Eli Manning
Eli Manning se napřahuje

Preaseason dojmy, week 3

Třetí týden preseason ve zpětném zrcátku, pojďme se zase společně ohlédnout za událostmi a zápasem proti městskému rivalovi.

Vyhráli jsme 22-16. Ne, že by na tom záleželo. Nicméně, třetí týden preseason tradičně znamená hodně akce pro základní sestavu. Obvykle celý první poločas a nejinak tomu bylo tentokrát. Takže je, co hodnotit. Náhradníky tentokrát spíše pominu. Nehrál WR Odell Beckham ani RB Saquon Barkley. Oba se vrací po zranění, takže já to kvituji s povděkem. Opravdu není důvod, je vystavovat nějakému riziku. Na první týden základní části budou připraveni na sto procent, a to je důležité.

Offense

To dobré: Útok se hýbal. Šikovná kombinace běhové hry a časté play-action držela obranu na špičkách a dařilo se posouvat míč vpřed. Eli Manning vypadal ostře a v pohodě. Play-action mu sedělo, zkompletoval z něho hned několik dlouhých bomb. Giants při těchto akcích přidávají extra blockery, aby měl čas a náznak běhu vcucne linebackery vpřed, takže je za nimi dost místa pro passy na wide receivery. Parádní byl 2-man route pass 54 yardů na Cody Lattimera. Nebo rollout přes ruku ven z kapsy a následný 20 yardový laser na Sterling Sheparda. A pak, že je Manning starý a pomalý. Nesmysl.

Levá strana ofenzivní lajny vypadá dobře. Trojice LT Nate Solder, LG Will Hernandez a centr Jon Halapio hrají dobře. K ostatním se ještě dostanu. Hodně se mi líbí running back Wayne Gallman, neustále bojuje a získává dobrým pohybem yardy navíc a vypadá jistě v passové hře. Měl by být náhradníkem Barkleyho, bez debat.

Penalty. Je jich minimum. Dokonce jsou Giants nejméně penalizovaným týmem prozatimní preseason NFL. Doufejme, že disciplína vydrží.

To špatné: Běhová hra toho moc neuběhla. Running beci měli těžkou práci, hlavně pravá strana je dost slabá. Guard Patrick Omameh je pro mě zatím velkým zklamáním a tentokrát doslova hořel. Dále running back Jonathan Stewart jako by už v sobě neměl šťávu, je na čase přenechat místo mladším.

Dále musím zkritizovat útok za hru v red zóně. Ze čtyř solidních drajvů, jsme se museli spokojit se čtyřmi field góly. To jsou body nechané na hřišti. Jednou to byl lajdácký drop Hunter Sharpa, jindy zase mizerný běhový block nebo konzervativní pass.

Tight end Evan Engram dostal při jedné akci hodně nepříjemný sendvič a odešel ze zápasu s concussion. Zprávy jsou však pozitivní, nemělo by to být vážné.

Tým se rozloučil s centrem Brett Jonesem, byl vyměněn do Minnesoty Vikings za volbu v sedmém kole draftu. Jones ztratil místo v základní sestavě na úkor Jon Halapia. To není ani tak na vrub jeho výkonům, spíše jako filozofii. Nový generální manažer preferuje masivní a velkou ofenzivní lajnu a Jones je spíše menší a hubenější typ. Přeji mu hodně štěstí v nové štaci. Roli hrálo jistě také uvolnění 3 miliónů pod platovým stropem. Giants potřebují poladit kádr na několika pozicích, a to chce peníze.

Defense

Starting defense byla hodně provětraná. Všechna čest nováčkovi v dresu Jets, Sam Darnoldovi. Hrál opravdu výborně, přesně a s klidem. Hlavně na třetí downy se mi líbil. Odhadl naši slabinu před snapem a mířil přesně. Za slabé místo obrany bych označil hlavně dva fleky. Za prvné, nickel cornerbacka (CB číslo 3). B.W. Webb momentálně zastává tuto roli, ale Terelle Pryor mu při touchdownu jasně utekl. Dále je to free safety. Toho momentálně hraje Curtis Riley, ale ani on se nevyvaroval chyb. Při prvním touchdownu zvolil hodně špatný úhel na running backa, jež mu proklouzl mezi prsty za svým blokerem. Jeho soupeř o flek – Darian Thompson laboruje se zraněním hamstringu a Andrew Adams zůstává záhadně jen náhradníkem.

Na pozitivní notu: Běhová obrana zůstává solidní jako kámen, povolila soupeři minimum. To je základ úspěchu. Doufejme.

Special Týmy

Kicker Aldrick Rosas je letos zatím bezchybný. Věřím mu.

Pozornost zaslouží také return hra. Kdy jsme naposledy viděli punt return pro touchdown? Už ani nevím. Včera to bylo jak zjevení. Hunter Sharp zvolil dobrou cestu, pochvalu však zaslouží celá jednotka, jež skvěle odblokovala většinu soupeřů na druhou stranu. O primární roli returnera ještě bojuje Sharp s Kalif Raymondem. Zatím je to spíše vyrovnané. Oba by měli mít roli také jako rezervní wide receiveři. Uvidíme. Ve hře je stále také možnost nějaké posily zvenčí, až začnou první škrty.

Co dál

Ve čtvrtek se hraje poslední zápas preseason. Tradičně bude plně v režii náhradníků, bojujících o místa v kádru. Je to poslední šance, jak přesvědčit trenéry a hodit nějaké highlighty na kameru. I pokud v Giants místo nebude, někdo jiný si jich všimnout může. Stejně tak budou Giants sledovat škrty v jiných týmech a hledat případné posily na slabá místa. Do dalšího úterý bude muset kádr mít už jen 53 členů, dalších 10 mladíků se může schovat na practice squad.

zdroje: NFL Gamepass, giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter