QB Patrick Mahomes
Hvězda týdne, QB Patrick Mahomes, photo: chiefs.com

WQB: Bláznivý víkend

Bláznivé. Máme tu rekordy Patrick Mahomese, revanš Jaguars za loňské playoff, dobrodružné kopáče nebo další remízu. Kde jen začít?

Pittsburgh Steelers – Kansas City Chiefs 37-42

Jak napoví skóre, zápas nabídl hodně akce. Mám ale z toho spíše rozporuplné pocity. Ne, že by oba útoky byli tak skvělé. Bohužel, spíš jsem shledal obě obrany tak špatné.

Na jedné straně stála defenzíva Steelers, de-facto neschopná někoho pokrýt nebo složit na zem. Nedej bože se poučit. Patrick Mahomes, quarterback Chiefs, ve svém třetím startu v NFL překonal hned několik rekordů. Zaokrouhlil svůj účet za letošní 2 zápasy na 10 touchdownů. Moc práce to nedalo. Podíval se, že obrana hraje 2 safety hluboko, a pak už jen hodil laser na spoluhráče, který běžel takzvanou seam route. Přesně mezi oba safety, za záda nestíhajícího linebackera. Travis Kelce 2 touchdowny, Chris Conley 1 touchdown a bezpočet dalších catchů pro snad každého ofenzivního hráče Kansasu.

Kredit ale zaslouží protřelý trenér Andy Reid. Proti často blitzujícímu Pittsbutghu nastolil jasnou strategii. Mahomes hrál přes polovinu snapů z prázdné formace (angl. empty formation). Tj., bez running backa za sebou, s 5 možnými receivery po stranách. Různé kombinace, k tomu motion (přesuny před snapem) na zmatení. Obránci Pittsburghu se tak museli roztáhnout do šířky a prozradit úmysly, jinak to měli blitzeři ke quarterbackovi proklatě daleko. Věděli, že akce bude passová, přesto si ani po snapu moc rady nevěděli. Rychlost Tyreek Hilla, Travis Kelceho a Sammy Watkinse na ně byla jednoduše příliš. Pokud jim neutekli za obranu, tak rychlý screen pass stačil, protože skládky Steelers by neudělali dojem ani v mateřské školce. Kansas šel rychle do vedení začal kontrolovat utkání. První čtvrtina, Patrick Mahomes 6 ze 7 zkompletovaných passů pro 106 yardů a 3 touchdowny.

Druhá čtvrtina ale nabídla jiný obrázek. Pittsburgh se vzpamatoval především v útoku a quarterback Ben Roethliesberger konečně zúčtoval prakticky neexistující pass rush Kansasu. Času v kapse měl, kolik chtěl, a tak si tam stál a dokola nacházel volného JuJu Smith-Schustera. Když už na něj někdo přeci jen dorážel, vytáhl klasického Big Bena. Obránce setřásl, kontakt ustál a první down proměnil. 15 z 20 zkompletovaných passů pro 183 yardů a 3 touchdowny. V poločase bylo vyrovnáno.

Přestřelka pokračovala i po přestávce, touchdown střídal touchdown. Chiefs však začínali mít navrch a vedení si nakonec podrželi i skrze vlastní safety a fumble v samém závěru. Nicméně platí, že obrany si tento zápas rozhodně za rámeček nedají.

Quarterback Patrick Mahomes na mě udělal velký dojem. Rychle a správně vyhodnocoval situaci před snapem, následně skvěle předvídal pohyb obrany a svižným passem nacházel volné spoluhráče. Jeho receiveři mu hodně pomohli. Kdykoliv viděl Mahomes osobní obranu a jen jednoho safety vysoko, okamžitě posílal pass do strany. Zatímco obránce nestíhal a zády ke quarterbackovi honil duchy, wide receiver už měl většinou minimálně krok náskok, stačilo se otočit, najít míč, upravit routu a chytit ho. Jeho timing s Travisem Kelcem byl také skvělý. Především uprostřed pole, proti výrazně pomalejší linebackerům. Mahomes zatím hraje jako z jiné planety, bude však muset v téhle jízdě pokračovat, aby udržel krok s vlastní obranou.

Pittsburgh ukázal parádního wide receivera do komba k Antonio Brownovi. JuJu Smith-Schuster je skvělý route runner a z pozice ze slotu nadělal soupeři těžkou hlavu. Zachytil 13 přihrávek a jeho touchdown nad hlavou obránce ukázal, jak silné má ruce. Také running back James Conner má moje sympatie. Ta ztráta stávkujícího Le’Veon Bella nebude tak kritická. V tomto zápase Steelers honili skóre, tak si moc nezaběhal. Ale vypadal výbušně.

Žovialita týdne

Cornerback Vernon Davis (Buffalo Bills) přišel v poločase zápasu s Chargers do kabiny, sebral si svých 5 švestek a odešel. Zmínil se prý jen trenérovi, jinak nikomu nic neřekl a byl pryč. Prostě si takhle v poločase pověsil kopačky na hřebík. Po zápase oznámil, že prostě zjistil, že už na to fyzicky nemá, a tak raději odešel. To je celkem racionální úvaha, jen není úplně obvyklé, udělat ji v poločase zápasu a beze slova odejít. Jeho spoluhráči to většinou zjistili až po zápase. Žoviální.

Bills v prvním poločase povolili soupeři 284 yardů a prohrávali 6-28. A tak si hlavní trenér Sean McDermott, bývalý defenzivní koordinátor došel v poločase za svým současným defenzivním koordinátorem Leslie Frazierem a sebral mu defenzivní play-calling. K jeho obraně můžeme říct, že se v druhém poločase zlepšila, přesto se musím opakovat. Žoviální.

Catch roku – prozatím

Kealan Cole (Jacksonville Jaguars) předvedl catch, za jaký by se nestyděl ani Odell Beckham. Jednoručka v běhu, nad hlavou. Boom. Třešnička na dortu během vítězství na New England Patriots.

Zážeh týdne

Patrick Mahomes (Kansas City Chiefs) má na kontě dvě výhry, 10 touchdownů, 0 interception. Ještě jednou, vau (angl. wow). Tenhle tým nebude snadné zpomalit, a to jsme ještě jistě neviděli všechno. Prozatím se jim dobře daří soupeře roztáhnout do šířky a diktovat matchupy. Weekly quarterback už netrpělivě vyhlíží týden číslo 5, kdy si to rozdají s obranou Jacksonville, která umí přivést dobrý pass rush jen ve 4 lidech a zahustit coverage uprostřed rychlými linebackery.

Opomenout nemůžu Ryan Fitzpatricka. Quarterback Tampy Bay opět žhavil motory. Jeho 27 z 33 zkompletovaných přihrávak pro 402 yardů, 4 touchdowny, 1 interception pomohlo posadit na zadek úřadující šampiony z Philadelphie. FitzMagic se to nebojí rozbalit a lupe tam jednu bombu na svoje receivery za druhou. A ty má parádní. Wide receiveři Deshaun Jackson, Mike Evans, Chris Goodwin a tight end O.J. Howard. To jsou pořádné zbraně. Body navíc získal Fitzpatrick na pozápasové tiskovce svým outfitem. Není to úplně takové, jak čekáte od absolventa Harvardu, ale po předvedeném výkonu na hřišti si to může dovolit. Tampa Bay příští pondělí hostí Pittsburgh, takže bude následovat krátký týden. Jameis Winston už bude mít po suspendaci, ale vzhledem k jeho dlouhé nucené absenci očekávám jeho nasazení až zápase číslo 5. Po čtvrtém týdnu má totiž Tampa brzký bye week. Nebylo by fér, nasadit nepřipraveného Winstona po krátké přípravě. Bude-li však Fitzpatrick nadále předvádět ofenzinví hody, bude mít trenér Bucs hodně těžké přemýšlení, jak dál.

Blamáž týdne

Útok Arizony Cardinals poprvé přešel polovinu hřiště proti Los Angeles Rams v poslední minutě zápasu, i tak odešel z utkání s nulou v útoku. Quarterback Sam Bradford se pokusil o 27 passů, zkompletoval jich 17 pro 90 yardů. To je 3.3 yardu na pass. To je tragické. Cardinals zatím letos vypadají na ručník. Josh Rosen time?

Quarterback Derek Carr předvedl neuvěřitelný výkon, když zkompletoval 29 z 32 passových pokusů pro 288 yardů a 1 touchdown, žádné interception. To je nevídaných 90.6 procent zkompletovaných přihrávek. A Oakland Raiders přesto prohrál. Tomu říkám blamáž.

Jak můžete nechat gunnera při puntu úplně neobsazeného Houstone! To se trestá. Snadný touchdown pass pro Kevin Byarda na Dane Cruickshanka. A to jsou prosím normálně obránci.

Remíza týdne

Udrží se tahle rubrika. Nevím. Zatím dva týdny NFL, dvě remízy. Obvykle vidíme maximálně jednu za rok. Tohle je bezprecedentní. Navíc, kam zařadit závěr zápasu Green Bay Packers vs. Minnesota Vikings. Mělo to od všeho něco.

Dva minuté field góly v prodloužení. Heroický drajv Minnesoty v posledních 2 minutách pod vedením Kirk Cousinse, který vlastně vůbec nemusel být. Stačilo, aby interception na samém jeho začátku nevymazala hodně přísná penalta za pomačkání quarterbacka (angl. roughing the passer). Jenže na jeho konci byla doslova jehla skrze obranu a touchdown do rukou Adam Thielena, který srovnal skóre. Remíza byla asi zasloužená. Ono záleží, jakých fanoušků se zeptáte.

Roughing the passer

Weekly Quarterback si dlouho rozmýšlel, zdali zařadí tuto krátkou sekci. Bojí se penalty 15 řádků textu navíc za roughing the reader.

NFL nebývale zpřísnila své standarty na ochranu quarterbacků. Penalta roughing the passer za hrubost na quarterback se obvykle hází, pokud obránce quarterbacka po odhodu míče nějak tvrději atakuje. Přičemž nesmí se na hlavu, nesmí se do nohou. Jediným logickým místem tak zůstává střed těla. A přesně to Clay Matthews udělal, když srazil po odhozu na zem Kirka Cousinse. Svůj pohyb už sotva mohl zastavit. Tady platí pravidlo dvou kroků, to porušeno nebylo. Namísto toho rozhodčí argumentoval, že Matthews quarterbacka lehce nadzvedl a praštil s ním o zem. No já nic takového neviděl. Navíc logika udává, že pokud srazíte hráče uprostřed těla a on neuhne, pravděpodobně na něj následně spadnete. Což někdo může interpretovat jako praštění o zem. Fyziku ovšem obránce těžko oklame a léta naučené praxe také ne. Na jednu stranu mu trenéři říkají: hraj tvrdě a na doraz. Na druhou stranu pravidla říkají: jemně a s citem. Ještě dlouho potrvá, než si tohle nějak sedne a obránci se naučí srážet quarterbacky tak, aby nevyvolali nevoli rozhodčích. Jiná cesta jim totiž nezbyde.

Během prvních dvou týdnů už letělo celkem 21 vlajek s touto penaltou. To je bezprecedentní nárůst oproti letům minulým. Liga nadále utvrzuje ochranu quarterbacků, hvězd svojí ligy, a ztěžuje práci obráncům. Útok generuje touchdowny. Touchdowny generují fantasy body. A fantasy průmysl generuje peníze.

Pozice: Kopáč

I kickeři jsou lidé. A lidé dělají chyby.

Zane Gonzalez (Cleveland Browns) nechal na hřišti 8 bodů. To se moc nehodí, když prohrajete s New Orleans Saints o 3 body. Netrefil ani jeden ze dvou extra pointů. Netrefil se ze 44 yardů. Netrefil se ani z 52 yardů v samém závěru a připravil fanoušky týmu o naději na další úspěšnou remízu. Browns opět překonali sami sebe, a dokonce nad Saints překvapivě dlouho vedli o 9 bodů. V samém závěru Tyrod Taylor heroickými passy a drajvy připravil touchdown a pak pokus na vyrovnávající field gól. No, nestačilo to. Browns. Gonzalez byl obratem propuštěn a Browns podepsali nováčka Greg Josepha. V pondělí se ukázalo, že kopal se zraněným tříslem. To je pro kickera velice významné zranění. Otázka je, na čí straně je chyba. Zatajil snad své zranění? Přivodil si ho v zápase a trenéři na to nereagovali? Věděli o tom už před zápasem?

Propuštěn byl také kicker Minnesoty Vikings, Daniel Carlson. Proti Green Bay neproměnil ani jeden ze svých pokusů (z 48, 49 a 35 yardů). Ten nejkratší byl mimochodem na konci prodloužení, na vítězství.

Citát týdne: “Viděli jste zápas?“, trenér Minnesoty Mike Zimmer na otázku, proč tým propustil Carlsona.

Také na druhé straně barikády měl Mason Crosby (Green Bay Packers) na noze vítězný pokus. Z 52 yardů. Fotbaloví bohové však tuto sezónu z rozmaru preferují remízy, a tak vychýlili jeho pokus směrem doleva. Těžko vinit Crosbyho, který proměnil všech 5 ostatních pokusů o field gól.

Nakonec na jinou notu. Rams se v zápase zranil kicker Greg Zuerlein, je to přece taky člověk. Naštěstí mají puntera Johnny Hekkera, který ho zastoupil a proměnil field gól z 20 yardů a jeden extra point. Dost dobrý.

Letem Světem

Chtěl bych mít tento týden ve fantasy A.J. Greena. 3 touchdowny se vždycky hodí. Obecně k Cincinnati bych řekl, že jsem před sezónou tenhle tým trochu podcenil. Může být opravdu dobrý. Tedy pokud začne hrát trochu více konzistentně. Nabrat obrovský náskok v prvním poločase a pak v druhém padnout na hubu a mít kliku na turnovery. Variace tohoto tématu jsou a nejspíš nadále budou Bengals story letošní sezóny. Někdy z toho vyjdou výhry, někdy ne.

Update Atlanty Falcons a jejich neschopnosti skórovat touchdown v red zóně. Tento týden, 4 pokusy, 4 touchdowny. Mnohem lepší řekl bych.

Update o stavu wide receiverů New England Patriots číslo 2: Ukazuje se, že mít tight enda Rob Gronkowskiho nestačí, pokud čelíte tak dobré obraně, jakou disponuje Jacksonville Jaguars.

Update o stavu wide receiverů New England Patriots číslo 3: Wide receiver Josh Gordon otevře novou kapitolu své kariéry. Stěhuje se New Englandu za volbu v pátém kole. A Tom Brady musí být v extázi. Kvalitního wide receiver potřebuje jako sůl. Cena je to velice přijatelná, vzhledem k jeho talentu. Pokud dokáže zůstat bezproblémový, bude to krádež za bílého dne. Ale to je velké POKUD. Bill Belichick se rozhodně nebude rozpakovat, dát mu valem při sebemenším náznaku trablí. Cleveland se s ním rozloučil právě proto, že bezproblémový nebyl. Poslední kapkou byl incident z minulého týdne. Gordon celý týden trénoval s týmem, ale pak se v pátek dostavil na trénink se zraněním hamstringu, které jej vyloučilo z následujícího zápasu. To si přivodil na osobní promo akci. Nebyla nijak sponzorovaná týmem, a tak trenér nenašel pro takové hazardování pochopení.

Statistika týdne: Cleveland Browns doposud v této sezóně vynutili na soupeřích 5 fumblů, získali pro sebe všech 5. Sami udělali 3 fumbly, získali všechny 3. Jelikož Weekly Quarterback dlouhodobě tvrdí, že šance získat fumble je přímo úměrná šišatosti míče, očekávejme spíše statistiku 50 na 50. Potud mají Browns zatím štěstí.

Jestli to někdo mohl zabalit a odejít v poločase, tak Eli Manning. A nikdo by mu to nemohl mít za zlé. Takovou baráž, pod jakou se ocitl v Dallasu, bych nepřál nikomu. Ofenzivní lajna si absolutně neuměla rozebrat blitzující a křížící se pass rushery a redukovala Manninga na rychlý odhoz do strany nebo sack.

Linebacker Von Miller (Denver Broncos), 2 zápasy, 4 sacky. Takhle se dělá byznys v obraně. Wide receiver Michel Thomas (New Orleans Saints), 2 zápasy, 28 zachycených přihrávek pro 269 yardů. Takhle se dělá byznys v útoku. Weekly Quarterback uznale pokyvuje. Pokud oba udrží tempo alespoň ze dvou třetin, budou se NFL rekordy třást v základech.

Další týden, další vyloučení za divoký hit na slajdujícího quarterbacka. Tento týden si zaslouží anticenu safety Damontae Kazee z Atlanty Falcons za svůj hit na Cam Newtona. Raději to ani nechtějte vidět.

Než se mi článek definitivně nachýlí k závěru, chtěl bych vám všem poděkovat za dlouhodobou přízeň, kterou mi dáváte najevo v komentářích nebo líbíkách. Hodně to pro mne znamená. Jistě chápete, že psaní tohoto blogu je činnost časově náročná a čas jsou peníze. Proto nyní nabízím všem, kteří by chtěli, možnost, jak mě v tom podpořit. Ať už jednorázově nebo dlouhodobě. Detaily se dozvíte na stránce autora.

Power ranking top 5, week 2

  1. Jacksonville Jaguars (2-0). Po vydařeném zápase s Patriots nemohu jinak.
  2. Los Angeles Rams (2-0). Obrana v druhém poločase s Raiders ukázala sílu.
  3. Philadelphia Eagles (1-1). Carson Wentz se vrací do sestavy. Počkejme se soudy.
  4. New England Patriots (1-1). I tady bych s dramatickým posunem dolů počkal, zaváhání proti top týmu není nic, z čeho by se Brady s Belichickem nedokázali vzpamatovat.
  5. Green Bay Packers (1-0-1). Aaron Rodgers! Dokud bude zdravý, musí se s Green Bay počítat.

Velké zvážení se dostalo Minnesotě Vikings a Kansasu City Chiefs. Po 2 týdnech je hodnocení opravdu těžké.

Weakness ranking bottom 5, week 2

  1. New York Giants (0-2). Spektakulárně špatný zápas v Dallasu. Giants dojdou jen tak daleko, kam je donese ofenzivní lajna.
  2. Detroit Lions (0-2). Ne zrovna ideální start do sezóny. Útok i obrana mají své mouchy.
  3. Cleveland Browns (0-1-1). Obrana ukazuje velké zlepšení. Pokud tomu karma dovolí, nakonec jim nezbyde než nějaký ten zápas vyhrát. Jestli to nedokáže v útoku Tyrod Taylor, tak by měl dostat šanci Baker Mayfield. Zatím to na vytažení z bahna nestačí.
  4. Arizona Cardinals (0-2). Zmar a šeď.
  5. Buffalo Bills (0-2). Uf, kde jen začít?

Otázky pro vás

Ryan Fitpatrick vyvolává hodně rozdílné reakce. Záleží, jakých fanoušků se zeptáte. Takže: Měl by Jameis Winston zůstat na lavičce?

Čtení pro náročné (v angličtině)

The Big Gamble (QB Patrick Mahomes)

The Eight-Minute Lunch

zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube