DE Breeland Speaks

WQB: Hodnocení draftu Kansas City Chiefs

Nabízím další zhodnocení draftu pohledem fanouška, tentokráte týmu Kansas City Chiefs.

Kansas City Chiefs jsou spolu s Houstonem Texans jedinými týmy, které letos neměly výběr v prvním kole. Tuto volbu poslali Chiefs do Buffala při tradu s Bills pro zisk QB Patricka Mahomese v draftu 2017. Pro ty z vás, kteří dění v Kansasu moc nesledujete, Mahomes bude v letošní sezóně starter na pozici quaterbacka a nahradí tak Alexe Smitha, který podepsal s Washingtonem Redskins.

V důsledku této události pravděpodobně nenajdete Chiefs na prvních pozicích v hodnocení draftu, nicméně já jsem s kvalitou draftovaných hráčů velmi spokojen. Generální manažer Brett Veach odvedl skvělou práci, pro všechny picky tradoval dopředu a vybral si hráče ze svého seznamu, který dle dostupných informací čítal něco kolem stovky jmen.

Podle očekávání byli vybráni (skoro) všichni hráči do obrany a už zde můžeme hodnotit draft jako úspěšný. V obraně za loňskou sezónu vzniklo neskutečně mnoho mezer, a tak zrak celé front office směřoval právě sem. Pro zajímavost přikládám seznam odchozích obránců: LB Tamba Hali, CB Marcus Peters, CB Derrelle Revis, DL Rakeem Nunez-Roches, S Ron Parker, DT Bennie Logan, DT Kevin Pierre-Louis, CB Terrance Mitchell, CB Phillip Gaines, LB Ramik Wilson. Celý draft se nesl v koncepci, kdy všichni hráči byli vybráni především podle toho, jak zapadají do systému, jsou-li týmovým hráčem a jaký mají charakter. Pojďme si společně projít všechny výběry, které GM Brett Veach udělal.

2. kolo (46. celkově) – DE Breeland Speaks, Ole Miss

První volbou Chiefs Draftu 2018 se stal DE Breeland Speaks z univerzity Ole Miss. Speaks byl vybrán ve druhém kole a měl by nastupovat na pozici OLB, tedy outside linebackera. Vedení i trenéři v něm vidí náhradu za Tambu Hali, který rovněž přisel do NFL jako defenzivní end, ale hrál na pozici OLB. Speaks a Hali jsou si velmi podobní v tom, jak se dokáží mobilně pohybovat po hřišti, jak používají ruce, a především ve schopnostech dostat se na soupeřova QB. Dále také v tom, jak dokáží hrát v coverage. Jeden z nejpovolanějších v řadách Chiefs, Justin Houston, se vyjadřoval na jeho adresu jen v superlativech a popisoval především jeho inteligenci a chuť se učit. Přesto všechno je Speaks velmi “raw” hráčem a bude muset na sobě hodně pracovat. Přechod z univerzity do NFL není procházka růžovým sadem, a ne každý ho dokáže zvládnout.

3. kolo (75. celkově) – DT Derrick Nnadi, Florida 

Po tradu s Baltimore Ravens (Chiefs poslali výběry číslo 86 a 122 za 75) získali Kansaští do svých řad velmi kvalitní posilu na zastavování běhu. Právě v této činnosti tlačila Chiefs bota nejvíce. Nnadi není nejlepším hráčem, kterého mohli Chiefs na této pozici získat, přesto byl hodnocen jako jeden z nejlepších hráčů na draftu na zastavování běhů soupeře. Měl by se stát okamžitě starterem a operovat především při prvních dvou downech, kdy hrozí běhová hra nejvíce.

3. kolo (100. celkově) – LB Dorian O’Daniel, Clemson

O’Daniel je velkým kamarádem nově příchozího CB Kendalla Fullera. Na pozici LB je bohužel moc malý, nicméně se s ním počítá na trochu jinou pozici. Měl by se pohybovat hodně v boxu, na pozici OLB až skoro safety. Hráč s velmi dobrým přehledem a čtením hry by měl nastupovat primárně ve special teamech, nicméně jeho šance dostat se na hřiště při obraných downech není nijak vysoká. Jeho potenciál vidím pro sezónu 2019, pokud dokáže zesílit, může být velkým přínosem.

4.kolo (124. celkově) – S Armani Watts, Texas A&M

Podle odborníků velmi průměrný pick, kdy Watts prý postrádá atletičnost a má nějaké to kilo navíc. Měl nejpomalejší člunkový běh na combine ze všech defenzivních backů. Pokud ale přehlédneme tyto mnohdy zbytečné statistiky, nalezneme velmi inteligentního hráče, který velmi dobře rozpoznává hry. Příkladem je jeho video ze zápasu proti Auburnu. Watts při prvním screenu na running backa nedokázal včas změnit směr, pravděpodobně i díky jeho postavě, a byl u hráče pozdě. Stejná hra se opakovala ve druhém poločase. Zde už Watts perfektně přečetl stejný bubble screen a doslova zničil running backa pro ztrátu yardů. Jeho možnost startovat se bude odvíjet od zdraví Erica Berryho, jelikož na soupisce nalezneme už jen Daniela Sorensena a Erica Murrayho.

6.kolo (196. celkově) – CB Tremon Smith, Central Arkansas

Jak tohoto hráče představit. Zde bych se o to pokusil heslovitě. Special teamer s velkým potencionálem. 4,32 dash na jeho Pro-Day. Kvalitní bránění jeden na jednoho. Jako u každého picku v pozdějších kolech je to hráč 50 na 50. Boom or Bust. Ovšem situace na pozici cornera mu dává naději, že by se mohl v příštích letech prosadit na soupisku.

6. kolo (198. celkově) – DL Kahlil McKenzie, Tennessee

Máme tu další díl skládačky do rivality mezi Raiders a Chiefs. Kahlil McKenzie je synem GM Oaklandu Raiders. Tato skutečnost není jedinou zajímavostí. McKenzie nastupoval na univerzitě v Tennessee v defenzivní lajně, avšak do Kansasu byl draftován na pozici Guarda. Tento obrovský hráč by se mohl zapojit do rotace na pozici Guarda.

Jak už jsem zmínil na začátku. Nenápadný draft, který hodnotím velmi pozitivně. Chiefs potřebovali zásadně posílit obrané řady, a to se také stalo. Ještě bych rád poukázal na skutečnost, o které se výrazně spekulovalo. Zdali nebude Brett Veach tradovat zpět do prvního kola. Jsem velmi rád, že se tak nestalo, protože dle mého názor jeden hráč, kterého bychom brali pravděpodobně někde na konci prvního kola, nenahradí extra výběry, které jsme udělali převážně ve třetím kole. Nesmíme také zapomínat, že draft je pořád loterie a jde především o vůli, chuti pracovat a učit se. Hodnocení draftu jsem tedy pojal spíše jako představení hráčů, protože je mi jasné, že zrovna Kansas City Chiefs nejsou nejsledovanějším týmem v NFL. Ještě pracuji na takzvaných “pozičních bitvách“, které pojmu spíše jako představení starterů, ale to vydá na samostatný článek.

(EricBerry_Tribute)

Co ještě stojí za řeč

Kádr Dallasu Cowboys nepřekypuje mnoha prověřenými a hvězdnými wide receivery, natož tight endy. Vlastně prakticky žádnými. Svůj první pick v draftu investoval tým do ofenzivní lajny. Co nám to říká? Návrat k tomu, co tento tým tak vystřelilo v roce 2016. Návrat na zem. Running back Ezekiel Elliott může hodit za hlavu boje o suspendaci a soustředit se na fotbal. Dak Prescott by může začít pilovat předávky míče. A trenér Jason Garrett by si měl v ofenzivním plánu červeně zaškrtnout dvě hry. Inside zone a ouside zone run. Sem tam přidat play-action pass, aby to mělo šmrnc.

Jsem na pozoru ze situace v Indianapolis Colts. Sága okolo Andrew Lucka stále v nedohlednu. Hlavně nic neuspěchat, aby se neopakovala situace z loňska, to je mantra. Současné tempo rehabilitace mě však příliš nepřesvědčuje, tréninkový kemp se blíží a Andrew stále ještě regulérně netrénuje a nehází míčem. Pro zranění ramene a ledvin už nehrál posledních 26 zápasů týmu.

Jedno jméno zůstává pomalu zapomenuto, je to running back Adrian Peterson. Sám sice v interview prohlásil, že jeho touha dál hrát neutuchá, zájemci se však nehrnou. Na nabídku stále čeká a je otázka, zdali o něj NFL po nepodařené loňské sezóně (3.4 yardu na běh) ještě někdo stojí. Ve 33 letech tak může dojít k rozhodnutí ukončit kariéru v podstatě nedobrovolně.

Jinak okurky.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Peter King’s Favorite Stories, from SI and The MMQB

zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter