Nick Foles
Nick Foles, Super Bowl MVP

WQB: Super Bowl

Hráči Philadelphie Eagles se stali novými šampióny NFL. V napínavém Super Bowlu porazili New England Patriots 41-33.

O čem se bude ještě dlouho mluvit

Hra zápasu číslo 1: Nick Foles je lepší receiver než Tom Brady. Podobná hra, dvakrát byl quarterback úplně volný jako receiver po trikové hře, jenže Philadelphii to na rozdíl od New Englandu vyšlo. A byl z toho parádní touchdown na čtvrtý down v red zóně. Celý útok to zahrál brilantně a bez chybičky. Bylo tam několik podezřelých náznaků, signalizujících nějakou kulišárnu, ale obrana nezareagovala včas. Running back se až podezřele nalajnoval přímo za centra, ačkoliv hra byla ze shotgunu a Nick Foles se hodně nápadně promenádoval za svojí ofenzivní lajnou. Obrana možná tušila snahu vytáhnout je do offsajdu a tak zůstali jako přikovaní. Možná opravdu čekali přímý snap na running backa, ale reverz a hod na quarterbacka, to už by chtělo hodně velkou fantazii. A obviňte někoho, že nepokryl volného quarterbacka, když po všechny ostatní snapy by to nikoho ani nenapadalo. Tyto trikové hry se špatně brání, pokud jsou dobře zahrané. Eagles to zvládli, Patriots o něco dříve nikoliv. Ačkoliv úplně volný Brady měl před sebou volné moře zelené trávy, jeho spoluhráč mu to dal na dlouhé ruce a snad přecenil jeho rychlost. Brady totiž běhá, cituji kamaráda: Jako by měl na nohou přeskáče.

 

Hra zápasu číslo 2: strip sack ve čtvrté čtvrtině. Když dostal Tom Brady míč do rukou a na časomíře zbývalo 2 minuty 20 vteřin, stačilo jen přejít hřiště a skórovat touchdown. Situace, jakou jsme viděli už mnohokrát, většina diváků nepochybovala. Tohle bude vítězný drajv Patriotů. Brady to předváděl v druhém poločase dokola a dokola. Přecházel hřiště jako nůž máslem. V kapse pohotově ustupoval před dotírajícími pass rushery a kompletoval jeden pass za druhým. O to větším bylo překvapením, když se kolem něj tentokrát sevřela obrana jako voda nad Titanikem a míč vypadl na zem. Brandon Graham skvostně natáhl ruku a míč Bradymu vyrazil z ruky. Jeho spoluhráč Derek Barnett měl štěstí, že padl mu přímo do rukou. Šiska je totiž hodně nevyzpytatelná a chytit kutálející fumble je někdy lepší groteska než s Charlie Chaplinem. V tu chvíli se míč vrátil do rukou Philadelphie a umožnil jim rapidně zkrátit zbývající čas a snížit šance Patriotů.

 

Sluší se, abych vyzdvihl i další aspekty této hry, včetně her, jež následovaly. Za prvé, pass rush Eagles to nevzdával a díky trpělivé rotaci skrze celý zápas zůstával svěží a v tempu. A to i skrze minimální úspěchy po celý zápas. Vždyť sack jsme do té doby neměli možnost vidět. Za druhé, trenér Doug Pedersen zůstal konzervativní a po turnoveru jen třikrát volil běhovou hru do připravené obrany soupeře, aby ukrojil čas. Nic neriskoval, ačkoliv proměněným prvním downem by zápas ukončil. Chytré rozhodnutí. Víme, jak dopadlo agresivní pojetí atlanty před rokem. Každý nekompletní pass by byl hodně drahý. Za třetí, velká pochvala kickeru Jake Elliottovi za to, jak zvládl závěrečný 46 yardový field gól. Některé předchozí pokusy zápasu ukázali, že to rozhodně nebylo snadné. Nervíčky pracovaly i s tak zkušeným borcem, jako je Stephen Gostkowski. A nakonec za čtvrté. Velká pochvala RB Corey Clementovi za následný kickoff, protože nataženou rukou zpomalil v počátku Rexe Burkheada, který dostal při returnu od spoluhráče příhoz na reverz a už nabíral rychlost. Nebýt toho počátečního zpomalení, mohl nabrat rychlost a směr na druhý konec hřiště. Namísto toho začínali Patrioti z vlastních 9 yardů.

Patriots jsou v Super Bowlu 0-3 proti týmům z divize NFC East. Nebo to můžete svalovat na prokletí obálky Maddenu, na které se letos Tom Brady objevil. Některé věci se prostě dějí a budou dít dál.

Co mě nadchlo

Ofenzivní hody, jaké jsme v Super Bowlu už dlouho neviděli. Považte následující: Patrioti získali 613 yardů v útoku, ani jednou nepuntovali a přesto prohráli. Jeden akční drajv střídal druhý a skóre naskakovalo nahoru. První poločas prohráli Pats v poměru 12-22 hlavně díky vlastním ztrátám. Jeden neproměněný field gól a turnover na downy. To byly ušlé body. Za začátku jim passová hra moc nejela, Gronk nebyl vidět a tak museli pomoct jednoduché screen passy a draw běhy, které opakovaně stavěli obranu Eagles na špičky. V druhém poločas to už ale byla jízda Bradyho. Ve vteřině měl obranu přečtenou a rozdával míče na volné spoluhráče.

Také Nick Foles ale hrál výborně. Opakovaně posílal passy jako bochánky za obránce, takže jen jeho spoluhráč měl šanci je chytit. Přihrával na Jefferyho mezi dva linebackery v zóně, do okénka velikosti klíčové dírky a podobně. Interception mu rozhodně nelze připsat, to byl nešťastně odražený míč, nic víc. Oba quarterbeci předvedli několik hodně těžkých hodů pod tlakem, navzdory následnému hitu, kterým je obránce zatloukl do země. Pochválit je potřeba také obě ofenzivní lajny, které celé to ofenzivní divočení svými bloky umožnili. Díky.

Review her, jak má být. Žádné kontroverzní otáčení sporných her ze záznamu. Co nebylo jasné, se prostě nechalo, tak jak to rozhodli rozhodčí přímo na místě (call stands) a tak by to mělo být. Ať už touchdown catch Corey Clementa (měl possesion během dvou kroků v end zóně?) nebo Zach Ertze (byl už runner s míčem nebo ne?). Video má sloužit k napravení evidentních a neoddiskutovatelných chyb. To tu nebylo.

Eli Manning, Odell Beckham a nejlepší reklama Super Bowlu. Remake scény z hříšného tance, ve kterém Eli Manning toporně hraje Patricka Swayzeho a OBJ představuje nevinou bejby, včetně závěrečné zvedačky, mě fakt dostala. Když přijde na Super Bowl, Eli Manning 3, Tom Brady 0.

Co mě zklamalo

Halftime show. Asi Justin Timberlake není moje krevní skupina. Rozhodně není. Prostě to na mě působilo suše a nudně. Jeho pištivý hlásek zanikal v plejádě scén, tanečníků, barev a pozlátek. Chyběly mi nějaké chytlavější melodie a zajímaví hosté, kteří by odvedli pozornost i jinam. Pobavil snad jen chlapec na schodech v samém závěru, který si chtěl s Timberlakem udělat selfie, ale pod tíhou okamžiku vypadal bezradně, jako by mu uplavaly hračky.

 

Skládky obran na obou koncích hřišť vázly. Nejeden pass letěl o pár yardů kratší prvního downu, přesto byl proměněn. Nejeden běh running backa měl být pro pár yardů, jenže skončil touchdownem. Pro fanoušky defenzivního fotbalu tenhle zápas rozhodně nebyl stavěný.

Posazení CB Malcom Butlera na lavičku na takhle důležitý zápas působí zvláštně, ale věřil bych slovům trenéra Belichicka. Prostě chtěl proti vysokým receiverům Eagles hrát jiné matchupy. Butler je malý a rychlý. Belichick raději nasadil na Alshon Jefferyho vysoké a šlachovité cornery Erica Rowe a Stephon Gilmora. Jeffery v zápase zaznamenal jen 3 catche, ale zato se dařilo jeho spoluhráčům. WR Nelson Agholor, TE Zach Ertz a RB Corey Clement táhli útok vzduchem. Tady by se Butler, hrdina Super Bowlu proti Seattlu před 4 roky, hodit mohl. I o tomhle se bude mluvit.

Zranění WR Brandin Cookse v prvním poločase určitě omezilo možnosti Patriotů v útoku, ale na získaných yardech to nakonec znát stejně nebylo. Vymlouvat se na to určitě není na místě, stačí se podívat přes hřiště na Carsona Wentze smutně postávajícího na sidelajně.

Alex Smith a Kirk Cousins

Nemohu samozřejmě nezmínit trejd z minulého týdne. Quarterback Alex Smith se přestěhuje z Kansasu do Washingtonu, opačným směrem poputuje třetí kolo draftu a nadějný cornerback Kendall Fuller. Trejd se stane oficiálním počátkem nového kalendářního ročníku NFL, 14. března. Jen pro přesnost.

Je to toho hodně, co k tomuto nečekanému kroku dodat. Že se bude Alex Smith stěhovat, bylo evidentní. Tým Kansasu byl připraven předat otěže Patricku Mahomesovi, jehož draftovali vloni v prvním kole a pro nějž se dokonce trejdovali vpřed. V preseason a jednom utkání sezóny vypadal připraveně, Kansas tak může vstoupit do nové éry. Opravdu ten přechod ze starého na nového quarterbacka zvládli na jedničku, to se vidí v NFL málokdy. Trošku mám jen z trejdu Alexe Smitha pocit, že Kansas mohl vytřískat víc. Zájem byl podle všech indícíí vysoký a opravdu nebylo kam spěchat. Ale to už se nedozvíme.

Vítězem trejdu je bez pochyby Kirk Cousins. Směšně nízké nabídky Washingtonu v minulých letech logicky odmítl a tak situace eskalovala až do situace, kdy je budoucí partnerství těchto dvou prakticky nemožné. A tak vedení Washingtonu neváhalo a všem zájemcům o Smitha vypálilo rybník. Tak aspoň nezůstanou s prázdnýma rukama až Cousins odejde. Ten se stane volným hráčem a bude si moct vybírat z hodně štědrých nabídek. Washington si jej mohl ponechat, označit ho franchise tagem, ale po třetí po sobě by cena byla neúnosná. Navíc vztahy mezi týmem Redskins a Cousinsem už jsou nevratně narušené. Nepochybuji, že Cousins chce odejít a raději podepsat pořádný dlouhodobý kontrakt s někým, kdo mu ho bude ochotný dát. A nepochybuji, že se někdo takový najde.

Aby quarterback jeho kalibru, ve 29 letech a zdravý, doputoval až na volný trh s hráči, to je bezprecedentní. Jako každý rok je poptávka po quarterbecích vysoká a tak se stane nevyhnutelné. Cousins bude nejlépe placeným hráčem NFL. Pravda, ne na dlouho. Matt Ryan a Aaron Rodgers jsou na řadě s prodloužením smlouvy. Ale na chvíli Cousins bude. Otázka už jen zní, kde? Určitě zájem bude v Denveru Broncos, kde John Elway by rád pozici quarterbacka po odchodu Peytona Manninga do důchodu konečně vyřešil. Týmů bez franchise quarterbacka je však hodně a Cousins si bude vybírat tým, kde může vyhrávat. Minnesota, Jacksonville, Buffalo. Ve hře budou i New York Jets, Arizona a Cleveland. Tohle bude stát někoho pořádný balík. Ale se stále rostoucím salary capem se to za chvíli stejně smaže.

Samotný Washington si v kvalitě příliš nepomohl. Jednoho řekněme průměrného až nadprůměrného quarterbacka vyměnili za jiného, navíc o 4 roky staršího. K tomu mají o jeden draft pick a dobrého obránce míň. Všechno jen proto, že během posledních dvou let naprosto zbodali jednání s vlastním quarterbackem.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Chargers‘ Joe Barksdale breaks silence on his daily battles that have nothing to do with football
The search for Jackie Wallace

Co nás čeká příště

Dlouhých 8 měsíců.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter