postupu opravdu drží kliče Giants. Týmů, které chtějí letos draftovat quarterbacka je hodně a široká paleta v nabídce přímo podbízí k posunu vpřed. Na třetím místě draftu navíc číhají New York Jets, a tak kdo chce vybírat, musí je předskočit. Cena, kterou si Giants řeknou musí a měla by být závratná. Tak už to chodí. Minimálně další první kolo navíc. Zároveň se nenechme zmást filmem Draft Day v němž Kevin Costner obere své soupeře na kost na poslední chvíli. Pravděpodobně se týmy mezi sebou baví už celé týdny a případný trejd je dohodnutý v principu předem. Prostě Giants vědí, co jim kdo nabízí, výše kompenzace je před-dohodnutá a pak už se čeká jen na „co kdyby“. Prostě třeba Buffalo nabídne nějaké volby s tím, že pokud tam bude určitý hráč, máme zájem a Giants na to řekne OK, pokud tam nebude náš zaslíbený hráč, dáme zelenou. A pak až budou Giants na řadě, jen se to celé odklepne nebo odmítne. Nějaká nečekané nabídka na poslední chvíli stále může přijít nebo Giants budou vybírat z nabídky více týmů. Nebo také rovnou všem už řekli, že nemají zájem. I to je možné.

4.a Trejd o pár míst dozadu. Pak z toho vychází de-fakto bod 2, Giants stále budou vybírat skvělého hráče, jen o několik míst později, zatímco na prvních pozicích budou mizet quarterbeci. K tomu si užijí extra volby navíc. Skvělý obchod. Mluvím tady o trejdu s New York Jets (3.místo), Clevelandem Browns (4.místo) nebo Denverem Broncos (5.místo). Všechny tyto situace jsou reálné. Jets mohou zpanikařit a bát se o konkrétní jméno, ačkoliv k nabídnutí moc draft voleb už nemají. Browns mohou chtít doplnit svého quarterbacka někým konkrétním, munici na trejd mají. A Denver zase může chtít quarterbacka své volby a ten nemusí na pětce být k mání.

4.b Trejd pryč z první desítky. Na místech 6-10 jsou týmy, které nejpravděpodobněji draftovat quarterbacka nebudou, a tak další případní zájemci o trejd vpřed mohou nabídnout až své volby od 11. místa výše plus nějakou další kompenzaci. Giants by získali pravděpodobně hodně obratem, ale zároveň by se vyšoupli z nabídky těch nejlepších hráčů draftu a museli se spokojit s více hráči slabšího potenciálu. Tahle možnost také není nutně špatná, pokud to Giants dokáží následně se svými volbami trefit. Hodně munice má Buffalo, které by mohlo nebo taky možná muselo nabídnout až 3 první kola. Dvě letos (12. a 22.) a jedno za rok. Posunout pro quarterbacka se může chtít také Miami (11. letos), Arizona (15. letos) nebo nějaký další mysteriózní a překvapivý tým.

Pravděpodobné scénáře

Spekulace a moje osobní kule mi říkají: Sam Darnold (1.a), bude-li k dispozici. Trejd na čtvrté nebo páté místo (4.a), bude-li nabídka, nebo si Giants bez skrupulí vyberou jednoho z dvojice RB Saquon Barkley (2.a) či DE Bradley Chubb (2.b).

“Draftujeme na druhém místě, kde očekáváte hráče kalibru Síně Slávy. Takže není na místě to přemyslet,” – Dave Gettleman, Giants GM. (You’re drafting [at two] what you think is gonna be a Hall of Fame player. So you can’t get too cute about the whole thing.)

Můj názor

No, a nakonec samozřejmě patří můj názor. Takže. To máte těžké …

Tak trochu mám pocit, že nic není nutně špatná volba. Pokud by Giants měli zůstal na druhém místě, kvůli quarterbackovi, jsem pro. Z trojice Sam Darnold, Josh Rosen, Baker Mayfield bych akceptoval do Giants kteréhokoliv. Ale nejsem fanda Joshe Allena. Podle mě prostě nemá ten správný X faktor a mentální schopnosti top quarterbacka. Tohle nejde naučit, jakkoliv je to QB kyborg. Nicméně mi něco našeptává, že Giants mají zálusk jedině na Sam Darnolda, tak jak říkají zákulisní reporty. Mayfield je moc divoký charakter a s Odellem dohromady by to už bylo moc a Rosen je riskantní týpek s historií zranění. Ale třeba se pletu a akceptoval bych i tyto volby. Osobně fandím Davis Webbovi, ale chápu šanci, jaká se letos prezentuje. Věří-li vedení Giants v nějakého letošního quarterbacka, jsem pro, aby jednali. Osobně ale spíše doufám v trejd dozadu, nejsem z letošní QB nabídky zas tak odvařený. Podle mě je na vrchol draftu posouvá především neukojitelná poptávka, nikoliv nutně neochvějná kvalita.

Draftovat jako dvojku někoho jiného než quarterbacka se může na první pohled zdát jako chyba a tomu pohledu rozumím. Jestli se jim žádný quarterback nelíbí nebo jejich zaslíbený zmizí jako jednička, mohou za svůj pick dostat solidní nášup a netřeba si nic nalhávat. Giants potřebují posílit na hodně místech, chce to nejen kvalitu, ale také kvantitu. Je tu ale problém s letošním draftem, který má hodně úzký vrchol. Je tu tak 5 až 10 parádních non-QB hráčů a pak to jde strmě z kopce. Vyměnit dvojku, tj. hodně pravděpodobného pro bowlera, za 2 hráče z první desítky a dvacítky se nemusí vyplatit. Ty volby už tam jsou hodně nejisté a v tomto hlubokém draftu může stejně tak být dobrý hráč ze třetího kola. Minout prémiového hráče jako jsou DE B.Chubb, G Q.Nelson nebo RB S.Barkley jen kvůli pocitu, že se nevyplatí na druhém místě by mohla být chyba. Ideální trejd, připustíme-li, že nechceme quarterbacka, tak padá například z Denverem na páté pozici nebo prostě někam do první desítky. Tak by Giants získali volby navíc a stále ještě jednoho z prémiových hráčů.

Takže to shrnu. Chtěl bych vidět quarterbacka nebo trejd pár míst vzad. To budou nervy. Těším se a obávám zároveň. Co byste dělali vy?

zdroje: espn.com, giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter, moje kule