Blake Bortles
Blake Bortles na krátkém vodítku, photo: jaguars.com

WQB: Těsné výsledky

Dva víkendové zápasy skončily infarktově rozdílem jediného bodu. I v dalších utkáních to bylo těsné. V NFL je prostě možné všechno.

Tennessee prohrálo o bod s Chargers, odvážný ofenzivní play-call nevyšel. Ravens prohráli o bod s New Orleans. Tedy přesněji o jeden extra point po touchdownu. Carolina otočila zápas s Philadelphií a parádní defenzivní stopkou zabránila soupeři vrátit vedení na svou stranu. Toliko k diskuzi o tom, že nesmíte skórovat vedoucí touchdown moc brzy. Jako by to bylo tak jednoduché. Navíc, obrana je také součástí hry! V jiném a totéž vesmíru, Cleveland si zahrál další prodloužení. Ve stylu sobě vlastním. Abych to zkrátil, bude o čem si povídat.

Ne všechna utkání ale byla těsná. Primetime utkání (tedy v USA večerní, u nás ten nejvíc noční) mělo být původně střetnutí L.A. Rams a San Francisca 49ers. Vzhledem ke zranění Jimmy Garoppola a formě Rams se však liga oprávněně obávala, že by to bylo jednostranné utkání (a ono bylo), a tak jej vyměnila za střetnutí Kansas City Chiefs vs. Cincinnati Bengals. To rozpis umožňuje. Posunout do hlavního vysílacího času atraktivnější duel. Snaha však vyšla vniveč. V poločase bylo jasno (24-7), že Bengals v tomhle zápase nemají šanci. A znuděný divák mohl přepnout na Ordinaci Křehký kód.

Jacksonville Jaguars vs. Houston Texans 7-20

Zápas, v němž Jacksonville nebyl soupeři soupeřem. Zápas, jež bude možná pamatován spíše jako ten, v němž definitivně Blake Bortles ztratil své místo starting quarterbacka. Možná. Zatím nevíme, po zápase vyhlásil trenér Marrone pozici quarterbacka v týmu za otevřenou. Kdo však viděl posledních pár zápasů Jags měl by mít jasno. Vlastně, kdo viděl posledních pár sezón Jags měl by mít jasno. A měl mít jasno už dávno.

Proto je mi zcela nejasné, jak mohli během offseason nabídnout Bortlesovi tříleté prodloužení smlouvy, které mu garantuje takřka půlku z 54 miliónu dolarů. Pokud se ho nyní budou chtít po sezóně zbavit, bude je to stát 16.5 miliónu dolarů mrtvých peněz pod platovým stropem. Mohli přitom v klidu setrvat s pátým rokem nováčkovské smlouvy, jež by letos stál víc, ale po sezóně mohl být Bortles bez postihu pryč. Jestli měli strach, že jim ho pak někdo odláká, zajímalo by mě, na čem toto očekávání založili. Po čtyřech letech Bortlesování někdo opravdu reálně čekal, že to letos bude jiné?

Update: V pondělí trenér Doug Marrone oznámil, že v neděli bude quarterbackem týmu proti Philadelphii nadále Blake Bortles.

K zápasu tedy. Ofenzivní snažení Jacksonville připomínalo grotesku. Dva běhy T.J. Yeldona po dvou yardech a jeden nekompletní pass na třetí down … ať dělám, co mohu, do deseti yardů se mi nedaří napočítat. Bortles míjel své receivery napravo i nalevo. Running back Yeldon bohužel neumí urvat extra 4 yardy navíc při každém běhu jako zraněný Leonard Fournette. Problémem je také ofenzivní lajna, která není stavěna na passovou hru a na důležité pozici levého tackla se střídá jeden hráč za druhým. Top wide receivery týmu jsou Keelan Cole a Donte Moncrief, tight endi bezejmenní, zranění. Nejvíc yardů tak paradoxně ukrajoval Bortles, když si míč nechal v rukou a vydal se po zemi. Naneštěstí ale ten míč nedržel dost pevně a po dvou fumblech bylo na čase prozkoumat lavičku. Na hřiště se za stavu 0-20 poroučel Cody Kessler.

A útok hned ožil, mělo to však krátké trvání. Celý zápas byl bez pochyby pod kontrolou defenzivních lajn. Z jedné strany J.J. Watt, z druhé Jadeveon Clowney, měl to těžké. Podobně jako Bortles byl hodně pod tlakem a po jednom touchdown drajvu se rychle vrátil zpátky na zem. Situace Jags je nezávidění hodná. Už snad 4 roky v řadě mají na výběr mezi Bortlesem a jiným průměrným náhradníkem, přesto znovu a znovu jdou do další sezóny bez změny. Znovu doufají, že se Bortles zlepší. Znovu se tak neděje. Jeden výborný zápas na dva špatné. Jenže letos zatím defenzíva Jacksonville nefunguje tak perfektně jako vloni, aby to zamaskovala a nefunguje ani běhová hra. Kredit, že alespoň tohle management vidí. Jelikož Fournette stojí se zraněným hamstringem, investovali páté kolo draftu a přivedli z Clevelandu podobně řízného Carlos Hyda. Je jasné, že jdou letos all-in, i když bilance 3-4 tomu zatím neodpovídá.

Příznakem obrany Jags zůstává skvělá defenzivní lajna, ale nějak chybí ten čas, na quarterbacka se dostat. Megahvězda cornerback Jalen Ramsey si před sezónou pustil pusu na špacír a navezl se do kdekoho, jenže jeho letošní výkony zatím nic takového neospravedlňují. Wide receiver Deandre Hopkins ho nejednou vzal zpátky do školy a zachytil přes něho i touchdown.

Naopak oživením je obrat Houstonu o sto osmdesát. Na úvodní bilanci 0-3 navázali čtyřmi výhrami a ujali se vedení divize AFC South. Zdá se, že konečně vyřešili svůj hlavní problém: proměnit výlety do red zóny v touchdowny a ne, jen ve field góly. Jeden si připsal po zemi Lamar Miller, další vzduchem Deshaun Watson. Problém, který však přetrvává je ofenzivní lajna. Watson je momentálně nejvíce sackovaným quarterbackem NFL (26), zároveň inkasuje v průměru nejvíce hitů za zápas. A to neudržitelným tempem. Jeho ofenzivní lajna je hodně špatná, dost tomu ale také pomáhá jeho divoký styl a neklid v kapse. Do nejednu sacku si sám v panice vběhne, pokud nemá volný první read obrany.

Prodloužení týdne

A něm nemůže chybět nikdo jiný než Cleveland Browns, letošní experti na dlouhé zápasy. Ze sedmi utkání si střihli už čtvrté prodloužení. Poněkud nepochopitelně konzervativně se zachoval trenér soupeře, Tampy Bay, před koncem základní hrací doby. Se dvěma timeouty v kapse a 45 vteřinami do konce utkání se rozhodl nechat čas plynout a jen posunout míč víc do středu hřiště na 22 yardech soupeře, namísto pokusu ještě zmenšit vzdálenost svému kickerovi. A tak ze 40 yardů Chandler Catanzaro minul a šlo se do prodloužení. Přitom v utkání s Browns bylo více než jasné, že se půjde do prodloužení. Taková troufalost!

Na druhou stranu, Browns letos zatím ani jedno prodloužení nevyhráli, a tak byl závěrečný pokus toho samého kickera z 59 yardů poměrně jasnou a jednoduchou záležitostí. Sorry Browns, žádná další remíza, ačkoliv to dlouho vypadalo, že o ni oba týmy tak moc stojí. Během osmi minut se stihly podělit o tři punty, interception a fumble.

Skoro prodloužení týdne

K Justin Tucker (Baltimore Ravens). Po touchdownu je to mistr automatic. Jak moc? Hodně moc. Na střední škole proměnil 40 ze 40 extra pointů. Na univerzitě proměnil 71 ze 71 extra pointů. V NFL doposud proměnil 245 z 245 extra pointů (včetně playoff). A pak se to stalo. Ravens dotáhli 24 vteřin do konce zápasu touchdownem skóre na 23-24, zbývalo jen proměnit další z mnoha extra pointů a jít do prodloužení. Jak by dopadlo se už ale nikdy nedozvíme. Tucker minul. Postavil se tomu ale jako chlap, po zápase si vyžádal místo na pódiu před novináři a prohru vzal na sebe. To je přehnané tvrzení, ale všechna čest.

Do prodloužení mohl doputovat i Londýnský zápas mezi Tennessee Titans a Los Angeles Chargers, ale trenér Titans Mike Vrabel se rozhodl jinak. Titans stáhli skóre zápasu pozdním touchdownem na 19-20, zbývalo 31 vteřin do konce. Kopnout extra point a s největší pravděpodobností se prodlužuje. Místo toho, Tennessee jde ze dvou yardů pro dva body a výhru. Markus Mariota v end zóně přestřeluje obsazeného Taywan Taylora, soupeř slaví vítězství. Jak to zhodnotit? Dvousečně. Samotné rozhodnutí je podle mého názoru odvážné, ale dobré. Tennessee celý zápas tahali spíše za kratší konec. Už dotažení skóre se rovnalo malému zázraku. Je pravděpodobnější, skórovat ze dvou yardů nebo přehrát soupeře v prodloužení? Pak je tu ale druhé strana mince. Na takovou hru by měl trenér vytáhnout to nejlepší, co má po ruce. A tady jsem ohromen nebyl. Empty formace? Možná to chtělo spíše běhovou hru, když už po první penaltě hráli druhý pokus pouze z jednoho yardu. Play-action rollout z heavy formace, když je Mariota tak skvělý runner nebo to tam prostě zatlouct mr. Derrick Henry. No, po zápase je každý generál.

WR Kevin White (Chicago Bears). Ano, ten hráč kdysi dávno zvolený v prvním kole draftu. A ano, stále ještě existuje, ačkoliv jste o ně už dávno neslyšeli. Tak tento hráč byl jeden yard od proměnění neuvěřitelně zachyceného hail mary passu v touchdown v závěru utkání s Patriots. Zápasu, v němž Bears neměli právo být takhle blízko od vyrovnání. A jedna rada pro Mitche Trubiskyho na závěr. Hail mary pass by měl jít do end zóny.

Čtvrté downy

Tolik kontroverzní a diskutabilní rubrika je zase tu. A protože trenéři si v NFL nevidí pod vlastní nos, jen tak nezmizí.

Naprosto nepochopitelně mizernou sekvenci na čtvrtý down předvedla těsně před poločasem Carolina Panthers. Prohrávajíc o 10 bodů, čelila čtvrtému downu a 5 yardům na 21 yardech soupeře. Drajv by se dal označit za první kloudný v podání Panthers. Právě ušli 54 yardů, zatímco předchozími 3 drajvy získali jen jeden jediný první down. Ideální situace využít dobré chvilky, jít pro čtvrtý down a získat konečně nějaké body. Získat touchdown. Field gól byl ve hře, ale Carolina hrála proti silnému větru. V podobné situaci, na stejnou stranu hřiště, kicker Jake Elliott (Eagles) nedokopl ze 36 yardů. Přesto se trenér Caroliny Ron Rivera rozhodl poslat na hřiště kickera a zkusit to z 39 yardů. Fotbaloví bohové pohoršeni, naordinovali útoku penaltu false start, mínus 5 yardů. Tvrdohlavý Ron Rivera, ponechal kickera ve hře, druhý pokus proti větru tentokrát z 44 yardů. Fotbalový bohové, uraženi jeho ignorantstvím, naordinovali další penaltu false start, mínus 5 yardů. Trenér Rivera obratem poslal na 31 yardech soupeře do hry puntovou formaci. Weekly Quarterback si zapsal do poznámek: Game over.

Jenže co se nestalo. Lekce byla udělena a ponaučení vzato. Přetočme na závěr stejného utkání. Prohrávajíc o 3 body, Carolina čelila čtvrtému downu a 10 yardům na vlastních 31 yardech. S dvěma timeouty a 2 minute warningem v kapse mohli odpuntovat a pokusit se zastavit soupeře v obraně. Po dvou skvělých drajvech právě stáhli 14 bodů, Cam Newton byl v ráži. Trenér Rivera ho ponechal ve hře a šel pro vítězství teď. Fotbaloví bohové, potěšeni, dovolili pass zkompletovat pro první down. Následně Carolina skórovala parádní touchdown. Z heavy sevřené formace (running back, fullback, tři tight endi) naznačil Cam Newton běhovou akci, obrana to spolkla a Greg Olsen byl v end zóně volný jako pták. Na vítězství už zbývalo jen zastavit závěrečný drajv soupeře.

A to se povedlo. Trenér Eagles obratem zavelel nečekaný dlouhý pass za obranu a cornerbacka James Bradberry za wide receiverem Alshon Jefferym jen bezmocně vlál jak prápor. Všechna čest ale jeho duchapřítomnosti, chytil ho v posledním zoufalém pokusu za ruku a zabránil mu chytit míč. Jasně, dostal penaltu pass interference a hodně yardů, ale je to lepší inkasovat touchdown. Zbytek drajvu obrana Panthers ustála a mohla slavit výhru.

Zážeh týdne

DT Aaron Donald (Los Angeles Rams) vzal zápas se San Franciscem do vlastních rukou. Doslova. 9 skládek, 4 sacky, vynucený fumble, získaný fumble. Ještě někdo pochybuje o jeho novém kontraktu?

LB Darius Leonard (Indianapolis Colts) celkově není moc vidět, asi protože hraje v jinak spíše špatném týmu, ale přitom má formu defenzivního nováčka roku. Proti Bills byl doslova všude a připsal si 17 skládek. Momentálně s 79 skládkami vede účtování celé NFL a přidává k tomu 4 sacky a 2 vynucená fumble. Moc hezký nález ve druhém kole draftu pro Colts.

WR Michael Gallup (Dallas Cowboys) názorně ukázal, jak by měl vypadat double move (routa při níž receiver naznačí krátký zásek a pak pokračuje vertikálně). Obránce tu nachytal na švestkách jak malého kluka. Touchdown.

Mahomesovina týdne

Protože mi QB Patrick Mahomes (Kansas City Chiefs) každý týden zabírá svými highlighty prostor v kolonce zážeh týdne, vytvořil jsem mu prozatím vlastní rubriku. Jeho 22 touchdownů v prvních 7 zápasech sezóny je zcela bezprecedentních (rekord NFL). Ofenzíva Kansasu trhá trávníky (35.8 bodu na zápas). Nejnovější neuvěřitelnou hrou týdne proměnil pokažený snap-fumble v bryskní touchdown.

Blamáž týdne

QB Sam Darnold (New York Jets) nevypadal proti Minnesotě příliš dobře. Zkompletoval jen 17 z 42 passů pro 206 yardů, touchdown a 3 interception. K tomu jeden ztracený fumble. Tvrdá lekce v jeho doposud asi nejhorším zápase mladé kariéry. Když jsem ukousán nudou Jacksonville na chvíli přepnul na tento zápas, skóre svítilo 17-27 pro hosty, ale lhalo. Tak vyrovnané to nebylo. Byl jsem svědkem dvou interception Darnolda a jednoho touchdownu Kirk Cousinse. A za více uvěřitelného stavu 17-34 jsem přepnul pryč.

Trenér Bill Belichick (New England Patriots) módu moc neřeší, viz jeho vytahané mikiny. Tentokrát to ale povýšil další level, když si čelenku s logem týmu nasadil vzhůru nohama. A nikdo neměl kule mu to říct.

Je to laciné, ale musím zmínit Buffalo Bills. Tým má momentálně v kádru 3 špatné quarterbacky. Situace, za niž si může jen a jen sám. Ten nadějný z nich (Josh Allen) je zraněný. Ten, jehož už nikdo nechce na hřišti vidět (Nathan Peterman) … popisek sebevysvětlující. A tak zbyla krátká sirka na veterána, o němž si už nikdo nemyslel, že ještě v NFL hraje, Derek Anderson. Proti Colts: 3 interception, v marné snaze otočit skóre, které na obraně Buffala narůstalo exponenciálně a zastavilo se až na cifře 37.

Kansas City Chiefs platí svému punterovi Dustin Colquittovi 2.5 miliónu dolarů za rok. A co za to? Proti Cincinnati se chudák Colquitt ani nedostal na hřiště. Takové plýtvání …

K Cody Parkey (Chicago Bears) se pokusil zezadu složit unikajícího kick returnera Cordarelle Pattersona. Pokusil je silné slovo. Vtipný moment týdne.

Letem Světem

Arizona Cardinals dostala ve čtvrtečním utkání od Denveru pořádnou nakládačku. Quarterback Josh Rosen vypadal jako amatér a na zápas jistě rád rychle zapomene. Tři interception (dvě vrácené do touchdownu), fumbly, sacky a lehké zranění nohy v situaci, kdy už dávno neměl být na hřišti. V posledních dvou minutách, tým už prohrával o parník. Na takový garbage time jsou tu náhradníci. Navíc problémy útoku Cardinals není úplně fér, svádět na Rosena. Při druhé interception se mu receiver J.J. Nelson zcela nepochopitelně zastavil uprostřed routy tváří v tvář safetymu. I kdyby se nechal srazit, získal by alespoň penaltu. Takhle obraně nahrál volný míč. Celý ten ofenzivní systém Cardinals vypadá jak z filmu starého 20 let. Jednoduché slant passy trvají sto let, moderní koncepty a způsoby, jak uvolnit receivery, nevidno. A tak Rosen marně hledá, komu by přihrál. Running back David Johnson, nejlepší hráč týmu, jen smutně kouká, jak kolem něj Barkley, Gurley nebo Hunt ukrajují jeden yard za druhým, zatímco on trapně stojí za svým quarterbackem a nedostane jediný kloudný míč do prostoru. Takhle to dál nejde, něco se brzy musí stát.

Update: Stalo se, Arizona Cardinals propustila ofenzivního koordinátora Mike McCoye, novým OC se stal dosavadní quarterback kouč Byron Leftwitch. Nevyhnutelný tah.

Jak nepracovat s časem ukázal v závěru trenér Chargers Anthony Lynn. Zatímco soupeře získal v posledních dvou minutách první down před end zónou a drajvoval na vyrovnání, dávalo smysl vzít si timeout (měl ještě 3) a pošetřit čas na případný obrat skóre. Lynn však nechal nepochopitelně čas běžet a pokud by Titans zabodovali za dva, měl by na obrat jen 30 vteřin, zatímco dalších nejméně 30 nechal na hřišti. Nakonec to nebylo třeba, ale alespoň, že zbývající nepoužité timeouty mohou být darovány na charitu.

Linebacker Vonztaze Burfict (Cincinnati Bengals) to prostě nemá v hlavě v pořádku a měl by dostat další stopku. Minulý týden šel po hlavě Antonio Browna. Tentokrát moc nechybělo, aby to odnesl kotník Kareem Hunta. Během jedné skládky mu s ním úmyslně zakroutil jak šroubovákem.

Hodně podivný den pro Cordarelle Pattersona (New England Patriots). Nejdřív při kickoff returnu věnoval fumblem soupeři krátké hřiště (následoval touchdown), aby to následně odčinil kick return touchdownem pro vlastní tým. Takže je vlastně na nule. Ale vysvětlujte to Billu Belichickovi.

Nejdelší osmi yardový touchdown, jaký jsem kdy viděl. Podle Next Gen Stats uběhl Mitch Trubisky na potřebnou vzdálenost 71.9 yardu.

Trubisky ukázal po zemi mnohem víc, s 81 běhovými yardy byl nejlepším rusherem svého týmu. Bohužel vzduchem už to zdaleka takové rodeo nebylo. V red zóně opakovaně cpal míč, kam neměl a mohl být ještě rád za pouze 2 interception.

Trenér Sean McDermott (Buffalo Bills) zkoušel timeoutem těsně před snapem zmrazit (angl. ice the kicker) kickera Adama Vinatieriho při 36 yardovém pokusu těsně před poločasem. Vážně? Zmrazit Vinatieriho, který už ve svých 45 viděl a zažil vše? Vinatieriho, který vykopal svým týmům tři Super Bowly? Za stavu 0-21? To musel být nějaký nepochopený vtip.

Miami Dolphins, za stavu 0-7, čelí třetímu downu a 10 yardům na 42 yardech soupeře. Volba hry: běh do zahuštěného středu pro 1 yard. Následuje punt. A já se ptám proč? Chápu, že quarterbackem týmu je momentálně Brock Osweiler, ale i ten předtím proměnil všechny své čtyři dosavadní passové pokusy. To mu vážně tak moc nevěřili, že se snažili udělat 10 yardů běhovou hrou doprostřed? Navíc zlaté pravidlo Weekly Quarterbacka říká, že za půlkou se nepuntuje! Takhle se obrat dobrovolně o body, pro to není omluvy.

Myslím si, že je nereálné, že by Pittsburgh Steelers vytrejdovali RB Leveon Bella ještě před uzávěrkou přestupů. Za prvé, chybí mi tu zjevný kandidát na jeho služby. Za druhé, jeho současný (ne)kontrakt je problém. Zájemce musí mít prostor pro jeho propočítaný franchise tag pod platovým stropem. To diskvalifikuje většinu favoritů, jež by si ho vypůjčili na zbytek roku. Ale hlavně, zájemce už s ním letos nemůže, díky tagu, podepsat nový kontrakt. Nejdříve po sezóně. A kdo by za něho dal nějaký solidní draft pick, když nemá jistotu, že ho udrží i do budoucna. To diskvalifikuje slabší týmy poptávající running backa do budoucna.

Všimli jste si, že velký počet týmů v neděli nastoupil v kontroverzních Color Rush dresech? Co si o nich myslíte? Některé jsou povedené, jiné méně. Dejte je dohromady a vyjdou vám Power Rangers. Hořčice L.A. Rams fakt ne. Fialové Baltimore Ravens ano. Brčáloví rákosníčci Jets? Nevím. Pro soupeře by ty dresy mohly nepříjemně splývat s trávníkem, ale nezdálo se, že s tím má Minnesota problém.

Další mega velký trejd opět v režii Oaklandu Raiders. Za wide receivera Amari Coopera dostali od Dallasu Cowboys první kolo v příštím draftu. Na můj vkus cena příliš vysoká pro Dallas, jakkoliv wide receivera potřebují. Amari Cooper prozatím nedokázal splatit svůj vysoký draft status, bojuje se zraněními, dropuje passy. Ale je mu stále teprve 24 a v hlavě to má, zdá se, srovnáno. Potenciál tu je.

A co se Oaklandu týče, je jasné, že nový trenér Jon Gruden tým přestavuje k obrazu svému a chystá se na velký reload před stěhováním do Las Vegas. Otázka zůstává jediná: Je v jeho budoucích plánech i quarterback Derek Carr?

Jeden, dva, tři, čtyři. Proboha složte už ho někdo. Dion Lewis, Tennesee Titans.

Nesmí chybět poděkování za podporu blogu štědrým dárcům a patronům: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř. Díky.

Power ranking top 5, week 7

  1. Los Angeles Rams (7-0). Bez porážky. Ofenzivně nejlepší tým v lize na počet získaných yardů celkově a běhovou hrou.
  2. Kansas City Chiefs (6-1). Ofenzivně nejlepší tým v lize na počet získaných passových yardů.
  3. New Orleans Saints (5-1). Proti tuhé obraně Baltimore chybělo soupeři málo, aby zápas ještě zdramatizoval, ale na to se historie ptát nebude. Pamatujete tu skoro prohru s Clevelandem? Já už ne.
  4. New England Patriots (5-2). Zranění na pozici running backa jsou varující, ale jestli někdo dokáže vytáhnout z klobouku a zapojit do hry kdejakého bezejmenného rushera, pak jsou to Patriots.
  5. Los Angeles Chargers (5-2). Nenápadně a bez famfár, Phillip Rivers hraje sezónu kariéry.

Weakness ranking bottom 5, week 7

  1. Buffalo Bills (1-6). Ofenzivně nejhorší tým v lize na počet získaných bodů.
  2. San Francisco 49ers (1-6). Defenzivně nejhorší tým v lize na počet inkasovaných bodů.
  3. New York Giants (1-6). Příznakem špatného týmu je, že prohrává nehledě na to, jak moc se snaží.
  4. Oakland Raiders (1-5). Výprodej. Tady už se myslí na příští rok, a to ještě ten současný není ani v půli.
  5. Arizona Cardinals (1-6). Ofenzivně nejhorší tým v lize na počet získaných yardů.

Čtení pro náročné (v angličtině)

The Next Wentz? Justin Herbert Is Turning Heads

Four Thousand Miles for a W

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter