Dwayne Haskins a Kyler Murray
Dwayne Haskins a Kyler Murray

WQB: Draft class

Offseason pokročila, tento týden vypukne jedna z nejdůležitějších událostí před pomalu se blížícím draftem NFL.

Je to Scouting Combine. Týden trvající událost, při kterém hráči jdoucí na draft procházejí sérií fyzických a mentálních testů, schůzek se skauty a trenéry z NFL klubů. Účast je na pozvánku NFL. Pro každého hráče to je jedinečná příležitost předvést se před potenciálními zaměstnavateli. Pro ty zase setkat se s hráči osobně a vidět je v akci.

Zároveň je to čas, kdy se množství osob motajících se kolem NFL potkává navzájem, vyměňují si názory, novinky a také vyjednávají. Generální manažeři a agenti si vyměňují první nenápadné nabídky a poptávky před blížícím se trhem s volnými hráči, dohadují nové smlouvy a uzavírají dohody. A kolem toho všeho se motají novináři, ve snaze ulovit nějakou tu kachnu. Nabitý týden.

Tak si pojďme na úvod letmo představit mladíky, o které se NFL týmy na draftu poperou. O kom se mluví a proč, kde je síla draftu a kde slabina.

Draft class 2019

Pokud nebude jedničkou draftu některý z quarterbacků, pak lze očekávat jednoho z dvojice defenzivních linemanů:

Nick Bosa je nejvíce skloňované jméno. Jedná se o mladšího bratra Joey Bosy a také s ním sdílí mnoho vlastností, pro které byl i on vybrán velmi vysoko před 2 lety. Nick Bosa bude potřebovat velmi dobré vystoupení na Combine, jelikož letošní ročník college fotbalu pro zranění nedokončil a rozhodl se univerzitní kariéru předčasně ukončit, aby se naplno mohl věnovat přípravě na draft. Nick je klasickým krajním pass-rusherem, velice rychlý a mrštný. Ve 29 zápasech v dresu univerzity Ohio State nasbíral 17.5 sacku.

Konkurenci mu dělá defenzivní tackle Quinnen Williams z univerzity Alabama. Ten je schopný ničit soupeře přímo středem ofenzivní lajny. Rychlý, flexibilní, s velmi šikovnýma rukama. Skvělý v zastavování runu a odepírání místa quarterbackům v kapse. Něco ve stylu Aaron Donalda.

Vysoko hodnoceni jsou také DT Ed Oliver, DT Christian Wilkins, DE Rashaan Gary a OLB Josh Allen. Zajímavé bude umístění DE Jeffery Simmonse. Talentem patří do top 10, jenže si při tréninku nedávno přetrhl vazy v koleni a má ještě k tomu jeden výchovný škraloup ze střední školy. Celkově je letošní draft hodně bohatý a hluboký především v defenzívě, ponejvíce na defenzivní lajně. Kdo potřebuje nového pass rushera nebo defenzivního pořízka, najde i druhém kole solidní kvalitu.

Hloubka je také na pozicích wide receivera a running backa a to klidně skrze 4 až 5 kol. Na druhou stranu draft nemá na těchto pozicích žádnou megahvězdu, o kterou by se týmy porvaly už v první desítce. Zajímavý může být running back Devin Singletary či Josh Jacobs, hráči moderního střihu. Zaujme také WR D.K. Metcalf. Na wide receivera má postavu jako řeckořímský zápasník a umí ji použít. Na benchi bude jistě dominovat

Pozice jako ofenzivní lajna toho moc k nabídnutí nemá. Vysoko půjdou ofenzívní tacklové Jonah Williams a Greg Little, možná jeden nebo dva guardi. Mezi cornerbacky Deandre Baker či Greedy Williams. Zajímavý prospect je linebacker Devin White.

Quarterbeci, vždy vděčné téma. A proto jim budu věnovat samostatnou kapitolku.

QB Draft class 2019

Nejlépe hodnocený je Dwayne Haskins z Ohio State, klasický typ quarterbacka, asi nejlepší passer letošního draftu. Nebojí se jakýchkoliv těžkých hodů i do malých okének v obraně. Je velmi schopný v tom nenápadném pohybu v kapse, který mu umožňuje prodloužit si čas potřebný na hod. Solidní scrambler. Nad jeho letošními výkony však panuje opatrnost, neboť je to jediná sezóna, kterou na univerzitě odehrál. Mnoho mock draftů jej pasuje na šestce do Giants, ale víte, jak to chodí. Za tuhle pozici se platí prémium.

Kyler Murray je další jméno, kolem kterého se bude letošní draft točit. Vítěz Heismanovy trofeje, pro nejlepšího hráče college fotbalu. Skvělý atlet, vynikající quarterback. Hráč, který se upsal baseballu, ale zase si to rozmyslel. Jako by sám nečekal, jak skvělou sezónu letos odehraje. Další produkt Oklahoma ofenzívy, jako byl vloni Baker Mayfield. Pokud se jemu vyčítala nízká výška, pak vězte, že Murray je ještě o něco menší. A o tom to celé bude. Murray může být jednička nebo také hráč druhého kola. Je na NFL dost vysoký? Je naplno odevzdaný fotbalu? Tým, který o něho bude mít zájem si ještě musí položit hodně otázek a pak se nebát mu věřit a postavit mu útok na míru. Protože jinak neuspěje.

Daniel Jones je zkušený quarterback z menší univerzity (Duke). Jeho pasům nechybí potřebná přesnost a pohotovost při prvním readu obrany, zároveň je velice pohyblivým typem hráče. Jeho resumé hodně pomáhá práce s trenérem David Cutliffem, který vychoval oba bratry Manningy. Vyčítána je mu slabší ruka a horší čtení progrese passové hry obecně. Nevyhne se přirovnání k Mitch Trubiskymu.

Drew Lock (Missouri) má všechny potřebné fyzické ingredience. Výšku, velmi silnou ruku, rychlé nohy a zkušenosti. Zároveň ale také některé špatné návyky a nedokonalou mechaniku, když často pasuje z nepevného postoje a spoléhá jen na svou ruku. A přesnost pak trpí. Srovnání s Flaccem či Cutlerem je tu na místě.

Ve středních až pozdějších kolech mohou čekat na svou šanci ještě Ryan Finley (N.C. State), Will Grier (West Virginia), Jarrett Stidham (Auburn) či Tyree Jackson (Buffalo) a další.

Letem Světem

WR Antonio Brown (Pittsburgh Steelers) chce zoufale pryč z Pittsburghu. Na druhé straně barikády zřejmě také panuje názor, že je postradatelný, jenže jeho smlouva tomu není příliš nakloněna. Stále mu garantuje 21 miliónu dolarů. Takto vysokou částku by si Pittsburgh započítal do svého salary capu v případě trejdu. A najít partnera na trejd, to je druhá věc. Najde se někdo ochotný vzít si 31-letého receivera s 15 milióny platu ročně? Fotbalově hodně dobrého, jenže tak trochu za zenitem a s egem přes celé město. Stačí jeden pohled na fotku z poslední doby a je vám jasné, že s ním není něco v pořádku. Právě opustil svůj tým uprostřed hracího týdne, na twitteru prohlašuje nesmysly a vůbec na mě nepůsobí jako někdo, koho bych chtěl ve svém týmu. Tohle drama se ještě potáhne jak smrad po celou offseason. A nikomu to neprospěje.

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Současným patronům moc děkuji: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

AAF okénko

QB Christian Hackenberg pořád stojí za prd. Nehledě na to, kde hraje. Výkon Memphisu Express šel razantně nahoru, jakmile ho na hřišti nahradil Zach Mettenberger. A New York Jets vypadají o to hloupěji, že za něj vyplázli volbu v druhém kole draftu.

Namísto onside kicku (protože v AAF neexistují výkopy) je možné hrát čtvrtý down a 12 yardů z vlastních 28 yardů. A je to zábava. Posuďte sami.

Dotazy a žádosti čtenářů

Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a žádostem do úterního článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv po odehraném víkendu své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách.

Proběhne několik vět ohledně možných destinaci AB84 a Bella? (Momentálně víceméně tipovačka, vím, ale jsem zvědav) (Jan)

WR Antonio Brown. Mě osobně by nepřekvapilo, pokud by v Pittsburghu nakonec zůstal. Vlastně tomu dávám docela velkou šanci. Jeho smlouva dělá trejd pro Pittsburgh tuze nevýhodným a nečekám, že zájemci se přetrhnou.

RB LeVeon Bell bude volným hráčem a bude se snažit získat a vybrat co nejlepší smlouvu. Kvůli penězům (a to především těm garantovaným) celý ten promarněný rok přeci absolvoval. Najít štědrého zájemce a zároveň naplnit vítězné ambice však bude oříšek. Napadá mě pár týmů, ale je to střelba do tmy. Green Bay Packers: Nový trenér bude chtít dynamického running backa do svého arzenálu a vloni nový generální manažer už není ve vodách volného trhu takový stydlivka, jako byl jeho předchůdce. New York Jets: Bilal Powell a Chris Ivory budou volní hráči, tady nového (a lepšího) RB potřebují jako sůl. Houston Texans: Playoff ambice je potřeba podpořit, Lamar Miller má svůj strop.

A tip na starting quarterbacka Giants máš? (Jakub)

Mám. Je to docela známé jméno. Eli Manning. Vážně, je nesmysl myslet si něco jiného. Pro Giants momentálně neexistuje lepší nebo výhodnější alternativa k dispozici. Nového quarterbacka potřebují získat skrze draft, ať už letos nebo později. A Manning mu poskytne potřebný čas v NFL se etablovat.

Čtení pro náročné (v angličtině)

How Christian Hackenberg is trying to rebuild his career in the Alliance of American Football

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube