QB Baker Mayfield a CB Denzel Ward
QB Baker Mayfield a CB Denzel Ward jdou do Clevelandu Browns

WQB: NFL Draft bonanza

Každoroční šou plná nadějí odehrála svůj part. NFL Draft rozdal týmům nové hráče a s nimi i naději na lepší zítřky. Tady jsou mé postřehy:

Cleveland Browns

Všechna čest generálnímu manažerovi Clevelandu Browns, jak skvěle dokázal udržet pod pokličkou své záměry. Baker Mayfield byl jeho volbou už od jejich vzájemného setkání v březnu, ale až do samotného dne draftu o tom věděl jen a jen on. Svým kolegům záměry a pořadí quarterbacků v jeho hlavě odhalil až na poslední chvíli, aby soupeřům v draftové loterii vůbec nic neusnadnil a žádné informace neprosákly ven. Mayfielda čeká těžká situace, za poslední 4 roky v Clevelandu quarterbeci nasbírali jen 4 výhry, dvě z toho jistý Johnny Manziel. Právě s ním bude Mayfield často srovnáván. Ani on nedisponuje vysokou postavou a dokáže skvěle improvizovat. Hodně sebevědomá a divoká nátura je jim také společná, přesto ten vibe kolem nich je zcela rozdílný. Mayfield je týmový hráč, který dokáže strhnout kolektiv a davy. Ačkoliv v minulosti měl nějaké škraloupy, o jeho oddanosti fotbalu a vážnosti přístupu ke své roli není pochyb. Zdali bude tím mesiášem, který konečně spasí město beznaděje nevím, ale kvalita (nejlepší QB minulého roku dle PFF) a sebevědomí mu rozhodně nechybí. Hned po draftu jasně prohlásil, že sice udělá vše pro tým a to, oč ho trenéři žádají. On však rozhodně nechce být nikde náhradníkem. Starting quarterbackem by ale měl být Tyrod Taylor. Jenže znáte tyhle prohlášení …

Tíha prokletí Clevelandu nebude ležet jen na Mayfieldovi, tým je momentálně plný mladých hráčů, na jejichž rozvinutý příslib a potenciál stále čekáme. A přibyli další. Čtvrtým pickem si Cleveland trochu překvapivě vybral cornerbacka Denzel Warda. Tahle volba byla plně v režii defenzivního koordinátora Browns, Gregg Williamse. Do pass rushe už má zdatnou dvojici Myles Garrett a Emannuel Ogbah, jen potřebují trochu více času, dostat se quarterbackům na kobylku. A tady přijde na řadu Ward, asi nejlepší press coverage corner letošního draftu.

Podle všeho měl Cleveland za svůj čtvrtý pick jen málo trejd nabídek. Jen jedna prý obsahovala first round pick navíc a byla podmíněna přítomností Baker Mayfielda na boardu. A to nehrozilo, takže se akce nekonala.

První kolo

Obecně zájem o trejdy vpřed byl poměrně vlažný, respektive nabídka kompenzace nízká, a tak se týmy raději drželi své pozice. Citát draftu vyslovil generální manažer Giants, Dave Gettleman: „Lidé vám volají a nabízejí vám za druhý pick v draftu balíček koblih a hot dog. Ale já na to: Nechte mě bejt, nemám čas dělat kraviny.“

Také Giants neváhali a jakmile se objevil volný running back Saquon Barkley, jednali. Žádné trejdy nebo zvažování, Giants věděli jasně koho chtějí a mohli si po volbě gratulovat, že ho dostali. Až budoucnost ukáže, jak moc měli pravdu oni nebo pochybovači (včetně mě), kterým připadá druhá volba za running backa poněkud předražená hodnota. Srovnání se Sam Darnoldem (třetí volba draftu do Jets) se v budoucnu nevyhne. Giants mohli mít quarterbacka a zvolili si jinou možnost.

Darnold není zdaleka prvním quarterbackem z univerzity USC, kterého čekají v New Yorku velká očekávání. Raději by měl zavolat jistému Mark Sanchezovi a poučit se z jeho chyb.

Je jasné, že ze všech pěti quarterbacků, jež šli v prvním kole letos (vskutku pět!), hvězdy nebudou. To se nestává. Osobně vidím asi největší risk v sedmé volbě Buffala, Josh Allenovi. Ale to v Buffalo neříkejte, jsou rádi že konečně draftovali zajímavého quarterbacka. Ostatně všichni v první desítce se mohou radovat, protože dostali přesně to, co chtěli. Jets prý měli nejvýše QB Sam Darnolda a on se k nim propadl. Denver na pětce zvažoval trejd dozadu, ale když se jim objevil volný DE Bradley Chubb, neváhali. Stejně tak Indianapolis s guardem Quentin Nelsonem o volbu později. No a quarterback zbyl také na chtivou Arizonu. Josh Rosen bude moct prokázat, že je tou nejlepší volbou draftu a všichni před Arizonou udělali chybu, když ho nedraftovali, jak tvrdí. Sebevědomí mu rozhodně nechybí a pro silná slova nejde daleko. Přesně jak jsme o něm referovali. První zádrhel čekal až na Oakland na desítce. Chtěli ofenzivního tackla Mike McGlincheyho, jenže jim ho před nosem vyfouklo San Francisco. Trejd dozadu jim tak přišel vhod a na patnáctce vzali cenu útěchy, OT Kolton Millera. Arizona tím získal snad nejlacinější posun z 15 na 10, jaký jsem kdy viděl. Za extra třetí a páté kole předskočili Miami a sebrali Rosena. Bingo. Ale Miami nemusí smutnit. O safety Minkah Fitzpatricka prý hodně stáli.

Největší steal draftu je za mě safety Derwin James na 17. místě do Los Angeles Chargers. Očekávaný top 10 pick jim spadl do klína.

Asi nejdivočejší trejd předvedli New Orleans Saints, kdy za posun z 27 na 14 dali extra první kolo draftu za rok navíc, všichni čekali, že to bude quarterback Lamar Jackson. Jenže nebyl, vzali svého vysněného pass rushera, Marcu Davenporta. Takovýto trejd pro ne-quarterbacka je v NFL takřka nevídaný a cena vysoká. Saint jdou letos s Drew Breesem všechno nebo nic. No, podle mě přeplatili.

Naopak přestavba brzo může čekat Baltimore Ravens, jež se trejdovali na konec prvního kola pro zmíněného Lamar Jacksona. Joe Flacco, střez se. Po letošním ročníku nemá už v kontraktu špetku garantovaných peněz a tak pro tým bude snadné se s ním rozloučit, pokud výkony nebudou stát za moc. Osobně si ale spíš myslím, že ho tlak vybičuje, jako tomu bylo v roce 2011, když mu končila smlouva. Baltimore čekají zajímavé časy. Odcházející generální manažer Ozzie Newsome připravil svému následníkovi třaskavý mix.

Pozice running backa zažívá opravdu renesanci, Barkley na dvojce nebyl zdaleka jediným RB v prvním kole. Následovali ho Rashaad Penny do Seattlu a Sony Michel do New Englandu. Není ale náhoda, o jaké typy hráčů se jedná. Versatilní hráče s šikovnýma rukama a schopností blokovat do passové hry. Takové univerzální zbraně do útoku, o které je momentálně velký zájem. A bránit je naopak pekelně těžké.

Wide receiver Calvin Ridley do Atlanty Falcons, tenhle pick sedí, Ridley by měl v Atlantě rychle najít půdu pod nohama a s Julio Jonesem se jistě skvěle doplní. Dobrá volba.

Zajímavé volby (jež jsem ještě nezmínil)

Velkým happy endem skončil výběr Shaquem Griffina, linebackera s levou rukou amputovanou v zápěstí. Už jsem o něm referoval v článku o Scouting Combine. V Seattlu Seahawks se sejde se svým dvojčetem, bratrem Shaquillem.

Philadelphia si v sedmém kole zvolila australského hráče rugby, Jordan Mailata, který projevil o americký fotbal zájem. Je to přes dva metry vysoké monstrum s rukama většíma než lopata bagru. Do NFL je projektován jako ofenzivní tackle, ale dodejme, že s fotbalem má nula zkušeností, takže to je velký projekt.

Green Bay Packers měli k dispozici 11 draft voleb a naložili s nimi vskutku netradičně. V prvních dvou kolech neprodleně investovali do své velké bezedné díry, pozice cornerbacka. Jaire Alexander a Josh Jackson by měli slabinu proměnit v silnou stránku. V pátem kole pak překvapili pickem puntera J.K. Scotta a v sedmém zase volbou long snappera Hunter Bradleyho (jediného letos draftovaného). Nevídané.

Poznámka pod čarou

Chci ještě zpětně pozdravit všechny účastníky nfl.cz draft párty, které jsem neměl možnost pozdravit osobně během akce. Snad jste se bavili tak dobře, jako já. Některé volby měli opravdu šťávu. Tak zas za rok.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, twitter