Janoris Jenkins
Penaltičky forever, photo: giants.com

Po shlédnutí: week 16 – Indianapolis

Prohra v 27-28 v závěru. Giants celý zápas drželi vedení, ale koncovku nezvládli.

Není to poprvé, co zápas prokoučovali v závěru. To máte prohru dlouhým kopem s Carolinou, zpackaný druhý poločas s Philadelphií, komplikovaný závěr s Chicagem a tak dále. Giants mají mladý tým, který se stále učí vyhrávat a dotahovat zápasy do konce. Zatím to neumí.

Paradoxně v tomto zápase mi prohra nevadí. Abych byl upřímný, výhra už ničemu nepomůže a to, že tým hrál většinu zápasu dobře je povzbuzující. Jsou tu stále ty stejné problémy, jasně. Běhová hra nefungovala, pass rush je příležitostný a skládky v obraně, to už je škoda mluvit. Těch posil potřebujeme hodně, zároveň je tu ale dost mladíků, na kterých se bude dát stavět.

K zápasu bych se chtěl ještě vyjádřit k rozhodčím, což je také pravidelné téma, nejen u Giants. Nevím, jestli to, že jsem fanoušek Giants, mi nasazuje víc kritické brýle, ale přijde mi, že letos rozhodčí tenhle tým hodně poškozují. Tentokrát to nebylo tak do očí bijící, ty přestupky se rozhodně pískat dali, ale co že tak najednou? Celý zápas si ničeho nevšimli a najednou tam je samý faul? Tomu nevěřím. Ten nepoměr penalt na jednu stranu byl hodně neuvěřitelný.

Útok

Eli Manning zase jednou podal dobrý výkon. Interception v závěru byl hod, který prostě v dané situaci musel zkusit. Ten zápas se zpackal už dřív jinde. Na to, že vůbec nešla běhová hra, tak Manning házel hodně přesně a nebojácně. Kredit posílám ale především trenérovi, který postavil vynikající plán, jak ho pomocí play-action často dostat mimo kapsu a do pohybu, což dělalo obraně problémy. Výborně nadesignované hry šli k duhu rychlým a obratným receiverům, Sterlingu Shepardovi a Evan Engramovi. Jet sweep akce chytili obranu opakovaně nepřipravenou.

Přesto nešlo přehlédnout, jak moc chyběl Odell Beckham. Jediný opravdový cíl dlouhých přihrávek, který by nutil soupeře hrát víc vzadu. Při jeho absenci se Colts jasně soustředili v co nejvíc lidech na line of scrimmage s cílem zastavit Saquon Barkleyho. To se také dařilo, přesto Giants byli schopni kreativními hrami míč posouvat vpřed. Je pravda, že tolik proměněných třetích downů jsem už dlouho neviděl. Nejen těch krátkých. Pass protekce fungovala. Manning nebyl ani jednou sacknut.

Obrana

Co říct. Jako celek to chvíli fungovalo a pak zas ne. Skládky tradičně mizerné a jak zápas pokročil, bylo to jen horší. Vaz však týmu zlomily penalty. Některé hodně zbytečné. Hlavně ten držením odmazaný strip sack Olivier Vernona zamrzí. Přesto on i Janoris Jenkins na to jaké berou peníze, nejsou těmi oporami obrany, jak by měli. A to je na zamyšlení během offseason.

Potřebujeme lepší linebackery. Soupeř si v krátkém poli uprostřed dělal, co chtěl. Tae Davis ani B.J. Goodson v passové coveragi prostě nestačili na opakované kombinace křižných route a rychlé tight endy. Také evergreen naší obrany.

Special týmy

Kicker Aldrick Rosas si svou nominaci do Pro Bowlu plně zaslouží.

Co dál

Podle všeho i příští týden v posledním utkání sezóny bude hrát Eli Manning. To je chyba. Už teď měl hrát Kyle Lauletta. Tohle rozhodnutí, nepoučit se z chyb, mě hodně mrzí. Padá plně na ramena nejen trenéra, ale i GM a majitele klubu, který do toho prý má, co mluvit. Jsou to zbabělci. Tímhle není co získat.

Možná (a pravděpodobně), že Lauletta není pro tento tým quarterbackem budoucnosti, ale proč mu nedat šanci, když už není o co hrát? Vedení mu evidentně nevěří a drží se nepochopitelně loajality k veteránovi, který už je v soumraku své kariéry. Ano, Manning letos hraje statisticky dobře, ale díky kombinaci jeho hry, ofenzivní lajny a dalších faktorů se i tak prohrává a tak byla ideální šance zkusit něco jiného. Tenhle tým nemá na to, bojovat o nejvyšší mety už teď a než se tým dá dohromady, Manning mladší nebude. Hledání budoucího quarterbacka nemá cenu odkládat. Giants tuto offseason už nemohou schovávat hlavu do písku. A zas nevědí, co ve své dvojce mají. Nepochopím.

droje: NFL Gamepass, giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter