Goff a Mahomes
Goff a Mahomes, vycházející hvězdy NFL, photo: therams.com

WQB: Napínavé konce

Tento týden 11 z 13 utkání skončilo rozdílem menším než jeden touchdown. O napínavé závěry nebyla nouze. To se fanouškům určitě muselo líbit.

A rovnou do legend se zařadí vysoce očekávaný pondělní souboj mezi nezastavitelnými ofenzívami Kansas City Chiefs a Los Angeles Rams. Tak divoké skóre 54-51 (oba týmy přes 50 bodů) ještě NFL nezažila. Tohle prostě musíte vidět. 14 touchdownů v jediném zápase. Pro srovnání, Bills jich mají na kontě 13 za celý letošní ročník. A Chiefs? Skórovali přes 40 bodů během obou dvou svých letošních proher. Pro zápas pak bylo ironické, že skončil defenzivním interception. Quarterback Patrick Mahomes sice naházel 6 touchdownů, ale taky 3 interception a ztratil 2 fumbly. Honit skóre má svá rizika.

Tento zápas jasně ukázal, kam se NFL posouvá jako celek. Tradičně smýšlející trenéři zůstávají pozadu, zatímco mladí a draví ofenzivní koučové berou ligu útokem. Pokud nedokážete skórovat zápas co zápas nad 30 bodů, neudržíte s nimi krok. Pravidla jsou útoku nakloněna čím dál víc a oni se nebojí využít každou sebemenší skulinku, aby toho využili. Vypůjčují si koncepty z college fotbalu, kde jsou podobné zápasy už dávno pravidlem. A hráči přicházející do NFL jsou v nich jako doma.

Zbývá jediné. Aby jeden z těchto týmů dotáhl svou snahu až na Super Bowl a papaláši z NFL se během offseason přetrhnou, aby napodobili tento úspěch. Postavit tým, který dokáže skórovat 40 bodů a zároveň nepovolil víc než 35. Klasičtí run stoper defenzivní tacklové budou přežitý druh. Jakmile nedokážete zatlačit na quarterbacka z prostředka (ala Aaron Donald), není tu pro vás místo. Rychlost bude u wide receiverů brána jako prémium a pozice tight enda už také nebude nikdy jako dřív. Pryč jsou časy silných nemotorných hráčů, blokujících na lajně. Klasický pocket passer quarterback se pomalu stane minulostí a nahradí ho nová vlna atleticky stavěných hráčů, tvořících hry za běhu. Obrana nebude o povolených yardech, ale vynucených turnoverech, ohnout ale nezlomit. Nevyhnutelně, nejeden tým padne v této snaze na zadek. Samozřejmě tohle není nic, co by se stalo přes noc. Ve skutečnosti je to evoluce, kterou pomalu sledujeme už několik let, jen ji pondělní zápas obnažil do skutečných proporcí. A že to byla podívaná!

Říkal někdo playoff?

pokračujme takovým předběžným pohledem na playoff. Ambice jednotlivých týmů se pomalu formují. A mění. Některé horké starty do sezóny jsou zapomenuty a propadáky odpuštěny. Na vzestupu jsou rozhodně Indianapolis Colts, ale jejich boj v divizi AFC South nebude jednoduchý. Už jsou na druhém místě a vezou se na čtyřzápasové šňůře výher. Jenže před nimi je Houston a ten po úvodních třech prohrách vyhrál po sobě zápasů už dokonce sedm. Vzájemný zápas za 3 týdny napoví víc, tedy pokud oběma vydrží forma. Colts se i tak mohou vesele rvát o Wild Card pozici. AFC konference je zamotaná až dost. Momentálně na šestém místě v konferenci sedí 5 týmů s bilancí 5-5. A z toho tu máme Dolphins a Bengals padající dolů, Ravens s nejasnou pozicí quarterbacka a Tennessee, jenž právě s Colts prohráli a jejich quarterback opět laboruje se zraněním. Cesta je volná.

V konferenci NFC se také pořádky mění za běhu. Vezměme například divizi NFC East. Vedoucí Washington utrpěl těžkou ránu. Ošklivě zlomená noha quarterbacka Alexe Smitha je připravila o dalšího hráče, jako by těch zranění už neměli dost. Na čelo divize se rve Dallas se svojí zlepšenou obranou a nebezpečnou běhovou hrou. Philadelphie se propadá, ožil tým New York Giants. Není matematicky nemožné, že za 3 týdny budou všechny čtyři týmy divize na bilanci 6-7. Jakkoliv je to nepravděpodobné, ale divize bude jistě napínavá až do samého konce. V NFC North se na vrcholu osamostatnili Chicago Bears. Minnesota i Green Bay jen smutně sčítají škody a budou doufat ve Wild Card pozici. I v konferenci NFC je však zatím ve středu tabulky hodně nabito. Doufat mohou mnozí.

Zážeh týdne

RB Saquon Barkley (New York Giants). Vida, co umí, když mu ofenzivní lajna vytvoří nějaké ty mezírky. Trenér Pat Shurmur mu dal konečně pořádnou porci běhů a on to splatil bohatě. 27 běhů pro 142 yardů a 2 touchdowny. Giants získali z waiveru gauda Jamon Browna a běhová hru Giants šla okamžitě nahoru. Navíc, Barkley se začal víc soustředit na špinavé yardy středem hřiště, než aby se snažil každý běh proměnit ve velký zisk a na ofenzívu Obrů to má blahodárný účinek. Zatímco obrana soupeře sotva dýchá. Třikrát 4 yardy jsou totiž lepší než dva záporné běhy a jeden pro 15 yardů. Drajvy pokračují, play-action funguje.

WR Antonio Brown (Pittsburgh Steelers) vs. CB Jalen Ramsey (Jacksonville Jaguars). Vskutku epická bitva, Ramsey vyhrál tak 95 procent zápasu. Ukázal, že stále ještě umí být tím prémiovým shutdown cornerbackem. Jenže těch chybějících 5 procent ho bude strašit ve snech. Nejprve Brown skvěle zareagoval na scramble svého quarterback a příliš vytaženou pozici safetyho, aby si našel místo za obranou. Ramsey už jen bezmocně sledoval, jak mu dělá kličku do touchdownu, 78 yardů. Na samém konci pak přes něho udělal Brown další klíčový catch pro 25 yardů a postavil svůj tým na pár yardů od vítězného touchdownu. Devastující prohra pro Jacksonville, které nedokázalo ubránit vedení 16-0.

QB Lamar Jackson (Baltimore Ravens). Joe Flacco laboruje se zraněním, a tak dostal prostor mladý Jackson. Jeho 27 běhových pokusů / scramblů v jednom zápase pro 117 yardů není příliš udržitelný trend. Jeho run-option akce nicméně nadělali soupeři hodně těžkou hlavu a umožnili running backům sypat yardy. Co si ale bude historie pamatovat, je výhra nad divizním soupeřem. A jak si vedl Jackson vzduchem proti jedné z nejhorších obran posledních týdnů? 13 z 19 zkompletovaných pokusů, 150 yardů, 1 interception a 1 pass hozený do zátylku vlastního ofenzivního lajnmena. No, nic moc. Ale prostor a vůle pro zlepšení tam určitě je, bude na trenérech, aby mu nakládali na bedra postupně. Joe Fla…kdo?

Nepodstatný zážeh týdne

QB Colt McCoy (Washington Redskins) naskočil po zranění Alex Smitha do hodně obtížné situace, přesto dovedl svůj tým ke dvou touchdownům a málem vybojoval výhru. Nepovedlo se, a tak si to nebude nikdo pamatovat, ale jeho solidní výkony nelze přehlédnout. Washington je bude nadále potřebovat, protože Smith už si letos nezahraje a vedení v divizi NFC East se Redskins smrklo na jedinou výhru.

QB Jameis Winston (Tampa Bay Buccaneers). I on naskočil až v průběhu zápasu. Jednalo se o už tradiční quarterback výměnu vynucenou ošklivými interceptiony. Ryan Fitzpatrick hodil tři nevynucené fuj-passy a šel na lavičku. Winston následně dovedl svůj tým pro 4 touchdowny v řadě. Co na tom, že mu obrana 2 interception dropla. Stejně si to nebude nikdo pamatovat, protože Bucs i tak prohráli. A za týden si to oba střihnou nejspíš znova, jen v opačném gardu.

Blamáž týdne

Mexiko. Pondělní šlágr se měl odehrát v Mexiku na stadionu Estadio Azteca, ale nakonec byl i díky protestům hráčů na poslední chvíli přesunut zpět do Los Angeles. Hráči odmítali nastoupit na hřišti, které notně připomínalo oraniště po bramborové sklizni. Vina, ale padá i na NFL samotnou, která mohla podobné podmínky očekávat na stadionu, kde se před několika dny konal velký koncert a hrál jiný fotbalový zápas. Přidejte k tomu smolných pár deštivých dnů a podmáčený, podupaný trávník rozhodně nebyl k nakousnutí. Smůla Mexiko, přišlo jsi o úžasný zápas.

QB Philip Rivers (Los Angeles Chargers). Závěr zápasu s Denverem by jistě vzal rád zpátky. Soupeř už neměl timeouty a byl takříkajíc na lopatě, skóre 20-19. Chargers stačilo proměnit druhý down a 3 yardy a po dvou-minutém warning timeoutu jen zaklekávat. Jenže si to udělali zbytečně složité sami sobě a prohráli ve stylu sobě vlastním. Nejprve Rivers spolu s running backem zbodali předávku na druhý down, když každý šel na jinou stranu a Rivers nevěděl, co s míčem. Nechal se sacknout pro ztrátu 4 yardů. Následně šli agresivně vzduchem pro třetí down a 7 yardů, jenže Von Miller skvěle přečetl wide receiver screen a postavil se mu do cesty. Rivers zazmatkoval a zahodil míč do země. Jenže měl raději vzít sack a utratit tak před puntem 40 vteřin času. Soupeři zastavil čas nekompletním passem. Fotbaloví bohové, pohoršeni, nařídili Denveru přejít hřiště a vyhrát field gólem v posledních vteřinách.

TE Jermaine Gresham (Arizona Cardinals). Když se utkají dva z nejhorších týmů celé NFL, vítězem se stane ten, kdo udělá méně chyb. Arizona utrácela čas, co mohla, aby v závěrečných minutách udržela vedení. Na druhý down těsně před dvou-minutovým timeoutem Gresham nepochopitelně zvedl a odstrčil soupeře a inkasoval penaltu 15 yardů za hrubost. Nejenže svému týmu připravil dlouhý třetí down, ale ještě zastavil čas a získal soupeři dalších 40 vteřin navíc na obrat skóre. Fotbaloví bohové, opět pohoršeni, nařídili Oaklandu přejít hřiště a vyhrát field gólem v posledních vteřinách.

QB Cam Newton (Carolina Panthers). Fotbaloví bohové fandí odvážným. Jenže, když vám na 2-point conversion nadělí perfektní pass protekci a volného receivera v end zóně, musíte už ho trefit sami. Cam Newton to nedokázal, poslal pass vysoko nad jeho hlavu a prohra Caroliny 19-20 jde za ním.

Levý on byl

Le’veon Bell, running back, byl naposledy spatřen v dresu Pittsburgh Steelers na konci minulé sezóny. Od té doby dostal franchise tag (garantovaná, leč vnucená jednoletá smlouva), na dlouhodobějším kontraktu se s týmem nedohodl a tag týmu podepsat odmítl. Poptávka se nestřetla s nabídkou. A tak se Bell rozhodl stávkovat. A stávkovat. Až prostávkuje celou letošní sezónu. Minulý týden prošel poslední možný termín, aby franchise tag podepsal, alespoň 6 zápasů odehrál a letošní sezóna se mu započítala. Na hřišti ho tedy uvidíme nejdříve v sezóně 2019. Ale v jakém dresu. Návrat do Pittsburghu můžeme dost dobře vyloučit. Budoucí franchise tag plat by pro něho znamenal 25 miliónů dolarů na jeden rok, nelze čekat, že jej Steelers uplatní. Ve hře je transition tag, ten mu umožní jednat i s jinými kluby, ale Pittsburgh by měl právo nabídku dorovnat a Bella tak získat. Vezmeme-li však v potaz momentální vazby mezi hráčem a týmem, návrat nevypadá jako reálná možnost. Bell žádal opakovaně smlouvu s dostatečným počtem garantovaných peněz a Pittsburgh ji opakovaně odmítal nastolit. Bell tak sice letos ztratil téměř 15 miliónů dolarů na platu, nicméně si udržel zdraví a staminu do dalších let.

Myslet si o jeho přístupu můžete, co budete chtít, je však přinejmenším velice inovátorský. V novodobé historii je prvním, kdo své výhružky opravdu uskutečnil a odmítl se podřídit systému. Systému, který skrze franchise tag garantuje týmům obrovské výhody při jednání se svými největšími hvězdami a de facto jim umožnuje zamezit hráčům vyzkoušet svou cenu na volném trhu. Pouze za cenu velkého rizika či například ztráty sezóny může hráč dosáhnout svého. Pouze na volném trhu může totiž opravdu zjistit svou cenu a váhu svých požadavků. Kirk Cousins vytrpěl dva roky pod franchise tagem, než dosáhl svého a stal se prvním hráčem NFL s plně garantovanou smlouvou. Přesto tah Bella je zcela něco nového. Bell odmítl franchise tag a vyhodnotil, že hrát v sezóně 2018 je ve skutečnosti proti jeho plánu, získat dlouhodobou vysoce garantovanou smlouvu. Takto nejen, že zůstane zdravý, ale pošetří své tělo, které dostává na jeho pozici pořádně zabrat. Způsob, jakým Pittsburgh nadužívá jeho náhradníka James Connera mu dává za pravdu. Steelers tradičně staví útok na jednom vysoce vytěžovaném running backovi a Connerových 203 doteků s míčem je druhé nejvyšší číslo v lize (po 10 hracích týdnech). Lze předpokládat, že tato role by připadla Bellovi, pokud by franchise tag podepsal.

Zbývá poslední otázka, kterou se však dozvíme nejdříve v březnu. Jak moc Bell může dostat na volném trhu? Podle mého názoru hodně, protože hráčů s jeho talentem je poskrovnu a týmy NFL mají momentálně prostoru pod platovým stropem nadbytek. On navíc není široce vnímám jako problémový a netýmový hráč, navzdory jeho stávce. Tato jeho budoucí smlouva bude zároveň odpovědí na otázku, zdali celá ta stávka stála za to. A může nastavit zajímavý precedens do budoucna.

Letem Světem

Kicker Houston Kaimi Fairbairn by se měl bát o místo. Dva minuté field góly proti Washingtonu tentokrát jeho tým uhrál, ale bilanci 7 z 12 na kopy 40+ yardů si za rámeček nedá.

Necatch týdne: Julio Jones (Atlanta Falcons) na tenhle přehozený míč Matt Ryana dosáhnout nemohl, ale měl natolik duchapřítomnosti, aby nabral safety Jeff Heatha na vidle a vyrazil z něj krom interception i duši.

Zranění Alexe Smitha je hodně drsné, dvě zlomené kosti v noze. Celé to až krutě ironicky připomínalo zranění Joe Theismanna, který po podobném zranění koncem osmdesátých let musel ukončit kariéru. A hádejte, za jaký hrál tým.

Jak vysoko musí New Orleans Saints vést nad svým soupeřem, aby si zahrál i náhradní quarterback Teddy Bridgewater? 48-7. To je poměrně neuctivé vůči obhajujícímu Super Bowl šampiónovi, nemyslíte?

Chicago Bears se hřeje na výsluní NFC North divize a je dobré si připomenout hlavní katalyzátor téhle proměny. Je to trejd pro superstar pass ruhera Khalil Macka. Bez něj by to nebylo možné. Svých draft picků litovat rozhodně nemusí.

Za podporu provozu blogu děkuji dárcům: VontaeMack, i patronům: HuMpTy, Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamil Babula. Velké díky.

Dotazy a žádosti čtenářů

Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a žádostem do úterního článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv po odehraném víkendu své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách.

Sledujem NFL už pár sezón, ale asi mi stále nie je jasný onside kick, resp. kick off. Myslel som si, že pri výkope môže vykopávajúci tím získať loptu, až keď sa jej dotkne prijímajúci tím, tak isto aj pri onside kicke . Ako je to? Ešte ma zaujíma ako je to, keď po kick off výkope vyletí lopta do autu na boku ihriska, je to vždy faul? (Tóno)

Onside kick se pravidly nijak neodlišuje od standartního výkopu, je to jen snaha vykopnout míč tak, aby ho mohl tým získat pro sebe. Hráč vykopávajícího týmu (angl. kicking team) se může dotknout míče a získat ho pro svůj tým, jakmile urazí alespoň 10 yardů vpřed nebo se ho dotkne soupeř. Hráč příjímacího týmu (angl. receiving team) může se zachyceným míčem běžet vpřed (a skórovat touchdown), vykopávající tým nikoliv, pouze pokud se jedná o získané fumble přijímajícího týmu.

Pokud míč vyletí ze hřiště (angl. out of bound) před dosažením end zóny a před tím, než se ho hráč příjímacího týmu dotkne, jedná se o foul. Přijímající tým se může rozhodnout, zdali míč získá 30 yardů od místa výkopu, tj. na vlastních 35 yardech nebo se bude znovu kopat s posunem 5 yardů vzad. Toto neplatí při prvním pokusu o onside kick, kdy se vždy kope znovu s 5 yardovým posunem vzad. Pokud je výkop krátký (pod 10 yardů) nebo mimo hřiště při opakovaném onside kicku, tj. podruhé za sebou, přijímající mužstvo získá míč na místě, kde skončil nebo vyletěl ze hřiště.

Ahoj. Mohol by si v článku spomenúť výkony nedraftovaného nováčika RB Phillipa Lindsaya z Broncos. A či má podľa teba reálnu šancu na OROY. A ešte by určite stal aj za zmienku rookie Bradley Chubb (momentálne 9 sackov), ktorý má dobrú šancu prekonať rookie rekord v počte sackov (14). A takisto by mal byť v diskusii o DROY. Ďakujem. (Vladimír)

Díky za dotaz. Je pochopitelné, že jako fanoušek každý z vás chce číst o svém týmu a ideálně pochvalné komentáře k hráčům, kterým se daří a kritiku na hráče, jež vás v týmu štvou. I takové žádosti já však beru v potaz a pokusím se je vyslyšet, je-li to (jelito?) v mých možnostech. Pochopitelně není v mých silách sledovat detailně 32 týmů a vidět všechny zápasy. A highlighty či samotné statistiky jsou hodně zkreslující.

Denver letos zatím letí tak nějak pod radarem většiny fanoušků, včetně mě. S bilancí 4-6 to zatím vypadá na ztracenou sezónu, hlavní trenér Vance Joseph je pravděpodobně u týmu letos naposled. V divizi AFC West hrají prim jiní. Nicméně generální manažer John Elway nemusí věšet hlavu, tým si z draftu 2018 odnesl nejeden stavební blok do budoucna.

DE Bradley Chubb vede mezi nováčky v počtu sacků, statistika, kterou já osobně nemám moc rád, protože neukazuje pravdu o tom, kdo je jak dobrý pass rusher. Některý tlak na quarterbacka končí sackem, jiný jej donutí odhodit interception nebo nekompletní pass. I to je skvělá hra, ačkoliv ve statistikách ji nenajdete. A jindy vám zas sám quarterback vběhne přímo do náruče, zatímco zásluha patří jiným. Chubb pozornost zaslouží, ale myslím, že defenzivním nováčkem roku jsou zatím jiní hráči (CB Denzel Ward, LB Darius Leonard, S Derwin James).

Na ofenzivní straně útoku našel Elway výbornou dvojici running backů. Royce Freeman a Philip Lindsay se dobře doplňují. Ve stínu Saquon barkleyho cenu ofenzivního nováčka jen stěží některý z nich získá, ale to nijak nesnižuje jejich hodnotu, zvláště zvážíme-li, kde je Denver získal. V 3.kole draftu, respektive jako nedraftovaného hráče. A pak tu ještě máme wide receivera Courtland Suttona, který usnadnil Broncos rozloučení s Demariyus Thomasem.

Samozřejmě je tu jedna pozice, kde Denver bude muset hledat dál. A to je quarterback. Case Keenum je jen dočasné řešení. Kdokoliv jej však jednoho dne v budoucnu nahradí, bude mít kolem sebe tým, se kterým se dá pracovat.

Power rankings barometr, week 11

Nahoru: Dallas Cowboys (5-5) se veze v útoku na zádech running backa Ezekiel Elliotta. V obraně září nováček Leyton Vander Esche. Jsou černým koněm NFC East? Začínají být. Se silnou běhovou hrou, neoslnivým quarterbackem a oportunistickou obranou tak trochu připomínají loňské Jaguars.

Nahoru: Indianapolis Colts (5-5). Je snadné přilepit úspěchy Colts na quarterbacka Andrew Lucka, ale ty 4 výhry v řadě, to je týmová práce. Ofenzivní lajna, receiveři (a tight endi), obrana a v neposlední řadě trenér Frank Reich a jeho defenzivní koordinátor Matt Eberflus. Ti všichni dohromady dělají práci Lucka mnohem jednoduší a jeho výkony pomáhají povznést na úplně jinou úroveň. Z týmu dýchá sebevědomí. Colts už nejsou z otloukánek ligy, ale tým, se kterým se musí počítat.

Dolů: Washington Redskins (6-4). Vedení v divizi NFC East se smršťuje a bez Alex Smitha bude těžké, ne-li nemožné, ho udržet. V neděli to otestují Cowboys.

Dolů: Green Bay Packers (4-5-1). Je alibistické shodit všechny problémy Packers na trenéra Mike McCarthyho, přesto spekulace o jeho budoucím padáku jako by přišli o pár sezón později, než by se většině fanouškům Green Bay líbilo.

Power ranking top 5, week 11

  1. New Orleans Saints (9-1). Pokud by se ceny rozdávali teď, Drew Bress je jasný MVP letošní sezóny.
  2. Los Angeles Rams (10-1). V přímém souboji uhájili druhé místo před Chiefs.
  3. Kansas City Chiefs (9-2).
  4. New England Patriots (7-3). Bye week. Uvidíme, zdali se oklepou z potupné prohry s Tennessee, než je začnu někam posouvat.
  5. Pittsburgh Steelers (7-2-1). Nováček v mém top 5. Urvat těžký zápas v závěru rozhodně musí patřit do repertoáru aspirantů na playoff.

Weakness ranking bottom 5, week 11

  1. New York Jets (3-7). Bye week. Beze změny.
  2. New York Giants (3-7). Jen proto, že porazili dva špatné týmy, ještě neznamená, že je vyšoupnu z bottom 5. Chci vidět víc.
  3. Arizona Cardinals (2-8). Stále ještě si zaslouží pozici nad San Franciscem, ale jen proto, že je dvakrát porazili.
  4. San Francisco 49ers (2-8). Bye week, beze změny.
  5. Oakland Raiders (2-8). Oakland sice porazil Arizonu, ale zas tak přesvědčivé to nebylo. Zatím je ode dna nemohu odlepit.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Don’t judge Le’Veon yet: How Bell could change old NFL thinking

Ranking the best and worst potential NFL head-coaching openings

The Search to Save NFL Defenses

The NFL’s best at everything: Top performer in 60 distinct categories

Co nás čeká příště

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube