Brady na Edelmana
Brady na Edelmana, častý obrázek Super Bowlu, photo: patriots.com

WQB: Dozvuky Super Bowlu

Sezóna se nám pomalu překlápí do offseason, ale Super Bowl v nás ještě stále hodně silně rezonuje. Je na čase ohlédnout se za tím, co se minule nestihlo a zároveň už pomalu vykukovat vpřed.

Super Bowl drajv zápasu

Ještě jednou bych se chtěl vrátit k vítěznému drajvu New England Patriots ve čtvrté čtvrtině, během kterého skórovali jediný touchdown zápasu. Byla to skvělá ukázka toho, jak diktovat soupeři matchupy pomocí všestranných hráčů. Patriots hned z kraje naběhli na hřiště s obsazením jasně říkajícím heavy formaci. Jediný wide receiver Julien Edelman, dva tight endi Robe Gronkowski a Dwayne Allen, fullback James Develin a running back Rex Burkhead. Složení, ze které Patriots po většinu zápasu hráli běhové akce za fullbackem z takzvané ISO formace, kdy quarterback stojí za centrem, fullback a running back v řadě za ním. Aby tyto běhy Rams zastavili, proti takto těžkotonážnímu složení útoku nasadili také těžké váhy, základní obranu (tvz. base defense) se třemi linebackery uprostřed. To jim pomáhalo zastavit běhy soupeře po celý zápas. Jenže tady sklapla past.

Patriots totiž i s tímto složením nehráli heavy formaci, ale naopak postavili Tom Bradyho do shotgunu a roztáhli formaci do šířky, bez running backa v back fieldu (tzv. empty formace). Na pozicích na kraji formace, obvykle rezervované těm nejlepším wide receiverům týmu, se postavili RB Rex Burkhead a FB James Develin. Tím, že se obrana postavila ve svém standardním rozestavení, ukazujíc zónovou obranu, oba cornerbeci zůstali na krajích, v matchupu proti running backům. A dynamičtí receiveři jako Julien Edelman ze slotu a Rob Gronkowski z kraje ofenzivní lajny měli proti sobě jen zoufale pomalé linebackery. Přesně matchup, kterého chtěli Patriots docílit. A tak najeli na svůj oblíbený double seam koncept, a to hned třikrát za sebou.

Z první hry, proti zónové cover 4, pro Edelmana žádný problém získat rychlou separaci na svého strážce (58, Cory Littleton) v mělké zóně. Zisk 13 yardů.

V další hře, stejný koncept, jenže obrana zkusila kulišácky Bradyho překvapit. Za stejného rozestavení nehrála zónovou obranu, ale osobku s blitzujícím hráčem ze slotu. Obránci dobře zajamovali Edelmana i Gronkowskiho na line of scrimmage a rozhodili tak načasování jejich routy. Brady neztrácí čas a rychle přihrává do strany na Rexe Burkheada, jelikož jeho strážce Marcus Peters hraje svou coverage s velkou mezerou (tzv. off coverage). Ačkoliv je Burkhead running back, tady ukázal onu všestrannost, kterou si na této pozici Patriots tolik cení. S přehledem zvládne i limitovanou roli wide receivera. Zisk 7 yardů.

Do třetice to samé, ovšem s kudrlinkou, jak vytáhnout ze soupeře, co hraje. Edelman začal před snapem nalevo, ale následně si přeběhl na druhou stranu. Jemu přidělený obránce (opět 58, Cory Littleton) přebíhá s ním, následně mu ukáže safety, že si spolu mění role a on se vrací krýt pro změnu Roba Gronkowskiho. Rychlý snap ho však zaskočí v nedbalkách a Brady už ví vše, co potřebuje. Pohledem do středu hřiště podrží jediného safety hluboko v nejistotě a následně pošle milimetrový pass na Gronka. Linebacker ho nestíhá, safety je tam pozdě. Zisk 29 yardů.

Po této hře už byli Patrioti na 2 yardech soupeře a zbytek už znáte. Dostat se tam však dokázali díky skvělému diktování matchupů proti obraně, která jinak držela krok s útokem po celý zápas. Skvělá práce.

Offseason se blíží

A s ní vyplouvají zpět na povrch příběhy a problémy dočasně zapomenuté. Je na čase na tenhle vlak zase nastoupit.

Nick Foles zatím stále nemá budoucnost ve svých rukou. Philadelphia Eagles aktivovala klauzuli v jeho smlouvě, která mu garantuje plat 20 miliónů na příští sezónu. Nick Foles, dle možností své smlouvy, toto prodloužení obratem odmítl a musí tak týmu vrátit 2 milióny z loňského platu. Tah týmu Eagles je o penězích. Tah Folese je o svobodě. Tím to však nekončí.

Eagles mají v plánu udělit Folesovi Franchise Tag, tedy zavázat si ho na jeden další rok, ačkoliv jasně deklarovali svou jedničkou Carson Wentze. Jde však jen o způsob, jak prodloužit časové okno na jeho potenciální výměnu. Pokud se najde dostatečný trh a počet zájemců, mohou něco ještě získat zpět. Pokud nikoliv, Tag zavčasu stáhnou a Foles bude volným hráčem.

Případný zájemce tak může za nějaký ten draft pick nakoupit přednostní právo k jednání s tímto quarterbackem. Je však důležité, aby Foles o hru v tomto týmu měl zájem, neboť po výměně získá zájemce zároveň jeho smlouvu Franchise Tagu a bude na něm, aby si s ním dohodl smlouvu vlastní. Jinak by celá výměna nedávala smysl.

Kareem Hunt podepsal jednoletou smlouvu s Clevelandem Browns. S jeho talentem byla jen otázka času, než mu někdo dá druhou šanci. A nezapomeňte, že to byl současný generální manažer Browns John Dorsey, kdo jej kdysi draftoval do Kansasu. Po zveřejnění inkriminovaného videa v loňském listopadu, ve kterém se dopustil násilí na ženě, je však Hunt nadále na takzvaném Commissioner’s exempt listu. Čili nemůže se zapojit do žádných aktivit týmu NFL, dokud nebude o jeho případu dále rozhodnuto. Browns tedy nakupují nízko, s minimální garancí a rizikem. A zároveň s nejistou návratností.

Quarterback Kyler Murray se rozhodl dát přednost fotbalu před baseballem. Jak vysoko může na draftu pořídit je vzhledem k jeho výšce a schopnostem stále nejasné, ale NFL draft se tímto rozhodnutím stal mnohem zajímavějším.

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Současným patronům moc děkuji: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

Alliance of American Football (AAF)

Se Super Bowlem ve zpětném zrcátku se rozjela velká novinka, nová fotbalová liga AAF. Nemá za cíl konkurovat NFL, ale spíše tak nějak fungovat vedle ní, stát se její developmental ligou, vyplnit mezeru v offseason fotbalem. Protože sám jsem neměl příliš času a příležitostí podívat se tomuto produktu více na zoubek, udělal to za mě Petr Hýsek, jinak správce facebookové stránky věnované týmu Kansas City Chiefs. A já mu za to moc děkuji. Tady jsou jeho slova:

Právě proběhl první hrací týden Alliance of American Football, takzvané AAF, rozhodl jsem se sepsat základní rozdíly právě mezi AAF a nám již známou NFL. Nutno říci, že mnoho fanoušků i expertů považuje tuto ligu za takovou zkušebnu pro pravidla, která by se jednou mohla objevit v NFL.

AAF sdílí s NFL v podstatě veškerá základní pravidla týkající se herního času a postupu skrze hřiště. Ale začněme pěkně od začátku. Prvním cílem AAF je zkrátit čas, který diváci budou trávit u sledování této nové ligy. Podle předpokladů se zatím daří držet časy zápasů na 2,5 hodinách. Toto mají na svědomí dvě drobné změny. Tou první je menší počet reklamních bloků a druhou je zkrácení play-clocku na 35 sekund z běžných 40.

Značně byla omezena sláva kickerů. Nehrají se kick-offy, týmy začínají rovnou na vlastních 25 yardech. Místo extra pointu se vždy zahrává 2-point conversion, a pokud prohráváte o 17 a více bodů nebo běží posledních 5 minut zápasu máte možnost namísto onside kicku umístit míč na vlastní 28 linii a hrát čtvrtý down a 12 yardů. Tento prvek je velmi zajímavou variantou pro týmy, které dotahují, například San Diego Fleets v předsezónním testovacím zápase využilo tuto variantu hned dvakrát úspěšně dokázali zdramatizovat jednostranný zápas.

Další situací, kterou máme čerstvě v paměti a je v posledních měsících diskutována, je pravidlo v prodloužení. V AAF se rozhodli, také vzhledem k hracímu času, že značně upraví znění pravidel. Každý tým dostane šanci, startujíc na 10 yardové linii soupeře s jednou sadou downů. V případě touchdownu následuje 2pt conversion. V případě, že se nepodaří skórovat ani jednomu z týmů, zápas končí remízou.

Poslední hlavní změnou je takzvaný SkyJudge. Rozhodčí, který bude sledovat zápas z nadhledu a hlavně živě, bude v kontaktu s rozhodčími na hřišti. V posledních 5 minutách tak bude moci oznamovat přehlédnuté pass interference. Tento rozhodčí bude mít k dispozici kamerové záběry všech dvaadvaceti hráčů na hřišti. Dokážete si představit takového rozhodčího v zápase Rams se Saints?

Pro zajímavost je nutné zmínit, že všichni hráči mají momentálně stejný kontrakt a to na 3 roky v hodnotě 250 tisíc dolarů s opcí, pokud by přišla hráči nabídka z NFL. AAF také hodlá spolupracovat s různými vzdělávacími programy a institucemi. Většina hráčů byla vybrána do týmů podle místa poslední univerzity, NFL klubu nebo také CFL klubu.

Pokud si stále myslíte, že tato soutěž je jen další verze XFL nebo amatérsky řízená liga kolotočářů, jste vedle. Zakladatel je filmař a syn bývalého ředitele televize CBS Sports, Charlie Ebersol. A také Bill Polian, Hall of Famer NFL, který působil dlouhá léta ve vedení NFL. Najdeme zde také bývalé hráče NFL, Troy Polamalu, bývalý safety Pittsburghu Steelers je ředitelem pro vztah s hráči. Ex-WR Hines Ward bude mít na starost rozvoj hráčů. Ex-DE Jared Allen a Justin Tuck budou působit jako levá a pravá ruka právě pro Polamalua. Hlavními esy v rukávu jsou ovšem dvě legendy. Experti na pravidla Mike Perreira a Dean Blandino nabídli své znalosti a budou spolupracovat na chodu ligy.

Pokud si nedokážete vytvořit vztah bez známých jmen, níže nabízím seznam jmen, které určitě znáte z jejich působení v NFL a jsou nyní k vidění v AAF: QB Christian Hackenberg, QB Matt Simms, RB Aaron Murray, RB Trent Richardson, RB Matt Asiata, RB Bishop Sankey, RB Denard Robinson, LB Scooby Wright či S Sterling Moore a mnoho dalších. Na pozicích trenérů nebo koordinátorů nalezneme legendy jako například Mike Singletary, Michael Vick, Mike Riley, Steve Spurrier nebo Dennis Erickson.

V neposlední řadě si představme všech 8 týmů, které zatím brázdí trávníky AAF: Arizona Hotshots, Atlanta Legends, Birmingham Iron, Memphis Express, Orlando Apollos, Salt Lake Stallions, San Antonio Commanders a San Diego Fleets.

Máte již svého favorita? Dejte vědět do komentářů, který z týmů vás zaujal a jestli vůbec budete tuto ligu sledovat. Myslím, že je to zajímavá varianta do nezáživné offseason a bude velmi zajímavé sledovat především nová pravidla, kterých se dost možná za pár let dočkáme v NFL.

Dodatečný komentář Jirky: Podle prvních highlighty to vypadá na hodně divokou verzi fotbalu, která více připomíná college fotbal než NFL, určitě je najdete na youtube. Bohužel jinak je sledování této ligu u nás takřka nemožné, tedy pokud nemáte televizi CBS nebo dedikovanou streamovací službu, kterou byste navíc museli sledovat přímo live v noci. Mě osobně bude nejvíce zajímat, zdali to je pro hráče cesta zpět do NFL. To se dozvíme už během letošních tréninkových kempů NFL, kam jistě mnoho hráčů AAF dostane pozvánku.

Dotazy a žádosti čtenářů

Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a žádostem do úterního článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv po odehraném víkendu své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách.

Mě by třeba zajímalo, jak vypadá offseason pro jasného startera v další sezóně. Jak dlouho má teď dovolenou, kdy se musí hlásit u týmu, kdy začnou tréninky a tak. (Miroslav)

Díky za dotaz. Zatímco během sezóny je prakticky každý den hráče NFL jasně nalajnován a naplánován týmem, s ukončenou sezónou padá vše na bedra samotného hráče, dokud celé kolečko znovu nezačne na novo. Vše končí takzvaným exit meetingem, hráči si vyklidí své skříňky v šatně a rozloučí se navzájem. To může vypadat různě, v závislosti na tom, jak sezóna skončila. Kdo je zdravý, jde si po svých. Kdo zakončil sezónu se zraněním, musí s týmovým doktorem naplánovat další kroky léčby. Některé týmy preferují mít tento postup pod kontrolou, jiní nechávají většinu rozhodnutí na hráčích.

Každého však čeká rozloučení od trenéra, výstupní pohovor se svým pozičním trenérem (na kterém se jistě cení upřímnost) a tréninkový offseason plán od kondičního trenéra. Protože i když je čeká dovolená, hráči NFL rozhodně nemohou jen tak lenošit a nabírat váhu. Jak komentuje bývalý hráč NFL Geoff Schwartz: “Následující ráno je nejzvláštnější. Probudíte se s pocitem, že nevíte, co dělat. Žádná povinnost a stress, ale celé vaše tělo vás při tom stále bolí z té dlouhé a náročné sezóny. Já obyčejně celý ten první den prospím.“

Offseason plány se pro hráče mohou diametrálně lišit. Někoho čeká náročné jednání o nové smlouvě. Někdo bude sedět bez práce doma a čekat na telefonát. Pro hráče s jistotou smlouvy však čeká zasloužená dovolená a čas pro sebe. První datum, kdy se musí hlásit v centrále klubu obvykle připadá až na polovinu dubna. To začínají první týmové meetingy, pak tréninky bez výstroje, kondiční tréninky, a nakonec tréninkový kemp naplno někdy v červenci. Většina hráčů si tak po skončené sezóně dopřeje nějaký čas odpočinku s rodinou a poté se začnou individuálně připravovat na další sezónu, jelikož 3 měsíce válení si prostě nemohou dovolit. Ať už skrze různé vlastní tréninky či pořádané akce a kempy, cíleně pořádané dedikovanými agenturami právě pro ně. To sice stojí peníze, ale zase o má jistou úroveň profesionality, která se vyplatí, až začne tréninkový kemp.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube