QB Alex Smith
QB Alex Smith, nyní ve Washingtonu Redskins

WQB: Offseason Washingtonu a Green Bay

Hodnocení offseason Washington Redskins

Washington Redskins vzali svou offseason pořádně od podlahy a jako první vyřešili nejdůležitější otázku, a to pozici QB. Pro většinu lidí možná překvapivě, hlavně pak přímo pro ex-Redskins QB Kirka Cousinse. Trejdem pro Alexe Smitha z Kansasu City Chiefs za CB Kendalla Fullera a pick ve 3. kole draftu 2018. Se Smithem hned podepsali smlouvu na 4 roky, o čemž se Cousins dle vlastních slov dozvěděl až prostřednictvím TV. Popsaly se tuny papíru o tom, zdali je Kirk Cousins dlouhodobě správná volba pro Redskins nebo ne. Nakonec se vedení rozhodlo, že otočí kormidlo jiným směrem a dále budou plout bez kapitána Kirka. Zda dopluje posádka Redskins na ostrov Lombardi, ukáže až čas. Každopádně tak dal management jasně najevo, že se s Cousinsem nejsou schopni dohodnout na podmínkách, které by byly pro obě strany přijatelné. Myslím si, že obě strany měli máslo na hlavě. Cousins odvedl pro Redskins spoustu dobré práce a je potřeba mu za to poděkovat. Musím ale také konstatovat, že měl ve Washingtonu de facto vše, co potřeboval. Vynikající O-line, skvělé receiving corps (Jackson, Garcon, Reed, Crowder) a do minulé sezony také ofenzivniho mága Seana McVaye jako ofenzivního koordinátora. Ale i přes to, že Kirk dělal dobrá čísla do statistik, nedosáhl s Washingtonem na výraznější úspěch. Jeho úspěšnost rapidně padala především v Red Zone, kde dokonce Skins patřili k nejhorším v lize. Smith je celkem podobný typ hráče jako Cousins, alespoň co se statistik týká. Má sice naházeno za 3 roky o 16 TD méně, na druhou stranu naházel také o 11 INT méně. Hraje spíše kratší pasy což může působit neatraktivně, ale dokáže slušně hýbat s balonem přes hřiště, a to mu nese své ovoce. Minulý rok měl dokonce QB rating lepší než Cousins a do cca 7. kola hrál ve stylu MVP. Prostě občas je potřeba otevřít okno a vyvětrat. Jestli toto rozhodnutí bylo správné nebo ne, nám ukáže až čas. Každopádně novému Vikingovi Kirkovi přeju v Minnesotě hodně štěstí.

Ihned po otevření trhu s volnými hráči sáhli Redskins pro novou akvizici právě pro Alexe Smitha v podání WR Paula Richardsona ze Seattlu, který podepsal se Skins smlouvu na 5 let za 40 miliónů dolarů. Co na to řict? Nasypat hráči, který za 4 roky v lize nachytal 1302 yardů a dal 8 TD takovou raketu? Jeho největší devizou by měla být rychlost a separace. Počítá se s ním především na hluboké routy ala DeSean Jackson. Pokud najdou společně se Smithem chemii mohl by být platným hráčem a stát se WR č.2 za Josh Doctsonem.

Dále se Skins snažili vyztužit obranu, která jim „hoří“ již pár let a tam se také poohlíželi ve free agency. Podařilo se jim opět podepsat na 3 roky „tackling machine“ LB Zacha Browna za což jsem nesmírně rád. Dále pak LB Mason Fostera, který se vrací po zranění a z Chicaga přivedli OLB Pernella McPhee. Na postu CB by mel naproti Josh Normanovi být Orlando Scandrick, nová posila z Dallasu. Zacelí tak díru po Bashaudu Breelandovi. Dále prodloužili s S Dashon Everretem a CB Quinton Dunbarem. Naopak se poroučel hybrid safety Sua Cravens, který si ovšem dal celou minulou sezonu od fotbalu pauzičku. S DT Johnatanem Hankinsem, který byl překvapivě propuštěn z Colts, společnou řeč ohledně smlouvy nenašli a tím byli Skins nuceni poohlédnout se po hráčích defenzivní lajny na draftu.

V prvním kole draftu chtěl tým jít pro Vita Vea, nejlepšího DL na draftu, ale doslova před nosem jim ho vyfoukla Tampa Bay. Proto sáhli po DL DaRonu Payneovi z Alabamy. Již třetího hráče do obrany z Alabamy za poslední 2 roky (Allen 1. kolo loni, Anderson 2. kolo loni). Payne by se měl stát ihned starterem a měl by vyztužit DL týmu proti běhu, jež měli Redskins tragickou. Navíc v divizi, kde proti vám budou nastupovat 2x za sezonu Saquon Barkley, Ezekiel Elliot nebo v neposlední řadě Jay Ajayi. To je prostě nutnost. Ve druhém kole Skins nejdříve trejdovali dolů, vyměnili si pozice se San Franciscem, a navíc od nich ještě získali na cestu volbu ve třetím kole. Do náruče jim tak spadl hráč, kterého by s největší pravděpodobností brali stejně o několik pozic výše, a to sice RB Derrius Guice z LSU. Guice se začal propadat draftem i přes to, že byl podle Mayocka hodnocen jako druhý nejlepší RB hned za Barkleyem. Spekulovalo se totiž o jeho morálce mimo hřiště. Kluk, který vyrůstal v chudinské čtvrti, otce mu zastřelili při loupežném přepadení, když mu bylo 5 let, jeho bratr je ve vězení více než doma … není divu, že kolem jeho osoby panovaly jisté „obavy“. Sice ho přezdívají Beast Mode 2.0, ale ruku na srdce, kolikrát jsme už tohle slyšeli. Ve třetím kole sáhli Skins do ofenzivní lajny a vybrali si OT z Louisville Geron Christiana. Tento pick byl pro Christiana vcelku překvapením, protože měl před draftem pohovory se zástupci hned několika klubů, Redskins mezi nimi ovšem nebyli. Nicméně předpokládá se, že startovat nebude a bude se nejprve jako backup učit od Trenta Williamse. Pak se uvidí. Čtvrté kolo přineslo CB Troy Apke (Penn State). Sice nejrychlejší cornerback na Combine, ale údajně je lepší atlet než hráč amerického fotbalu. Míní někteří odborníci. Takže si můžete o něm udělat obrázek sami. Páté kolo, Tim Settle z Virginia Tech, další špunt do DL. Když si udrží váhu, mohl by byt stealem 5. kola. Šesté kolo, hráč do defenzivy, ILB Sean Dion Hamilton. Můžete hádat odkud. Ano, Alabama. Nakonec sedmé kolo, Greg Stroman CB z Virginia Tech. A jako Mr. Irrelevant, neboli poslední pick celého draftu, wide receiver z SMU Trey Quinn. Jeho šance dostat se do kádru však není velká.

Jak vidim nadcházející sezonu ve Washingtonu?

Alex odvede dobrou práci a obrana půjde trochu více nahoru oproti letům minulým. Avšak upřímně si myslím, že to v naší těžké divizi na Giants ani Eagles stačit nebude. Možná ani na Cowboys ne. Alespoň prozatím. Můžeme pouze překvapit. Vidím to na záporné skóre 7:9. Krásné léto všem a už se těším na sezonu!!!

(HTTR)

Hodnocení draftu Green Bay Packers

I tady mi pomohl kolega, redaktor greenbaypackers.eu. Věřím, že slovenština nebude na překážku.

Ako určite všetci veľmi dobre viete, tak hneď po konci sezóny sme odvolali z funkcie dlhoročného generálneho manažéra dedka Teda Thompsona a vedenie sa nakoniec rozhodlo pre Briana Gutekunsta. My všetci fanúšikovia Green & Gold sme boli pred Draftom vo veľkom očakávaní, či pôjde Brian vlastnou cestou alebo bude pokračovať v krokoch svojho dlhoročného šéfa. Mimochodom, aby som bol presný, tak Thompson z našej organizácie neodišiel úplne a bol „degradovaný“ na post seniorského poradcu futbalových operácií. Čiže naše obavy boli oprávnené. Pred Draftom som sa sám seba pýtal, či má Gute „gule“ a bude schopný počas svojho prvého Draftu v pozícií GM spraviť niečo úplne nečakané a Brian mi túto otázku zodpovedal hneď v prvom kole. Po „krásnej“ sezóne z našej strany sme boli vlastníkmi picku číslo 14. No a keď sme boli na rade, tak vyskočil alert o trade. Packers sa tradovali na 27čku so Saints. A v tom momente som si hovoril, že či si náhodou Gute neodbehol na záchod a namiesto neho to zobral do rúk Ted. Keďže pred Draftom bolo hneď niekoľko zdrojov, ktoré uvádzali, že Packers sa snažia dostať hore po Fitzpatricka a o trade nadol nebolo ani len zmienky. (Nedá mi to a musím bonznúť svojho kolegu-Rola, ktorý mi pomáha so stránkou, po tomto picku mi od neho prišlo niekoľko neslušne formulovaných správ, poprial mi príjemný zvyšok noci a odobral sa do postele.) Následne som čakal čo sa bude diať ďalej a o pár miest na to (na 18ke) sme sa opäť objavili my a skvelý Draft v podaní Packers sa mohol oficiálne začať výberom prvého hráča. Počas prvých dvoch kôl sme zobrali 2 cornerov (Jaire Alexander, Josh Jackson). Následne ILB (Oren Burks), 3 WRs (J’Mon Moore, Marquez Valdes-Scantling, Equanimeous St.Brown), O-lajnmena (Cole Madison), EDGE rushera (Kendall Donerson), DE (James Looney) a dokonca aj puntera (JK Scott) a long snappera (Hunter Bradley).

Náš Draft hodnotím pozitívne a zjavne sa páči aj odborníkom za veľkou mlákou, keďže naša tohtoročná Draft Class sa umiestňuje pravidelne v TOP 3 Draftoch roku 2018. Veď kto by nechcel mať vo svojom tíme dvoch cornerov, ktorí sú považovaní u väčšiny odborníkov za TOP 3 corners na Drafte a v preddraftových mockoch sa títo dvaja hráči striedali na našej 14ke?! A aby som nezabudol, plus k tomu sme získali od Saints pick v prvom kole v roku 2019 navyše! Našu otrasnú secondary sme posilnili o dvoch typologicky rozdielnych hráčov, konečne sme získali ILB, ktorý dokáže hrať v coverage a pridali 3 WRs, ktorí majú pred sebou neľahkú úlohu a pred ktorou by sa viacerým hráčom rozklepali kolená. Nahradiť Jordyho Nelsona. Ako sa im to podarí naplniť? To netuším, no sú to šikovní hráči a snáď sa aspoň jeden uchytí a bude aspoň z polovice takým hráčom, akým Air Jordy bol a stále aj je, a to nie len po futbalovej stránke. Trošku ma mrzí absencia nejakého výraznejšieho OLB, avšak možno nás to v konečnom dôsledku až tak mrzieť nebude, keďže máme v tíme schopných hráčov ako do blitzov, tak aj do coverage a po rokoch tu je šanca, že naša obrana bude pod Mikom Pettinom takmer nečitateľná a bude sa tam môcť s rôznymi rozostaveniami poriadne vyšantiť. Nie ako za čias Doma Capersa, keď Stafford vedel 3 hry dopredu, čo ide naša obrana zahrať. Pettine má rád veľkých press cornerov a Kevin King s Joshom Jacksonom pod toto kritérium spadajú. Keď sa k ním na slote pridá Jaire Alexander so svojou rýchlosťou, tak to môže byť veľmi zaujímavá secondary. Budúcoročný Draft je na pass rusherov bohatý a my máme k dispozícií 2 picky v prvom kole, čiže arzenál na posun po rozdielového hráča je reálny, a žeby aj po tú poslednú (pre nás) najdôležitejšiu súčiastku na ceste za Super Bowlom?!

S Jirkom sme sa dohodli, že hráčov tu rozoberať nebudem, keďže tých mám rozobratých vo svojich podrobných článkoch a prípadní záujemcovia môžu navštíviť našu stránku a dozvedieť sa tak o našich nováčikoch niečo viacej. Myslím si, že to pre niektorých môže byť zaujímavé čítanie, tak snáď sa bude páčiť.

(Bart)

Odkazy na články o Drafte Green Bay Packers:

Draft den 1 – http://greenbaypackers.eu/dalsi-rok-dalsi-sok/

Draft den 2 – http://greenbaypackers.eu/gute-pokracuje-v-skvelej-robote/

Draft den 3 – http://greenbaypackers.eu/3-den-draftu-sa-niesol-v-znameni-prekvapeni-zhodnotenie-draftu-2018/

Co ještě stojí za řeč

Na nfl.cz začal nově publikovat Ondra Horák týdenní souhrn zpráv a tím mě tak trochu uvolnil ruce. Mohu totiž zlehka opustit faktickou stránku zpravodajství (vím, moc jsem tomu stejně nedával) a ještě víc se ponořit do obskurní sekce názorů a rádoby-analýz. Stejně se teď prd děje. Posuďte sami víkendové titulky: LB Clay Matthews (Green Bay Packers) dostal na softbale míčkem do nosu, má ho zlomený a musí podstoupit operaci. DT RaShede Hageman (Atlanta Falcons) byl zatčen za řízení pod vlivem. Ex-NFL QB Johnny Manziel debutoval v Kanadské Fotbalové Lize (CFL). …

A taky jsem moc rád, že jste se Vy, fotbalový fanoušci a nadšenci, chytili mého nápadu a dali do placu souhrny offseason či draftu pro některé z týmů NFL. Dnes mě 2 z Vás skvěle zastoupili. Věřím, že se ještě dočkáme.

Protože na psaní nebyl moc čas, shlédněte místo toho mé nové video – další povídání u čaje o týmech NFL s nejlepší letošní offseason. Souhlasíte nebo ne?

Čtení pro náročné (v angličtině)

Povídání u čaje 2 – Top 5 offseason týmů NFL 2018 (video)

Summer School: How Pat Shurmur uses pre-snap motion to manipulate the defense

zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter