QB Tom Brady
Tom Brady na špici žebříčku nikoho nepřekvapí

WQB: Top 32 quarterbacků NFL

Žebříčky jsou zábava. Tak snad vás pobaví můj každoroční žebříček 32 nejlepších quarterbacků (předpokládaných starterů) v NFL.

Podobných žebříčků najdete na internetu mnoho. I ten můj je, jako každý jiný, silně subjektivní. Dělám ho už čtvrtý rok po sobě, proto v závorce u každého quarterbacka najdete i posun vůči loňskému hodnocení. Pořadí je založeno především na minulém ročníku ligy (tj. 2017), trochu na těch předchozích a trochu na odhadu do budoucna. Nečekejte u každého QB žádné velké slohové cvičení, ale jen pár větiček, zdůvodňujících zařazení v mém žebříčku nebo nějaký postřeh.

Jak je psáno, jedná se žebříček předpokládaných hráčů základní sestavy. U některých týmů (Jets, Cardinals, Cleveland) se může ještě situace změnit, ale prozatím trenéři prohlašují, že nováček bude sedět, a tak je v mém žebříčku vyvolený veterán. Vlastně je to poprvé, kdy nezahrnuji ani jednoho nováčka. To se ještě nestalo a v posledních letech by to byla docela bezprecedentní situace.

Celé pořadí je logicky rozdělené na jakési pomyslné škatulky, aby se v tom dalo lépe zorientovat. Oproti minulým letům jsem toto rozdělení letos dost proměnil, protože situace to tak diktovala. Snad to bude dávat smysl. V jednotlivých škatulkách je často pořadí s minimálními rozdíly. Poslední a první ve skupince si jsou hodně blízko, tak to mějte na paměti.

Prakticky nováčci

Jak jsem již zmínil, letos žádné nováčky v žebříčku nemám. Nicméně tu jsou tři borci, kteří k tomu nemají daleko. Vloni toho nahráli málo, a tak toho moc k hodnocení nemáme.

 1. Nathan Peterman, Buffalo Bills (neh.)

Momentálně favorit na startovní pozici v Buffalu. V minulé sezóně si důvěru trenérů získal, ale moc toho nesplatil. Těch legendárních 5 interception za poločas už snad oklepal a něco nám předvede. Bude ale na krátkém vodítku. A.J. McCarron a Josh Allen už čekají na jeho chyby.

 1. Patrick Mahomes, Kansas City Chiefs (neh.)

Mahomese těžko hodnotit podle preseason a jednoho bezvýznamného zápasu. Talent určitě má, jinak by si důvěru Andy Reida nezískal. Prozatím ale víc nevíme, a tak musí začít v žebříčku pěkně odzadu.

 1. Mitch Trubisky, Chicago Bears (neh.)

Mitch je tu trochu nefér, odehrál solidní skoro-sezónu. Ale zatím ho nemohu zařadit výš, protože opatrná první sezóna, limitovaná slaboučkým týmem Bears v útoku, mu nedala šanci pořádně to rozbalit. Trenéři ho drželi na uzdě a on se stále ještě učil za pochodu. To se změnilo s příchodem trenéra Nagyho a nákupem posil. Letošní rok ukáže a třeba ho čeká v budoucnu titul skokana roku.

Dno Pytle

Ne nereferuji tady o hobitím obydlí. Prostě tihle borci jsou momentálně na samém dně mé hierarchie. Záskok na tento rok, než tým najde někoho jiného. Víc se od nich neočekává. Na druhou stranu mohou jedině překvapit.

 1. Tyrod Taylor, Cleveland Browns (-7)

Vyšoupnutý z Buffala, kde se z něj snažili udělat franchise quarterbacka, ale po 3 marných letech to vzdali. To v Clevelandu by měl být oslím můstkem pro Baker Mayfielda. Výborný atlet, ale také hodně limitovaný a opatrný passer.

 1. Josh McCown, New York Jets (+3)

Překvapit, tak to se vloni McCownovi povedlo. Jets byli passováni na lůzry roku, ale přitom dokázali pod jeho vedením nahrát solidních 5 výher. Bylo ale třeba myslet do budoucna, a tak se trejdovali na draftu vpřed. Když se McCown podívá přes rameno, zjistí, že mu na záda mocně dýchá Sam Darnold.

Něco tomu chybí

Každý z těchto hráčů má pozici jedničky v týmu před sezónou víceméně jistou, ale co bude za rok, zas tak jisté není. Každý z nich bude doufat ve zlepšení, protože jinak se pod nimi židle začne velice rychle houpat. Možná vám přijde, že jsou lepšími quarterbacky, než někteří borci před nimi. Ale právě nejistá vlastní židle v týmu je pro mě jasným důvodem k zařazení do spodní části žebříčku. Prostě něco tomu chybí.

 1. Case Keenum, Denver Broncos (neh.)

Sezóna jako z říše snů v dresu Minnesoty Vikings, ačkoliv začínal sezónu jako týmová trojka. Patřil k top quarterbackům ligy, proto se možná divíte jeho nízké pozici v mém žebříčku. Inu s výbornou obranou Vikings šlo všechno snadněji a fakt, že se Viking po sezóně upnuli jinam, je také hodně říkající. Byla to jen shoda všech náhod nebo trend? To se pokusí zjistit v Denveru. Já jsem spíše skeptik.

 1. Blake Bortles, Jacksonville Jaguars (-1)

Jags vloni vyhrávali, mnohdy Bortlesovi navzdory. Ke konci sezóny šli jeho výkony nahoru, přesto byla v playoff ta limitovanost útoku Jaguars nabíledni. Další prodloužení s týmem mě docela překvapilo, ale oni v podstatě neměli jinou možnost. Čtyři roky v lize, bude pátý rok jiný? Přijde mi nereálné to očekávat.

 1. Ryan Tannehill, Miami Dolphins (neh.)

Tannehill vloni touhle dobou trendoval nahoru, jenže než dotrendoval, nahradil ho kvůli zranění kolene v žebříčku jistý Jay Cutler. A dnes je pro mě těžké ho někam legitimně zařadit, proto 25. místo. Hráč, který se blíží třicítce, ale díru do světa ještě stále neudělal. Podaří se to konečně?

 1. Andy Dalton, Cincinnati Bengals (-7)

Po dlouhé řadě (neúspěšných) postupů do playoff, zaznamenal vloni Dalton slabý rok a jeho postavení v žebříčku tak dostalo tvrdý hit. A já jsem poměrně skeptický, že se z toho dokáže oklepat. Mnozí věští jeho brzký konec v Bengals, bohužel tým za něj zatím nemá žádnou náhradu, a tak zůstává neohroženou jedničkou.

 1. Sam Bradford, Arizona Cardinals (-3)

Další rok. Další štace pro Bradforda. Další starting pozice pro skleněného Sama. Jak dlouho, než se zraní a otěže převezme Josh Rosen? Bohužel Bradford je kvalitní quarterback, pokud mu dáte čas v kapse, ale zraněný quarterback, pokud mu ho nedáte.

 1. Joe Flacco, Baltimore Ravens (-9)

Také akcie Joe Falcca jsou na propadu a teď mu navíc dýchá na záda Lamar Jackson. Vzhledem k jeho (ne)připravenosti zatím odchod Flacca od válu nehrozí, ale další špatný rok už by mohl udělat své. Na druhou stranu Flacco, aka Joe Cool, naposledy v situaci pod enormním tlakem rezultoval v Super Bowl pro Baltimore, takže si počkejme.

Mládí vpřed

Kategorie, kterou jsem jednoduše musel pro letošek založit. Jsou v ní quarterbeci, kteří mají v NFL ještě odkrouceno relativně málo na to, abychom je mohli adekvátně posoudit. Jedna nebo dvě sezóny výsledek nedělá. Nebo prostě to je houpačka a my stále čekáme na ten krok vpřed.

 1. Jameis Winston, Tampa Bay Buccaneers (-2)

Suspendace na první tři zápasy je důležitá nejen z hlediska výkonů celého týmu Bucs, ale také z pohledu managementu na quarterbacka s brzy končící smlouvou. Právě nedostatečná vyspělost a hloupé chyby sráží hodnotu Winstona dolů. Teď má další kaňku v resumé a méně zápasů na to, konečně Tampu někam dotáhnout.

 1. Marcus Mariota, Tennessee Titans (+1)

Loňský experiment s takzvaně “exotic smashmouth“ běhovou hrou Tennessee moc nevyšel. Playoff bylo, ale Mariotovi ten styl do karet moc nehrál. Pokud chce pomýšlet výš, bude potřebovat podporu nového trenéra, který by měl víc využít jeho unikátních schopností.

 1. Jimmy Garoppolo, San Francisco 49ers (neh.)

Pět zápasů, pět výher. A z Garapolla byl rázem nejlépe placený quarterback v NFL, i když jen na chvíli. To je velká zodpovědnost, ale na druhou stranu, Kyle Shanahan je skvělý stratég, který mu bude hrát do not. Až San Francisco vylepší tým i na jiných postech, budou hodně nebezpeční.

 1. Deshaun Watson, Houston Texans (+14)

Watson je znovu zdravý a bude doufat v návaznost na předchozí výkony. Ty byly fenomenální, ale pozor. Soupeři už budou lépe připraveni.

 1. Jared Goff, Los Angeles Rams (+10)

Změna trenéra udělala z mizerné nováčkovské sezóny doslova zázraky v té druhé. Učící křivka Goffa však musí pokračovat nahoru a on musí přijmout více zodpovědnosti za úpravy a čtení obrany před i po snapu, aby svůj vzestup legitimoval.

 1. Dak Prescott, Dallas Cowboys (-1)

Po doslova skoku do vody po hlavě čekalo na Prescotta v druhé sezóně trochu vystřízlivění. Ani letos nebude mít situaci v Dallasu kdovíjak snadnou a bude spoléhat především na fungující běhovou hru a play-action. To bude jeho recept na návrat mezi elitu.

Starteři s otazníky

Hráči v této skupině by mohli snadno patřit do vyšší skupiny nebo se fofrem propadnout dolů. Letošní rok pro ně bude hodně důležitý. Jsou tu hráči, kteří předčili očekávání. Jsou tu hráči vracející se po zranění. A jsou tu hráči doufající hodit špatný rok za hlavu.

 1. Kirk Cousins, Minnesota Vikings (-1)

Nový tým, nový start. Ale stále ten stejný Cousins. Solidní průměr. Uvidíme, co s ním udělá změna trikotu a důvěra vlastního týmu.

 1. Eli Manning, New York Giants (-2)

Po loňské mizerné sezóně Giants by bylo snadné hodit ho do starého železa. Pravdou je, že se už pravděpodobně nachází na sestupné křivce kariéry, ale změna trenéra a lepší spoluhráči v útoku by ještě mohli do jeho žil nalít nějaký ten životadárný lektvar.

 1. Andrew Luck, Indianapolis Colts (-5)

Andrewa jaksi nevím kam zařadit. Pomalu se mi propadá dolů, ačkoliv s jeho výkony to nemá nic společného. Jak taky hodnotit hráče, který se neukázal na hřišti déle než rok a půl a kvůli poraněnému ramenu ani nemohl pořádně trénovat. Pokud bude zase na sto procent, určitě půjde nahoru. Ale kde vzít tu jistotu?

 1. Derek Carr, Oakland Raiders (-3)

Jakmile Derek zvládne “Spider 2 Y Banana“, má u svého nového trenéra Jon Grudena vyhráno a může se začít vyhrávat. No, zas tak snadné to nebude. Přechod na nový ofenzivní systém už zpomalil nejednoho quarterbacka. Otázka je, zdali to dlouhodobě povede k lepším nebo horším výkonům.

 1. Matthew Stafford, Detroit Lions (+5)

Stafford, čistě statisticky vzato, patří mezi ty lepší quarterbacky NFL. Tak v čem je problém? Proč se nedaří vyhrávat a postupovat do playoff? Komplexní otázka za milión. Dokud ji nerozlouskne, zůstane pro něj první desítka žebříčku uzavřená.

 1. Cam Newton, Carolina Panthers (+1)

Cam je v NFL unikát. Nenajdete quarterbacka s podobným stylem a schopnostmi. To vyžaduje speciální přístup a hodně přizpůsobený playbook. Navíc je to hodně v jeho hlavě a také o pohodě v týmu. Když se daří, veze se na vlně a je nezastavitelný. Ale jak mu otrávíte život, nechá se snadno znechutit a kvalita jde dolů. Od MVP sezóny už něco málo uplynulo a Cam se do té pohody ne a ne dostat.

 1. Alex Smith, Washington Redskins (+9)

Smitha mám poměrně vysoko a za svoje loňské výkony si to zaslouží. Ukázal, že když mu dáte do ruky pořádné zbraně (Tyreek Hill), tak i ty dlouhé passy umí dát. Jinak proslulý svou konzervativností, Smitha čeká ve Washingtonu náročný úkol. Zdejší útok ani zdaleka nedisponuje tak explozivním útočným arzenálem.

Hvězdy ligy

V angličtině se jim říká Franchise Quarterbeci. Prostě hráči, kteří definují útok svého týmu a jsou jeho jasnými vůdci. Tváře týmu, potažmo celé NFL. Každý klub o takového quarterbacka stojí, jenže na světe jich není dost ani pro 32 týmů NFL.

 1. Carson Wentz, Philadelphia Eagles (+15)

Jasný skokan roku, hned o patnáct míst vpřed. Tak skvělé výkony to byly a spousta výher pro Philadelphii k tomu. Někdo by ho dal ještě výš, no já zůstávám nohama na zemi. Ve výborném týmu se vždycky hraje o něco snadněji než jinde. Navíc trochu té slávy mu z rukou sebral jistý Nick Foles.

 1. Philip Rivers, Los Angeles Chargers (-)

Kdyby jen Rivers hrál v lepším týmu a připsal si do resumé nějakou tu pořádnou výhru v playoff, mohl by být mnohem výš. Jenže na “kdyby“ se nehraje. A tak se můžeme jen dohadovat, zdali je to i jeho vina nebo ne. Bude tenhle rok konečně tím přelomovým?

 1. Matt Ryan, Atlanta Falcons (-4)

Na úžasný rok 2016 navázal solidně, ale už ne tak hvězdně. Proto ten posun dolů. Stále však patří na špici ligy. Skvělý quarterback s velmi přesnou rukou a fotbalovou chytrostí.

 1. Russell Wilson, Seattle Seahawks (+1)

Magie. Co Wilson dokáže za ofenzivní lajnou Seahawks, nemohu nazvat jinak než magie. Slizký jako had, už si myslíte, že ho máte a najednou letí míč přes půl hřiště na volného spoluhráče. Wilson zraje a stává se čím dál lepším Passerem. Jen mít na to čas.

 1. Ben Roethlisberger, Pittsburgh Steelers (+1)

Odchod do důchodu se opět nekoná. Proč taky. Pittsburgh rozhodně může pomýšlet vysoko. Bez Big Bena by takové rčení ale pozbývalo vážnosti. Roethliesberger dokáže natáhnout hru jako málokdo a pak bezchybně najít Antonio Browna.

Olymp

Na bedně. Sem patří jen ti nejlepší.

 1. Aaron Rodgers, Green Bay Packers (-1)

Rodgers se vrací po zranění a já neočekávám nic menšího než okamžitý návrat mezi elitu. Top quarterback NFL. Pokud je zdravý celou sezónu, Green Bay čeká minimálně 10 výher. Pokud není, chraň bůh fanoušky sýra.

 1. Drew Brees, New Orleans Saints (+2)

Brees má kolem sebe po letech zase jednou dobrý tým a na jeho pohodě je to vidět. Stálice mezi nejaktivnějšími a nejpřesnějšími passery v lize.

 1. Tom Brady, New England Patriots (-)

Na samém vrcholu to máme beze změny a letům navzdory. Brady je momentálně špička NFL, úřadující MVP a málokdo to může zpochybnit. Já se nechystám.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Následující počtení se poměrně široce zabývá problematikou RPO a zamýšlí se nad její budoucností v NFL. Osobně budu velice zvědavý, zdali je to jen další pomíjivá taktika nebo si získá hlubší kořeny a v NFL se usídlí natrvalo.

The RPO Takeover Isn’t Complete Just Yet

Just What Is a “College Offense,” Really?

The Ugliest Divorce (Su’a Cravens)

zdroje: si.com, theringer.com, moje umanutá hlava