Saquon Barkley
Saquon Barkley v akci, photo: giants.com

Po shlédnutí: week 11 – Tampa Bay

Giants zvítězili 38-35 v zápase, který jako by se vůbec nepodobal ničemu, co jsme doposud od týmu viděli.

Více než 30 bodů na kontě Giants? Víc běhových pokusů než passových? Tři defenzivní interception a přesto povolených 510 yardů a 35 bodů? Druhá výhra v řadě? Nevěřím. Ale je to tak. Nevídané. Kde je můj tradiční ofenzivně upachtěný zápas, ve kterém nás drží jakž takž obrana? Kde je nulová běhová hra a Eli zahazující passy na 1 yard? No dobře, všechno vyřešeno není ani zdaleka, do dokonalosti chybí ještě míle a míle. Ale byla zábava k pokoukání, nemyslíte?

Saquon Barkley

Kdo by to byl řekl (pozn. Já). Dejte mu víc příležitosti a schopnější ofenzivní lajnu a on bude dělat yard za yardem. S příchodem guarda Jamon Browna se opravdu s ofenzivní lajnou něco stalo. V passové protekci to stále vrže, hlavně po krajích. Giants povolili 4 sacky, ale ta změna v uprostřed lajny a v běhových blocích nemohla být znatelnější. Najednou tam byly mezery, do kterých se Saquon mohl trefovat. Najednou tam byl prostor a yardy po zemi. Myslím, že i častější zapojení fullbacka Elijhaa Pennyho pomáhá.

A to neméně důležité: trenér Pat Shurmur toho využíval po hrstech. Celkem si Barkley připsal 27 běhů pro 142 yardů (5.3 na běh) a 2 touchdowny. Když skóroval ten druhý, po neúspěšném onside kicku Tampy, obrana soupeře už sotva dýchala, utahaná jak kotě. Přímo středem, třikrát za sebou pro 6, 3 a 2 yardy touchdown. Tohle by ještě pře bye weekem Giants nikdy nebyli schopni uhrát. Barkley se více soustředil na těch pár špinavých yardů středem, než aby se snažil každý běh urvat do strany pro velký zisk a na plynulý chod útoku to mělo blahodárný vliv. Tři běhy za 3-5 yardů jsou lepší než dva pro ztrátu a jeden pro 20 yardů.

Zdaleka to ale nebylo perfektní, Barkley je také výborný receiver. Ukázal to při svém prvním touchdownu, ale byla to po hříchu osamělá akce na něho. Wheel routu na třetí down později v zápase bohužel Manning hodil za svého spoluhráče.

Eli Manning

Velice efektivní den pro Manninga. Zkompletoval 17 z 18 passových pokusů pro 231 yardů a 2 touchdowny. Mnoho z nich z play-action. Důkaz, jak větší důraz na běhovou hru, prospívá i té passové. Soupeř se prostě musel soustředit na Barkleyho a quarterbackovi i receiverům to uvolňovalo ruce. Manning tak mohl mířit hlouběji, než je jeho letošním zvykem. 12.3 yardu na pass je jeho letošní maximum.

Je jasné, že příští týden proti Philadelphii to bude opět on, kdo nastoupí. Jenže to bude asi úplně jiná legrace. Znáte to, Philly. Na ně tradičně neumíme. Co to bude znamenat, si řekneme po zápase. Prozatím se Giants sluní na výsluní dvou výher nad špatnými týmy, tak si to nekažme. Giants trochu té sebedůvěry a dobrého pocitu potřebují. Přece nechceme uváznout v bahně jako Cleveland posledních pár let. A jestli to stojí pár míst na příštím draftu, tak ať. Tenhle mladý tým potřebuje vědět, co to znamená vyhrávat a mít k tomu motivaci.

Pat Shurmur

Znovu zopakuji pochvalu za výborný gameplan a důvěru v běhovou hru, a to i v závěru, ve kterém soupeř notně klepal na dveře. Vyzdvihnout chci ale především jeho celkovou práci s týmem, který se ani s bilancí 1-7 před bye weekem nesesypal do sebe. Tenhle tým je lépe sestavený z hráčů ryzejšího charakteru a Shurmur je dokázal udržet motivované a pohromadě. Po jeho vedením Odell seká dobrotu a útok konečně začíná vykazovat známky života. Jen tak dál.

Najdu si ale i pár kritických poznámek. Po fumblu Ryan Fitzpatricka měla letět na hřiště challenge. Giants by ji snadno vyhráli a nekompletní pass změněný ve fumble by dal soupeři mnohem složitější třetí down. No a ten čtvrtý down a 2 yardy v závěru prvního poločasu na 37 yardech soupeře? Ne to snad nemůže být punt. Získaných 22 yardů hřiště překonal Fitzpatrick prvním passem ze hry. Za stavu 7-14 to byla hodně zbytečně zahozená šance. Zvlášť když útok tak šlapal.

Ach obrano

No a teď to nejhorší. Obrana doposud náš tým držela v zápasech, ale proti útoku Tampy to rozhodně nebylo famfárové. Ano 3 interception jsou fajn, ale ty jdou na triko Ryan Fitzpatricka, který hodil nejeden nesmyslný pass. Krom toho však:

Mizerný tackling, running back Payeton Barber krájel yardy po desítkách a trefoval jednu mezeru za druhou. Ani v druhé vlně ho však málokdy obrana zastavila okamžitě a těch extra yardů po kontaktu měl aspoň polovinu.

Penalty. Olivier Vernon nějaký způsobem dokázal inkasovat 3 penalty za sebou a daroval soupeři jen tak 25 yardů. Roughing the passer, zbytečně pozdě srazil quarterbacka a pak dvakrát po sobě se nechal nachytat na falešný snap.

Ano, 3 interception jsme chytili, ale mohlo jich být nejméně 5. Obránci však žonglovali s darovanými míči a nedokázal chytit ani jeden riskantní pass Jameis Winstona v závěru.

No a to nejhorší, nejedna špatná domluva, kdo a kde koho má. Kdo kde má být. Jenkins a Collins na sebe jen nepochopeně koukali při finálním dlouhém touchdownu Mike Evanse. Ani v zodpovědnosti za mezery v defenzivní lajně jako by se hráči často nedokázali dohodnout a running back tak měl mezery volné nebo nechráněný kraj (angl. edge) a spoustu prostoru k běhu.

Naštěstí většina těchto chyb je napravitelných, bude na defenzivním koordinátorovi, aby hráčům vyčinil a na příště už se to neopakovalo.

Special týmy

Dobré. Stabilní. Efektivní. Momentálně fungují, jak mají. Corey Coleman je překvapivě dobrý kick returner. Aldrick Rosas se ukázal jako spolehlivý kicker, letos zatím 19 z 20, 3 ze 3 z 50+ yardů, všechny extra pointy. Punter Dixon nedělá žádné boty a puntuje velice solidně. Když v závěru odkopl punt až do end zóny, nehledejte za tím chybu. Naopak, punt returner Desean Jackson už udělal proti Giants dost škody. Dobrá práce, nedat mu míč do rukou.

zdroje: NFL Gamepass, giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter