GM Dave Gettleman
GM Dave Gettleman

Giants: Koho budou draftovat?

Toť otázka. Výběrů habaděj a k tomu první tři pěkně vysoko, takže příležitost posílit kádr mladými nadějnými hráči tu je pekelně vysoká. Přesto se všechna očekávání motají a budou motat kolem onoho mytického quarterbacka budoucnosti.

V letošním draftu mají Giants nebývale široké portfolio draft picků (12 celkem), získaných skrze nejeden trejd hráčů směrem pryč. Vévodí tomu pochopitelně 2 volby v prvním kole, ta druhá získaná ztrátou Odella Beckhama. Tady je sumář:

  1. kolo: 6. a 17. celkově
  2. kolo: 37. celkově
  3. kolo: 95. celkově
  4. kolo: 108. a 132. celkově
  5. kolo: 142., 143. a 171. celkově
  6. kolo: 180. celkově
  7. kolo: 232. a 245. celkově

Je vidět, že hodně voleb je až v pozdních kolech a lze čekat, že generální manažer některé z nich použije na nějaký ten pohyb na draftu vpřed, pro konkrétní hráče, které si vyhlédne. Kvantita je fajn, ale i kvalita je důležitá. Zároveň předvídat volby hráčů v pozdních kolech je zcela nereálné a hodně to bude záležet na předchozích volbách. Šance, že se z nich vyklube alespoň kvalitní starter jsou celkem malé, nebudu jim tedy věnovat energii. To podstatné se bude dít během prvních třech voleb draftu, které Giants mají, svou roli může sehrát i ta čtvrtá.

Co Giants potřebují: Obranu, jakékoliv hráče do obrany, extra pozornost je třeba věnovat pass rushi, což naštěstí hraje týmu do karet. Draft je pass rushery nabytý a v nabídce hluboký. V útoku bude směřovat pozornost na ofenzivní lajnu. A konečně, velký otazník visí nad pozicí quarterbacka.

Giants jdou do sezóny s Eli Manningem pevně ukotveným na starting pozici. To je dobře, protože prakticky žádný z quarterbacků na letošním draftu nevyvolává dojem hráče, připraveného rovnou převzít otěže útoku. Ostatně generální manažer se netají svým obdivem k modelu, nechat nováčka rok na lavičce, pěkně se napřed zaučit. Zároveň také odolává tvrzením, že by Giants byli nuceni nějakého quarterbacka letos draftovat, jakkoliv jsou si situace (a věku Manninga) vědomi. Zkrátka je dost dobře možné, že quarterbacka letos draftovat nebudou. Smysl to má v prvním / druhém kole. V pozdních kolech nikoliv, vždyť ještě mají Kyle Laulettu, jakožto development quarterbacka v záloze.

GM Dave Gettleman je v tomhle navíc stará škola, tvrdohlavě se drží mantry draftovat nejlepšího hráče k dispozici nehledě na pozici. To nám dokázal vloni, když vzal running backa Saquon Barkleyho jako dvojku celkově. Tlačit se do quarterbacka silou tak určitě nebude. A to celkem výrazně vylučuje, že by Giants brali quarterbacka na 6. pozici celkově. Nevíme, jak moc vysoko hodnotí Dwayne Haskinse, o kterém se toliko spekuluje. Nevíme ani, jak si u nich stojí v porovnání s ostatními quarterbacky a třeba Daniel Jonesem, kterého do Giants také mnozí titulují. Celková síla draftu na této pozici je však obecně považována za slabou, zatímco na defenzivní lajně se to skvělými prospekty jen hemží. Giants takové hráče potřebují a nedá tedy práci dát si dvě a dvě dohromady.

Reálně lze tedy předpovědět na 6. pozici celkově do Giants tyto hráče: DE Montez Sweat, DT Ed Oliver, DT Christian Wilkins, DE Brian Burns, LB Devin White, OLB Josh Allen, OT Jawaan Taylor, OT Jonah Williams, QB Dwayne Haskins, QB Daniel Jones.

S druhým pickem v prvním kole už je to s předpovědí poněkud složitější a první volba do toho hodně promluví. Nicméně Giants i zde mohou nadále posilovat obranu či ofenzivní lajnu. Draftovat quarterbacka tímto pickem se zdá podstatně pravděpodobnější, ovšem za předpokladu, že tam jejich cílený borec vůbec ještě bude. Před nimi bude vybírat Denver, Miami, Cincinnati a Washington. Vše destinace se slušnou pravděpodobností výběru quarterbacka.

Giants mají oproti nim výhodu široké munice pro trejd vpřed. Pozice jako 8. Detroit, 9. Buffalo nebo 12. Green Bay mohou být cílem na trejd, aby si Giants zajistili konkrétního borce. Divokou kartou bude zcela jistě také Josh Rosen, který může a nemusí být k dispozici za například volbu na začátku kola druhého. To by Giants uvolnilo ruce od pozice quarterbacka.

Reálně lze tedy předpovědět na 17. pozici celkově do Giants tyto hráče: QB Dwayne Haskins, QB Daniel Jones, QB Drew Lock, DE Brian Burns, DE Rashaan Gary, DT Christian Wilkins, DT Clelin Ferrell, OT Cody Ford, OT Jonah Williams, OT Dalton Risner.

Co se týče dalšího picku, který Giants vlastní v druhém kole (37. celkově), už nebudu dávat jména, neboť pole je široké, ale čekal bych i nadále snahu posílit obranu, takže defenzivní lajna, safety, linebacker, případně ofenzivní lajna.

Můj názor

Mé nereálné přání: QB Kyler Murray je opravdu jedinečný talent a pokud by si jej Arizona nevybrala a jakkoliv spadl do klína Giants nebo se pro něj klidně trejdovali, nebudu litovat na jedinou vteřinu. Fotbalově je prostě největším talentem letošního draftu. Trochu mě děsí snad jedině jeho dost odtažitá nátura a nejasná motivace k fotbalu. Nemělo by se tak rychle zapomínat, že ještě před půl rokem se chystal na baseballovou kariéru. Je snadné vidět budoucnost ve fotbale, když jste vítěz Heismanovy trofeje. Bude to o dost těžší za ofenzivní lajnou Arizony, případně na lavičce za Eli Manningem.

Trocha střízlivosti: QB Dwayne Haskins je lehce nahypovaný médii a čistě z hlediska talentu patří někam do půlky prvního kola. Je to však quarterback a za ty se prostě platí prémium. Dle mého názoru je to kvalitní hráč s velmi dobrým charakterem a potenciálem a za 6. volbu draftu celkově stojí. Protože je to quarterback. Až budou Giants vybírat po druhé už tam nebude. Byl bych však překvapen, pokud by k tomu došlo. Spíše očekávám volbu do obrany a tady je mi celkem jedno, který konkrétní hráč bude vybrán. Kádr Giants je natolik děravý, že unese jakoukoliv posilu.

Co dál? 17. volbou celkově už tam ani jeden ze dvou top quarterbacků nebude a ani jeden z trojice D.Jones, D.Lock či W.Grier pro mě není dost dobrý na ospravedlnění volby v půlce prvního kola. Vybírat jednoho z nich tady by byla chyba. Opět vybrat jiného hráče dává smysl z hlediska hodnoty picku. Pokud však mají Giants slabost pro jednoho konkrétního z nich, už tam na startu druhého kola nemusí být. Jak vidíte, dané volby draftu staví tým do poněkud složité situace, co se snahy získat quarterbacka týče. Není tedy mimo realitu očekávat, že k tomu vůbec nedojde. Divokou kartou pochopitelně zůstává trejd pro Josh Rosena, osobně bych za něj nabídl nejvýše volbu v druhém kole (37. celkově) a s touto nabídkou bych ani na chvíli neváhal.

Možné řešení: Je nasnadě. Využít kapitál v pozdějších kolech a trejdovat se vpřed, ale i tady bohužel logika pokulhává. Draft je totiž hluboký hlavně v prvních třech kolech a dávat třeba volbu v druhém kole nazmar za trejd nahoru v prvním kole je hloupost. Lépe by už vyšlo vzít QB brzy (6.) a pak vybírat ze široké nabídky defenzivních hráčů volbou 17. a 37. Ale to jsem holt já.

Ostatní novinky

Wide receiver Sterling Shepard podepsal s týmem novou smlouvu znějící 4 roky, 41 miliónu dolarů. Smlouva je rozšířením stávajícího kontraktu, současný ročník ještě odehraje s posledním rokem své nováčkovské smlouvy. Giants si tak dlouhodobě zavázali svého momentálně asi nejlepšího receivera v kádru. Shepard je mladý, velice užitečný hráč, dynamický slot i outside receiver, dobrý run blocker a já jsem rád, že nám jen další hráči neodcházejí. Cena není malá, ale takový už je trh.

zdroje: twitter, pavlačové drby a stará Blažková