QB Tyrod Taylor
QB Tyrod Taylor, nyní už patřící Clevelandu

WQB: Kdo potřebuje quarterbacka?

Problém s nejdůležitější pozicí ve fotbale se opakuje každý rok. Týmů je 32, ale franchise quarterbacků sotva 20. Draft je pro týmy vně kruhu příležitostí, jak změnit židle.

V článku bych chtěl projít destinace s nejpalčivější situací na pozici quarterbacka a rozdělit je do skupin, podle zoufalosti. Dá nám to hezkou představu o tom, kdo by mohl v letošním draftu sáhnout po quarterbackovi. Některé týmy už jsou čitelné. Takže. Kdo potřebuje quarterbacka?

Neodkladně

Cleveland Browns. Tak jako každý rok. Tahle černá tragikomedie už se táhne několik let, ale letos (zase) jsou ve skvělé pozici před draftem. Snad už to tentokrát nezpackají. Musí udělat jen jedno. První volbou v draftu si vybrat toho správného, jím zaslíbeného, quarterbacka. Nejvíc se skloňuje jméno Sam Darnold. Z nabídky je papírově tou asi nejčistší volbou.

New York Jets. Také Jets budou na beton draftovat quarterbacka, proč by se jinak trejdovali na třetí pozici. Jen ten výběr už nebude tak zcela v jejích rukou, ale na to musí být připraveni. Už teď by měli být v pohodě s bagáží, kterou si na draft veze Josh Allen nebo Baker Mayfield. Jets vloni začali přestavbu týmu a teď musí najít ten nejdůležitější kámen do skládačky. Quarterbacka. Josh McCown nebo Christian Hackenberg? Prosím ne.

Buffalo Bills. Je veřejným tajemstvím, že se Bills chtějí trejdovat dopředu a draftovat quarterbacka. Tyrod Taylora vytrejdovali do Clevelandu a z loňského draftu mají po výměně s Kansasem munici v podobě extra volby v prvním kole. Už zbývá jen najít toho správného partnera na posun dopředu. Ať už se jim to povede nebo ne, Bills budou draftovat quarterbacka v prvním kole draftu. Pokud se chcete ponořit do situace týmu hlouběji, doporučuji článek Slávka J. na českém webu o sportovních týmech na americké straně Niagarských vodopádů, 2018 Offseason – Quarterbackauzální Nexus.

Arizona Cardinals. Zoufalou čtyřku uzavírají Cardinals. Sam Bradford, Mike Glennon. Musím něco dodávat? Cardinals po odchodu trenéra Bruce Arianse a quarterbacka Carsona Palmera do fotbalového důchodu udělali čáru za jednou érou, jenže neměli v kapse žádné náhradní řešení. Teď ho budou hledat na draftu, jenže jejich pozice na 14. místě prvního kola je složitá. Nejspíš se budou muset spokojit s druhou garniturou nabídky, ale to by je nemělo odradit.

Pravděpodobně

New York Giants. Tým, který je na ideální pozici (2. místo draftu), přesto zůstává nečitelný a drží v rukou klíč k celému draftu. Eli Manning stárne, ale tým se nezdá v něj ještě ztrácet důvěru. Problém mohou oddálit, ale takhle dobrou pozici na draftu už znovu mít v kapse nemusí. Vzít quarterbacka nebo truhlu plnou voleb draftu od někoho dostatečně zoufalého na trejd vpřed? Všechna čest generálnímu manažerovi, Dave Gettlemanovi, protože mlží a cena roste.

Denver Broncos. Tým se sice tváří, jaký úžasný nákup neudělal s Case Keenumem, ale to rozhodně nevyřazuje a nemělo by možnost, draftovat quarterbacka v prvním kole. Je tu ale legitimní šance, že se vydají jiným směrem. Na pátém místě draftu jsou hodně na hraně. Spadne k nim někdo podle chuti, trejdují se vpřed nebo vzad? Nevím, ale Broncos draftovat quarterbacka nejspíš budou, jen to nemusí být nutně v prvním kole nebo na páté pozici.

Miami Dolphins. Trochu v pozadí je tým, který to nejspíš potáhne další rok z Ryan Tannehillem, ale ta počáteční láska už vyprchala. Dolphins jsou na kukané po něčem lepším, ale nejspíš by tomu musela nahrát náhoda, aby zasáhli už v prvním kole draftu.

Výhledově

Baltimore Ravens. Účinky magického Super Bowlu v roce 2013 už vyprchaly a s Joe Flaccem se Baltimore dál potácí v průměru, tak jako předtím. Možná je čas pomýšlet na budoucnost.

Los Angeles Chargers. Philip Rivers nemládne, už je mu 36. Chargers jsou tak jedním z týmů na seznamu, který bude brzy muset pozici quarterbacka řešit.

New Orleans Saints. Drew Brees, 39 let. Saints mají momentálně nabitý kádr a budou se snažit podpořit okénko Super Bowlu, než jejich franchise quarterback řekne sbohem. Čas hledat budoucího náhradníka ale není daleko.

Pittsburgh Steelers. O odchodu Ben Roethliesbergera do důchodu se spekuluje každý rok. Také Steelers musí pomalu přemýšlet o náhradním řešení.

Jacksonville Jaguars. Blake Bortles podepsal na další rok, ale Jags vědí, že sázet na něj dlouhodobě je cesta do pekel.

New England Patriots. Belichick draftuje mladé quarterbeky s železnou pravidelností a za Bradym momentálně zeje velká díra.

Draft okénko

Draft se nezadržitelně blíží, a protože o quarterbecích jsem už dnes psal (i když z opačné strany barikády), tak bych chtěl postupné představování top hráčů draftu nakousnout z jiné strany.

DE Bradley Chubb bude prvním pass rusherem na draft boardu každého týmu NFL, není pochyb. Obecně se spekulovalo, že bude volbou Indianapolis Colts na třetím místě, ale to je po trejdu s Jets minulost a teď je jeho budoucí destinace více nejasná. Chubb je hráč podobného typu jako Von Miller, zatraceně rychlý a mrštný, neúnavný naháněč soupeře. A stejně jako on je to veselé kopa. Jeho spoluhráči by mohli vyprávět nejeden kanadský žertík. Proslulá je také jeho záliba ve strhávání ručníku za passem protivníkova quarterbacka. Snaží se je tím prý rozhodit. A někdy se to i podaří, Kelly Bryant z Clemsonu už neměl pochopení, když se to stalo potřetí za zápas a situaci museli uklidňovat rozhodčí.

RB Saquon Barkley je obecně považován za top hráče celého draftu, a tak se toho o něm hodně namluví. Někdo by ho chtěl vidět i jako jedničku draftu do Browns, no nemyslím si. Ale na top 5 pomýšlet rozhodně může. Co jej dělá výjimečným? Za prvé, unikátní kombinace velikosti, rychlosti a mrštnosti. Prostě je to atlet pár-excelánz, ostatně to potvrdil skvělými čísly během Scouting Combine. Má vynikající balanc a umí ve volném poli jeden na jednoho udělat kličku do strany komukoliv. A pak už ho nechytíte. Za druhé, v dnešní passové lize je to skvělý receiver a bloker. Tady není co vytknout, prostě dokáže hrát víc pozic ve stylu Leveon Bella. Potud jen superlativy. Trochu otazníky ale visí nad jeho běhovou hrou. Je spíše trpělivým runnerem, který se snaží najít skulinky a otevřené mezery do stran na úkor pár jistých yardů uprostřed lajny (dobré srovnání je třeba Lesean McCoy). Když to vyjde, umí to donést přes celé hřiště. Když ne, často končí s mínus yardy. Ještě dodám perličku, Barkley se možná nezúčastní draft ceremonie. Jeho přítelkyně má totiž kolem data draftu termín. Namísto s dresem na podium tak možná Saquon půjde do porodnice.

 

Co ještě stojí za řeč

Jeden dovětek obecně k Trhu s volnými hráči a plně garantované smlouvě Kirk Cousinse. Opravdu nečekejme, že to otevře stavidla plně garantovaným kontraktům. I na pozici quarterbacka to nemusí mít nakonec převelký vliv. Situace Cousinse byla unikátní. Takový Aaron Rodgers nebo Matt Ryan mají vyjednávání o mnoho těžší, jelikož jednají jen s jedním týmem a postrádají tak potřebnou páku. NFL týmy jednají s předstihem (rok až dva) a při patu mají v rukávu eso v podobě franchise tagu, zajišťující, že jim nikdo nikam hned tak neuteče. Precedens tak může nastavit hlavně délka kontraktu Kirk Cousinse na 3 roky. Jelikož většina dlouhodobých smluv je garantovaných maximálně do té délky a pak už jen částečně, mohou další vyjednávači pokoušet urvat body právě tímto způsobem. Mimochodem právě tříleté smlouva Cousinse není tak úplně náhoda. Totiž v roce 2020 vyprší současná kolektivní smlouva (tzv. CBA) mezi majiteli klubů NFL a hráčskou asociací (NFLPA). A pak může být situace k vyjednávání o poznání jiná.

Jak se říká, svět je malý. Když Case Keenum, nový quarterback Denveru Broncos, naposledy hrál ve státě Colorado psal se rok 2008 a Keenum byl starting quarterbackem University of Houston. S místními Colorado State prohrávali o 3 body, když Keenum poslal vpřed poslední pass zápasu, interception do rukou jistého safety Klint Kubiaka. Hádejte, kdo je nyní ofenzivním asistentem a quarterback koučem v Denveru. Hádáte správně. Je to nejstarší syn bývalého hlavního trenéra Denveru, Gary Kubiaka, který mimo jiné stále funguje jako poradce generálního manažera John Elwaye a zná dobře Keenuma z působení v Houstonu Texans. Nepochybuji, že měl co mluvit do jeho podpisu. Svět je malý.

DT Ndamukong Suh podepsal na 1 rok, za $14M, v Los Angeles Rams. Spolu Aaronem Donaldem vytvoří ve středu defenzivní linie hodně údernou dvojici. Budu zvědav ale, jak je defenzivní koordinátor Wade Phillips pořeší, jelikož oba jsou zvyklí nastupovat na v podstatě totožné pozici (pozn. dizruptivní 3-technique DT, tj. v mezeře proti ofenzivnímu guardovi a tacklu). Navíc Rams by spíše potřebovali posílit kraje defenzivní lajny, kde mají hodně nevýrazné hráče. Ale to se nějak poddá, talent je talent a výhry léčí všechno.

A nakonec jedna domácí. V neděli startuje česká liga amerického fotbalu. Všechno začne pražským derby mezi Black Panthers a Lions na Žižkově od dvou. Je to něco trochu jiného než NFL, ale rozhodně bych to nijak nezatracoval. Navíc, sledovat fotbal vlastníma očima, to je zážitek. Přijďte se podívat. Pokud to máte daleko, nemusíte zoufat, tento zápas dokonce vysílá ČT Sport. Ideální nedělní výplň v době NFL offseason.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Who really got the best NFL free-agent deals? Let’s go behind the numbers

Why the Broncos are convinced QB Case Keenum is “the best fit”

Restructuring Contracts Is a Worthy Gamble for Only Some NFL Teams

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter