Saquon Barkley
Pro Saquona žádný problém, photo: giants.com

Co dál Giants, Offense

Pokračuji v hodnocení uplynulého ročníku a v rozboru situace s výhledem na offseason. Do hledáčku se mi tentokrát dostane útok.

Tu nejpodstatnější pozici (quarterbacka) jsem už rozebral v samostatném článku: Co dál Giants, Quarterback. V tomto sloupku se k tomu již nebudu vracet. Jen dodám, že účast na draftu deklaroval Dwayne Haskins (Ohio State), předpokládaný QB1 letošního draftu. Nebudu překvapen, pokud bude vybrán jako jednička celkově.

Tentokrát nebudu, tak jako v uplynulých letech, hodnotit každého jednotlivého hráče zvlášť. Je tomu tak z časových důvodů a vlastně se mi do toho cvičení ani moc nechce. Letos se budete muset spokojit s více zevrubnějším hodnocením a výhledem po jednotlivých pozicích.

Running back

Jedničkou je Saquon Barkley a jeho přínos pro tenhle tým byl letos monstrózní. Navzdory ofenzivní lajně, každý jeho dotyk s míčem zaváněl něčím velkým. Tolik úžasných běhů za 1 yard jsem v životě neviděl. Naštěstí došlo i na ty dlouhé a mnoho parádních catch-and-runů k tomu. Saquon překonal několik týmových rekordů a zaznamenal přes 2000 získaných yardů celkem. Tenhle hráč je hvězda a Giants mají na pozici running backa na další minimálně 4 roky vystaráno.

Záda mu kryje Wayne Gallman, loňský nováček. Jako dvojka velice kvalitní hráč, který umí od každého něco a ve chvíli, když potřebuje Saquon odpočinek, lze se na něho spolehnout. S touhle dvojkou se může bez problémů jít i do dalšího ročníku.

Johnatan Stewart, to byl přehmat, jeho pokračování v týmu neočekávám. Naopak fullback Elijhaa Penny si moje sympatie získal solidními bloky, zároveň umí zaskočit i jako running back (to je jeho bývalá pozice) a dokáže chytit míč. Doplnění bych během offseason očekával z laciného spektra. Nějaký levný veterán případně nedraftovaný nováček, víc není třeba.

Wide Receiver

Není pochyb, že do další sezóny opět Giants vstoupí s duem Odell Beckham a Sterling Shepard. Kdo je doplní, to je nejasné. Ale po pořádku.

Beckham prožil dobrou sezónu zvážíme-li, že odehrál jen 12 utkání. I tak si připsal 77 zachycených míčů pro 1052 yardů a 6 touchdownů. Jeden z našich nejlepších hráčů, bez debat. Jeho historie zranění však narůstá, a to je mírně varující.

Sterling Shepard je jeho skvělým doplňkem. Letos odehrál více snapů na okraji formace, než bývalo zvykem. Čísla ukazují, že je tam méně efektivní, ale toto bez pochyby souvisí s několika okolnostmi. Zranění Beckhama, absence kvalitní alternativy v kádru a vícero formací s více tight endy, jež neobsahují wide receivera ve slot pozici. I tak je jeho 66 zachycených míčů pro 872 yardů osobní maximum. Stejně tak i 8 dropů, bohužel.

Na pozici trojky Giants různě rotovalo hned několik hráčů. Cody Latimer, Russell Shepard, Bennie Fowler, Corey Coleman a Jawill Davis. Ani jeden z nich nepřekonal hranici 20 zachycených míčů. Ani jeden z nich se výrazněji neseparoval jako kvalitní trojka. Nejblíže k tomu měl Latimer, ale jeho sezónu silně zkomplikovalo zranění. Všichni do jednoho jsou letos volní hráči, ale pokud bych měl tipovat někoho jakožto navrátilce, pak právě Cody Latimer, případně Russell Shepard, který je výborný special teamer. Ovšem, cena musí být odpovídající.

Nečekám žádnou velkou investici v offseason, už tak platíme majlant Beckhamovi. Giants jistě budou koukat po sekundárním trhu na konci léta, případně mohou draftovat ve středních až pozdních kolech.

Tight End

Pozice, která pod Shurmurem zažila velké změny oproti minulosti. Jelikož útok se více orientoval na formace s více tight endy v rámci běhové hry, větší zapojení se dočkali Rhett Ellison a Scott Simonsen, jakožto lepší blokeři vhodní na hru v pozici vedle ofenzivní lajny (tzv. inline). Naopak méně si zahrál Evan Engram, jehož síla spočívá jinde. V sezóně 2018 jeho využití výrazně pokleslo, až do takové míry, že se spekulovalo o jeho výměně. To by však bylo krátkozraké. Engram je skvělý hráč, jen se musí využít chytře. A to jsme mohli vidět především v posledních 4 zápasech, kdy při absenci Odell Beckhama dostal podstatně více prostoru ve hře. Nevidím však důvod, proč by tomu tak nemohlo být i když budou ve hře oba. Engram více než polovinu snapů odehrál jako tight end ve slotu nebo na kraji formace. A tak by to v jeho případě přesně mělo být. Je velice nebezpečný jako receiver s míčem v ruce, 45 zachycených přihrávek proměnil v 577 yardů a 3 touchdowny. Přičemž celou polovinu toho získal v právě zmíněných posledních 4 zápasech, kde byl hodně výrazným hráčem.

Už proto si myslím, že by měl být nadále součástí budoucích plánů týmu. Jakožto jednička draftu 2016 v podání Giants rozhodně stojí za tu příležitost. Má své nesporné kvality, jen je potřeba je správně využít. Také Rhett Ellison je pro mě platným hráčem, statisticky zažil vůbec nejúspěšnější sezónu v kariéře (25 catchů pro 272 yardů). Trojka Scott Simonsem je podle mě nahraditelný, vyčnívá především jeho 8 penalt (holding / false start) vzhledem k počtu odehraných snapů.

S ohledem na obsazení a kvalitu, kterou máme, nečekám velké investice na této pozici. Spíše okrajové doplnění z volných hráčů nebo pozdního draftu.

Ofensive line

Kolik se tady toho dá napovídat. Stohy a stohy papíru by se popsaly, no já to musím nějak shrnout do několika odstavců. Bez chození kolem horké kaše, ofenzivní lajna byla mizerná až přímo tragická v první polovině sezóny, drobné zlepšení se její výkony dočkaly v druhé půli, přesto zůstává kvalitativně a talentem pod průměrem ligy.

Generální manažer před sezónou jasně deklaroval snahu mizernou ofenzivní lajnu vyspravit, ale rychlá řešení nebyla k dispozici. Přesto se snažil a ani během sezóny nepolevil. Oproti roku 2017 se dočkala lajna hned čtyřech změn. Na levý kraj se investovali top peníze do průměrného talentu (LT Nate Solder), přesto to byl nejspíš nutný krok, jež pomohl. Velmi dobře hodnotím také krok draftovat v druhém kole guarda Will Hernandeze. Levá strana OL je i do další sezóny jasná. Ostatní posty, ne tak docela.

Na pozici centra začal Joe Halapio, který si nevedl špatně, ale pro zlomeninu nohy odehrál jen pár utkání. Záskok přišel v podobě Spencer Pulleyho. Podle všeho Giants do budoucna s Halapiem počítají, s Pulleym spíše ne. Vzhledem k jejich výkonům je to pochopitelné, nicméně na této pozici by též bylo potřeba posílit.

Pravá strana lajny, to byla doslova katastrofa. Začátek sezóny ve dvojici G Patrick Omamaeh a RT Ereck Flowers nemohl dopadnout hůře a všechna čest, že GM Gettleman s nimi neměl trpělivost. Pozici pravého tackla převzal Chad Wheeler. Moc rozdíl to však neudělalo, patřil k nejhorším tacklům v lize a momentálně je to asi nejpalčivější pozice v celém týmu. Musí se v offseason upgradovat stůj co stůj. Na pravém guardu spadl Giants do klína z waiveru guard Jamon Brown. Není to hvězda, ale srovnání s průměrem ligy obstojí. Bylo by rozumné tohoto hráče znovu podepsat (končí mu smlouva), pokud cena bude odpovídat, tj. nebude nesmyslně nafouklá. Rozhodně se nevyplatí ho přeplatit.

Suma sumárum, ofenzivní lajna opět musí být jednou z priorit týmu v offseason. Pokračovat v jejím přebudování. Najít dobrého tackla na pravou stranu. Ať už skrze volné hráče, kde dává smysl například Daryl Williams, kterého kdysi Gettleman draftoval v Carolině. Nebo skrze draft, kde bude příležitostí jistě habaděj. Giants potřebují nejen posily do základní sestavy, ale také posílit hloubku kádru, protože zranění se dějí a dít budou.

zdroje: giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter