Landon Collins
Landon Collins, photo: giants.com

Po shlédnutí: week 12 – Philadelphie

Hodně smutná prohra s Eagles 22-25 vrací Giants do starých kolejí. Budu stručný.

Co dodat k mizernému výkonu v druhé půli. Giants měli soupeře na lopatě, vedli v poločase krásných 19-3, nasbírali více než 300 yardů v útoku a vypadalo to na další dobrý zápas. Jenže místo finálního hřebíčku do rakve (nebo aspoň field gólu) před poločasem hodil Eli Manning nerozvážné interception a jako by to byl okamžik zlomu. Po pauze nastoupil na hřiště jiný tým. Individuální chyby v útoku zasekali 4 drajvy bez zisku prvního downu, zatímco zadýchaná obrana se trápila. Soupeř se snadno vrátil do zápasu a nakonec se prohrálo tradičně, dlouhým field gólem v závěru. Trapný výkon. A rozhodčí? V prvním poločase pískali každé uprdnutí, v tom druhém totální slepota. Taky trapný výkon.

Útok

Jak už jsem naznačil, krásný výkon v první půli, ale na ten počet yardů je prostě 19 bodů evidentně málo. Nestačilo to. Philadelphia začala hrát v obraně postupně více agresivně a druhý poločas notně připomínal první vzájemný zápas, ve kterém jsme si ani neprdli. Tady drop, tady penalta, punt. Útok se až příliš snadno nechá rozhodit z pohody pár negativními hrami. Špatný první down a jde to z kopce.

Vina za výkon padá pochopitelně i na trenéra, který po poločase nepochopitelně nevyužil svou nejlepší zbraň. Saquon Barkley se z game-planu někam vytratil, co na tom, že v první půli zaznamenal skoro 100 yardů po zemi a 40 vzduchem. Nejen to, vůbec nevyužil indispozice obrany Eagles, která měla zraněných snad milión cornerbacků a hrála s totálními náhradníky. Kolik toho letělo do hloubky hřiště? Po hříchu málo. I z play-action Manning často jen dumpoval míče na pár yardů. Byl to design nebo jen konzervativní hra? Obojí je špatně.

Obrana

Je špatná. Pass rush příležitostný. Skládky mizerné. Stále nedokážeme ubránit tight endy. Běhová obrana jako by odešla spolu s Damon Harrisonem. Sem tam se podaří, ale jakmile útok dokola puntuje, nemá defenzíva šanci.

James Bettcher, defenzivní koordinátor evidentně chce hrát agresivní a heavy blitz obranu, jenže na to jednoduše nemá lidi. Chybí pass rusheři. Linebackeři jsou zoufale pomalí a coverage ve středu hřiště vázne. Chybí kvalitní free safety, který by ovládl střed pole (Curtis Riley to opravdu není). A tyto nedostatky nutí skvělého Landon Collinse, aby hrál až příliš vzadu a hodně coverage, na což není stavěný. On potřebuje hrát směrem dopředu a do stran, kde je mnohem víc nebezpečný. Tahle obrana prostě zatím nemá dost talentu, aby utáhla povadnutý útok.

Co dál

Z playoff sice ještě oficiálně matematicky vyřazeni nejsme, ale stačí selský rozum a vidět zápas s trápícími se Eagles, aby to všem došlo. Pár porážek slabých týmu dalo jen fanouškům slepou naději. Giants jsou ze hry a měli by poslední zápasy využít k self-scoutingu do budoucna. Hrát hráče, kteří mohou být součástí Giants i do budoucna. To se z velké části už děje. Dobrý dojem na mě dělal slot cornerback Grant Haley a pass rusher Lorenzo Carter. Svůj první sack si připsal linebacker Tae Davis.

V útoku je pak jen jedna pozice, kde Giants potřebují, oprava musí, odzkoušet mladého borce. Dočkáme se Kyle Lauletty už proti Chicagu? Něco mi říká, že ne. Bude to těžký zápas. Obrana Chicaga patří k nejlepším v lize. Očekávám další porážku. A tak za 14 dní proti Washingtonu musí přijít nevyhnutelné nebo někdo nemá všech pět pohromadě.

zdroje: NFL Gamepass, giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter