Russell Wilson
Russell "Nejlépe placený hráč NFL" Wilson

WQB: Seattle Seahawks

Dnes se detailněji podíváme na tým Seattle Seahawks, jež procházel poslední dobou velkou generační obměnou. Je už u konce nebo stále probíhá?

To, a ještě víc o týmu ze severního pacifického pobřeží pro vás sepsal Michal Prošek, tady jsou jeho slova:

Seattle Seahawks prochází generační obměnou, jak píše každý druhý článek o Seattlu či nějaké obecná shrnutí na každém zahraničním serveru.

Za mě je výměna stráží na obou stranách hřiště u konce. Prošli jsme jí se vztyčenou hlavou a úspěšně. Tandem Pete Carroll (hlavní trenér) John Schneider (generální manažer) provedl neuvěřitelnou práci v krátkém období a nebál se nepopulárních rozhodnutí (např. neprodloužení E. Thomase, výměna M. Bennetta, propuštění R. Shermana). Před pár týdny byl Seattle donucen generační výměnu dokončit propuštěním Douga Baldwina a Kam Chancellora, ze zdravotních důvodů.

Nyní je kádr zcela nový oproti složení týmu Seahawks, který vyhrál SB XLVIII (2013) a bohužel slavně prohrál v SB XLIX (2014). Dovolím si říct mladý, talentovaný, a hlavně velmi soutěživý. Ano, tým má odlišnou strategii oproti zbytku ligy. Jistě jste slyšeli o našem run vs. pass porovnání, aneb naše taktika run first offense. A v tomto stylu probíhala i offseason.

Tým nadále podpořil strategii „silné a velké“ ofenzivní lajny v podobě příchodu OG M. Iupati a snad konečně (po odchodu kickera S. Hauschka do Bills) našli konstantní oporu na této pozici kickera v podobě staronového Jayson Myerse. Myers byl součástí týmu, ale ten zvolil zkušenost před potenciálem v podobě S. Janikowskiho, což se nakonec stalo týmu osudné (viz jeho zranění ve Wild Card Game)

Kromě jiného se tým ze státu Washington znovu dohodl na nových smlouvách s LB K.J .Wrightem (9.sezóna v dresu Seattlu, nejdéle působící hráč v klubu) a M. Kendricksem, jehož  osud je stále nejasný vlivem obvinění z „insider tradingu“.

Seattle je vždy v offseason neaktivní z pohledu přeplácení volných hráčů. Nikdy se nezapojuje do velkých soubojů o „nejlepší volné hráče“ za což jsem rád, a naopak hledá diamanty v kupě zirkonů. Příkladem toho je například skvělý safety Bradley McDougald, který je tím zkušeným mentorem pro mladou secondary Seahawks. Loňské zirkomanty z volných hráčů period v podobě TE E.Dicksonn, LB B.Mingo a WR J.Brown nemají nic jistého. Díky cílenému draftu na místa, kde Seattle tlačí bota je možné, že tým půjde do sezóny s nejnižším věkovým průměrem bez těchto veteránů.

Seattle měl velmi nízký počet draft výběrů, ale těsně před začátekem draft day vyměnili hvězdného, toho času pod Franchise Tagem, DE Frank Clarka za 1. kolo 2019 a 2. kolo 2020 (+ výměna 3. kol 2019). Čímž šel tým do draftu s 2 výběry v prvním kole, a jedním ve třetím. Každý člověk, co alespoň trochu sleduje NFL věděl, že GM Seahawks John Schneider bude volit vícekrát, než kolik možností má na začátku draftu. Což se vskutku vyplnilo. Hráčů Seattle získal mnohem více než to vypadalo před startem draftu.

V prvním kole vzali DE L.J. Colliera (1/29), který je obdoba M. Bennetta (v současnosti hráč Patriots). Očekávám od něj kvalitní run defense a ideálně 8-12 sacků, schopnosti na to má.

V druhém kole volili nakonec dvakrát díky svým výměnám jak nahoru, tak dolů. Nejprve z 47. pozice vzali strong safety M. Blaira, který je pro řadu novinářů znám pouze díky třem vyloučením během své college kariéry. Ano, je na SS netypický z pohledu fyzických parametrů, ale já bych se o něj nebál. Každý zápas hraje s nasazením, jako by šlo o Super Bowl, a to se mi na něm libí. Stejně jako Pete Carollovi.

Dále jsme na úplném konci druhého kola vybrali WR D.K. Metcalfa, což je skvělý WR na dlouhé a přímé náběhy, ale myslím, že pokud mu zdraví vydrží, může se jednoho dne porovnávat s J. Jones z Falcons a případně s legendárním Megatronem z Lions. Síla a rychlost jsou důležitější pro NFL než to, kolik druhů route jste prováděli na univerzitě.

Ve třetím kole jsme vybrali LB Cody Burtona z Utahu, což je prototyp novodobého LB, který buď bude se rok učit od nejlepšího LB generace Bobby Wagnera a nebo převezme roli WLB po jeho boku a stane se ještě dominantnějším duem LB než jakým je BW s K.J. Wright  (více o Wagnerovi níže).

Čtvrté kolo bylo ve znamení splnění predikcí všech různých odborníků. Na pozici 124 byl zvolen WR G. Jennings, který je hráčem na každou pozici a pro každý druh routy. Mnoho serverů a odborníků jej tipovalo, že skončí v Seahawks a i já jsem rád, že jej máme k dispozici. Pokud mu zdraví vydrží může být rozdílovým hráčem za duem Lockett a Metcalf. Dále si Seatlle zvolil collega kapitána na pozici OG P. Haynese, který je možná více než plnohodnotný backup pro duo OG M. Iupati a D.J .Fluker. Kromě těchto typologických hráčů Seahawks vybrali ještě free safety Ugo Amadiho, který je univerzál pro celou secondary a bude při nejhorším backup na pozici nickel cornerback.

Celý stát Washigton byl nadšen, když zjistil, že v pátém kole byl vybrán domorodec z univerzity ze státu Washington, kterým se stal LB Ben Burr-Kirven. Již několik let si říkám, proč nevybrali v draftu nějakého LB, který by ulevil přetěžovanému duu W+W. Až po draftu řeklo vedení týmu, že prostě neviděli prototyp hráče pro svůj tým, a proto vzali hned dva v rámci letošního roku. BBK je tzv. tackle machine a zcela jistě najde své místo ve special team, pokud se mu nepodaří dostat do sestavy hned v prvním roce.

Šesté kolo se neslo v náhradách za odchozí hráče v rámci offseason konkrétně 3rd down RB Travis Homer za Mike Davise (odešel do Bears) a DT (NT) Demarcus Christmas za Shamar Stephans (odešel zpět do Vikings).

V rámci sedmého kola jsme neměli výběr, ale jelikož bylo veřejné tajemství, že WR D. Baldwin již asi nebude pokračovat, tak Seahawks vyměnili svůj budoucí pick (6. kolo 2020) za návrat na draft board a vybrali doufám skrytý talent WR z exotické Havaje John Ursua, který by mohl být novým Dougem pro Seattle, a tedy slot wide receiverem.

Mnoho serverů tipovalo, že Seahawks budou brát TE, ale to se nepotvrdilo v rámci draftu. Respektive potvrdilo, kdy den či dva po draftu vyměnili svůj další budoucí výběr v 7. kole draftu 2020 za TE Jacoba Hollistera z Patriots, který dle prvních ohlasů z OTA vypadá lépe než dobře.

Seahawks čelili mimo jiné problému, co dělat s končícími kontrakty základních kamenů obrany a útoku. V podobě QB Rusellla Wilsona a MLB Bobby Wagnera. Russell, jak víte je od příští sezóny nejlépe placeným hráčem NFL, a tudíž u nás zůstává. Wagner už mohl být také podepsán, kdyby se jistý GM Jets nezbláznil a nezkazil celý trh hráčů na pozici LB, podepsáním nesmyslného kontraktu se C.J.Mosleyem. Uvidíme do začátku sezóny, s čím přijde vedení Seahawks. Sám tipuji, že Wagner odehraje poslední sezónu v dresu Seattlu, protože Seahawks se nikdy nepouští do přeplácení hráčů. Velkou roli ve prospěch týmu by mohl hrát i fakt, že se hráč sám zastupuje, ale s tím, kolik hráčů na pozici LB draftovali to vidím spíše na odchod tohoto generačního talentu.

Musím svým zaujatým názorem přiznat, že jsem nadšen z offseason Seahawks a doufám, že proplujeme základní částí nenápadně, a pak budeme tím týmem, který nechce nikdo potkat. Budeme běhat s míčem a pokud bude potřeba dát TD pomocí talentované WR skupiny, tak se o to postará nejlepší dual threat QB současnosti Russell Wilson.

Jen pro zajímavost můj tip na 53 roster:

Offense:

QB: R.Wilson, G.Smith

RB: C.Carson, R.Penny, T.Homer, J.D.McKissic, B.Scarbrough

FB: TE či 6th OL převezme snapy

TE: W.Dissly, N.Vannett, J.Hollister

WR: T.Lockett, D.K.Metcalf, J.Brown, G.Jennings, D.Moore, K.Reynolds

OT: D.Brown, G.Ifedi, J.Jones, G.Fant

OG: D.J.Fluker, M.Iupati, P.Haynes

C: J.Britt, J.Hunt

Special Team:

LS: T.Ott

P: M.Dickson

K: J.Myers

Defense:

DT: J.Reed, P.Ford, A.Woods, D.Christmans

DE: L.J.Collier, Z.Ansah, N.Jones, R.Green, C.Marsh, J.Martin

LB: B.Wagner, K.J.Wright, C.Burton. B.Burr-Kirven, Shaquem Griffin,

CB: Shaquill Griffin, T.Flowers, A.King, N.Thorpe, K.Reed

S: B.McDougald, M.Blair, U.Amadi, T.Thompson, L.Hill (býval Delano, přejmenoval se na Lano Hill)

(Michal)

Jirkův pohled

Přiznám se, že tak úplně nesdílím ten super pozitivní vibe, který nám tu Michal podal jako na talíři. Generační výměna byla v Seattlu nevyhnutelná, ale osobně ji zatím nevidím ani zdaleka jako hotovou. Za všechny ty odchozí hvězdy zatím nemají ani z půlky adekvátní náhradu. Vedení Seattlu hodně sází na to, že se draftovaní mladíci zlepší, jenže Richarda Shermana najdete v pátém kole jen jednou za život. Tým je navíc nyní silně hendikepován masivní smlouvou Russella Wilsona. To vše v divizi NFC West, kde momentálně vládnou L.A. Rams a San Francisco se začíná hlásit o slovo.

Největším problémem týmu byla v nedávných letech ofenzivní lajna a tady je stále hodně prostoru ke zlepšení. Obrana hodně pocítí ztrátu Franka Clarka. Vzhledem k jeho finančním požadavkům se jeho výměna jeví velice rozumně (a možná i výhodně) ve střednědobém výhledu, pro následující sezónu je to však velký zásah do kvality defenzívy.

Na druhou stranu, jsem velkým fanouškem toho, jak to v Seattlu vzali za provaz. Lpět na minulosti nemá význam a budovat jádro týmu se musí skrze draft. Pak teprve můžete tým vhodně doplnit nějakou tou volnou hvězdou. V takové situaci však zatím Seattle rozhodně není a letošní vyhlídky na playoff bych viděl přinejlepším padesát na padesát.

Letem Světem

V populární HBO sérii Hard Knocks, která sleduje vybraný tým během NFL preseason, se letos můžete těšit na Oakland Raiders. Místní skvadra, složená z velkých perzon, slibuje řádnou zábavu. A přičtěte trenéra Jon Grudena, který je na oko kamery více než zvyklý. Jedna obava by tu však byla. Samotní Raiders byli do pořadu vybráni, aniž by si to sami přáli. Můžeme jen doufat, že svůj tým kamerám otevřou a umožní štábu pořádný pohled do zákulisí, jako tomu bylo vloni u Browns. Jinak bychom taky mohli vidět jen nablýskané pozlátko a nic pořádného.

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Díky posílám těmto štědrým dárcům: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

Co nás čeká příště

Okurky a léto jsou už za dveřmi, a to je tradičně čas, kdy Weekly Quarterback oddychuje tiše ve stínu stromů a nejeví známky života. Nejinak tomu bude letos. Pokud ještě někteří z vás chtějí přispět do článku, jakkoliv obšírně nebo stručně, o svém oblíbeném týmu, udělejte tak do této neděle. Je to poslední příležitost, pak už vám jen popřeji krásné a ničím nerušené léto. Odpočiňte si, podzimní sezóna bude dlouhá.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube