Jameis Winston
Jameis Winston, photo: buccaneers.com

WQB: V poločase

Osmý hrací týden NFL opět přinesl hromadu zajímavých situací a zápasů. A taky jedno smutné zjištění. Jsme už tak nějak v polovině základní části sezóny.

Dnes bych to vzal trochu jinak než obvykle. Namísto o konkrétních zápasech, jež jsem shlédnul, se budu trochu detailněji věnovat některým týmům, které se v nich objevily. A zkusím se dopátrat, co je trápí nebo těší. Prostě rozebrat, o čem se mluví.

Houston Texans

Houston porazil ve čtvrtečním duelu Miami a s bilancí 5-3 se pevně usadil na vrcholku divize AFC South. Výkony týmu byly dobré i během úvodních třech proher, jen se nedařilo proměňovat nadějné drajvy v touchdowny. Tomu už je snad konec. Houston nakopl svoji běhovou hru a running back Lamar Miller si připsal přes 100 yardů po zemi. Poprvé v sezóně. To umožnilo Deshaun Watsonovi nebývalou efektivitu z play-action her (3 z 5 touchdownů). Když máte na kontě na konci zápasu víc touchdownů (5) než nekompletních passů (4), byl to nejspíš dobře odehraný zápas. V obraně je návrat uzdraveného J.J. Watta shůry dáním. Z jedné strany on, z druhé Jadeveon Clowney. S Houstonem se prostě letos musí počítat.

Považovat však všechny problémy za vyřešené, by bylo předčasné. Přes dva dobré zápasy (1 povolený sack, 329 rushing yardů), ofenzivní lajna nadále zůstává problémem. Výsledek ignorace v posilování i chybějících draft picků. Letos jim chyběl ten v prvním kole (trejd pro Watsona před rokem) i druhém kole (trejd zbavení se Brock Osweilera). Jeden problém navíc přibyl. Wide receiver Will Fuller si přetrhl vazy v koleni a pro letošek skončil. Jeho příspěvek týmu rozhodně není zanedbatelný. Pravidelně mu trenér několikrát za zápas ordinoval dlouhou akci za obranu a nutil tak soupeře zůstávat vzadu konzervativní. Jeho rychlost nemůže Houston jen tak jednoduše nahradit.

Pozitivní zůstává rozpis zápasů. Texans ve zbytku sezóny čeká směska velice hratelných soupeřů, ideálně by si měli vybudovat v divizi dostatečný náskok, aby už tolik nezáleželo na závěrečných duelech s Philadelphií a Jacksonville. Já jim věřím. Dokud bude magie po ose Watson – Hopkins fungovat, vždycky mají šanci vyhrát. Jako bonus přikládám úžasný catch, který nebyl (vymazán penaltou – prý udělal Hopkins ofenzivní pass interference, no nevím).

Tampa Bay Buccaneers

Quarterback. Nejnáročnější pozice ve fotbale. Nejen z herního hlediska, ale také manažerského. Najít, získat, vypiplat a udržet si kvalitního quarterbacka, to je v NFL alfa a omega úspěchu. Investovat první draft pick celkově do quarterbacka tak musí být to pravé terno, jenže některé roky prostě pšenka nekvete. A tak přesně momentálně vychází ročník 2015. Jameis Winston (1. celkově) ani Marcus Mariota (2. celkově) zatím nevypadají jako kovaní franchise quarterbeci, jejich progress přešlapuje i ve čtvrté sezóně na místě. V dalších kolech, to ani nestojí za řeč (Grayson, Mannion, Hundley, Petty, Siemian).

Zpět do Tampy, progress Winstona nejen že nejde nahoru, zdá se dokonce padat směrem dolů. Už na draftu bylo jasné, že Winston je “gunslinger“, který se nebojí jakéhokoliv hodu. Jeho 18 interception v poslední sezóně bylo tématem draftu. Mnoho se od té doby nezměnilo, Winston sice prožil nadějnou minulou sezónu (statisticky vzato), ale letos už zase hází míč bez bázně a hany do plné coverage. V utkání s Cincinnati se poroučel po čtvrté interception na lavičku. Celkově má letos na kontě už 10 interception ve 4 zápasech, to je hodně zlé. Přičtěme k tomu stopku na 3 zápasy za obtěžování řidičky Uberu a ani pochyby o jeho chování a disciplíně nemizí. Může být tohle jeho konec v Tampě? Může. Jelikož pozice hlavního trenéra Tampy Dirk Koettera je s jeho pozicí nevyhnutelně spjata, čelí Bucs velkému dilematu.

Je jasné, že hráči Tampy stojí spíše při dvojce týmu, Ryanu Fitzpatrickovi, jelikož zatím to vypadá, že s ním má tým větší šanci uspět. Na druhou stranu, trenér by měl stát při svém quarterbackovi a pokud by mu dal ještě šanci a Winston v druhé části sezóny zářil, jeho zadek by byl zachráněn. Naneštěstí Fitzpatrick je momentálně tou lepší volbou, ač jen krátkodobou a do budoucna nic neřešící.

Tým Bucs tak má jednoho quarterbacka, který se nezdá být ani po 3 a půl letech dlouhodobou odpovědí a jednu 36-letou verzi toho samého v bledě-modrém. Také Ryan Fitzpatrick je quarterbackem, který se nebojí hodit míč do sebetěsnějšího místečka a nakonec stejně, po sérii dlouhých touchdownů, narazí hlavou do zdi a začne sypat turnovery. Takže tady je moje nabídka řešení: V Tampě by měli střídat quarterbacky po každé interception.

Update: V příštím zápase bude startovat Ryan Fitzpatrick.

Philadelphia Eagles

Bilance 4-4, výkony zdaleka ne tak přesvědčivé jako vloni. Co se děje? Asi nejvýraznější pokles výkonů bych identifikoval na obou lajnách. Ta defenzivní není tak dominantní jako byla, teď jim navíc bude výrazně chybět Derek Barnett. Ta ofenzivní nedrží útok tak jako dřív. Carson Wentz je výrazněji pod tlakem a musí často tlačit na pilu nebo být na pozoru. Jeho první 3 drajvy zápasu s Jacksonville jsou vypovídající. Fumble (sackován v kapse). Interception (hod pod tlakem). Field gól, ale obrana mu dropnula jasný interception. Už to není tak snadné, jak to vypadalo před rokem, ačkoliv Wentz stále dokáže prodloužit hru jako málokdo. Ofenzivní lajna je na krajích zraněná a dává mu méně prostoru. Běhová hra s chybějícím Jay Ajayim také výrazně trpí. Eagles střídají trio Smallwood, Clement, Adams, protože ani jeden z nich se nedokáže nijak výrazněji separovat a pravidelně ukrajovat ofenzivní yardy. Proti Jacksonville je zachránil bídný výkon soupeře v útoku. S takovou zatím na playoff nemohou pomýšlet. V divizi je lepším týmem, překvapivě, Washington Redskins.

Jacksonville Jaguars

Jags jsou v problémech, velkých. Už mají na kontě 5 proher a vidina playoff se vzdaluje. Nebudu už tady rozebírat Blake Bortlese, hodně jsem toho napsal minulý týden a ta slova stále platí. Jaguars nemají v kádru nikoho lepšího (Cody Kessler to opravdu není) a tak jsou minimálně do konce sezóny zaseknuti s Bortlesem. Co jim však opravdu chybí, je silová běhová hra, na kterou je útok Jaguars postaven. Jak se ukázalo stojí a padá s running backem Leonard Fournettem, který je naneštěstí stále zraněný. Pokus investovat 5. kolo draftu do trejdu pro podobného borce – Carlos Hyda, zatím příliš nevychází. Proti Philadelphii si přispal 6 běhů pro 11 yardů. Problém je, že jeho nasazení do hry je momentálně pro obranu příliš průhledné. Obrana prostě očekává běh, stejně jako se může více soustředit na obranu passu, pokud je ve hře T.J. Yeldon.

Cleveland Browns

V NFL není moc věcí, na které si můžete bezpečně před každou sezónou vsadit. Že Patriots vyhrají divizi AFC East. Že Rodgers zkompletuje nejméně jeden zázračný comeback v posledních vteřinách. Že Buffalo nepostoupí do playoff (výjimka potvrzuje pravidlo!). A že Browns budou jako franchise naprosto dysfunkční.

Letos se naoko zdála být jiskřička naděje. Baker Mayfield probudil město beznaděje z letargie. Jenže pohádka neměla trvat dlouho. Kdo sledoval seriál Hard Knocks, překvapený být nemůže. Trenérský ansámbl Hue Jacksona jednoduše netáhl za jeden provaz a pak už stačilo pár zasloužených proher, aby konflikt vybublal na povrch. Jablkem sváru byla kontrola nad ofenzivní stránkou týmu. Ofenzivní koordinátor Todd Haley, stará škola, si prostě podle počáteční dohody jel to svoje a držel si nad útokem naprostou autonomii. To se po několika nevýrazných výkonech a pochybných ofenzivních plánech znelíbilo hlavnímu trenérovi Hue Jacksonovi. Navzdory vyjádřením a snaze však Haley nenechal nikoho do svých záležitostí zasahovat a napětí rostlo. Jackson díky tomuto omezenému přístupu k útoku ztratil u hráčů autoritu a ačkoliv nevíme (a nejspíš se nedozvíme), co konkrétně bylo onou poslední kapkou a impulsem ke změně, po prohře s Pittsburghem se majitel týmu Jimmy Haslam nerozpakoval a oba kohouty ze smetiště (tedy týmu) vyhodil. Prozatímním hlavním trenérem jmenoval defenzivního koordinátora Gregg Williamse.

Hledání tak začíná od nuly. Dvouleté kolečko Browns se uzavírá, nové začíná. To je doba, po kterou obvykle majitel týmu vydrží s novým trenérem, než mu dá padáka. Po pravdě, Hue Jackson už letos vlastně přesluhoval. S takovým obratem se lze jen sotva dočkat nějakých úspěchů, přesto se nemohu ubránit dojmu, že Haslam nemá příliš šťastnou (a kompetentní) ruku při výběru. Zdá se, že konečně najmul toho pravého generálního manažera (John Dorsey) a našel pro svůj tým správného quarterbacka (Baker Mayfield). Teď ještě doplnit hlavního trenéra, který by to všechno uřídil. Očekávám, že dříve, než po sezóně se nedočkáme, ale to je logické. Až tehdy budou ti nejžhavější kandidáti, momentálně zaměstnáni u jiných týmů, volní. Doufám, že Haslam vybere dobře. Byla by neskutečná škoda momentální ohromný talent v týmu nevyužít a nedej bože zkazit nám Bakera. Střež se Clevelande!

Zážeh týdne – special teams vydání

K Adam Vinatieri (Indianapolis Colts). 2550 skórovaných bodů. Nejvíce v historii NFL. To už chce pořádnou porci času a dřiny.

P Micheal Dickson (Seattle Seahawks) si trochu zaimprovizoval a ono to vyšlo. V závěru zápasu s Detroitem, za stavu 28-14 to měl soupeř těžké, ale přeci jen alespoň vynutil punt. Teda to si myslel. Dickson dostal od trenéra nařízeno pošetřit pár vteřinek a vyběhnout ze hřiště pro safety (pozn. na vedení o 2 touchdowny by to nic neměnilo). Když se před ním ale otevřel prostor, neváhal a po zemi získal první down. Bravo.

Blamáž týdne – special teams vydání

KR Ty Mongomery (Green Bay Packers). Těšili jste se na další zázračný comeback v podání Aaron Rodgerse? Měl by na to dvě minuty. Stačilo, aby kick returner Montgomery po výkopu zaklekl míč v end zóně. Nebo ho tam nechal jednoduše spadnout pro touchback. Nebo ho udržel v rukou. Jenže místo toho udělal fumble a soupeř míč získal. Game over.

Čtvrté downy

Adam Gase trenér Miami Dolphins na statistiku a pravděpodobnost asi moc nedá, jinak si nelze jeho rozhodnutí v druhém poločasu zápasu s Houstonem vysvětlit. Prohrávajíc o 8 bodů se pokusil o překvapivý onside kick. Statistika mu dává asi tak 20 procent na proměnění. To není moc, zápas nebyl zdaleka prohrán, osobně bych se do toho nepouštěl, ale budiž. Jeho tým neuspěl, následně inkasoval touchdown. Útok Miami šel zpět na hřiště. Nyní, už ve čtvrté čtvrtině, prohrávajíc o 15 bodů, zastavil se na 28 yardech soupeře, čtvrtý down a 4 yardy. Nyní mu statistika dává pravděpodobnost proměnění 46 procent. Ne, to přeci nemůže být kicking formace, co posílá Adam Gase na hřiště? Weekly Quaterback si do poznámek zapsal Game Over. Kdy chtěl Gase získat zbylé dva touchdowny, netuší.

Letem Světem

Běhová hra týdne: RB Kareem Hunt (Kansas City Chiefs) odmítl jít na zem a pro touchdown si došel po zemi i vzduchem.

Pojďme zahájit debatu o tom, kdo by měl být MVP letošní sezóny. Zatím je jasným favoritem QB Patrick Mahomes, po jehož vedením ofenzíva Chiefs trhá trávníky. Na záda mu dýchají další dva skvěle hrající Quarterbeci: Drew Brees (New Orleans Saints) a Philip Rivers (Los Angeles Chargers). V hře je určitě running back Todd Gurley, který v týmu Rams prozatím zastiňuje quarterbacka Jared Goffa. Do pětice zmiňme Adam Thielena, wide receivera Minnesoty, jež už 8 zápasů v řadě nachytal víc jak 100 yardů. A teď si vyberte.

Statistika týdne: Defenzíva Minnesoty Vikings v zápase s New Orleans omezila Drew Breese na slabých 120 yardů vzduchem. Minnesota zápas prohrála o 10 bodů.

Kdo jste odepsali před sezónou, nebo už dřív, running backa Adrian Petersona, tak to bylo hodně předčasné. V útoku Washingtonu Redskins si našel svoji roli a válí jako za mlada. Teda skoro. Už není nejlepší, ale mezi elitou by se stydět stále nemusel. V počtu naběhaných yardů je momentálně 5. v NFL a svou schopnost zahnout běh do strany a profičet kolem obrany v sobě pořád ještě má.

Letošní tragické výkony některých rozhodčí mají první oběť. Nebo obětního beránka? NFL vyhodila na hodinu rozhodčího Hugo Cruze, který byl zodpovědný za výrazně minutý false start při touchdownu Los Angeles Chargers v 6. hracím týdnu. Není známo, zdali má na triku více podobných chyb. NFL odmítla své rozhodnutí komentovat. Asociace rozhodčích NFL s tímto, prý unáhleným, rozhodnutím nesouhlasí a podala stížnost (angl. griveance) dle platného znění kolektivní smlouvy NFL.

Stojí za to poznamenat, že k propuštění rozhodčího uprostřed sezóny ještě nikdy v historii novodobé NFL nedošlo. NFL uděluje známky svým rozhodčím po každém zápase, několikrát už nárazově jednotlivce suspendovala či přeřadila. Nicméně jejich výkony jsou hodnoceny na roční bázi, po každé sezóně. Existují 3 třídy, dle výkonosti, mezi nimiž se hodnocení rozhodčí pohybují. Historicky několik sezón po sobě v nejnižší třídě vedlo k několika propuštěním. Tento systém je však zabudován právě proto, aby se předešlo ukvapeným rozhodnutím na základě jednoho nepodařeného zápasu.

Vtipná (dalo by říct až dokonce žoviální) hra týdne: Catch WR DeVante Parkera (Miami Dolphins). Skvělá pohotovost. No řekněte, kdy se vám podaří chytit míč, který na vás vůbec neletí?

Než dojdeme na závěr, mám tu poděkování za podporu blogu všem jeho štědrým dárcům: Vít Kouřil, Patejl. A jeho patronům: HuMpTy, Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř. Díky.

Power rankings barometr, week 8

Nahoru: Houston Texans (5-3). Pět výher v řadě. Půjde-li to tak dál, začnou klepat na dveře mé top 5.

Nahoru: Seattle Seahawks (4-3) vyhráli 4 z posledních 5 zápasů, ale soupeři teď výrazně přituhnou. Tři prohry v řadě by mě nepřekvapily. Opatrnost na místě.

Dolů: Jacksonville Jaguars (3-5) řídí 3-zápasovou šňůru proher a konec v nedohlednu.

Dolů: Miami Dolphins (4-4). Úvodní 3 výhry sezóny se zdají být jako v jiném století.

Power ranking top 5, week 8

  1. Los Angeles Rams (8-0). Na vrcholu beze změny, i když trochu to proti Packers skřípalo.
  2. Kansas City Chiefs (7-1). Už se nemůžu dočkat utkání s Rams v půlce listopadu.
  3. New Orleans Saints (6-1). Saints umí vyhrávat i jinak, než jen vzduchem rukou Drew Breese. To je velice důležité. Minnesotu potrápili po zemi a oportunistickou obranou.
  4. New England Patriots (6-2). AFC East!
  5. Los Angeles Chargers (5-2). Nenápadně a bez famfár, Phillip Rivers hraje sezónu kariéry.

Weakness ranking bottom 5, week 8

  1. Buffalo Bills (2-6). Útok Bills generuje 129.4 yardů vzduchem na zápas. Skóroval 81 bodů v 8 zápasech. Přestože obrana dokáže udržet Bills v nejednom utkání naživu, nemůže to stačit.
  2. Arizona Cardinals (2-6). Jeden sklepní souboj máme za sebou. Arizona porazila San Francisco pěkným finálním drajvem Josh Rosena a může slavit postup v mém žebříčku o 2 místa nahoru.
  3. San Francisco 49ers (1-7). Nope.
  4. – 32. Oakland Raiders (1-6), New York Giants (1-7). Vážně mě mrzí, že tyhle 2 týmy spolu letos nehrají. Byl by to skvělý souboj (fraška?) o první volbu budoucího draftu. Jeden z nejhorších útoků v lize proti jedné z nejhorších obran. Zápas, kde by vítěz byl vlastně poraženým.

Čtení pro náročné (v angličtině)

What Steps the NFL’s Doomed Teams Should Take Next

The trials and tribulations of young quarterbacks (pozn. must read!)

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube