Dak Prescott
Soupeře obrana zastavit nedokázala, photo: giants.com

Po shlédnutí: week 17 – Dallas

Prohra 36-35. Hodně podobná té z předchozího týdne. Giants hráli dobře, ale nedokázali to dotáhnout až do konce. Za kratší konec tahala hlavně obrana.

Opět platí, že prohra je svým způsobem výhrou, tedy pokud ji přepočítáme na pozici na draftu. Giants by měli vybírat v příštím roce (pozn. publikováno na silvestra) jako šestí v pořadí. Nicméně výkon v útoku potěší. V obraně nikoliv.

Útok

Bylo by snadné říct, že to stálo za prd, na základě posledního drajvu zápasu. Čtyři nekompletní passy v řadě opravdu nestačí, když to chtělo jen asi 20 yardů a kopnout tam jeden vítězný. Čas byl, ale prostě to nešlo. Přitom celý zápas to docela šlo. Tedy co se yardů týče a nakonec i bodů týče. I když to po smolném začátku nevypadalo. Interception skvěle zahrál a přečetl obránce, fumble výborně vynutil soupeř pass rushem. Přesto to bylo dobře odehrané, musím pochválit solidní play-cally trenéra Shurmura a extra yardy v podání borců jako Shepard a Engram. Zvláště použití Engrama chválím, trenér konečně začíná využívat jeho silné stránky v prostoru, namísto aby ho škatulkoval na lajně, kde není moc platný. Lahůdkou byl jednoruký catch Cody Latimera a dlouhý běh Saquon Barkleyho. Rozhodně to nebylo proti jednoduchému soupeři. Giants se stali prvním týmem, který letos Dallasu nasázel více než 30 bodů.

 

Eli Manning odehrál solidní zápas, statisticky nevyčnívající, ale vzhledem ke spíše nefunkční běhové hře, to nebyla rozhodně samozřejmost. Problém byli tradičně dlouhé třetí downy, tady jsme klasicky nic neudělali. Kdyby se jen tým zbytečně nestřílel do nohy nesmyslnými penaltami, bylo by to jednoduší.

Saquon Barkley ve své premiérové sezóně překonal rekord v počtu zachycených přihrávek running backa – nováčka. Zároveň jakožto nováček překonal 2000 získaných yardů celkově. Jako teprve třetí v historii NFL.

Mrzí mě, že se do hry nepodíval mladý quarterback Kyle Lauletta. Tento ne-krok stále nechápu a je to podle mého soudu chyba.

Obrana

Hrůza. Dak Prescott vypadal jak superhvězda, vše díky naší obraně třetích downů. Soupeř proměnil 11 ze 17 a k tomu 2 ze 2 čtvrtých downů. Tak se vyhrávat nedá. Nešlo o jen tak nějaké, většinou potřeboval tak 8 a víc yardů. Přesto to nebyl problém. Pass rush se nedostavil nebo jen vyhnal Prescotta do pravé strany, kde si v klidu zkompletoval další touchdown. Coverage? Nikde. Cornerback B.W. Webb a všichni safety bez rozdílu hráli naprosto tragicky. Ponejvíc pak tradičně Curtis Riley, kterého už v dresu Giants nechci nikdy vidět. Jeho neschopnost tacklingu mě rozčiluje zápas co zápas. Při třetím touchdownu se o skládku radši ani nepokusil. Tragikomické. Neméně tragikomické byly 4 offsidy během prvního poločasu. Je libo pár zdarma yardů? Prosím, tady jsou.

Rád bych pochválil sacky Olivier Vernona, vynucený fumble Kerry Wynna nebo sražený důležitý pass od Lorenzo Cartera či Janoris Jenkinse, jenže ve výsledku to byli prázdné hry. Giants následně povolili touchdown nebo ho nedokázali sami skórovat a tak prohráli.

Special týmy

Kicker Aldrick Rosas zakončil sezónu úspěšně, proměnil vše, včetně 48 yardového field gólu. V puntech a returnech se také žádná ostuda nekonala. Pár returnů by se dalo i pochválit.

Co dál?

Tohle je ta smutná část, kde vám musím oznámit, že další zápas Giants bude k vidění asi tak za 8 měsíců :-(.

Ale to neznamená, že by nebylo co dělat. Naopak, zatímco hráči pojedou na dovolenou, management týmu má před sebou práce jako na kostele. Koho si ponechat a koho nechat jít? Volní hráči, draft. Potřebujeme nového safety, linebackery, pass rushery, ofenzivní lajnmeny a pak je tu ještě otázka quarterbacka. Ale to je na úplně jiné povídání, do kterého se pustím, až si trochu víc utřídím v hlavě myšlenky a dojmy. Nebuďme však překvapeni, pokud bude v září starting quarterbackem týmu Eli Manning. Vlastně bych si na to docela v klidu i vsadil.

Suma sumárum se sezóna upachtila na 5-11. Je to o dvě výhry víc než vloni, přesto ty problémy a výsledek je vlastně podobný. Úkoly na offseason se od těch loňských moc neliší. Alespoň, že atmosféra v týmu je dobrá a kabina soudržná. Zamrzí především vlažný úvod, který za situace 1-7 vypadal hodně beznadějně. Nejedna těsná prohra mohla být výhrou a na sezónu bychom se hned dívali jinak. Jenže je z toho jen další smutný pohled na playoff bez nás a kádr, který potřebuje další infuzi talentu. Inu, nikdo neříkal, že přechod na nového trenéra a jeho systém je snadný. Snad to, jak si útok postupně sedal a s přibývající sezónou se zlepšoval, je opravdu znakem věcí, které přijdou. To nás ale vrací k té důležité otázce a pozici, kterou Giants musí co nejdříve řešit. Quarterback.