Poslední týden základní části je za námi. Smutné časy pro 20 týmů NFL a hodně vysoké naděje a adrenalin pro zbývajících 12. Čas playoff.
Tento týden se tedy na playoff matchupy rozhodně podíváme. Dále se ohlédneme za tím, co už bylo, zdrbneme trenérské rošády a také výkony v posledním týdnu. Omlouvám se, že článek vychází až ve středu, místo tradičního úterý, ale nový rok mě zastihl ve špatné formě. Rýmička.
Říkám playoff!
Pokud ještě nevíte, kdo a s kým, tady je taková malá pomocná tabulka.
The NFL Playoffs are set! pic.twitter.com/AU8Nhuautj
— FOX Sports: NFL (@NFLonFOX) December 31, 2018
Doufám, že nenastane situace jako vloni, kdy všichni favorité vyhráli. Zároveň to byli samé domácí týmy a všechny ty zápasy vyzněli tak nějak jednoznačně. Naštěstí letošek slibuje úplně jiné kafíčko. Philadelphia Eagles a Indianapolis Colts se do playoff vměstnali na poslední chvíli, ale přesto by bylo bláhové je podceňovat. A souboj Los Angeles Chargers s Baltimore Ravens bude pro mě třešničkou víkendu. Více o týmech v playoff najdete dále v sekci playoff power rankingu. A zkusím ještě jednou naposled najít toho černého koně playoff. Je tu nějaký?
Černé pondělí
Tak se v NFL označuje první pondělí po konci základní části. Je to den, kdy se propouští trenéři. Letošek byl v tomto ohledu obzvláště černý, o práci přišlo hned 5 afroamerických trenérů a jejich počty se v NFL pravděpodobně smrsknou. Ne, že by mě tohle nějak zajímalo, ale v Americe je to tradičně téma.
Prázdných židlí je letos hned 8. Cleveland Browns a Green Bay Packers uvolnili post hlavního trenéra už během sezóny. Zároveň se jedná o zřejmě dva nejatraktivnější posty, jaké mohou být k dispozici. Oba týmy disponují silnou osobností quarterbacka, se kterou budou chtít trenéři pracovat. Post v Green Bay je vůbec hodně zajímavým. Zde má vedení tradičně velkou trpělivost a pak tu máte všechny ty tradice kolem. Kdo by tu nechtěl pracovat? Odradit může už snad jen studené počasí na dálném severu. Post v Browns není zrovna nestabilnější pozice, ale mladý a perspektivní tým určitě bude lákat. Favoritem pro mě zůstává Mike McCarthy, který bez práce určitě nezůstane. Tým by měl především udělat všechno pro udržení ofenzivního koordinátora Freddie Kitchense, se kterým si Baker Mayfiled opravdu sedl.
Očekávané bylo uvolnění místa v New Yorku Jets, tady budou jistě hledat nějakého QB guru pro Sam Darnolda. O dost jiná budou očekávání pro nového kouče v Tampě Bay Buccaneers. Základem bude rozhodnutí kolem Jameis Winstona. Očekávalo se také propuštění v Denveru Broncos. I tady čeká na nováčka na trenérské lavici rozhodnutí, jak naložit s pozicí quarterbacka. Case Keenum má ještě na rok smlouvu, ale nic závratného.
Poněkud mě překvapil padák pro Adam Gase v Miami Dolphins a je otázka, co to znamená pro budoucnost quarterbacka Ryan Tanehilla. Gase však jistě nové angažmá najde. Třeba v Cincinnati Bengals, kde se důstojně rozloučili s trenérem Marvin Lewisem, který dokázal tuhle franchise na nějaký čas dostat do popředí. Jenže to jsou loňské sněhy a změna byla potřeba. Nebuďme překvapeni, pokud tu pozici přiklepnou Hue Jacksonovi, který tu je jako doma.
Největším šokem je pak pro mě padák pro Steve Wilkse v Arizoně Cardinals. Hodně se o tom mluvilo, takže to není překvapení, ale spíše taková divná rychlovka. Dát sbohem trenérovi už po jednom roce. To je prostě hodně málo. Je fakt, že Arizona pod jeho vedením nefungovala vůbec dobře a v kurzu bude asi spíš nějaký ofenzivně laděný kouč, který by nakopl quarterbacka Josh Rosena. Přesto mi to přijde dost unáhlené. Wilksovi zlomila vaz hlavně především nefunkční ofenzíva, nešťastným krokem byl výběr ofenzivního koordinátora Mike McCoye, který se pakoval už během sezóny. Jenže škoda už byla napáchána. Je tu možný návrat Todd Bowlese, který tu kdysi dělal defenzivního koordinátora? I to je možnost.
Obecně mi totiž přijde, že letos není dostatek kvalitních kandidátů na zaplnění tolika míst. I proto si matador Mike McCarthy může vybírat, kam půjde a nejspíš uvidíme nejeden comeback a profláknutou tvář v novém působišti.
Lekce letošního roku
První týden sezóny nedělá ročník. 7 z 12 účastníků playoff prohráli své úvodní střetnutí sezóny. Houston dokonce začal 0-3. Pět týmů bylo ještě v půli sezóny na bilanci 4-5. Trpělivost hory přenáší. Pamatujte na to, až budete na startu příštího ročníku dělat unáhlené závěry.
Žádný tým není tak dobrý, aby mu k Super Bowlu stačil jeden jediný rozdílový hráč. Mysleli si to Minnesota Viking, když podepisovali Kirk Cousinse plně garantovanou smlouvou a teď jen smutně koukají na playoff z povzdáli. Ta tradiční chyba, kterou tak s oblibou všichni děláme, je, že očekáváme všechno, co šlo minulý rok tak dobře, že tak zůstane. A stačí zlepšit to, co nešlo. Jenže tak to nebývá, a i do údržby se musí investovat. Tak například ofenzivní lajna Vikings vloni překonala všechna očekávání, a hlavně zůstávala po celý rok plně zdravá. Byla to silná stránka týmu. Ne tak letos. Podobně tomu bylo v obraně. Týmu se také nepodařilo adekvátně nahradit ofenzivního koordinátora, příchod Johna DeFillippa skončil doslova fiaskem. Teď má Minnesota před sebou minimálně další dva roky s Cousinsem a dlouhý seznam přání.
Nad klíčovým problémem týmu nelze zavírat oči. Jacksonville to vloni fungovalo. Formulka zahrnovala dominantní obranu, zdržovací běhový útok a hru s vedením za zády. Pak tam někde v pozadí podával míče Blake Bortles. Vedení se rozhodlo, že to bude fungovat i letos a nedostatky na klíčové pozici celého sportu nikterak neřešili. Výsledek znáte.
Quarterbeci s nováčkovským kontraktem mají cenu zlata. Už jsem to tu několikrát omílal. Nízký plat nováčků quarterbacků umožňuje týmu investovat vysoko do ostatních pozic. Věřte mi, je to znát, 7 z momentálních 12 týmů playoff hraje quarterbacka s nováčkovskou smlouvou. Tedy poněkud zvláštní výjimkou je Philadelphie, kde hraje dobře placený náhradník Foles a Baltimore, který stále platí Joe Flacca. Ale pointu to nemění. Tým se skládá podstatně hůř, když váš quarterback zabírá 30 miliónů ze 180 mega platového stropu. Pro představu zdaleka nejdražším nováčkem je Jared Goff, jakožto jednička draftu bere letos 7.6 miliónu dolarů z platového stropu Rams. S každým dalším slotem draftu tato částka dramaticky klesá.
Zdravá a kvalitní ofenzivní lajna je půl úspěchu v útoku. Ale to už víme dávno. Letošní úspěchy Saints či Rams začínají právě na ofenzivní lajně.
Někdy hráč potřebuje jen změnu prostředí, aby konečně potvrdil svůj draft status. Příkladem uno budiž tight end Eric Ebron, který po 4 letech trápení v Detroitu konečně prorazil v Indinapolis Colts. Atletický receiving tight end, skvělý v red zóně. To se psalo už před draftem. Ale v Lions to nejspíš nečetli.
Úspěch v draftu je stále klíčový pro jakékoliv dlouhodobější úspěchy. Týmy jako Rams či Eagles v posledních letech trejdují své draft picky za prověřené hráče, ale je i jiná cesta. Draft stále drží hodnotu vysoko, pokud to trefíte. Podívejte se na Saints, kteří získali vloni CB Marshon Lattimora, OT Ryan Ramczyka, S Marcus Williamse a RB Alvin Kamaru. Nebo letošní výlov Clevelandu: QB Baker Mayfield, CB Denzel Ward a RB Nick Chubb. To se to pak hraje.
Pro mladé quarterbacky, koučing a týmová struktura je klíčem. Stačí se podívat na Jared Goffa. Nyní pod trenérem Sean McVayem a předtím pod Jeff Fisherem. Letos ze změny trenérského týmu nejvíce benefitoval Mitch Trubisky v Chicagu a hodně by se taky dalo napovídat o Bakeru Mayfieldovi a jeho zlepšení poté, co tým vyhodil trenéra a ofenzivního koordinátora. Takže fandové Josh Rosena a Sam Darnolda. Nevěšte hlavy. Třeba bude líp.
Zážeh týdne
V neděli se hrálo tolik zápasů najednou, že i televize musely improvizovat se svými komentátory, a tak se do křesla dostal ex-punter NFL Pat McAfee. Obvykle známý svými rozbory special týmů, kopů, puntů, jenže to vás během zápasu pramálo zajímá. Naštěstí mu ale přiklepli zápas Green Bay Packers vs. Detroit Lions, ve kterém kicker Matt Prater proměnil parádní fake field gól v touchdown a komentátor McAfee mohl popustit uzdu své fantazie. Doporučuji highlight pustit se zvukem.
Pat McAfee calling Matt Prater’s fake field goal TD pass was unbelievable
(via @thecheckdown) pic.twitter.com/mTd4iN3a4P
— Sports Illustrated (@SInow) December 30, 2018
Blamáž týdne
Největší blamáží posledního hracího týdne byl jednoznačně výkon Minnesoty Vikings proti Chicagu Bears, kterým v poločase už prakticky o nic nešlo (Rams vedli vysoko a na lepší pozici v playoff nemohli dosáhnout). Přesto se Vikings nechali ztlouct jako by jim o nic nešlo. Přitom hráli o playoff, výhra by jim ho zajistila. Jenže útok vedený Cousinsem dokázal vygenerovat jen sotva přes 3 yardy na hru a otevřel utkání čtyřmi punty, aniž by získal první down. Po 10 upachtěných bodech pak závěr zápasu uzavřeli třemi ztrátami na downy. Ne, že by dělali nějaké velké chyby, jen prostě nedokázali posouvat útok vpřed ani o píď. Chicago si navíc touhle výhrou paradoxně samo zkomplikovalo situaci. Pokud by nechali Minnesotu vyhrát, hned by se s nimi znovu střetli v playoff. Místo toho narazí na nažhavené Eagles.
No, možná je tu jedna větší blamáž. A tím je Blaine Gabbert. Letos jsme se dočkali snového utkání. Poslední zápas základní části, Indianapolis Colts vs. Tennessee Titans. Přímý souboj o postup do playoff. Bohužel pro Titány, startující quarterback Marcus Mariota nemohl pro zranění krku nastoupit, a tak hrál právě Gabbert. Nedopadlo to dobře.
Its picked off! Gabbert with a COSTLY interception!
(Via @NFL)pic.twitter.com/JXCf51cNnH
— Pro Football Focus (@PFF) December 31, 2018
Ocenění
Skončila základní část, můžeme rozdat ceny. Řeknu vám, komu bych je dal já. Máte jiný názor?
Trenér (COY): Matt Nagy (Chicago Bears): S Mitch Trubiskym dělá doslova zázraky, Bears proměnil v sílu, se kterou se musí počítat.
Nejužitečnější hráč (MVP): QB Drew Brees (New Orleans Saints). Je to těžký souboj s Patrick Mahomesem, ale pro mě byl letos Brees prostě top.
Ofenzivní hráč (OPOY): QB Patrick Mahomes (Kansas City Chiefs). Takhle by to bylo fér.
Defenzivní hráč (DPOY): DT Aaron Donald (Los Angeles Rams). Tady není o čem, Donald drtí útoky jako nikdo, vede tabulku sacků, je prostě nej.
Comeback hráč (CPOY): QB Andrew Luck (Indianapolis Colts). Skvělé výkony, Luck začal pozvolna, ale všechnu tu rez nakonec oklepal a Colts dovedl do playoff. To není vůbec málo.
Ofenzivní nováček (OROY): RB Saquon Barkley (New York Giants). Asi jsem zaujatý, někdo raději volí Baker Mayfielda, ale pro mě je Barkley prostě fenomenální. Bez něj by útok Giants snad ani nezískal první down, co je rok dlouhý.
Defenzivní nováček (DROY): S Derwin James (Los Angeles Chargers). Skvělé výkony tohoto safety, který prostě vytváří highlighty a rozdílové hry po celý rok. Je to nesnadná volba, těch skvělých nováčků v obraně je letos spoustu. Já volím Jamese.
Letem Světem
Quarterback Teddy Bridgewater (New Orleans Saints) nastoupil v posledním zápase sezóny, který už pro Saints nic moc neznamenal. Po sezóně bude volným hráčem a asi největším jménem mezi volnými hráči na pozici quarterbacka. Svým výkonem si však moc ke štědré smlouvě nepomohl. První kloudný hod ukázal při nejlepším až ve čtvrté čtvrtině. Žádný tým NFL by v něm neměl vidět spasitele, a tohle byla myslím dobrá připomínka.
Spekulace se rozvířili kolem wide receivera Antonio Browna (Pittsburgh Steelers), prý chce pryč. Mě to přijde jako kachna. Vzhledem k jeho pozici v týmu a smlouvě to je dost nerealistická propozice.
S fotbalem končí DT Kyle Williams (Buffalo Bills), C Ryan Kalil (Carolina Panthers) a Brian Orakpo (Tennessee Titans). Velmi dobří hráči.
Could NOT have said it better myself. #BillsMafia @buffalobills pic.twitter.com/PHNaG5hRMU
— Kevin Connors (@kevconnorsespn) December 30, 2018
Nesmí chybět poděkování za podporu blogu všem (velmi) štědrým dárcům: . A jeho patronům: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik. Díky.
Dotazy a žádosti čtenářů
Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a žádostem do úterního článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv po odehraném víkendu své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách.
Jedna malá oprava z předchozího týdne. Pořadí draftu se opravdu generuje tak, že se týmy seřadí odzadu, tj. od nejhoršího po nejlepší, tak jak skončili v právě uplynulé sezóně. Nicméně, při shodné bilanci je tím prvním rozhodujícím faktorem, pro seřazení, takzvaná strength of schedule. Neboli výše bude vybírat tým, který minulou sezónu odehrál zápasy v součtu s těžšími soupeři (agreguje se výhry vs. prohry soupeřů).
K čemu je dobrý drop-kick? Občas to rozehrává punter Seattlu. Jak to funguje? (Petr)
Drop kick je ve fotbale dnes už jen z historických důvodů. Po změně tvaru míče ve třicátých letech na více špičatý přestal být spolehlivou metodou výkopu / field gólu a zmizel ze světa, neboť odraz míče od země začal být méně předvídatelným. Pravidla jej nicméně dovolují, neboť jim neodporuje. Jedná se o techniku, kdy hráč nechá našpičato míč spadnout na zem a v ten moment ho vykopne. Je to úplně jiný styl než například punt, při kterém se míč země nejprve dotknout nemusí.
Posledním, kdo v NFL úspěšně skóroval drop kick, byl quarterback Doug Flutie v dresu New England Patriots v roce 2006. Proměnil tímto způsobem extra point svou poslední hrou v NFL v kariéře. Tu příležitost mu jako poctu daroval trenér Bill Belichick.
Drop kick v posledních letech zkoušelo několik hráčů, většinou jako alternativní způsob rozehrání onside kicku. V současné době tak umí poměrně spolehlivě kopat punter Seattlu Micheal Dickson, který zároveň v týmu funguje jako rezervní kicker. Drop kickem už letos několikrát úspěšně rozehrál výkop.
Power ranking top 5, playoff favorité
- New Orleans Saints. Pro mě největší favorité playoff. A to je nevděčná úloha. Samotná očekávání týmu nejsou o nic menší, jak se vyrovnají s tím tlakem?
- Los Angeles Rams. Ani Rams nemají malá očekávání, ale jejich forma momentálně není zrovna oslňující a obrana nejtěsnější. Snad pomůže týden volna.
- Kansas City Chiefs. Tým získal tolik potřebný volný týden, aby nabral síly po náročném konci roku a vyléčil zraněné.
- New England Patriots. Čas playoff. Patrioti budou těžkým soupeřem pro každého.
- Los Angeles Chargers. Chargers jsou nejlepším týmem základní části, který se musel spokojit s účastí v prvním kole playoff (Wild Card). Ale potvrdí svou roli? Baltimore Ravens nebudou vůbec jednoduchým soupeřem. Fotbal, jaký předvádí v útoku, nehraje stejně nikdo jiný. Nebude snadné se na jejich běhový útok vedený Lamar Jacksonem připravit. Základem bude rozhodit Jacksona a nedolit mu diktovat hru z kapsy a po zemi. On není typický scrambler, mimo kapsu je naopak méně efektivní než v ní a většina jeho dlouhých běhů jde přímo středem, mezi obránci. Chargers ho ve vzájemném zápase v závěru zavřeli (čtyři three-and-out v řadě), ale problém byl jejich impotentní útok. Obrana Ravens totiž není žádné ořezávátko. A Philip Rivers není znám zrovna zářnými výkony v playoff. Je na čase to zlomit.
Černý kůň ranking, top 3
- Seattle Seahawks. Nenápadní. Tým bez výraznějších hvězd, pomineme-li quarterbacka Russell Wilsona. S obranou, která přišla v posledních letech o většinu opor, přesto není radno ji podceňovat. A ofenzivní lajna Wilsona už také dávno není ten cedník, co vloni. Seahawks v útoku vsázejí především na běhovou hru a zázračné play-action bomby svého quarterbacka. To by na Dallas mohlo fungovat. Celý zápas bude především bitva po zemi. To by mohlo bavit.
- Indianapolis Colts. Andrew Luck, to je ten hlavní důvod. On a jeho ofenzivní lajna, která dělá zázraky. Hodně zásluh na tom má také schéma nového trenéra Frank Reicha. Vzal to za správný konec. A že linebacker Darius Leonard nedostal pozvánku do Pro Bowlu? Skandální! Colts čeká rematch s Houstonem, který sice dokázali porazit, ale očekávám opět hodně těsný zápas.
- Philadelphie Eagles. Já vím, lze za černého koně považovat tým, který vlastně už jednou tuhle roličku odehrál? Přesněji řečeno vloni. Pod vedením náhradníka Nicka Folese nabitý tým prošel až do finále a vyhrál Super Bowl. Jenže letos jsou Eagles mnohem hůře čitelní a ani zdaleka tak dominantní. Role underdoga jim sedí, jenže je čeká obrana Chicaga Bears. Na té si vylámal zuby už kde kdo.
Weakness ranking bottom 5, top týmy draftu 2019
- Arizona Cardinals. Prvním pickem draftu 2019 si Arizona Cardinals vybírá defenzivního enda Nick Bosa. Nebo taky ne.
- San Francisco 49ers. Druhá pozice také nabídne mnoho možností a San Francisco má hodně děr k zalepení.
- New York Jets. Quarterback by byl, teď je potřeba ho nějak podpořit. Útok Jets postrádá playmakery, ale draft vypadá spíše defenzivně nabitý, takže trejd dozadu?
- Oakland Raiders. Tohle bude první ze tří voleb Oaklandu v prvním kole draftu. Velký den. V režii je bude mít trenér Jon Gruden a generální manažer Mike Mayock. Čtete správně, tento tradiční expert na draft, působící dosud u televize a médií, vzal roli u týmu Oaklandu. Tohle duo trenér-GM je tedy něco.
- Tampa Bay Bucaneers. Co udělá nový trenér s Jameis Winstonem? To bude první tah, který určí strategii Bucs na draftu.
Čtení pro náročné (v angličtině)
NFL coach firings: Who’s gone, openings, and candidates
2019 NFL draft order: First-round picks from 1-32
Co nás čeká příště
Přeci playoff. Dva zápasy v sobotu, dva v neděli. Co víc si přát!
zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube