Saquon Barkley
Saquon!, photo: giants.com

Po shlédnutí: week 14 – Washington

Demolice domácích Redskins 40-16. Rychlý průběh, vysoké skóre a mnoho dalších zajímavých poznatků.

To hlavní, Giants dokáží vyhrát zápasy, které by měli. Proti náhradnímu quarterbackovi (chudák Mark Sanchez, přiznejme si, už nemá v NFL co dělat), který naskočil do vagónu Redskins teprve před pár týdny. Veškeré naděje tohoto týmu vzali za své se zraněním Alexe Smitha a na výkonech to bylo vidět. Odevzdanost a zmar.

Naštěstí to samé nelze říct o Giants. Naopak, hráči se rvou a bojují jako by ještě pořád bylo o co. A ono vlastně je, i když to není playoff. O respekt, o důstojnost, o budoucnost, za trenéra, který buduje tým a chce výkony, na nichž může stavět i za rok. Giants mají ve svém středu poměrně dost mladých hráčů, kterým tahle vítězná šňůra výrazně prospěje. Naberou sebevědomí a získají velice cenné zkušenosti. Má to pochopitelně i stinné stránky. Pozice na budoucím důležitém draftu se propadá a také nasazení mladého Kyle Lauletty se tím odkládá. I když první pohled už jsme nakrátko získali. Ale o k tomu ještě dojdu.

Jednu výtku k zápasu bych ale přece jen měl. A není malá. Zavřít zápas, který mají Giants pevně v rukou, to se totiž zdá být stále problémem. Minulý týden nás prohnalo Chicago až do prodloužení, týden předtím zápas otočila Philadelphie, a i tentokrát se soupeř nadechoval k odporu, i když měl toho před sebou až příliš. Takhle by se finišovat určitě nemělo.

Útok

Saquon Barkley. Debata, zdali měli Giants na jaře draftovat quarterbacka poběží ještě dlouho, ale mě je to fuk. Takovéhoto running backa Giants neměli, co já pamatuju a neskutečně si užívám každý jeho dotyk s míčem. Nikdy nevíte, jestli to nebude touchdown a je jedno jak daleko nebo v jaké situaci se útok nachází. Pro představu, Barkley má už letos na kontě 5 běhových touchdownů delších než 50 yardů. Giants před Barkleym měli za posledních 10 let na kontě jen 3. Tohle je radost sledovat. Barkley je prostě kompletní hráč, skvělý runner i receiver a hvězda, kolem které může tým stavět, ať už bude quarterbackem kdokoliv.

Tým byl sice bez Odell Beckhama (natažený sval), ale i tak měl co nabídnout. Vytáhli se jiní. Corey Coleman skvělým catachem podél sidelajny. Tradičně aktivní Sterling Shepard, Evan Engram i další. Moc se mi líbilo jak i wide receiveři bez bázně a hany blokovali obránce pro svého running backa. Ty dlouhé běhové touchdowny, to je především týmová práce.

Eli Manning byl velice efektivní v red zóně, a to je pro změnu příjemné pokoukání. Ze čtyř pokusů 3 touchdowny a 1 field gól. Ve čtvrté čtvrtině si po zásluze šel oddechnout na lavičku a svůj debut si odbyl Kyle Lauletta. No za moc to nestálo, i když je třeba vzít v potaz ne zrovna ideální situaci. Chybělo mu tempo, a tak jediné passové pokusy přišli na třetí downy ze situací 5 a více yardů. Přesto je zklamáním, že nedokázal ani jeden svůj pass zkompletovat, naopak hodil interception. Většinu passů podle mě cpal na konkrétního hráče, nehledě na hru obrany a vybíral si často zdvojené nebo dobře pokryté spoluhráče. Pass letěl nebezpečně nebo o zlomek vteřiny později, než by se slušelo. A tak nic nezkompletoval. Rozhodně ale nedělejme unáhlené závěry. Naopak to ukazuje, že Giants prostě potřebují Laulettovi dát prostor na celý zápas.

Obrana

Získaná interception potěší. Šlo o dva sražené passy, což je velká zásluha defenzivní lajny. 5 sacků, také velice dobré. Mark Sanchez si neškrtnul a útok soupeře ožil až po změně quarterbacka. Více atletický Josh Johnson dokázal Redskins nastartovat, ale to už bylo pozdě a jeho nedostatky, jakožto passera, nakonec vyplavaly na povrch.

Dobrý dojem na mě dělá defenzivní tackle B.J. Hill, linebacker Lorenzo Carter a cornerback Grant Haley. Tady je na čem stavět. Naopak s absencí Landon Collinse nemá naše pozice safety co nabídnout. Curtis Riley tentokrát sehrál lepší utkání než obvykle, ale i tak tenhle post potřebuje výrazný update. A náhradník Kamrin Moore, uh. Mizerný úhel při posledním touchdownu soupeře.

Landon Collins, pokud nevíte, si zranil v zápase s Chicagem rameno a podstoupí operaci. Letos už dohrál. Mimochodem mu letos končí smlouva. Giants by byli bláhoví nechat ho odejít. Očekávám náročné jednání o nové smlouvě, ani Franchise Tag bych nevylučoval. Ale o tom až po sezóně.

Special Týmy

Jawill Davis mě jako punt returner zatím nepřesvědčil. Ano měl dva pěkné returny, ale také jeden hodně nebezpečný catch, při němž ho okamžitě soupeř zazdil do země. Tohle smrdí fumblem, měl si mávnout fair catch. Kaňku na resumé si udělal Aldrick Rosas jedním minutým extra pointem.

Co dál

Rozpis trochu přituhuje. Na Giants čekají příští týden Tennesee Titans. Tuze nevyzpytatelný soupeř. Ale jelikož stále aktivně bojují o místo v playoff, rozhodně nedají kůži lacino. Očekávám, že startovat bude opět Eli Manning, ale lze to chápat, když trenér Shurmur chce hrát na vítězství.

zdroje: NFL Gamepass, giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter