Eli Manning
Eli Manning, jaká je jeho budoucnost v týmu?, photo: giants.com

Co dál Giants, Quarterback

Velké zamyšlení and pozicí quarterbacka Giants je tu, přesně jak jsem slíbil.

Odpusťte dlouhou porci textu, pokud vás zajímá krátká verze, přeskočte rovnou na závěr. Vlak myšlenek mi poskakoval po kolejích jako neposedná káča, tak snad se v tom neztratíte.

Kontext

Začněme trochou kontextu. Do sezóny 2018 se Giants vydali s jasným cílem a myšlením. Eli Manning na to stále má, zkusme zlepšit tým kolem něho a zabojovat o playoff. Takže se draftoval nejlepší hráč nehledě na pozici (Saquon), podepsali nějací noví hráči, protočila se více než polovina kádru oproti loňsku. Důraz byl na změnu charakteru týmu, proměněný ofenzivní i defenzivní systém pod novými trenéry a snahu vylepšit Manningovi ofenzivní lajnu. Realita však udeřila tvrdě. A dalo se to čekat. Tým byl kvalitativně někde úplně jinde, celé si to první polovinu sezóny teprve sedalo, logický výsledek příliš mnoha změn najednou. U týmu, který trpí mizernými drafty v posledních letech.

Troufnu si ale tvrdit, že věci se přibývající sezónou zlepšovaly s tím, jak se zlepšila hra ofenzivní lajny. Útok dokázal v posledních zápasech skórovat podstatně více bodů než na začátku sezóny. Našlo se několik ndějných hráčů, na kterých může tým do budoucna stavět. Jsou tu i nějaké ty nadějné vyhlídky. Jedna pozice se však od loňska v mnohém nezměnila. Její status stále visí ve vzduchu jako Damoklův meč. Je to pozice quarterbacka.

Eli Manning je taková jistota. Chápu, že vedení se nechce vrhat do nějakých zběsilých honů na onoho magického quarterbacka budoucnosti ani podepisovat nejisté volné hráče, protože tato alternativa se nezdá lepší než vsadit na jistotu, která sice není perfektní, ale víme, co máme. Na druhou stranu Eli Manning je na sestupné křivce své kariéry, je mu 38 let a Giants tu pozici musí řešit. Lépe o rok dřív než o rok pozdě. Jenže ono už je o ten rok pozdě. Ale taková je situace a je třeba na ni tak pohlížet.

Eli Manning prožil statisticky vzato velice úspěšnou sezónu. 4229 yardů, 21 touchdownů, 11 interception, 66 procent kompletace passů. To jsou jedny z nejlepších čísel jeho celé kariéry. Jenže to zcela neodpovídá tomu, co jsme mohli na vlastní oči vidět. Manning často přišel zkrátka v klíčových situacích zápasů. Příliš mnoho passů bylo na třetí down příliš krátkých. Příliš mnoho dlouhých passů minulo svého zcela volného receivera. Příliš mnoho důležitých drajvů nedošlo do konce. Manning není quarterbackem, který by vzal útok na svá bedra, ale potřebuje jeho plnou podporu a součinnost. Pak dokáže stále hrát na velice solidní úrovni a podávat vyrovnané a kvalitní výkony. Hodně závisí na své ofenzivní lajně. Což nás přivádí ke 47 inkasovaných sacků. Nejvíce v dosavadní kariéře.

Process

V půlce tohoto týdne měl generální manažer Dave Gettleman tiskovku, na které tradičně neřekl nic definitivně. Lze však vycítit jistý rozdíl oproti loňsku, kdy dal jasně najevo podporu Manningovi a označil jej za budoucího starting quarterbacka týmu. Ne tak letos. Jeho odpovědi byli spíše vyhýbavé, a to potvrdil v rozhovoru i Eli Manning. Prý měli spolu dlouhý a otevřený rozhovor o budoucnosti v týmu, a ačkoliv detaily neznáme, Manning nemá v Giants nic jisté. Všechno je na stole. Toliko vypadá nabíledni. Gettleman dále uvedl, že se nyní chystá extenzivně studovat zápasové filmy a pak teprve si udělá obrázek, jak bude postupovat dál. To bude pochopitelně záviset také na možnost trhu s volnými hráči a draftu.

Předpokládal bych ale, že v jejich vzájemném rozhovoru dal najevo jasně, že pro další sezónu může Eli očekávat na pozici QB nějakou legitimní konkurenci, ať už zkušeného hráče nebo vysoko draftovaného mladíka. Anebo, že od něho bude očekávat snížení platu pro další rok. Všechno je na stole a Manning nemá prominentní místo pro další ročník garantované.

Finance

Eli Manning má jeden zbývající rok současné smlouvy s Giants, která započte 23.2 miliónu dolarů do platového stropu pro rok 2019. Propuštěním nebo výměnou by Giants zůstalo do stropu započítáno 6.2 miliónu mrtvých peněz. Nevzpomínejme však, že Manning má ve smlouvě klauzoli, skrze kterou by případnou výměnu musel odsouhlasit. Je známo, že je v New York pevně usazený se svou manželkou, třemi dcerami a synem na cestě. Za jiný tým hrát nechce nebo alespoň doposud o tom ani vážně neuvažoval. Z pohledu týmu ani nedává příliš smysl se jej unáhleně zbavovat. Eli je velmi zkušený hráč, jistota a případně skvělý mentor a záskok pro jakéhokoliv případného nováčka.

Otazník je snad jen nad tou cenou. Jeho plat může být překážkou. Giants nemají zrovna pod platovým stropem na rozdávání a pokud by chtěli výrazně investovat do volných hráčů, mohl by to být problém. Na stole může být již zmíněný požadavek na snížení platu, případně restrukturalizace platu, což by znamenalo prodloužení o 1 rok a posunutí části platové zátěže na další ročník. Na druhou stranu, vedení Giants (a vlastník John Mara) je tradičně konzervativní a zebedněný, pokud se týče loajality k tomuto hráči a odporu k nejistým a odvážným tahům obecně. Věřím, že jakýkoliv drastický tah by musel svým podřízeným nejprve schválit. A tady může být kámen úrazu. Nepochybuji, že vloni najal Gettlemana a Shurmura mimo jiné i proto, že se rozhodli jít do další sezóny s Manningem.

Možnosti

Nyní je ale zase o rok víc, další rok bez playoff a s negativní bilancí. To lze tolerovat v prvním roce nového režimu, kdy se všechno sehrává dohromady. Ale dál se budou chtít výsledky a jasná řešení. Nikde víc než na klíčové pozici quarterbacka. Jaké jsou tedy možnosti?

1. Nedělat nic. Jít do další sezóny s Eli Manningem a Kyle Laulettou jako jeho vyzyvatelem. Tohle je bídná možnost, ale nelze to vyloučit. Nabídka na trhu s volnými hráči bude pravděpodobně neinspirující nebo cenově nevýhodná, na draftu to nemusí klapnout. Pak by opět přišlo o něco víc vniveč rozhodnutí nenasadit letos Laulettu do žádného zápasu. Tah pro mě stále ještě nepochopitelný.

Nicméně nám tento tah dává poměrně jasně najevo, co si o něm trenér a management myslí a asi to nebude nic moc. U quarterbacka vybraného ve čtvrtém kole bude jistě pádný důvod, proč jej 32 týmů NFL třikrát po sobě při výběru opomnělo. Jeho učící křivka evidentně stoupá pomalu, zatímco šance, že bude budoucím quarterbackem Giants, klesají velice rychle.

Odpuntovat takto následnou sezónu a pozici quarterbacka zatím neřešit, by jen oddálilo celý proces o rok. Podle prognóz by následný draft měl být na quarterbacky mnohem zajímavější (Tua Tagovailoa, Justin Herbert), ale to zatím nevíme. Navíc by Giants museli být znovu hodně špatní, aby na tyto hráče v budoucnu dosáhli. To jistě nechceme.

2. Podepsat veterána z volných hráčů a nechat ho bojovat s Manningem o post, případně ho tak zcela nahradit a Manninga vytrejdovat či nechat odejít do důchodu. Tahle možnost mě příliš neláká. Jednoduše nevidím hráče, který by byl lepší možností než samotný Manning. Vezmeme-li poměr cena/výkon. Průměrné a záskokové hráče nemá cenu vůbec uvažovat. Kategorie Tyrod Taylor, Ryan Fitzpatrick či Robert Griffin III. Pak je tu několik možností, které proberu jednotlivě.

Teddy Bridgewater. V New Orleans dělá náhradníka a po sezóně bude volný. Po dlouhém zranění a rekonvalescenci se na hřišti objevil jen párkrát a z jeho výkonů rozhodně nelze ospravedlnit jakoukoliv vyšší investici.

Nick Foles. Folesova smlouva s Eagles je trochu komplikovanější, obsahuje možnost, při které za určitou cenu prodlouží s týmem a bude v něm nadále předpokládaný náhradník. Jak se on i tým rozhodne bude záležet na jistě mnoha faktorech. Jak moc se mu v Eagles líbí, jak moc s nimi letos uspěje. A hlavně. Zdali mu někdo nabídne dostatečně atraktivní alternativu. Na druhou stranu, mě osobně neimponuje jeho hra natolik, abych si přál jeho příchod do Giants. Už proto, že by to vyžadovalo vysokou nabídku s určitou garancí herního zapojení. Jistě by nechtěl přijít dělat někomu náhradníka nebo bojovat o post, když by dostal lepší nabídku jinde. A nahradit Manninga drahou smlouvou pro Folese? To mi nepřijde jako dobrý tah.

Joe Flacco. Jeho budoucnost v Baltimore Ravens vypadá hodně mlhavě, díky nástupu Lamara Jacksona. Pokud bude propuštěn, i tady platí v podstatě stejná logika a implikace jako u Folese. E-e.

Derek Carr. Figuruje v budoucích plánech trenéra Jon Grudena? Nevíme, ale je tu možnost, že se jej pokusí vytrejdovat a Giants by mohli mít zájem. Za jakou cenu a chtěli by? To je ve hvězdách, osobně ale jeho odchod z Raiders nečekám, a tak nebudu laborovat hlouběji.

Jacoby Brissett. Náhradník v Colts, který může být k dispozici na trejd. Ale, že by to byl quarterback kolem kterého stavět, to si nemyslím.

Ryan Tanehill, Andy Dalton a podobní, budou-li k dispozici? E-e.

3. Draftovat quarterbacka. Giants momentálně drží v ruce šestou pozici následujícího draftu. Před nimi prozatím není žádný tým, který by vyloženě quarterbacka vysoko draftovat potřeboval, ale to nic neznamená. Víme z historie, jak je pozice quarterbacka důležitá a v draftu tradičně nadhodnocená z důvodu nabídky a poptávky. Platí se prémium. Nejlepší quarterback draftu jde obvykle jako první, není-li v nabídce nějaký dominantní hráč na jiné pozici, který zároveň splňuje potřeby prvního týmu v pořadí. Většinou pass rusher. Druhým faktorem pak je obecná nabídka draftu celkově. Jak moc a jak perspektivní quarterbeci jsou k dispozici.

Tady je letošní draft podle prvních vyhlídek velmi skoupý. Hlavní tahoun Justin Herbert se rozhodl pro další ročník na univerzitě. Po něm se mluví o Dwayne Haskinsovi, ale i ten bude možná ještě na univerzitě pokračovat, zatím se nevyjádřil. Výborný passer se silnou rukou, ale také málo zkušenostmi (jedna odehraná sezóna college). Pak tu je Daniel Jones, Drew Lock či Will Grier. To jen házím do pléna jména. Více o nich a jejich nadějí na draftu se teprve dozvíme, jak bude tento proces pokračovat.

Giants by však měli sledovat všechny tyto hráče hodně pozorně. Pokud jim nějaký padne do oka, pak by neměli váhat a udělat vše pro jejich získání. I kdyby to znamenalo obětovat nějaké volby navíc. Generální manažer mi však nepřipadá jako někdo, kdo by věci tlačil na sílu. Je tedy možné, že výběr bude záviset až na tom, kdo Giants spadne do klína. Viděli jsme vloni, že neváhá vzít nejlepšího hráče nehledě na pozici.

Divokou kartou je nakonec jistý Kyle Shurmur, syn trenéra Giants, quarterback z univerzity Vanderbilt, vstupující na draft. Jeho jméno pravděpodobně zazní až někdy v pozdních kolech draftu. Pat Shurmur však na otázku ohledně jeho zájmu trénovat svého syna příliš optimisticky nezněl. Navíc jednoho podobného development quarterbacka už Giants mají v Laulettovi.

Závěr

Nejvíc mi jednoznačně dává smysl jít si pro quarterbacka vysoko na draftu. Hráče, kterého by vzal pod svá křídla Manning. Jestli to je možné a co by to stálo, to se teprve dozvíme. Ale dobře víme, jak výhodné je momentálně mít v NFL quarterbacka s nováčkovským kontraktem. I když by to znamenalo nějaké ty problémy, které nováčky quarterbacky provázejí v prvních sezónách.

Tah, najít jiného zkušeného borce a nahradit jím Manninga mi přijde jako zbytečně kostrbatý, s nejistým či nulovým výsledkem oproti současné situaci. Na druhou stranu, táhnout káru dál v současném rozložení sil, to bych považoval za velice naivní a nešťastné.

Snadná řešení k dispozici nejsou. Co se týče quarterbacků, málokdy vám spadne do klína Andrew Luck, zatímco se vám Peyton Manning zotavuje ze zranění krku. Giants musí jít svému štěstí naproti.

Co byste dělali vy?

zdroje: giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter