Giants draft hráči prvního kola
Giants draft hráči prvního kola

První kolo draftu: QB Jones, DT Lawrence a CB Baker

V 1.kole draftu přidali Giants do svého kádru hned 3 hráče. Reakce jsou ale přinejlepším smíšené.

Abych zašel ještě trošku dál, horší první kolo draftu jsem už dlouho neviděl, a teď nemyslím jen Giants, ale v NFL celkově. Ani jedna z voleb mi na papíře, na daném místě, v daném bodu času nedává smysl a Giants za každý jeden znich brutálně přeplatili. To neznamená, že by se jednalo o špatné hráče, nicméně v analýze volby vysvětlím, proč z tohoto draftu zatím nemám vůbec dobrý pocit.

Volba číslo 6, QB Daniel Jones

Představení hráče:

Jeho krátké představení najdete v mém článku z před 14 dny, jen to tady zkopíruji:

Jones je quarterbackem z menší university (Duke), za kterou odehrál plné 3 sezóny. Zkušeností má tedy dost. Mentorem mu zde byl známý trenér David Cutcliffe, který fotbalově vychoval oba bratry Manningy a Jones by měl být dalším jeho prominentním produktem. Zatímco některé charakteristiky s nimi sdílí, včetně podobné stavby těla a stylu, Jones je podstatně lepším atletem.

Herně je Jones spíše opatrnějším quarterbackem, který rychle čte hru a dělá okamžitá a většinou dobrá rozhodnutí s míčem. Málo turnoverů, ale také minimum highlightů. Částečně to může pramenit i z nízké kvality týmu University Duke, který disponuje hodně podprůměrným týmem. Jonesovi chyběla kvalitní protekce, mnoho jeho passů receiveři upustili. Jeho přechod do NFL je tak poměrně hodně velká projekce toho, co by mohlo být. Jones má dobrou mechaniku hodů, průměrnou ruku, nadprůměrnou přesnost na kratší vzdálenosti a velmi dobré fotbalové myšlení. Nijak zvlášť však nenadchne v žádné kategorii. Do NFL jde s nálepkou “game manažera“.

Analýza volby:

Co si budeme nalhávat, tohle je brutální tzv. draft reach. Na šesté pozici Giants sebrali hráče, kterého měla drtivá většina expert někde na úrovni druhého kola a to navíc za situace, kdy byl stále k dipozici prémiový pass rushser Josh Allen nebo mnohem lépe hodnocený quarterback Dwayne Haskins. Toho lacino sebral Washington na 15. příčce a je jasné, že kariéry těchto dvou hráčů, nyní divizních soupeřů, už budou navždy spojovány a porovnávány.

Zatímco nemám problem s výběrem QB vysoko, naopak jsem za to orodoval (nemá cenu brát dalšího QB nízko). Měl jsem na mysli top talent draftu. Jednoho z dvojice Murray – Haskins. Mám právoplatný dojem, že Jonese by Giants mohli v klidu sebrat mnohem později. Zatímco to není špatný hráč, na šestou volbu celkově rozhodně výkonnostně nepatří. Jenže Giants si ho evidentně zamilovali, nehledě na to, že 9 z 10 expertů NFL v něm budoucí hvězdu nevidí. Můžeme jen doufat.

Určitě je to chytrý a charakterově čistý hráč. Herně hodně podobný Eli Manningovi, ačkoliv přeci jen vice atletický. Na Univerzitě Duke příliš nezářil také proto, že byl jasně nejlepším hráčem dosti podprůměrného týmu. Takže pokud si cení toho, že umí navigovat tým s mizernou ofenzivní lajnou a dropujícími receivery, přišel do té správné situace v Giants. Je to od nich taková laciný komfortní tah, zdánlivě na jistotu. Hráč, který toho na univerzitě odehrál hodně a je tedy prověřené zboží. Nemá čím překvapit. Jenže to platí negativně i pozitivně. Osobní konexe a známosti s trenérem Duke university (David Cutcliff) určitě také sehrály svou roli.

Osobně jsem z této volby zklamaný. Jmenujte mi podobně hodnoceného quarterbacka na college, ze kterého se stala hvězda NFL. Ten minimálně jeden rok na lavičce za Eli Manningem mu určitě prospěje, přesto je nereálné očekávat, že se tam z něj stane Patrick Mahomes. Musíme však čelit realitě vzhledem k výši investice. Daniel Jones je budoucnost Giants na pozici QB a možná už za rok, ale určitě na příštích pár let to bude stát a padat s jeho výkony a progressem. Buď jsem ho dnes brutálně podcenil, nebo taky může čekat Giants pěkných pár let v pekle.

Volba číslo 17, DT Dexter Lawrence

Představení hráče:

Lawrence je velký hráč, klasický nose tackle, čili defenzinví pořízek přesně do středu defenzivní linie, jehož hlavní úlohou je zastavovat běhy a tlačit kapsu na quarterbacka soupeře. A Lawrence to umí moc dobře, na svou velikost a váhu je překvapivě atletický a rozhodně kvalitní hráč. V pass rushi tolik dominantní není (4 sacky za 2 roky na college), ale tlakem ze středu umí quarterbacky rozhodit. Jeho primární doménou však bude zastavovat běhy.

Analýza volby:

Ach jo. Opět platí, že Lawrence je jednoznačně zajímavý a jistě dobrý hráč. Opět jsme ale sáhli podle mého názory příliš brzo na to, jak byl Lawrence obecně předpovídán a hodnocen. A navíc typově není hráčem, kterého bychom tak zuřivě potřebovali. Giants vázne pass rush a tenhle pořízek, to je spíše klasický run stopper. Takového hráče na první 2 downy seženete i v pozdějších kolech a ten rozdíl v kvalitě nebude propastný. Ale špičkově pass rushery, jimiž je draft nabitý, ty jen tak neseženete. A co udělá náš GM? Vidíte sami. Jestli se měl trejdovat dopředu, tak tady a sebrat třeba Brian Burnse před Carolinou, což byla jasná destinace.

Navíc stále hoří pozice pravého tackla a pár parádních kousků bylo (a je) stále k dipozici. Kdybych vybíral já, tak Lawrence by to rozhodně nebyl. I na post defenzivního tackla bylo stále k dispozici několik více pass rush orientovaných hráčů na boardu. Nose tackla hraje v týmu Dalvin Tomlinson a je to jedna z mála ne-slabin naší obrany, proč tady sakra posilujeme v prvním kole? Jsem zmaten.

Opět se budu rád mýlit a doufám, že z Lawrence bude skvělý hráč. Znovu však tento výběr jde proti proudu a mám z něj pocit, jakože jsme dobrou pozici na draftu vyplýtvali příliš lacino.

Volba číslo 30, CB Deandre Baker

Giants se trejdovali na konec prvního kola, za 30. flek dali svůj 37. pick a navíc čtvrté a páté kolo.

Představení hráče:

Baker je velice chytrý a dynamický hráč, všestranný cornerback s očima pro míč. Nepatří mezi nejrychlejší typy na delší tratě, ale zato disponuje vynikající akcelerací a rychlou změnou směru pohybu. K tomu přidává dobré čtení hry, předvídavost a vysoké fotbalové IQ. U některých odborníků nejlepší cornerback letošního draftu.

Analýza volby:

Prvně musím říct, že Baker je okamžitě posilou a nejspíš se ihned zařadí do základní sestavy na opačnou stranu Janoris Jenkinse. Z této volby mám radost pokud budu hledět čistě na kvalitu a typ hráče. Cornerbacka tým potřebuje.

S čím ale opět nejsem spokojen je místo a cena volby. Evidentně Giants chtěli právě tohoto cornerbacka ze skupiny podobně hodnocených hráčů, kteří budou vybráni někde kolem místa jejich následné volby (37 celkově). Mohli si tedy počkat, ušetřit volby navíc (čtvrté a páté kolo není jen tak něco, co vyhodíte oknem) a vzít cornerbacka, který tam zbude. Na hraně prvního a druhého kola je hodnoceno asi 5 různých cornerů a tak o 7 míst později by tam určitě kvalitní byl, dost možná i právě Baker. Proto nevidím tento trejd jako nezbytnost a opět budu doufat, že mě hráč vyvede z omylu a ten trejd vpřed opodstatní.

Dodatek

Opravdu to nevypadá opticky dobře, co v poslední době generální manažer Dave Gettleman s Giants udělal.

V historicky hlubokém QB draftu sebral na druhé příčce running backa. Jakkoliv je dobrý, tahle pozice v současné NFL příliš hodnoty mezi týmy nesbírá. A pak nám namluvil, že Giants mají na playoff. Skončilo to fiaskem 5-11.

Postupně vyházel všechny hráče předchozí režimu, co mohl. Vytrejdoval Damon Harrisona za 5.kolo draftu, Eli Appla za 4.kolo draftu a nechal odejít Landona Collinse jen tak.

Vyměnil nejtalentovanějšího hráče týmu, Odell Beckhama a co za to získal? Jen to co, darmo ztratil předtím. Hybrid safetyho (Jabrill Peppers) a 1. kolem draftu vybral run stoppera ala Damon Harrison. Ano jsou to mladší hráči a bez velké smlouvy. Ale taky ne tak kvalitní a zkušení.

Asi za to může můj jiný pohled na současný fotbal a draft, protože Giants GM ve skutečnosti přesně následuje svá slova. Podle něj by měli Giants hrát fotbal jako z devadesátých let. Běhat po zemi, zastavovat běhy, důležitější než talent je u hráče charakter a leadership.

No já myslím, že nějaký balanc je potřeba. A hlavně, nežijeme v devadesátkách. NFL je passová liga a bude čím dál víc.

Na závěr jedna pozitivní zpráva. Gettlemanovi je 67 let a už u kormidla dlouho nebude. Mě si totiž tedy rozhodně nezískal a je to čím dál horší.