RB Phillip Lindsay
RB Phillip Lindsay, photo: denverbroncos.com

WQB: Týden třináctý

Pro někoho byla tato číslovka šťastná, pro jiné nikoliv. Třeba takový Mike McCarthy na tento týden v dobrém asi vzpomínat nebude. A s tím tedy pojďme otevřít článek o uplynulé fotbalové neděli.

Mike McSbohem

Aaron Rodgers dostal k 35. narozeninám dlouho očekávaný dárek. Green Bay Packers propustili hlavního trenéra Mike McCarthyho. S bilancí 4-7-1, kdo viděl prohru s Arizonou, nemůže být překvapen. Očekávání byla letos někde úplně jinde. O problémech útoku Packers jsem toho hodně napsal minulý týden, tak se nebudu opakovat. Situace definitivně vygradovala do neúnosných mezí. Vztah mezi trenérem McCarthym a quarterbackem Rodgersem vypadal hodně porouchaně, snad změna oběma jen prospěje. Jedna perlička na závěr, četl jsem o nějakých vazbách a kamaráčoftech, jež má McCarthy v Clevelandu (kde je shodou okolností volný flek). Jen tak na okraj.

Tím, že Packers propustili McCarthyho už teď (během sezóny, poprvé v historii týmu), udělali jen dobře. Nemá cenu lpět na nějakých tradicích a další 4 zápasy sledovat nevyhnutelné. Managment alespoň může už teď začít rozhazovat sítě mezi potenciální nástupce. Na férovku, tenhle flek je to nejluxusnější, co může být v NFL k dispozici. Kandidáti se jistě přetrhnou, aby mohli pracovat s Aaron Rodgersem. V týmu, který i McCarthymu dal neuvěřitelných 13 let na lavičce, nehledě na všechny krize, které s týmem prošel.

Říkal někdo playoff?

Prvním týmem s už jistým playoff se stali Los Angeles Rams. Myslím, že i bye week pro první kolo mají už celkem pevně v rukou. No nechtěl bych je potkat. Přesto se o tu šanci budou rvát Minnesota Vikings, Carolina Panthers či Philadelphie Eagles. Tlačenice na poslední flek už se začíná tvořit.

Hodně tuhý boj o místa se svádí také v konferenci AFC, kde je střed tabulky stále hodně hustý. První 4 místa vypadají docela pevně, o postup z divize AFC North se ještě tuze porve Pittsburgh Steelers a Baltimore Ravens. Na druhého zbyde jen wild card pozice. Ale ani tu nemají vůbec pevně v rukou, vždyť hned čtyři týmy s bilancí 6-6 už číhají v pozadí. Některé žhavější, jiné méně. Stále nevím, co si doopravdy myslet o ambicích Denveru Broncos, Miami Dolphins, či Tennessee Titans.

Phillip Lindsay

Pro tuto rubriku si vypůjčím výborný sloupek od Petera Kinga, jednoho z mých oblíbených zámořských žurnalistů. V něm popisuje cestu tohoto running backa Denveru Broncos pod reflektory NFL. Rozhodně za pár slov stojí. Lindsay právě zazářil v zápase s Cincinnati (19 běhů, 157 yardů, 2 touchdowny) a tak je k tomu ideální příležitost.

Lindsayho cesta do NFL je přinejmenším kostrbatá. Rodák z Denveru, svou cestu započal na střední škole, kde už jeho otec před lety hrál jako running back. Phillip dokonce v posledním ročníku překonal jeho vousatý školní rekord v počtu naběhaných yardů. V tom zápase se v ten moment zastavil čas a Philip obdržel ovace ve stoje. A jen pár minut na to si při hře přetrhl vazy v koleni. Přesto o něho trenér Colorado univerzity projevil zájem a nabídl mu fotbalové stipendium s tím, že rehabilitaci podstoupí během prvního ročníku. Sotva to však udělal, dostal od univerzity padáka a Lindsay se opět ocitl v nejistotě. Naštěstí nový trenér tento slib dodržel a Lindsay tak zanedlouho začal sbírat ostruhy v college fotbalu.

Za 4 sezóny na univerzitě naběhal 3770 yardů (4.9 yardu na běh), přesto nebyl před draftem 2018 pozván na Scouting Combine, kde se předvádí před skauty NFL ti nejlepší. Byl šokován, ale vzal to jako motivaci pro školní Pro Day, kde si vedl velice dobře. Proslulý 40 yardový sprint zaběhl za úctyhodných 4.38 vteřin.

Na draftu mu to nicméně nepomohlo, nikdo o něho neprojevil zájem. Lindsay čekal celé tři dny na telefonát. Marně. Jak říká: “Pokud na to nejste mentálně připraveni, tak to s vámi zamává. Celé ty 3 dny byly peklo. Pro mě i mou rodinu. Sedět na zadku a čekat na telefonát. Nebudu lhát, brečel jsem.“

Jakmile draft skončí, je to divočina, NFL týmy se snaží podepsat nedraftované hráče. “Všech 32 týmů NFL mě chtělo. A to jim za to nestálo utratit draft pick ani v sedmém kole? Byl jsem naštvaný, hlavně na místní Broncos, kteří draftovali hned 2 running backy a mě ne. Nechtěl jsem jít někam, kde o mě nestojí. A tak jsem tam tak seděl a nevěděl, co si vybrat. Kolem mě chaos. Můj agent snažící se mi říct, co je pro mě nejlepší. A já, emoce a nervy na pochodu. Naštěstí moje máma, opravdu klidná a tichá osoba, které nic neunikne. Její intuici se vyplatí věřit. Zatímco celá rodina se dohadovala, kam mám jít, ona jen počkala, až se situace uklidní a pak mi povídá: Phile, měl bys zůstat doma, měl bys jít k Denver Broncos.“ A tak Lindsay zavolal svému agentovi a bylo rozhodnuto.

Zážeh týdne

OT Taylor Decker (Detroit Lions). Nestává se často, aby ofenzivní lineman zachytil touchdown, takže dejme Deckrovi zásluhu za pevné ruce a trenérům Lions za výborný trik. Decker v návalu radosti míč vzal a hodil do hlediště některému ze šťastných diváků. Svého činu ale vzápětí litoval a po zápase na twitteru prosil onoho neznámého šťastlivce, ať mu míč vrátí.

DT Akiem Hicks (Chicago Bears). Nestává se často aby 150-ti kilový defenzivní tackle skóroval běhový touchdown, takže dejme zásluhy Hicskovi, který z jedné yard lajny vzal šišku. A teď ty kila zastavte. Giants se to nepodařilo.

QB Odell Beckham (New York Giants). V pohybu, ze špatné nohy, na 50 yardů vzduchem přesně do náruče zcela volného spoluhráče. Dost dobrý. Navíc tahle akce pomohla nastartovat obrat proti Chicagu, který i přes pár zaškobrtnutí Giants dotáhli do vítězného konce.

Blamáž týdne

Pittsburgh Steelers field gól defense. V závěru utkání s Los Angeles Chargers se pokoušeli zablokovat kop Mike Badgeleyho na vítězství, ale sekvenci, jakou předvedli, svět ještě neviděl. První pokus (z 36 yardů), 3 vteřiny do konce, Badgely míjí, jenže obrana je v offsidu, 5 yardů penalty. Ačkoliv čas vypršel, defenzivní penalta zápas ukončit nemůže, kope se znovu. Druhý pokus (z 31 yardů), je zblokován! Jenže je to znovu offside, kop se znovu opakuje. Třetí pokus (z 26 yardů), Badgely konečně proměňuje a je to další offside. Artie Burns tam vběhl tak rychle, že dokonce proskočil před kickerem ještě dřív, než vykopl míč, takže ho stejně nezblokoval. Chargers penaltu odmítli a s poděkováním si odnesli domů výhru.

QB Baker Mayfield (Cleveland Browns). Není každý den posvícení. Baker proti Houstonu udělal v prvním poločase Petermana, když “skóroval“ interception ve třech po sobě jdoucích drajvech a Browns i díky němu zakončili půli s deficitem 0-23. Zbytek zápasu už byli jen prázdné yardy (angl. garbage time).

Punt coverage týdne

Dobrý punt se nemusí vždy počítat na překopnuté yardy. Pokud puntujete z hloubi vlastního pole tak snad. Pokud jste ale blíže středu hřiště, cílem je jednoznačně přišpendlit soupeře co možná nejvíce k jeho vlastní end zóně. A to je umění. Kop musí letět co nejblíž konci hřiště a zároveň mít ideálně vracející se faleš a vysokou výšku, aby se k míči dostali spoluhráči a mohli ho zastavit na co nejlepším místě. Punt returner v takovém případě většinou ustoupí, doufajíc, že balón odskočí do end zóny. Pak by se rozehrávalo z 25 yardů. Punt coverage jednotka má za úkol se k takovému míči včas dostat a zabránit tomu. Pro všechny fandy udělané do puntování, tady je exkluzivní příklad, jak to zařídit.

Letem Světem

Kansas City Chiefs propustili running backa Kareem Hunta. Inkriminovaný incident nechám bez komentáře, sami si můžete video pustit a udělat názor. Problém však nespočívá jen v tomto aktu, ale tomu, co následovalo. Událost to je stará, už z offseason, jelikož však video nebylo k dispozici, sám Hunt svému zaměstnavateli popřel, že by se něco stalo. Dotčená protistrana s kýmkoliv od NFL odmítla mluvit, takže se vše zametlo pod koberec. Pro hráče, kterému je stále ještě 23 let a v lize měl zářnou budoucnost, je to tvrdá rána. Nikoliv však nutně konec. Teď od něho jistě dají všichni ruce pryč a vyfasuje suspendaci. Nicméně stále ještě může se svým životem něco udělat, rok sekat latinu a čekat na další příležitost.

Pro útok Kansasu to je nepříjemná komplikace. Spencer Ware je solidní hráč, ale rozhodně nebudí strach, tak jako Hunt. Obrany soupeře teď zaměří více pozornosti směrem na WR Tyreek Hilla a TE Travise Kelce.

Cornerback Jalen Ramsey je u mě čím dál méně oblíbený. Ať si žvatlá do rádií, co chce, to soupeře jedině motivuje, ale na hřišti se úcta k soupeři sluší. Zvlášť vůči Andrew Luckovi, který je přímo proslulý svou slušností k obráncům. Když ho sacknete, on vás ještě pochválí, za dobrou hru. Ale co předvedl Ramsey, to u mě sympatie nezíská. A myslím, že ani u fanoušků.

Nejsem si jist, jestli porážku Indianapolis Colts od Jakcsonville Jaguars (skóre 0-6) zařadit jako blamáž útoku Colts nebo zážeh obrany Jags a tak jsem neudělal ani jedno. Myslím, že je to hlavně blamáž pro fanoušky, kteří toho moc za své peníze neviděli. Jednu pěknou fumble-koptéru Eric Ebrona, 13 puntů a zbodanou poslední hru zápasu. Asi metr daleko stojící rozhodčí označil finální akci jako skládku ve hřišti (ačkoliv hráč jasně vypadl ze hřiště) a nechal vypršet čas. Měl ho zastavit na několika vteřinách. Colts tak obral o poslední pokus o touchdown z 25 yardů. Šance malá, ale zamrzí to.

Quarterback Lamar Jackson zvládl za tři týdny tři výhry. Ale nebuďme naivní. Za tyhle výsledky Baltimoru Ravens nese zásluhy stejně tak, ne-li více, skvělá obrana a fungující běhová hra i když míč nenese sám Jackson. Přesto nečekám návrat Flacca do základní sestavy. Kdepak, tenhle tým už patří někomu jinému a trenér Harbaugh by byl bláhový teď měnit koně. Zápas s Atlantou však ukázal, jak je pozice quarterbacka křehká, a že Jacksonův kamikaze styl má v NFL své limity. Pro podezření na concussion prostál Jackson celý jeden drajv. Svým běhově orientovaným stylem se vystavuje mnoha hitům a on není zrovna stavěný příliš robustně, aby to nezanechalo následky. Stačí jeden nešťastný hit a je zle. Jeho náhradník Robert Griffin III by mu mohl vyprávět. Baltimore by měl pokračovat ve snaze přimíchávat do jeho hry stále větší porci passové hry na úkor individuálních běhů.

Trenér Bill Belichick (New England Patriots) a WR Adam Thielen si vyměnili v zápase pár hezkých slov a vánočních přání. Když Minnesota těsně proměnila čtvrtý down, safety Patriots Patrick Chung se podezřele skácel k zemi se zraněním. Thielen v tom bezpochyby viděl taktický záměr, aby Patriots získali více času na rozhodnutí, zdali tuto hru challengovat rudým praporkem a dal svou nelibost jasně najevo směrem k rozhodčím (angl. citace “Thats bullshit“). Blízko stojící Belichick mu odpověděl podobně tematicky (angl citace “shut the fuck up“). Sranda, co dělají s lidmi ty blížící se svátky klidu a míru.

Obrana Minnesoty není žádné ořezávátko, obzvláště na samotné goal lajně. New England Patriots to dvakrát prorazili fullbackem (z 1 yardu a ze 2 yardů). Dva touchdowny pro James Develina. Pokud jste měli ve fantasy running backa Sony Michela, upřímnou soustrast.

Quarterback Tom Brady v tom samém zápase překonal metu 1000 naběhaných yardů. To není žádný snadný počin uvážíme-li, že je držitelem čtvrtého nejpomalejšího času ve 40 yardovém sprintu mezi quarterbacky v historii Scouting Combine. Třeba i taková hvězda jako je Saquon Barkley má po zemi yardů nasbíraných teprve 954.

Přidat nezapomínám poděkování všem štědrým dárcům a patronům blogu: Tom Malec, HuMpTy, Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba. Díky, že chcete.

Dotazy a žádosti čtenářů

Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a žádostem do úterního článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv po odehraném víkendu své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách.

Tento týden jsem dostal pár poměrně konkrétních dotazů na pravidla. Nepovažuji se za experta na tomto poli, ale i tak se snažím vždy odpovědět. Problém je, že pravidla jsou opravdu komplexní a je snadné udělat v těch všech výjimkách a neustálých změnách chybu. Pokud byť jen trochu ovládáte angličtinu, zapamatujte si tento odkaz. Najdete v něm vše, co hledáte.

https://operations.nfl.com/the-rules/2018-nfl-rulebook/

Favoriti na nového HC Green Bay Packers (pozn. HC = Head Coach = Hlavní trenér)? (@NFLczech)

Na to je opravdu brzy, pole kandidátů se teprve sotva šikuje a já mám jen velice matnou představu, koho by tak asi Packers mohli chtít. Určitě ofenzivně laděného kouče, který si sedne s Aaron Rodgersem, protože o tom ta práce bude ze všeho nejvíc. Dostat z týmu a jeho hvězdného quarterbacka co nejvíc, než odejde do důchodu. To v mých očích poněkud diskvalifikuje prvního snadného kandidáta, který vám nejspíš vytane na mysli. Josh McDanielse (ofenzivní koordinátor New England Patriots). Je dobrý play-caller, ale trenér? Vzpomeňte na jeho působení v Denveru a vztahy s Jay Cutlerem. Vzpomeňte, jak často sráží hlavy na sidelajně s Tom Bradym. Vzpomeňte na loňské fiasko s námluvami Colts. Opatrně, milí fanoušci Packers, co si přejete. K tomu slibovanému „hodně předčasnému“ seznamu kandidátů, pomohu si obezličkou a článkem na fanouškovských stránkách Green Bay Packers SK/CZ. Díky za něj.

http://greenbaypackers.eu/16-bart-za-kormidlom-kto-nahradi-mccarthyho/

Ktoré tímy vidíš momentálne ako favoritov na wild card pozície v oboch konferenciách? Ďakujem. (Vladimír)

Díky, moc hezký dotaz.

V konferenci AFC to vidím na Los Angeles Chargers a Baltimore Ravens. Černým koněm jsou pro mě Denver Broncos, mají velice hratelné poslední 4 zápasy na rozdíl od většiny soupeřů.

V konferenci NFC tipuji Seattle Seahawks a Minnesotu Vikings. Vyzyvatelé to mají těžké, Philadelphia pro mě není letos dost konzistentní a padající Carolina má ještě před sebou dvě utkání s New Orleans Saints.

Pass defense Seattle Seahawks proti San Franciscu 49ers povolila přes 400 yardů? Není to skrytý problém? (Michal)

Rozhodně bych z toho zápasu nedělal podobné závěry. Seattle hrál už od začátku brzy s poměrně značným vedením, a to nutí nevýhodnou situaci pro soupeře. Aby za včas dotáhl skóre musí jít vzduchem a riskovat. Z toho pramení hodně passových yardů, ale také například interception či ztráta míče na downy. V takové situaci navíc obrana většinou hraje spíše konzervativně. Povolit soupeři kratší passy, utrácet čas, a naopak nedovolit žádné velké explozivní hry, které by otočili kormidlo zápasu.

Adepti na ofenzívny a defenzívny hráč roku? (@Doktorko)

Ofenzivní, bez dizkuze Drew Brees nebo Patrik Mahomes. Bylo by asi férové, jednomu dát MVP a tomu druhému Ofenzivní Hráč Roku.

Defenzivní hráč roku nemůže být nikdo jiný než Aaron Donald. To, že vede statistiku sacků o parník je jen třešnička na dortu. Tenhle hráč mění a vyhrává zápasy.

Power rankings barometr, week 13

Nahoru: Dallas Cowboys (7-5) se vynořil z ničeho nic jako favorit divize NFC East. S porážkou New Orleans má co dočinění obrana, která ještě jako jediná v NFL nepovolila žádnému soupeři skórovat více než 30 bodů. Udržet Saints na 10 bodech, to je hodně úctyhodné. Linebackeři Leyton Vander Esche a Jaylon Smith opanovali pole a poprvé po letech přestalo platit, že obrana Dallasu je bez Seana Lee poloviční. Nemalou zásluhu na výhře má také útok, který odmítal odejít ze hřiště a držel většinu zápasu Drew Breese jen na lavičce. Že by místo trenéra Jason Garretta nakonec nebylo zas tak žhavé?

Dolů: Carolina Panthers (6-6). Čtvrtá prohra v řadě, playoff ambice se smršťují. Proti Tampě to vzal do vlastních rukou Cam Newton. Čtyři interception si za rámeček rozhodně nedá.

Dolů: Atlanta Falcons (4-8). Čtyři prohry v řadě. Hodně se toho napsalo o zraněních, které zdecimovali obranu Atlanty, jenže tohle není ten případ. Atlanta v posledních 4 zápasech ani jednou nedosáhla ani na 20 bodů v útoku. Nulová běhová hra, turnovery, penalty, nevynucené chyby. Sbohem playoff.

Power ranking top 5, week 13

  1. Los Angeles Rams (11-1). Playoff jisté, nezastavujeme.
  2. New Orleans Saints (10-2). Tak Drew Brees nakonec asi bude jen smrtelník jako my. Skvělý výkon obrany Dallasu. Příležitost pro zamyšlení a poučení. Není totiž vyloučeno, že právě s Dallasem se Saints střetnou znovu, tentokrát v playoff.
  3. Kansas City Chiefs (10-2). Oakland se rval jako pes, ale ta kvalita byla na straně Chiefs i přes ztrátu Kareem hunta. Pro změnu řádil tight end Travis Kelce.
  4. New England Patriots (9-3). Útok Patriots stojí letos hlavně na schopnosti rozdělovat míče širokému poli různých hráčů, na což se soupeř může jen stěží připravit. Proti Minnesotě si běhové yardy připsalo v dresu Patriots hned 7 hráčů, přihrávku jich zachytilo 9 různých. Tomu říkám variabilita.
  5. Houston Texans (9-3). Tenhle flek si týmy podávají z ruky. Tak já jsem teď dám Houston, což znamená, že nejspíš o víkendu prohraje. Fanouškům se tímto omlouvám.

Weakness ranking bottom 5, week 13

  1. Detroit Lions (4-8). Je na čase se dívat do budoucnosti. Kdo z letošního kádru zůstane i do další sezóny a kdo ne. Letošek už zachránit nelze.
  2. Arizona Cardinals (3-9). Sympatický výkon proti dysfunkčním Packers. Cardinals tým vyhrál v Green Bay poprvé po 71 letech. Naposledy ještě jako Chicago Cardinals v roce 1947.
  3. New York Jets (3-9). Padá a padá hvězda Jets. Není vyloučeno, že do konce sezóny už se výhry nedočkají. Naopak je takřka jisté, že trenér Bowles to má spočtené.
  4. San Francisco 49ers (2-10). Hype kolem nováčka Nick Muellense poměrně ochladl, to se dalo čekat.
  5. Oakland Raiders (2-10). TE Jared Cook a WR Jordy Nelson jako by nestárnuli. Ale do budoucna to Oaklandu nic nedává.

Čtení pro náročné (v angličtině)

The hottest NFL coaching candidates: Don’t rule out Josh McDaniels

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube