Montez Sweat
Montez Sweat běží jako o život

WQB: Scouting Combine

Největší událost před draftem je za námi. Tady je malé ohlédnutí za největšími senzacemi, které přinesla.

Nejvíc se Scouting Combine točilo kolem quarterbacka, který se vlastně přišel jen změřit a trochu si popovídat. A pak kolem obránců, kteří v měřených disciplínách předváděli neskutečná čísla.

Hráči, kteří na sebe upozornili

Menší předmluva. V následující sekci chci vypíchnout hráče, kteří nejvíce překvapili či jinak na sebe upozornili víc, než se čekalo. Pokud hráč vypadá jako rychlík a na univerzitě navíc závodil v atletice, rychlým časem ve sprintu určitě neuchvátí. Prostě se to očekává. Zároveň vás varuji, abyste všem těm všem číslům nedávali větší váhu, než ve skutečnosti mají. Pro skauty je nejdůležitější, co vidí v hráčových herních záznamech. Během Scouting Combine si chtějí především ověřit své domněnky. Že hráč, který vypadá silný, dokáže zvednout činku hodně krát. Že hráč, který vypadá rychlý dokáže nejen rychle běžet rovně, ale také rychle měnit směr při člunkovém běhu. A konečně, nedílnou součástí jsou osobní pohovory hráčů s týmem. Část Combine, která je našim očím bohužel skryta.

QB Kyler Murray. A stačilo, že mu výšku (178 cm) a váhu (94 kg) mu naměřili větší, než se čekalo a byl to vítěz dne, ačkoliv se rozhodl neúčastnit jakýchkoliv dalších měřených disciplín nebo hodů. Schovává si to na svůj osobní Pro Day. Konec příběhu to ale není, s váhou o 8 kg vyšší, než doposud hrával, sice vypadá odolnější pro NFL, ale atleticky mu to nejspíš nepřidalo. Úvahy, zdali to nedělal jen pro měření na Scouting Combine a neúčastnil se měřených disciplín právě z důvodu úmyslně nabrané nadváhy, jsou na místě. Bude se tak cítit v pohodě? To je otázka. Nepochybuji, že o něm ještě hodně uslyšíme. Už teď ale patří jednoznačně mezi nejžhavější zboží draftu. Už proto, že úspěšně rozptýlil dohady o své budoucnosti. Patří fotbalu, ne baseballu.

QB Dwayne Haskins. Druhý quarterback, který by mohl být na této pozici vybrán jako první také nezklamal. Během házecích drillů na hřišti patřil k nejlepším a jeho dlouhé passy podél sidelajně vypadaly hodně nenuceně. Při tiskovce a údajně i osobních pohovorech si také odnesl jen slova chvály, a tak jeho pomalejší sprint vlastně nikoho nezajímal.

WR D.K. Metcalf. Na wide receivera neuvěřitelný nabušenec, 193 cm výšky a 103 kg živé váhy. Samé svaly. A když je rozpohybuje, je z toho 40 yardový sprint za 4.33 vteřiny. K tomu vyrovnal rekord mezi wide receivery v počtu opakování na benchi. Dobré výsledky přidal ve skoku, člunkovém běhu i ve workoutu na hřišti. Jinak spíše sekundární talent si hlasitě říká o draft v prvním kole.

WR Andy Isabella je spíše menšího vzrůstu a snadno inkasoval nálepku slot receivera. Sám se však pasuje na klasického outside receivera, který rozhodně umí hrát i na kraji a nechce být škatulkován. Výkony na combine rozhodně pomohl svému případu, patřil k vůbec nejrychlejším receiverům ve všech disciplínách a zářil i v drilech na hřišti.

OT Andre Dillard potvrdil očekávání a patřil mezi nejatletičtější ofenzivní linemany celého combine. Rychlé časy, dlouhé skoky. To mu pomůže na draftu nahoru, překvapil však především v pozičních drilech na hřišti. Právě nedokonalá technika je mu nejvíce vyčítána.

EDGE Montez Sweat. Jméno spíše pozapomenuté za těmi všemi defenzivními hvězdami, jenže když tenhle dvou-metrový pořízek zaběhl 40 yardový sprint za 4.41 s (to je rychleji než třeba Odell Beckham), začali se otáčet hlavy. To je nový rekord mezi defenzivními linemany vůbec. Explozivita mu nechybí, snad jen větší konzistence výkonů na hřišti by pomohla.

LB Devin White jen potvrdil, že je nejrychlejším linebackerem letošního roku. Skauti vidí jeho strop hodně vysoko, jakkoliv je to ještě hodně nedobroušený diamant. Není divu, ještě před pár lety to byl running back a někdy to je na hřišti vidět.

Čtení mezi řádky

Scouting Combine je mimo jiné čas, kdy se trenéři a generální manažeři postaví před mikrofon a odpovídají na otázky novinářů. Zatímco valná většina jejich slov jsou klišé a mlžení, v některých odpovědích lze najít určité náznaky. A chytit se jich. Tady je překlad:

“Jasně, to je, právě teď,“ generální manažer Arizony Cardinals Steve Keim na otázku, zdali je Josh Rosen jejich starting quarterback.

Překlad: První volbou draftu budeme draftovat Kyler Murrayho. Není tajemstvím, že nový trenér Cardinals Kliff Kingbury je jeho velkým obdivovatelem. A pokud se najde někdo ochotný poslat do Arizony nějaký pick za Rosena …

Alternativní překlad: Chcete Kyler Murrayho? Hádejte, kdo by ho mohl vzít … my. Kolik nabídnete? Velkým obdivovatelem Murrayho je i Jon Gruden a jeho Oakland má hodně draft picků na to, aby se mohl posunout o tři místa dopředu. Stačí jen je přesvědčit, že musí.

“Právě teď se na trojce cítíme dobře, ale definitivně bych řekl, že pokud tu bude nějaké příležitost k trejdu dolů, tak se na ní podíváme,“ generální manažer New York Jets Mike Maccagnan.

Překlad: Zoufale chceme trejdovat dolů, prosím někdo něco nabídněte. Jets po trejdu nahoru minulý rok nemají draft voleb na zbyt, a tak pokus získat jich v tomhle hlubokém draftu dává smyl.

“Pustíme Nick Folese na trh s volnými hráči, zaslouží si příležitost vést nějaký tým,“ generální manažer Philadelphie Eagles Howie Roseman oznámil, že Eagles nedají Folesovi franchise tag a nechají ho odejít.

Překlad: Nikdo nic kloudného na revanš nenabídl a na franchise tag nemáme místo pod platovým stropem, tak alespoň uděláme tomuto nevyhnutelnému tahu nějaké PR, jakože jsme ti dobří. Mimochodem zákulisní špekulace už říkají, že podpis v Jacksonville je upečená věc.

Mock?

Pojďme si udělat takový první mini mock draft.

Prvním pickem si Arizona Cardinals zvolí QB Kyler Murrayho, Josh Rosen je vyměněn do Miami.

Druhým pickem září San Francisco 49ers blahem, zůstává na fleku a raduje se ze zisku DE Nick Bosy.

Na třetí místo se trejduje New York Giants, městský rival Jets je šťastný za možnost získat volby navíc a mile rád přenechává místo. Giants si vybírají QB Dwayne Haskinse.

Čtvrtý Oakland Raiders neváhá, DT Quinnen Williams je přesně to, co potřebují.

A dál už nevím, ale časem se tam dostaneme.

Franchise Tag

Dnes (úterý) končí období, během kterého mohou týmy na hráče aplikovat Franchise Tag a zavázat si je tak jednoletou plně garantovanou smlouvou ve výši průměru pěti nejlépe placených hráčů na dané pozici. Tahle obezlička vznikla s cílem prodloužit pro týmy okno, během kterého mohou vyjednávat se svým nejlepším hráčem (s končící smlouvou) o smlouvě nové. To, že se to často používá i jinak, je druhá věc. Termín mi trochu koliduje s vydáním článku, takže se předem omlouvám, pokud ještě dojde k nějaké nečekané změně na poslední chvíli a já ji nestihl obsáhnout. Hra s tagy dopadla letos následovně:

Z volného trhu dle očekávání mizí elitní pass rusheři. Jadeveon Clowney (Houton Texans), Demarcus Lawrence (Dallas Cowboys), Frank Clark (Seattle Seahawks), Grady Jarrett (Atlanta Falcons) a Dee Ford (Kansas City Chiefs).

U Dee Forda se očekává trejd do jiného týmu, v Kansasu zřejmě končí. Tým nicméně cítí, že může získat něco nazpět, a tak je případně připraven franchise tag absorbovat a ponechat si hráče ještě rok. Poměrně vyhrocená začíná být situace Lawrence v Dallasu. Je to už druhý rok po sobě, co tag inkasoval a podle vlastních slov o něj rozhodně nestál. Obě strany jsou zatím ve svých představách o jeho smlouvě hodně vzdáleny. V ostatních případech očekávám, že nová dlouhodobá smlouva je jen otázka času.

Tag inkasoval také kicker Robbie Gould (San Francisco 49ers), očekává se u OT Donovan Smitha (Tampa Bay Buccaneers).

Naopak tag údajně nečeká na S Landon Collinse (New York Giants), jelikož pro generálního manažera je to evidentně příliš drahá sranda (11.2 miliónu dolarů na rok za safety pozici), která nestojí za všechno to offseason drama kolem. Giants jsou poměrně těsně sevřeni pod platovým stropem, přesto lze takový tah jen těžko pochopit. Collins je jejich možná nejlepší defenzivní hráč, těch mají zoufalý nedostatek. Zároveň kapitán a oblíbený spoluhráč. Rozhodně ne typ, který by dělal kvůli tagu drahoty. Pokud mu Giants ani nenabídli žádnou smlouvu (jak zní zákulisní reporty) a prostě ho nechají jen tak odejít, je to ten nejhloupější tah vůbec. Mluví se o jeho nepříliš ideální roli v defenzívě, kterou Giants chtějí hrát. A tým by tak platil hodně za hráče, jehož potenciál nedokáže naplno využít. To by ale byla jen a jen chyba trenéra, že se neumí přizpůsobit kvalitě svých hráčů. Ti nejlepší staví taktiku na silných stránkách svých hráčů a ne naopak.

Letem světem

Situace kolem Josh Rosena rozhodně stojí za sledování. Po jednom roce se rozloučit s quarterbackem, kterého tým draftoval v prvním kole, to je nevídané. Pokud však Arizona draftuje Kyler Murrayho, je to logický tah, nehledě na výši kompenzace, kterou by dostali obratem. Rosen by se stal okamžitě pro někoho velice laciným ziskem, mluví se o druhém až třetím kole draftu na revanš. Jeho reputace je bohužel pošramocena nepříliš vydařeným rokem v Cardinals. Odepsat ho tak rychle je ale totální nesmysl. Chudák Rosen byl v týmu v té nejhorší možné pozici, jaká může na nováčka čekat. Špatný tým, nováček hlavní trenér, změna ofenzivního koordinátora v půli sezóny, nulový mentoring, zraněná ofenzivní lajna … s takovou by neuspěl nikdo.

Kariéra komentátora (na ESPN) tight endu Jasonu Wittenovi moc nevyšla, a tak se radši vrací k fotbalu na hřišti. Od Dallasu dostal 3.5 milionu dolarů na rok, aby jim pomohl k vysněnému titulu. Ve 36 letech. Jsem moc zvědavý, jak mu to pošlape. A jsem zvědavý, jak se Cowbyos poperou s platovým stropem. Nové smlouvy pro Dak Prescotta, Ezekiel Elliotta a Demarcus Lawrence už jsou za dveřmi. Ale místnost pod platovým stropem nevypadá pro všechny dost velká. Takže se budou finanční zátěže posouvat směrem do budoucna a za pár let to teprve bude ta pravá legrace.

Další vrásky Dallasu nadělal DE Randy Gregory. Opět (už ani nevím po kolikáté) neprošel anti-dopingovou kontrolu a je suspendován na dobu neurčitou. Nejspíš si zase zahulil. Někdo je prostě nepoučitelný.

Tuze zajímavou náhradu si našel v Los Angeles Rams trenér Sean McVay. Jeho quarterback kouč Zac Taylor se stal novým hlavním trenérem Cincinnati Bengals, nahradí ho Zac Robinson. Bývalý college quarterback, který 2 roky pracoval pro společnost Pro Football Focus, kde měl plně na starosti hodnocení quarterbacků. Takže má hodně nakoukáno. Vskutku netradiční cesta k trénování v NFL.

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Současným patronům moc děkuji: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Combine Confidential: Inside The QB Throwing Sessions

Cardinals Facing Kyler Murray Conundrum

Co nás čeká příště

Za týden (středa 13. března) vykopne NFL trh s volnými hráči. Počínaje pondělím mohou týmy dohadovat s hráči konkrétní podmínky, středou se stanou podpisy oficiálními a NFL se překlopí do nové sezóny. Týmy musí být pod platovým stropem.

Obecně ale trpí většina klubů spíše finančními přebytky a neváhají je použít na své vlastní hráče, takže se letošní trh ukazuje jako poměrně nudný. Je tu RB Leveon Bell, S Earl Thomas, DE Trey Flowers, DT Ndamukong Suh a pár dalších zajímavých jmen, ale nikdo, kdo by doslova rozbil bank.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube