QB Lamar Jackson
QB Lamar Jackson, photo: baltimoreravens.com

WQB: Nováčci v akci

První přípravné zápasy jsou za námi. Mohli jsme týmům konečně nakouknout pod pokličku a zhodnotit výkony některých nováčků.

To, co vám tu budu tvrdit bude pravděpodobně hodně podobné všem Scouting reportům, které jsme četli před draftem. Ti hráči (nováčci) jsou pořád stejní a jedno léto z nich neudělá někoho jiného. Důležitější bude, jak zvládnou ten přechod a první pozitivní či negativní reakce. První těžké chvíle a prohry. Dobré je však také pamatovat na fakt, že během preseason obrany hrají velice jednoduchá schémata a nováčci nastupují s náhradníky proti náhradníkům. Jdem na to.

Lamar Jackson (Baltimore Ravens) dostal na hřišti hodně prostoru a potvrdil všechna očekávání. A to myslím v tom dobrém i zlém. Pár vynikajících highlightů doplnil nejednou nepřesnou a nervózní hrou. I v NFL bude po zemi nebezpečný a posadí svým úhybem na zadek pár obránců podobně jako při svém touchdownu. To jsou ale improvizace, hry na jejichž úspěch nelze pragmaticky spoléhat. Naopak při designovaných běhových akcí, read-optionech, ho měla obrana dobře zajištěného a získal jen minimum. Jako passer mě příliš nepřesvědčil. Na kratší vzdálenost tomu vesměs chyběla přesnost, na tu delší zase zip a švih.

To Josh Allen (Buffalo Bills) rozhodně nedostatkem síly v ruce netrpí. Hned jeho první pokus mířil hodně hluboko a chybělo málo, aby to byl kompletní pass. Bohužel wide receiver se nechal vytlačit mimo hřiště. Na to se hezky kouká, dokonce i na dlouhý třetí down se nebál to dát hluboko, jen to chytit. Obecně mi ale přišlo, že rychlost jeho passů šla často na úkor přesnosti. Na 10 yardů není třeba střílet z děla. Občas to klaplo a byl z toho i touchdown, ale jinak byli jeho cíloví wide receiveři většinou pokrytí. Varující mě přišla především jeho hra pod tlakem, některé v panice zahozené míče křičeli doslova interception. Naopak mile mě překvapil jeho obstojný pohyb v kapse a několik improvizačních běhů za pozitivní posun.

Baker Mayfield (Cleveland Browns) při své premiéře hrál hodně dobře. Statistiky mu kvitují s 212 naházenými yardy a 2 touchdowny. Co však pro mě jeho výkon zvýrazňuje je klid, inteligence a přehled s jakým hrál. Lze to vyčíst z několika moc pěkných akcích. Například back shoulder pass, který poslal právě tak, aby jen jeho reciever dokázal v souboji jeden na jednoho chytit míč. Disciplína pro pokročilé. Moc se mi líbily play-action v jeho podání. To jest hry, při nichž naznačil předávku na running backa. Obranu to drželo na špičkách. Také dobře zvládal pohyb v kapse a několikrát si dobře postoupil, aby získal čas pro své wide receivery. Jeho oči i pod tlakem stále mířili vpřed a hledali svůj cíl. Přesnost tam vždy nebyla, jednoduchý screen pass letěl nad hlavu nebo pod tlakem přehodil tight enda, ale to není nic neopravitelného. Důraz na play-action a různé jednoduché gimmick passy, jako screen za obranu mu hráli do karet, ale tohle je přesně styl, jaký on potřebuje. Vzpomněl si někdo, že je vlastně pro NFL údajně moc malý?

Sam Darnold (New York Jets) na mě udělal největší dojem za všech. Většina jeho passových akcí byla klasické dropbacky a on si uměl přečíst obranu a vybrat volného receivera, i když to třeba znamenalo zahrát checkdown na krátko a na jistotu. Také jeho pohyb v kapse a úniky obráncům bylo možno vidět několikrát v akci, zakončeno efektním touchdownem. Škoda jen těch pár pokusů do hloubky, kterým chyběla jemná přesnost.

Josh Rosen (Arizona Cardinals) byl při svém debutu hodně nekonzistentní. Ukázal několik pěkných a přesných passů, ale také jednu skoro interception a pár dalších hodně nebezpečných hodů. Nutno dodat, že ze všech sledovaných nováčků byl Rosen asi nejvíc pod tlakem soupeře. Pass rusheři Chargers mu snad pokaždé šli okamžitě po krku. Přesto Rosen hrál nebojácně a několikrát poslal přesný pass hledíc nebezpečí do tváře. Na rozdíl od ostatních nováčků je vidět jeho hodně odlišný styl. Je klasický pocket passer, který se nikam nehrne ani nepobíhá pod tlakem kolem.  V kapse jsou jeho pohyby spíše drobné a nenápadné. Umožnuje mu to však rychle resetovat správný postoj a poslat v mžiku pass na spoluhráče z pevného postoje, takže pass má drajv a zip. Nicméně, za náhradní ofenzivní lajnou Arizony se docela bojím o jeho zdraví.

No a bonus, RB Saquon Barkley (New York Giants) a jeho první run zápasu. Způsob, jakým mění směr z dopředu do strany a zase vpřed je neuvěřitelný. Pocem-kam-deš.

Letem světem

Zranění RB Derius Guice (Washington Redskins) je fakt kruté, vazy v čudu a sezóna taky. Tohle zranění je bohužel jen první (vlastně ani ne první) z řady, která nevyhnutelně přijdou. Držte si palce, ať to nepostihne hvězdu z vašeho oblíbeného týmu.

Defenzivní megastar DE Khalil Mack (Oakland Raiders) a DT Aaron Donald (Los Angeles Rams) stále stávkují za nové kontrakty. Kam tohle povede …

Od desíti k pěti jde kariéra Paxton Lynche v Denveru Broncos. Jsou to dva roky, co jej draftovali v prvním kole, ale jeden quarterback za druhým ho předbíhá v pořadí v klubu bez větších nesnází. Jeho výkony stojí za starou belu, a právě byl ponížen z dvojky na týmovou trojku. Předběhl ho Chad Kelly, draftovaný v sedmém kole vloni jako poslední vůbec. Dost možná se letošní sezóny v dresu Denveru ani nedožije.

Hodně se diskutuje o novém pravidle ohledně použití helmy při kontaktu se soupeřem. V prvních zápasech preseason jsme mohli vidět nejednu spornou vlaječku. Rozhodčí jako by sami zatím nevěděli, jak si s tím poradit a dvě podobně vypadající akce jednou ocení penaltou a jindy. A teď chtějte po obráncích, aby hráli nějak, když sami nevíte jak. Tenhle sport je kontaktní a v plné rychlosti je nemožné chtít po obráncích, aby se soupeře ani netkli helmou. To snad ani nejde. NFL bude muset najít nějaký kompromis a usměrnit svou snahu a zlepšení bezpečnosti na hřišti, protože to může mít i opačné následky. Hráči si budou skákat do nohou a podobně.

Obskurní statistika týdne

Momentálně v NFL není ani jeden levoruký quarterback. Posledním levorukým hráčem, který v NFL hodil touchdown je … a teď se podržte … Dez Bryant.

Posledním úspěšným levorukým quarterbackem v NFL byl Micheal Vick, před ním třeba Steve Young či Kenny Stabler. Do budoucna by mohl uspět Tua Tagovailoa, momentálně hrající na college úrovni za univerzitu Alabama. Ale nebude to mít snadné, playbooky NFL jsou střižené na míru pravákům.

Čtení pro náročné (v angličtině)

Predicting which NFL breakouts will stick — and decline — in 2018

We Made Aaron Rodgers NFL Commissioner for a Day

‘Like you just have no brain after the game.’ Inside a UNC lineman’s concussion ordeal.

Sledování pro náročné

Dnes pro vás nemám žádný nový kanál, ale místo toho vám řeknu, jak jsem dospěl k hodnocení a slovům, které jsem věnoval nováčkům v hlavní části článku. Na oficiálním youtube kanále NFL je rubrika Rookie Highlights, která nabízí všechny hry v podání vybraných nováčků. Nedá vám to sice ten správný dojem ze zápasu a někdy vám uniknou souvislosti dané hry vzhledem k pozici na hřišti a situaci (down & distance), ale v několika minutách můžete vysledovat tendence a hru hráče v preseason zápase. Takže můžete dát na moje hodnocení, někde na webu (v angličtině) si přečíst opravdu fundovaný rozbor nějakého experta anebo se podívat sami a udělat si vlastní názor a zdrbnout ten můj. Jen do toho.

zdroje: espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube