QB Sam Darnold
QB Sam Darnold

WQB: Quarterback nováčci

Tento týden si mimo jiné připomeneme quarterbacky nováčky a jejich vyhlídky na novou sezónu.

Jaká je reálná šance, že ani jeden z letošních nováčků na pozici QB nebude už v prvním týdnu starting quarterbackem? Docela malá. Vlastně by to byl v posledních letech hodně velký unikát. Je to sice hezká a rozumná idea, posadit nováčka na alespoň rok na lavičku, nechat ho se rozkoukat a něco se přiučit, než bude schopný udělat ten nemalý krok, z college fotbalu mezi profíky NFL. Ale ve skutečnosti nemá vždy klub k dispozici zkušeného veterána, kterému by na ten rok svěřil otěže, a hlavně nemá dost trpělivosti a jistoty, aby ten čas proher přečkal.

Nebylo tomu tak vždy. Všechno se otočilo v roce 2008, kdy dvojice nováčků Matt Ryan a Joe Flacco dovedli svůj tým do playoff. V letech 2000 až 2007 z 21 quarterbacků vybraných v prvním kole draftu pouze 2 startovali za svůj tým už v prvním týdnu premiérové sezóny. David Carr a Kyle Boller. Od roku 2008 do současnosti z 27 quarterbacků prvního kola draftu jich naskočilo do základní sestavy už v prvním týdnu 14. Dalších 8 jich dostalo šanci během první půle sezóny. A pouze jeden (Jake Locker) nenastoupil v první sezóně vůbec. Vloni seděl na lavičce Patrick Mahomes, ale i on si jeden zápas zahrál a situace Kansasu byla celkem unikátní, protože Alex Smith hrál v dobré formě a tým bojoval v playoff. To se u týmů s nováčky QB z prvního kola draftu nestává.

Jaké vyhlídky dávám letošním borcům?

Baker Mayfield (Cleveland Browns). Start na začátku sezóny: 30 procent, start v průběhu roku: 99 procent. Slova trenérů favorizují Tyrod Taylora. Jeho zkušenostní převaha mu dává náskok, ale preseason může karty rychle obrátit. Taylor rozhodně nepřišel jako kovaný franchise quarterback. Ego a sebedůvěra Mayfielda je nakažlivá. Nakazila i mě. Baker chce hrát hned a podle mě má solidní šance.

Sam Darnold (New York Jets). Start na začátku sezóny: 5 procent, start v průběhu roku: 70 procent. Josh McCown si vloni vydobyl v týmu solidní pozici a na startu sezóny ji zúčtuje. Jedině excelentní preseason v podání Darnolda by to snad mohla zvrátit. Tělo McCowna tělo však už nepatří mezi nejpevnější a jeho výkony také nejsou samozřejmé. Cestu Darnolda na hřiště však ale poněkud komplikuje přítomnost Teddy Bridgewatera, který by letos mohl dostat před ním ještě přednost, pokud by McCown šel na lavičku.

Josh Allen (Buffalo Bills). Start na začátku sezóny: 1 procento, start v průběhu roku: 60 procent. A.J. McCarron a Nathan Peterman se poperou o pozici na startovních blocích, Allen je projekt do budoucna, a tak mu dávám takřka nulovou šanci, začít jako starting quarterback už v září. O pár proher později už se ale mohou dít věci.

Josh Rosen (Arizona Cardinals). Start na začátku sezóny: 20 procent, start v průběhu roku: 90 procent. Rosen byl označován za nejvíce pro-ready quarterbacka draftu, a proto tolik procent. Navíc Sam Bradford se může taky zranit ještě dřív, než začne sezóna. Já Rosenovi věřím a šance určitě dříve nebo později přijde, náhradníka Mike Glennona strčí do kapsy.

Lamar Jackson (Baltimore Ravens). Start na začátku sezóny: 0.1 procent, start v průběhu roku: 5 procent. Jackson je jasná záloha za Joe Flaccem, možná i Robert Griffinem III. Na hřiště se ale i tak může podívat při nějakých ojedinělých nebo trikových akcí, nechat jeho rychlost na lavičce, to by byl hřích. O tom později. Každopádně tlak na Joe Flacca bude letos enormní.

Borci jako Mason Rudolph (Pittsburgh Steelers), Kyle Lauletta (New York Giants), Mike White (Dallas Cowboys), Luke Falk (Tennessee Titans) či Tanner Lee (Jacksonville Jaguars) jsou v pořadí ve svých týmech jasně na konci potravního řetězce a jen zranění zkušenějších borců před nimi by je mohlo katapultovat na hřiště. Málo pravděpodobné.

Co ještě stojí za řeč

Cornerback Darelle Revis oficiálně ukončil kariéru a myslím, že stojí za to se ohlédnout a ocenit jeho přínos NFL. V době jeho prvního působení v New York Jets nebylo v lize lepšího cornerbacka. Termín “Revis Island“ nebyl vůbec přehnaný, Jets pravidelně nechávali nejlepší wide receivery soupeře v osobní obraně na Revisovi bez jakékoliv pomoci safety a mohli být v klidu. Quarterbeci se mu vyhýbali jak čert kříži. Tak byl dobrý. V sezóně 2009 dle Pro Football Focus odehrál dokonce nejlepší sezónu cornerbacka v novodobé historii. Z 80 přihrávek jeho směrem povolil jen 41 catchů pro 425 yardů a získal 6 interception a 23 sražených passů.

Trochu mě mate nová smlouva pro wide receivera Brandin Cookse, kterou mu připravili Los Angeles Rams. Jasně, je mladý a šikovný a raketa (80 miliónů dolarů na 5 let) by ho nejspíš časem neminula. Jenže za Rams ještě neodehrál ani zápas a oni už počítají s tím, že k nim skvěle zapadne a s Jared Goffem si bude rozumět. Navíc tu máme blížící se nutnost kontraktů pro DT Aaron Donalda, RB Todd Gurleyho, CB Marcus Peterse a QB Jared Goffa. V momentálně nabitém kádru Rams bude muset někdo uvolnit místo a Cooks to určitě nebude. No, já bych začal s těmi smlouvami asi spíš z jiného konce.

O vzrušení není nouze v tréninkovém kempu Baltimore Ravens. Podle kusých zpráv trénují Ravens akce, při nichž jsou na hřišti zároveň quarterbeci Joe Flacoo a Lamar Jackson. Bohužel týmová media policy nedovoluje dozvědět se více. Může to být návrat Wildcat formací do NFL?

Objevila se zpráva, že WR Josh Gordon se nezúčastní startu tréninkového kempu Browns a je pravdivá. Ale není to tak, jak si nejspíš myslíte. Gordon zůstává hodným hochem a úspěšně prochází odvykacím programem. Jenže to pro něj není tak jednoduché. Touhle dobou se obvykle vyrovnával se stresem pomocí alkoholu a drog, což není žádoucí. A tak podniká proaktivní kroky k nápravě a raději vyhledal pomoc odborníků s podporou týmu. Navíc se v táboře Browns natáčí série HBO Hard Knocks, bude i pro něj lepší, zůstat stranou.

Nepodstatná zpráva týdne: QB Jimmy Garoppolo byl přistižen, jak randí s pornohvězdou Kiara Mia, jejíž prsa vypadají všechno jen ne přirozeně. Vyšli si spolu na večeři do tuze drahé restaurace a podle jejích příspěvků na sociální sítě lze usoudit, že rande se protáhlo a vydařilo. Myslete si o tom co chcete :D.

NFL: Not For Long

Kouč John Ralston byl v roce 1976 propuštěn z pozice hlavního trenéra Denveru Broncos. Než opustil svou kancelář, nechal v šuplíku pro svého následníka dvě zalepené obálky. Na jedné bylo napsáno “Otevří až prohraješ 3 zápasy“ a uvnitř byla na papíře slova “Sveď to na svého předchůdce“. Druhá obálka byla popsána “Otevři až prohraješ další 3 zápasy“, přičemž uvnitř byl opět jednoduchý list a papíru a něm pokyny: “Připrav dvě obálky“…

Z dotazů a ztrát

V diskuzi minulého mého článku se rozhořela debata na téma budoucnost Nick Folese. No já si stojím za svým názorem, že není s roli náhradníka spokojen. A trochu své přesvědčení rozvedu. Ano, letos raději zůstal ve Philly. Ano v týmu a kolektivu je mu dobře, ve městě je spokojený a s Wentzem jsou skvělí parťáci. Nemá problém ho podpořit a jistit z lavičky. To se ale nevylučuje s jednoduchou touhou každého sportovce a sice hrát. Foles rozhodně není natolik starý a v NFL použitý, aby se smířil s doživotní rolí náhradníka. Výkony v loňském roce mu další šanci bezpochyby zajistí a já nepochybuji, že o ní stojí. Rozdíl je v tom, že po nevydařeném angažmá v St.Louis Rams už má jisté požadavky a je vybíravý. Nechce do další špatné situace ala Cleveland Browns. A protože má ještě na rok smlouvu a mohl by být maximálně vyměněn, nemá situaci ve svých rukou, a tak raději kývl na vylepšení smlouvy s Eagles, kde ho potřebují. Není ale náhoda, že neprodloužil o víc let. Za rok bude volným hráčem a bude si moct vybrat, do jaké situace půjde nebo zdali třeba nezůstane. Ale aby se smířil s doživotní rolí náhradníka, tomu nevěřím.

Čtení pro náročné (v angličtině)

This is all the stuff that’s actually in your college football team’s playbook

The Family Ownership Dramas That Roil the NFL

The Definitive Guide to Each and Every NFL Owner

Sledování pro náročné (v angličtině)

Další jůtůbový kanál, který by neměl chybět v seznamu žádnému zahloubanému NFL fanouškovi, který se zajímá o hru více do hloubky, patří pánovi jménem Samuel Gold. Specializuje se na kratší rozbory hráčů kolem 5 minut délky. Na vybraných akcích ukáže silné i slabé stránky vybraného jedince a upozorní na zajímavé techniky či finesy pozice. Technicky moc hezky provedené, snadno pochopitelné a poučné.

zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube