4 roky blogu
4 roky blogu, 4 trofeje Giants? Bohužel to nesouvisí.

Blog slaví 4 roky, jak to začalo?

Tentokrát pro vás mám trochu jiný článek. Takové interní ohlédnutí se. Lehký pohled do zákulisí. Trochu nostalgie a něco málo historie.

Ve své Patreonové kampani (skrze kterou mě můžete mimo jiné podpořit) jsem tento článek slíbil po splnění určitého milníku ve výši podpory. A tak slib plním.

Trochu o mě

Z blogu jste se už pár maličkostí o mé maličkosti dozvěděli. Víte, že už nejsem nejmladší. Že mám tu nejlepší rodinu na světě, které mě v mém koníčku podporuje. A že už se jako fanoušek věnuji americkému fotbalu nějaký ten pátek. Jak se to ale stalo? Co mě k tomuto sportu přivedlo? A proč zrovna Giants?

Inu, to jsem jednou takhle za mých vysokoškolských studií během vánočních svátků seděl doma a neměl do čeho píchnout. Vždycky jsem byl fanouškem sportu, hokej, fotbal, klasika. Takže jsem seděl u televize a hledal, na co bych se podíval. Tehdy existoval v Evropě kanál ESPN America, na kterém běžely dokola americké sporty. Přes Vánoce v podstatě od rána do večera fotbal. A mě to zaujalo. Už vám neřeknu, kdo s kým hrál, většina toho pravděpodobně byl college football. Ale jak jsem to tak sledoval, se svojí tehdy ještě ryze průměrnou angličtinou, jedno jméno mi utkvělo v paměti. Eli Manning. Prostě jsem si ho zapamatoval. Asi tehdy hrál zrovna dobře, nevím. Každopádně jsem si myslel, že to je ten nejlepší hráč vůbec. Sledováním spousty zápasů jsem zároveň pochytil i nějaká ta základní pravidla a jak říkám, začalo mě to bavit.

Nicméně svátky skončily, já se vrátil na kolej a na am. fotbal jsem zase na nějakou tu dobu zapomněl. Ale ne úplně na dobro. Zanedlouho jsem školu dokončil, odstěhoval se do vlastního a můj zájem o tento sport se zase postupně, po maličkých krůčcích, probouzel. Když jsme si se spolubydlícím zařídili televizi, kanál ESPN Amerika zase jednou frčel na plné obrátky.

A já jsem si vzpomněl na Eli Manninga. Na internetu jsem zjistil, že hraje za Giants, takže volba oblíbeného týmu byla na světě. Dokonce jsem našel, že drží nějaké ty rekordy NFL. Super, jen bylo zvláštní, že tam měl uvedené jméno Peyton. No, co vám budu říkat, postupně sem zjistil, že to jeho starší bratr je tou superhvězdou NFL, ale volba srdcového týmu už byla danou věcí. Navíc Giants tehdy hráli dobrý fotbal. Netrvalo dlouho a mohl jsem si užít Super Bowl 2011 a slastný pocit vítězství.

Postupně jsem pronikal do tajů celé NFL, začal hrát Madden, předplatil si NFL Game Pass, sledoval více a více zápasů, četl zahraniční články … zbýval jeden další krok.

Jde se blogovat

Ok, ne tak rychle. Nerad bych vzbudil dojem člověka, který si přečetl pár článků, viděl pár zápasů a snědl moudrost světa. Od doby, kdy jsem začal NFL sledovat trochu detailněji, do doby, než jsem napsal na ty internety první řádek, uplynulo nejméně 5 let. Ten nápad také nebyl blesk z čistého nebe, ale pomalu to ve mně zrálo. Jakožto fanoušek Giants jsem sledoval každý zápas týmu a měl potřebu své dojmy ventilovat. A tomu jsou ty internety ideálním kolbištěm. Bahno, které spolkne cokoliv. Napřed jsem ale potřeboval nástroj a formu. A tak jsem začal kódovat. Něco málo o tvorbě webových stránek do mě škola natlačila, tak jsem začal vzpomínat a tvořit. O pár měsíců později, první verze (fuj, nechtějte vidět) byla na světě. Mohlo se publikovat. Psal se listopad roku 2014.

Tehdy ještě pln entusiasmu a volného času, nebyl problém napsat nový článek každý den. Exkluzivně o Giants. Abych se nenudil, po pár týdnech jsem napsal článek s názvem “Co týden dal“, kde jsem to vzal o NFL obšírněji. A další týden zas a zas. Až z toho byla pravidelná záležitost. A to chtělo nějaký pořádný brand, nový look a lepší feel. Prostě po půl roce fungování jsem se rozhodl stránky předělat a na světlo světa se dostal první Weekly Quarterback. A od té doby je tu s námi/vámi každé úterý. Přibližně 2 roky zpět začal vycházet též na jednom z největších webů o NFL v Česku, nfl.cz.

Momentální webovky blogu jsou už čtvrtou inkarnací sebe sama. Za několik let provozu se obsahu i formě dostalo mnohých změn a vylepšení. Původní design až do verze 3 byl takový můj osobní projekt, webovky napsané vlastnoručně od zelené louky, jenže jak na to nejsem zrovna expert, mělo to jisté mouchy. Největším problémem se ukázal systém administrace databáze, který byl velice nepružný a zdlouhavý. Z toho důvodu jsem počátkem tohoto roku zvolil přechod na open source WordPress, který mi každodenní chod výrazně usnadnil. Není už však možné zpětně otevřít starší příspěvky ze staré databáze. No, co se dá dělat, pokrok nezastavíš.

Naopak, já bych rád držel s dobou krok a nadále přinášel čtenářům aktuální věci, formou, která neudělá ostudu. Vaše zpětná vazba mi napovídá, že se mi to poměrně daří, i když to nějaké to úsilí a čas stojí. Pochopitelně čas jsou peníze, a tak jsem díky myšlence jednoho z vás přišel s možností, jak mě v tom podpořit. A to vedlo k tomuto článku. Kruh se uzavírá. Ale jen pro dnešek. Nebojte se, nic nekončí.

Budoucnost

Jede se dál. Na současném rozložení publikace článků se nic nemění. Období během sezóny je vždy pro mou tvorbu nejnáročnější a čas zhodnotit rok a nastavit nové cíle, výzvy i tempo pro mě přichází vždy v létě. Minimálně do té doby tu s vámi Weekly Quarterback bude. Jak říká Forrest Gump: “Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš“. A tak ani já nemohu nic slíbit do budoucna.

Ale momentálně mě tvorba stále baví. Rád NFL sleduji, čtu o všem okolo a baví mě to posílat dál, tvořit, psát, diskutovat. Baví mě reagovat na vaši zpětnou vazbu. Mé ješitné já potěší každá pochvala a sebemenší podpora. To je ta nejlepší motivace. A stejně tak mě zamrzí, když někde udělám chybu nebo vím, že tentokrát článek za moc nestojí. Nicméně nepřestávejte mě na chyby a nedostatky upozorňovat, protože vždycky je tu prostor pro zlepšení a posun vpřed. Bez čtenářů a bez komunity kolem by mé články byly jen další prázdná slova ve virtuálním světě, a to by mě netěšilo. Nepíšu to přeci pro sebe, ale pro vás. Chci tím říct …

Děkuji vám všem za přízeň a podporu.

Jirka

zdroje: já