B+B, Brady a Belichick
B+B, Brady a Belichick

WQB: New England Patriots offseason

V dnešním článku se detailněji podíváme na posezónní aktivity Super Bowl vítěze, týmu New England Patriots.

Tentokrát mi přišel na pomoc Zdeněk, který v diskuzích nfl.cz vystupuje pod přezdívkou Zictory. Tady je jeho souhrn a krátký pohled na tahy jeho oblíbeného týmu. Odskočte si na chvíli od hokeje, věnujte pár minut jeho řádkům a pak ho klidně strhejte v diskuzi (jeho vlastní slova!).

Trh s volnými hráči (Free agency) – ztráty

Vedení Patriots nikdy příliš nepřeplácelo hráče. Takže komu stačí jeden prsten a chce si vydělat jinde, může jít. Komu dnes chybí třeba Nate Solder? Dohadovat se s někým o kontrakt, či ho nechat stávkovat kvůli franchise tagu? U Patriots teda ne borci…

V týmu skončili TE Rob Gronkowski, TE Dwayne Allen, WR Bruce Ellington, DE Adrian Clayborn, TE Jacob Hollister (trade do Seahawks), LT Trent Brown (Raiders), DE Trey Flowers (Lions), WR Cordarrelle Patterson (Bears), CB Eric Rowe (Dolphins), DT Malcom Brown (Saints), WR Chris Hogan (Panthers) a OT LaAdrian Waddle (Bills).

Velká ztráta Gronka se vyřeší. Heavy run systém s vysokými wide receivery do red zone bude pro mnohé obrany smrtící kombinace. Také jsem narazil na pár teorií, že se Gronk doléčí a v půlce sezóny ohlásí s pompézností jemu vlastní návrat do týmu. Více bych se obával výkonů defenzivní lajny. Ale to je známá dlouholetá slabina týmu…

Bohužel po sezoně odešlo hodně pomocných trenérů a koordinátorů. Dobří holubi se ale také vracejí. Jerod Mayo, jež odehrál v obraně Patriots 111 zápasů, bude nově trenér inside linebackerů. Ano, všech tří.

Trh s volnými hráči (Free agency) – příchody

DE Michael Bennett, RB Brandon Bolden, WR Maurice Harris, TE Matt LaCosse, DT Mike Pennel, S Terrence Brooks, TE Stephen Anderson, TE Austin Seferian-Jenkins, OT Jared Veldheer, TE Benjamin Watson (38 let!) a naposledy WR Dontrell Inman.

K tomu nějaké to prodloužení kontraktů samozřejmě. Za pozornost stojí CB Jason McCourty, punter Ryan Allen a Matthew Slater jako člen special teamu.

Věřím, že tímto posilování týmu nekončí. Čekám nejméně jednoho DT. Prostě se mi ta současná skupina Pennel, Cowart, Guy, Butler, Parry a Herron silně nepozdává. Možná to bude Suh, Liuget nebo Wilkerson. Bude jeden z nich chtít vyhrát pohár nebo půjdou po penězích?

Draft 2019

Patriots měli hodně voleb v draftu a Bill (Belichick) s tím navíc řádně zamíchal hned několika výměnami s Rams. Poté volil hráče převážně z velkých univerzit a nějakým zázrakem z toho vykouzlil dle mnoha expertů nejlepší draft class Patriots za poslední roky. V žádném z hodnocení jsem neviděl horší známku než A mínus. Já osobně jsem ve fantasy „predict the pick“ napsal na 32. místě QB Daniela Jonese, takže směj se paňáco. Nicméně budu velký optimista a doufám, že alespoň sedm hráčů z draftu si Patriots ponechají v týmu.

1.kolo, č. 32: N’Keal Harry, WR, Arizona State. Harry bude určitě velkým přínosem a jedním z hlavních cílů v red zone pro Toma Bradyho. A pozor Bill Belichick ještě nikdy nevybral v prvním kole wide receivera. Takže tohle musí být terno!

2.kolo, č. 45: Joejuan Williams, CB, Vanderbilt. Williams není moc rychlý, ale je velký a silný, takže lépe než Gilmore ubrání tight endy jako je např. Travis Kelce. Obrana Pats střídá man/zone obranné schéma, pro Williamse se tak určitě místo najde.

3.kolo, č. 77: Chase Winovich, DE, Michigan. Winovich je podobný extrovert jako Gronk a očekávám od něj tak 12 sacků za sezónu. Budu ho pečlivě sledovat! Měl by více než dobře nahradit Flowerse. Donutí ho Bill se ostříhat?

3.kolo, č. 87: Damien Harris, RB, Alabama. Harris rozšíří už tak nabitou sestavu running backů u Patriots. Asi byl draftován na doporučení Nicka Sabana, na kterého Belichick hodně dá. Kapitán Alabamy s 23 touchdowny, vůdce v kabině i na hřišti. Jenom Mayock tuší, proč dal z Alabamy přednost Jacobsovi.

3.kolo, č. 101: Yodny Cajuste, OT, West Virginia. Cajuste by měl jistit trojici ofenzivních tacklů Wynn (vrací se po zranění achilovky a loni nehrál), Cannon a Veldheer.

4.kolo, č. 118: Hjalte Froholdt, G, Arkansas. Froholdt se jako náhradník zaučí a po sezóně zaujme místo Thunneyho nebo Karrase (oběma končí smlouvy 2020). Je flexibilní a může hrát i centra. Skvělá volba s ohledem na budování týmu.

4.kolo, č. 133: Jarrett Stidham, QB, Auburn. Stidham měl v Auburne záblesky geniality, je chytrý, má dobrou povahu a perfektní mechaniku hodu. Takto a podobně se ovšem popisuje většina draftovaných quarterbacků. Podle mě bude bojovat s Etlingem o místo třetího QB Patriots. Nebo to bude ten vyvolený, který nahradí za dva roky Bradyho?

5.kolo, č. 159: Byron Cowart, DT, Maryland. Cowart je defenzivní tackle, univerzál. Na high school hodně vyhledávaný talent, který toho ovšem na univerzitě moc nepředvedl. Adept na practice squad nebo se prosadí do týmu?

5.kolo, č. 163: Jake Bailey, P, Stanford. Bailey je pravonohý punter. Belichcik má radši leváky. Tak proč měnil výběry draftu, aby ho získal dříve, než na něj přijde řada? To ví jen on. Bailey musí ještě leccos vypilovat, ale když mu to půjde, zřejmě nahradí po sezoně Allena (podepsal jen na rok). Nebo i dřív? Samé otázky…

7.kolo, č. 252: Ken Webster, CB, Mississippi. Webster by byl na draftu výš kdyby loni nemarodil s přetrženým kolenním vazem. Malý hráč, ovšem se skvělým výskokem a báječnou rychlostí. Mohl by se dostat do special teamu Patriots a časem nahradit zkušenější cornerbeky Patriots.

Příští rok (draft 2020) očekáváme celkem 14 voleb v draftu. Takže se dá velmi dobře reagovat na odchody/zranění hráčů po sezóně. Vlastní volby, získané výměnami a očekávám i nějaké ty kompenzační draft volby za odchody hráčů na volném trhu. Ale bude v roce 2020 ještě vůbec draftovat Belichick?

Jak by nyní mohl vypadat tým 53 hráčů

Moc dobře znám Belichicka, takže se ani neodvažuji hádat čím překvapí. Snad pouze pětice linebackerů je jasná: Hightower, Bentley, Roberts, Van Noy a King. Nicméně tuším, že tým bude mít sílu obhájit titul, takže hateři si ještě musí pár sezón počkat. Jak už bylo zmíněno v úvodu, letos budou Pats hodně spoléhat na běhový útok a vysoké receivery. V obranném rozestavení očekávám vždy nejméně pět defensivních backů (CB + safety, pokud to tedy nebude na goal lajně). Nedivil bych se ani, kdyby si Bill nechal oba puntery, kickera a další 4 hráče special teamu.

Salary cap je pouze asi 6 mil. pod hranicí, naštěstí mrtvých peněz (tzv. dead money) jen 4,7 mil., takže co dál? Já bych ještě ušetřil 3 mil. propuštěním QB Brian Hoyera a další 3 mil. RB Rex Burkheada. Na náhradníky docela vysoká zátěž a 53 míst na rosteru je prostě málo. Hoyer ovšem pomáhá týmu při poradách obrany, takže na 90 % zůstane. Nebo to Bill riskne a půjde do sezony s Bradym, kterému budou krýt záda dva QB nováčci Stidham a Etling? Vidím to spíše tak, že se Brady opět domluví s cifršpiony a nějak předělají jeho současnou smlouvu na 27 mil. tento rok. Beztak ho bude platit Kraft i po konci kariéry jako poradce, a navíc ta jeho bohatá Gisele, však víme. Kdesi jsem vyčetl, že už Patriots ušetřil asi 60 mil. oproti tomu, co by si řekli jiní elitní quarterbeci.

Filosofie Patriots

Bill Belichick a jeho způsob, jakým tvoří tým, nemá v NFL obdoby. Nejdřív mu to vyhrávala super obrana, pak nezastavitelný útok Brady-Moss. Chybí náhrada za Mosse? Nevadí, začneme hrát dva tight endy (Grnkowski, Hernandez), které nikdo neubrání. Nemáme dva tight endy? Začneme to drtit přes slot wide receivera a přihrávky na running backy. Nedosazuje pouze hráče kus za kus, klidně mění celou koncepci útoku a obrany dle potřeby. A hlavn,ě skoro pokaždé najde způsob, jak vyzrát na soupeře. Pečlivě studuje jeho slabiny a dokáže vymyslet, jak vyhrát. Jak nahradit nenahraditelné. Brady má koleno v troubě na celou sezonu (pozn. sezóna 2009), no tak tam dáme Matt Cassella a uzpůsobíme mu systém na míru. Zjednodušíme to a všichni prosím DO YOUR JOB. Rams mají super obranu a pass rush? Tak to Brady bude odhazovat do dvou sekund, ať není furt na zadku. Takto čaruje už několik let, zápas od zápasu.

Ta práce trenérského týmu je opravdu jinde. Do té doby bezejmenní hráči, pozdní výběry v draftech nebo jinde pohaslé talenty najednou hrají jak z partesu. A proč? Protože Bill upřednostňuje herní inteligenci před atletickými dovednostmi. A také chování. Nevybere si jen tak někoho, aby mu nakazil kabinu. Tým je základ a primadony mají smůlu.

Proto mě vždycky po sezóně daleko víc zamrzí odchody pomocných trenérů a koordinátorů, než odchody hráčů, co si jdou jinam pro velké peníze. Pevně však doufám, že až Bill skončí, bude už Josh McDaniels všechno umět tak jako mistr v kapuci.

Pár odkazů:

https://www.ourlads.com/nfldepthcharts/depthchart/NE

https://www.patspulpit.com/2019/4/28/18520802/theory-belichick-and-the-patriots-appear-to-be-attempting-a-really

https://expo.masslive.com/sports/erry-2018/08/204d008ace908/the-50-greatest-undrafted-new.html

Jirkův pohled

Na můj vkus to Zdeněk položil celé až příliš pozitivně, ale chápu, odkud se jeho sebejistota ve vlastní oblíbený tým bere. Každý rok Patriots přijdou o několik klíčových hráčů a každý rok se ukáže, že na tom nezáleží. Dokud je za kormidlem Brady+Belichick duo, tahle mašinerie pojede dál. A letošek není výjimkou. Patriots přišli o superstart tight enda, defenzivní lajna připomíná výprodej a chytat míče nemá kdo. Nejspíš to zase bude pomalý start do sezóny, jenže pak to Belichick zase nějak rozlouskne, najde silné stránky svých bezejmenných hráčů a divize AFC East dopadne jako vždycky. Nezaujatý divák si položí jednu jedinou otázku. Jak dlouho ještě?

Letem Světem

V tom post-draftovém chvatu vám možná unikl jeden úžasný okamžik. DK Metcalf, atletický freak, dorazil na první setkání se svými novými šéfy bez trička. On si to může dovolit. No a trenér Seattlu, Pete Carroll ho přivítal náležitě.

Nicméně v Seattlu by se dalo s trochou nadsázky hovořit o konci jedné éry. Tým propustil Safetyho Kam Chancellora a WR Doug Baldwina. Oba neprošli zdravotní prohlídkou. Z kostry týmu, který vyhrál v roce 2013 Super Bowl už zůstává v podstatě jen quarterback Russell Wilson. Tyto tahy nejsou nijak překvapivé. Chancellor nenastoupil za tým od ročníku 2017, kdy utrpěl zranění krku a jeho kariéra skončila. Konce naznačoval i Doug Balwin, jehož pronásledovaly zdravotní nesnáze celý letošní rok. Kroky to jsou těžké, ale v podstatě nevyhnutelné. Hlavně Baldwina jsem měl moc rád. Jakožto nedraftovaný hráč se neuvěřitelně vypracoval, a ačkoliv nebyl nikdy nejrychlejší nebo nejsilnější, své soupeře hravě překonával chytrostí, mrštností a skvělým route runningem.

Já pro Hru o trůny moc nehořím. No, někdo jo. Třeba tento pán, poznáváte?

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Díky posílám těmto štědrým dárcům: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

Dotazy a žádosti čtenářů

Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí či úterý vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a podnětům do WQB článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách. To zajímavé pochopitelně zveřejním.

Ako vidíš Raiders v novej sezóne? (Tom)

Tome, na úvod musím přiznat, že Raiders jsou pro mě hodně špatně čitelní. Stále to je však tým v přestavbě, a tak jsou má očekávání poměrně nízká. Trenér Jon Gruden je v týmu už druhým rokem, a tak má na co navázat. Očekávat zlepšení proti minulému roku jednoznačně lze. Už vzhledem k mnoha posilám, které do týmu společně s novým generálním manažerem Mike Mayockem přivedl. Na druhou stranu se tito hráči musí nejprve sehrát a aklimatizovat, nováčci se musí do týmu zapracovat. A to chvíli trvá. V divizi AFC West je několik lepších týmů (Chiefs, Chargers) a podle mého názoru si Raiders na playoff budou muset ještě nejméně rok počkat. Letošní rok by měl sloužit ke stabilizaci kádru, tak aby za rok v Las Vegas mohli Raiders konečně prorazit.

Pokud tedy nabírají ten správný směr. Osobně nejsem z jejich offseason tahů dvakrát odvařený. Utratili velkou spoustu peněz za střední kategorii kvality. Přivedli do týmu hodně velká ega a rozporuplné charaktery jako je WR Antonio Brown či LB Vontaze Burfict. K tomu přičtěme neustálé otazníky, které panují nad vztahem trenéra Grudena ke svému quarterbackovi Dereku Carrovi. Pro příští rok je to jejich člověk, ale pro ten další?

Čtení pro náročné (v angličtině)

NFL’s Wild, Wild West: The way undrafted free agents are signed is a chaotic, undignified mess

The Inside Story of the Rams’ Super Bowl Defense

Co nás čeká příště

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube