Eli Manning
Eli Manning se napřahuje

Giants: Čtení mezi řádky

V rámci Scouting Combine se generální manažer Dave Gettleman a hlavní trenér Pat Shurmur ukázali na podiu před novináři a odpovídali na jejich otázky.

Nedělám si iluze, většina jejich slov jsou klišé a mlžení. Přesto se pokusím číst mezi řádky a vzít si něco málo z těch jejich nejzajímavějších citátů. Abychom měli alespoň trochu představu, co se bude dít a kam tým směřuje. Nejožehavější téma bylo, jak jinak, pozice quarterbacka.

Berte však všechna tvrzení s rezervou. Některé citáty jsou nevyhnutelně vytrženy z širšího kontextu a jejich interpretace je silně osobní.

Eli Manning, starting quarterback

“Myslím, že Eli nám pomůže vyhrávat. Chci ho zpět, Eli je zpět,“ Pat Shurmur.

“Je mým závazkem dělat ta nelepší rozhodnutí pro New York Giants. Je mým závazkem udělat tenhle tým nejlepším možným a pokud to znamená, že Eli bude starting quarterbackem, pak to tak bude,“ Dave Gettleman.

“Pokud říkáte lež dostatečně dlouho dokola, začnete ji věřit. Náhled na něho je dlouhodobě negativní a z toho se špatně dostává. Nemyslím si, že je to vůči němu fair,“ Dave Gettleman.

“Když se díváte na veterány quarterbacky na trhu, zajímá vás především konzistence jejich výkonů,“ Dave Gettleman.

V celkovém vyznění se za Eli Manninga více stavěl trenér Shurmur než GM Gettleman, ale jedno je jisté. Oba věří, že s lepší podporou týmu, zvláště pak ofenzivní lajnou, stále dokáže hrát na vysoké úrovni. Zjednodušeně řečeno: Eli nikam nejde a na 99.9 procent bude starting quarterbackem Giants na startu příští sezóny. Nic, co bychom nečekali.

Oba se zároveň vyjádřili spíše odmítavě na otázky ohledně volných hráčů, jako je Nick Foles či Teddy Bridgewater. Zatímco ani jeden neřekl nic přímo a pochopitelně nevylučují nic. I tak lze z vyhýbavých odpovědí vytušit, že o tyto hráče nemají zájem a raději zůstanou u Manninga, než aby ho nahradili jiným drahým veteránem podobných či jinak sporných kvalit.

Quarterback budoucnosti

“Co udělal Ernie (pozn. Ernie Accorsi, bývalý GM, jež draftoval Eli Manninga) pro Giants, by pro mě bylo snem, udělat to samé. Rád bych pro tenhle tým získal franchise quarterbacka a pak sledoval z povzdáli, jak válí. Je to masivní rozhodnutí,“ Dave Gettleman.

Jinými slovy, Gettleman si moc dobře uvědomuje, že už je čas, najít Mannigovi nástupce. Jemu samotnému je už 68 a nechtěl by nic jiného, než to trefit a odejít do důchodu. Bude to letos?

“Podívejte se na Kansas, jejich model fungoval skvěle,“ Dave Gettleman.

Není to poprvé co narážkou připomněl Kansas, kteří draftovali Patricka Mahomese a rok ho nechali učit se za zkušeným Alex Smithem. Není pochyb, že právě tohle je jeho sen. Draftovat mladíka a nechat ho učit se rok za Eli Manningem.

“Quarterbeci přicházejí v různých podobách a velikostech,“ Pat Shurmur.

“Jedna z věcí, na které se soustředím, a o které často mluvíme, jsou instinkty. Má cítění pro hru? Je o krok před ostatními? Instinkty a chytrá hra umožňují hráči hrát větší, silnější a rychlejší,“ Dave Gettleman.

A tak dále. Prostě nevylučujme automaticky Kyler Murrayho do Giants. Přesto si nemyslím, že je to typ, který by těmhle dvěma seděl. Při výběru quarterbacka na draftu hraje roli Scouting, ale také osobní bias a zkušenosti, ať už si to přiznáme nebo ne. A moje kule mi říkají, že Dwayne Haskins nebo Daniel Jones jsou tím očekávaným typem quarterbacka, kterého by si Giants vybrali.

V rámci Scouting Combine budou mít Giants šanci se s těmito hráči setkat osobně, projít si prvním osobním (15-ti minutovým) pohovorem. Ten bude důležitým startovním můstkem pro jakoukoliv další interakci.

“Nemůžete reachovat (pozn. nevím, jak přeložit termín pro vzetí hráče na draftu příliš brzy navzdory jeho talentu a očekávané pozici). Když si ohodnotíte quarterbacky a najdete toho pravého, vezmete ho, pokud je to na správném místě,” Dave Gettleman.

“Risk je zisk (angl. no guts, no glory – doslovně nepřeložitelný idiom),” Dave Gettleman na otázku, zdali by byl ochotný trejdovat směrem nahoru.

Giants drží v ruce volbu číslo 6. Momentálně jsou prvním týmem v pořadí s výrazným zájmem draftovat quarterbacka, ačkoliv Oakland či Tampu nelze zcela vyloučit ze hry. Další Jacksonville jsou hned za Giants, za předpokladu, že nebudou uspokojeni očekávaným podpisem Nicka Folese. A když jde o quarterbacky, nikdy nevíte, jak poptávka vyžene nahoru cenu. Stačí jeden tým, ochotný utrácet a vysněný quarterback je pryč před vaším nosem.

Gettlemana tak čeká těžká pozice. Pokud o některého quarterbacka opravdu stojí, má kule na to, počkat si na fleku? Nebo si připlatí? A kolik? Má vůbec někoho v hledáčku s šestou volbou draftu? Bude znovu pozici quarterbacka ignorovat s volbou v top 10 a stárnoucím quarterbackem na soupisce?

Draft bude ještě pekelně zajímavý, stejně jako celý ten process, co k němu povede. Nick Foles je prvním dílkem domina. Pokud však Giants padne do oka například Haskins, neměli by váhat a udělat pro jeho získání všechno možné. Pozice quarterbacka za to stojí.

Odell Beckham

Okolo Odella se každou chvíli vyjeví nějaká ta přestupová spekulace, naposledy asi před týdnem. Jsou to však jen nepodložené individuální žvásty. Nebo je na nich něco pravdy?

“Nepodepsali jsme s ním novou smlouvu, abychom ho vytrejdovali,“ Dave Gettleman.

Nejspíš není.

Landon Collins

Safety Collins se nevyhnutelně stane za pár týdnů volným hráčem s právem podepsat kdekoliv. Pokud se s ním do té doby nedohodnou Giants na nové smlouvě nebo neuplatní franchise tag, samozřejmě. I na to přišla řeč.

“V týmu máte 53 hráčů a taky máte salary cap, rozhodnutí se nedají dělat ve vakuu,“ Dave Gettleman.

“Nerozumím, od kdy se franchise tag stal tak špatnou věcí pro hráče, ale je to tak. Tagnete někoho a on se naštve. Najednou tu máte v týmu nějaké rozptylující prvky. Všichni novináři to budou rozmazávat. Musím se sám sebe ptát, stojí to za to?“ Dave Gettleman.

“Pro mě každé rozhodnutí vyplývá z toho, co hráč předvádí na hřišti. To je to důležité, “ Dave Gettleman.

Giants mají na uplatnění franchise tagu do 5.března. Z vyjádření Dave Gettlemana je však cítit hodně velká nechuť, do takové akce. Jakkoliv dal Collins najevo, že by franchise tag akceptoval, už proto, že by neměl jinou možnost. Bohužel nevíme, jak vypadá zákulisí vyjednávání o smlouvě, či zdali vůbec nějaké probíhá. Připomeňme si však, že Gettleman se rozhodně nebojí kontroverzních rozhodnutí. Kdysi stáhl franchise tag z Josh Normana v době jeho největší slávy a nechal ho zadarmo odejít, jen aby byl klid.

Pokud Collins požaduje příliš vysoký plat, který Giants odmítají akceptovat, není nereálné, že ho prostě nechají jít. To by byla pro obranu Giants poměrně velká rána, už tak nemá dobrých hráčů nazbyt. Ale taková je realita.

zdroje: giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter