Obrana Chicaga
Obrana Chicaga patří k nejlepším v lize, photo: chicagobears.com

WQB: Zima přichází

Prosinec přinesl do NFL výrazné ochlazení. Explozivní útoky začínají narážet na tuhé obrany, připravené je zastavit. Winter is coming …

Než ale přejdu k hlavnímu tématu dne, pojďme se pobavit u neuvěřitelných her, které nechali nejednoho fanouška sedět strnule a kroutit dalších 5 minut hlavou. NFL má totiž úžasnou schopnost vyvést nás z omylu vždy, když už si myslíme, že je nám všechno jasné. New York Giants vedli v poločase 34-0? Baltimore Ravens drželi krok s Kansasem City Chiefs až do prodloužení? Útok Los Angeles Rams se zmohl jen na 6 bodů? Oakland Raiders vyhrál, San Francisco 49ers vyhrálo?

A co jste čekali!

Zážeh týdne

No i já jsem čekal výhru New Englandu Patriots nad Miami Dolphins. A to už se dostáváme k největšímu zázraku celého týdne. Pats měli závěr zápas jasně pod kontrolou, hlídali si vedení, a ještě si ho pojistili závěrečným field gólem 16 vteřin do konce. Vedli o 6 bodů, stačilo neinkasovat touchdown. Nechám vás, ať se na tu poslední akci zápasu podíváte sami, tohle jen tak neuvidíte. Spoiler, asi nejzábavnější částí je Rob Gronkowski na pozici safety. Předpokládám, že trenér Belichick očekával hail mary pass a souboj o míč ve vzduchu, ale že by dokázal Ryan Tannehill přehodit 70 yardů do end zóny? To sotva. Nebývalá chyba, tohoto jinak excelentního stratéga.

WR Amari Cooper (Dallas Cowboys). Začínám mít pocit, že ta cena první volby v draftu není vůbec přemrštěná. Možná neměl tu cenu v dresu Oaklandu, ale jako Kovboj rozhodně ano. Cooper dokázal útok Dallasu konečně rozběhnout, přidal do něj totiž něco, co mu zoufale chybělo. Rychlost a vertikální hrozbu. V zápase s Philadelphií ovládl několika dlouhými zachycenými přihrávkami čtvrtou čtvrtinu a prodloužení a na konto si připsal 217 yardů a 3 touchdowny.

RB Derrick Henry (Tennessee Titans). Čtvrteční zápas byl zcela v režii tohoto running backa, 17 běhů pro 238 yardů a 4 touchdowny. Třešničkou na dortu byl 99 yardový běh, při němž ukázal přímo výukovou stiff arm. Nataženou rukou odmítl hned dva obránce a cestu přes celé hřiště si vyčistil sám.

Zážeh změněný v blamáž týdne

Světe div se, zázrak v Miami nebyla jediná nedělní akce s laterálním passem v závěrečných vteřinách zápasu. Podobný nápad měl trenér Pittsburghu, nepochybuji o tom, že ta akce byla pro zpětný pass připravená. Honíc tří bodovou ztrátu, Steelers z hloubi svého vlastního pole urvali 43 yardů a postavili tým před 40 yardový field gól na vyrovnání. Naneštěstí kicker Chris Boswell uklouzl po neviditelné banánové slupce a odešel domů s brekem.

Blamáž týdne

První pick v následujícím draftu nikdo nechce! Jinak si to nelze vysvětlit. Pokud chce John Gruden s Oaklandem tankovat sezónu, jde na to úplně špatně. Arizona Cardinals nebo San Francisco 49ers by mohli snadno využít situace a doplnit na jaře kádr o tolik potřebného rozdílového hráče dle vlastního výběru, ale ne. Raději porazí nějaké ty favority a sami se o tuhle prestižní volbu připraví. Dokonce New York Jets, v ideální pozice se potopit co nejhlouběji, odmítli využít zaváhání soupeřů a nad Buffalem vyhráli. Trenér Todd Bowles v posledních dvou minutách odmítl kopnout vyrovnávací field gól a z 1 yardu se jal hrát čtvrtý down. Kdo to od něho kdy viděl. Četl snad mé články? No, chápete to?

QB Mark Sanchez (Washington Redskins) naskočil do složité situace. Moc ji sám ale nevylepšil. Proti Giants zkompletoval 6 přihrávek ze 14 pokusů pro 38 yardů a 2 interception. Zóna Nathan Petermana. Nebylo divu, když čtvrtou čtvrtinu už jen sledoval z lavičky.

CB Jalen Ramsey (Jacksonville Jaguars) si prý oblíbil evropského fotbalistu Neymara a krade mu pohyby. Ne, vážně. Tohle na hřiště amerického fotbalu nepatří. Nechci to vidět. Nelíbí se mi to. Ramseyho mám čím dál méně rád a bohužel, neříkám to poprvé.

Říkal někdo playoff?

Chcete momentálně nejžhavější tým v konferenci NFC? Je to Dallas Cowboys (8-5). Pět výher v řadě. Svou divizi NFC East vedou o více než 2 zápasy (drží v ruce tiebreaker nad Philadelphií). Obrana i útok (po akvizici Amari Coopera) šlape.

To vše na úkor obhájců titulu (Philadelphia Eagles), jimž se postup do playoff sprintem vzdaluje. Vítězství v divizi už je jen rozmazaný sen a Wild Card postupová místa drží v rukou jiní. Carson Wentz letos nehraje ani z poloviny tak dobře jako vloni. Vlastně celý útok drhne. A obranu zase zužují zranění cornerbacků.

Hodně sledovaný byl pondělní šlágr, ve kterém si pozici před playoff vylepšil Seattle Seahawks, naopak ztratila Minnesota Vikings. Oba týmy doufají ve Wild Card místo, a i po tomto zápase ho stále oba drží. Jenže s rozdílnou pevností. Náskok Minnesoty se před dalšími čtyřmi týmy smrskl na rozdíl jedné remízy. Další prohry už nebudou stačit.

Dramatem v konferenci AFC nadále zůstává souboj o druhou příčku celkově, která zaručuje volno v prvním týdnu. New England Patriots drží při shodné bilanci s Houstonem Texans v ruce výhodu výhry ze vzájemného utkání. Oba týmy tento víkend prohrály, a tak se bojuje dál.

V divizi AFC West nás čeká dramatický souboj dvou nejlepších celků celé konference. Kansas City Chiefs přivítá Los Angeles Chargers. Bohužel pro Chargery, ani výhra nic nezmění na vedení Kansasu. Při shodě v počtu výher mají Chiefs výhodu lepší bilance uvnitř divize.

Další drama vidím v divizi AFC North, kde souboj Baltimore Ravens a Pittsburghu Steelers o první příčku nejspíš dojde až do samotného konce. Jen škoda, že už neuvidíme další vzájemný zápas. A při jedné remíze na kontě Pittsburghu nemá smysl řešit vzájemné tiebreakery. Není pravděpodobná budoucí shoda bilance. Ten druhý v tomto závodě totiž nemá nic jisté. Jednu Wild Card pozici má pevně v rukou L.A. Chargers a na tu zbylou se mocně tlačí Indianapolis Colts, Tennessee Titans a také Miami Dolphins. Prozatím nad nimi druhý Baltimore drží při shodné bilanci tiebreakery. Prozatím.

Zima přichází

Je tomu tak každou sezónu. Přijde prosinec, na venkovních stadionech padnou teploty a s nimi i zápasové body. Skórovat čtyřicítku v každém zápase už není ani zdaleka tak jednoduché, jako se to zdálo být v září. Těch důvodů je několik. Tak například zranění. Ta vždy více handicapují útok nežli obranu. Vypadne vám starting quarterback? Nejspíš máte po sezóně. Chybí vám klíčový wide receiver? Asi půjdete více po zemi a zápas bude pomalejší a s nižším skóre. Zato v obraně si nevybíráte, budete oslabeni, ale není tam obvykle taková závislost na jednom konkrétním člověku.

Dalším klíčovým faktorem je příprava. Defenzivní koordinátoři už mají k dispozici na soupeře pořádnou dávku předchozích zápasů k nastudování tendencí a oblíbených her, takže se mohou mnohem lépe připravit. Pokud nějaký předchozí soupeř vymyslel, jak na ně, není nic snazšího než se to pokusit okopírovat.

Nechápejte mě špatně, pomalu se vkrádající ofenzivní revoluce, o které jsem psal před pár týdny, tu pořád je. Poptávka po ofenzivně laděných trenérech bude v offseason neukojitelná. Jenže vše má svůj protipól. Před playoff se nevyhnutelně vyprofilují týmy, které budou chtít vyhrát skrze nepropustnou obranu. A až se střetnou s ofenzivně laděnými týmy jako je Kansas, L.A. Rams nebo New Orleans, bude to špičková podívaná. Právě uplynulý hrací víkend nabídl hned několik takových střetnutí. Je jasné, že se máme na co těšit.

Doposud nejvíce skórující útok Kansasu City Chiefs se střetl s dosavad nejvíce skórující obranou Baltimore Ravens. A bylo to o prsa vietnamské plavkyně. Quarterback Patrick Mahomes musel vytáhnout z paty nejednu neuvěřitelnou akci, o kterou by se nejspíš žádný jiný quarterback (krom Aaron Rodgerse) ani nepokusil. Třeba 48 yardovou bombu přesně do ruky Tyreek Hilla na čtvrtý down a 9 yardů. Po vyběhnutí z kapsy, za běhu, z nezpevněného postoje, do protipohybu těla. Nechápu.

Baltimore naskočil do zápasu s vynikající defenzivní taktikou, jak Mahomesovi úlohu co nejvíc ztížit. Na passové downy vytáhl améba obranu, ve které se 6-8 hráčů pohybuje před snapem na hraně ofenzivní lajny, aniž by jakkoliv dávali najevo, kdo má jakou úlohu. Kdo půjde do pass rushe po quarterbackovi a jakou dírou, kdo se otočí a bude bránit v coverage, co je to za coverage. Nejasné, všechno je na stole. Quarterback musí briskně reagovat a číst případný blitz a rozestavení obrany až po snapu. Ofenzivní lajna musí reagovat a rozebrat si mezi sebe bloky. Velký tlak na psychiku a dodržení rolí.

Taková taktika má pochopitelně i své nevýhody. Pohybující se hráči nejsou v ideální pozici hned po snapu a taková hra je náchylnější k chybám a mezerám v coveragi či špatně zorganizovanému pass rushi. Pokud to quarterback rychle přečte a má k dispozici vhodnou hru na překonání dané obrany, může jednoduše získat hodně prostoru pro svého receivera. Je to takový kalkulovaný risk. Jenže proti útokům, který konzistentně získává první downy, nepotřebujete limitovat zisk o pár yardů. Potřebujete vynutit negativní hry, nekompletní passy, sacky či turnovery. Každý zastavený drajv se počítá, i na úkor ztrát.

O něco severněji, dojeli nabuzení hoši ze slunné Kalifornie (Los Angeles Rams) do chladného a nepřívětivého Chicaga (Bears), které také disponuje jednou z nejlepších obran v lize. A vzhledem k nevyrovnaným výkonům quarterbacka Mitche Trubiskyho, je jejich recept na vítězství jasný.

Obrana, nepovolit, sebrat, omlátit o hlavu. Jindy skvělý Jared Goff byl neustále pod tlakem a nechal si vnutit chyby. Poprvé letos nezkompletoval ani půlku svých passových pokusů a vygeneroval 4 interception. Kredit obraně Chicaga, která hraje těsnou cover 3 obranu, která limituje dlouhé passy a dodává k tomu nebezpečný pass rush většinou pouze ve čtyřech hráčích. Výhoda, když máte v sestavě Khalil Macka a Akiem Hickse.

Srdcem téhle obrany je ale hluboko hrající free safety Eddie Jackson, který má na kontě už 5 interception (2 vrácené do touchdownu). Ovládá střed hřiště a svojí rychlostí a skvělým čtením hry pokrývá široký pás hřiště, takže krajní cornerbeci mohou hrát směrem k sidelajně. Vědí, že směrem do středu jim kryje záda Eddie. A mohou také více riskovat a zkoušet podbíhat passy, pokud si myslí, že přečetli routu svého receivera. A tak má Kyle Fuller už 7 interception a na druhé straně Prince Amukamara 3. Druhý safety Adrian Amos může hrát více k line of scrimmage a být tím tělem navíc proti běhu a mělkým routám receiverů. Že vám to něco nápadně připomíná? Přesně tak. Tohle je styl, který praktikovala před pár lety Legion of Boom v Seattlu. Jackson má přesně tu roli, jakou zastával Earl Thomas. A je v ní stejně tak dobrý.

Letem Světem

Neobvyklý zkrat předvedl Tom Brady (New England Patriots) v závěru první půle zápasu s Miami. Byl v dobré pozici na hřišti, ale bez timeoutu. Při pokusu o třetí down se nechal sacknout, ačkoliv měl čas přinejmenším míč zahodit. Svůj tým tím připravil o šanci na snadný field gól. Čas vypršel. To jsou tři body. O kolik, že to Patriots prohráli?

Mračna se už musí stahovat nad ofenzivním koordinátorem Atlanty Falcons. K dispozici má zbraně jako je Julio Jones, Calvin Ridley nebo Tevin Coleman a výsledek? Pátý zápas v řadě méně než 20 skórovaných bodů a samá prohra. To nemůže být akceptovatelné.

I rozhodčí jsou lidé, bohužel. V zápase Philadelphie s Dallasem si totiž spletli faul i provinilou stranu. Namísto penalty za hit na hlavu proti obraně (to všichni viděli) totiž odpískali ofenzivní pass interference (hóóódně přísné) tight endovi Dallas Goedertovi a vymazali tak 75 yardový touchdown.

Nebyl to bohužel jediný výrazný kiks rozhodčích tento týden. Podobnou blamáž předvedli v pondělním zápase, když špatně vyhodnotili zblokovaný punt Bobby Wagnera. Nejprve hodili vlaječku, ale po vzájemné domluvě ji zase bez vysvětlení stáhnuli. O co šlo. Wagner dobře odhadl moment snapu, ze stoje přeskočil spoluhráče i protihráče a dobře načasovaným natažením ruky zblokoval pokus o field gól. Pravidla zakazují rozběh před snapem při podobném pokusu o přeskok. Potud v pořádku, jenže Wagner zároveň využil při přeskoku své spoluhráče a rukama si pomohl se odrazit přes jejich záda. A to se nesmí, pravidla toto jednoznačně zakazují. Angl. “Placing a hand or hands on a teammate or opponent to gain additional height to block or attempt to block an opponent’s kick or apparent kick, or in an attempt to jump through a gap to block an opponent’s kick or apparent kick.” Jinými slovy, block neměl platit.

K pondělnímu bych ještě měl jednu rétorickou otázku. Začíná Minnesota litovat svých 84 garantovaných miliónů dolarů investovaných do Kirka Cousinse? On se vlastně nezměnil, to peníze neudělají. Stále dokáže na jeden dobrý zápase navázat jedním špatným. Statistiky nafouklé o garbage yardy na konci zápasu nic neznamenají. Potíž je, že takový quarterback vám zaplácne hodně velkou část salary stropu, a to vytváří nedostatky jinde v kádru. Nejsnazší cesta k úspěchům je momentálně v NFL skrze quarterbacka s nováčkovskou smlouvou. Ta je směšně nízká a takový tým pak může nasypat peníze do jeho spoluhráčů. Viz L.A. Rams, Philadelphie Eagles, Chicago Bears, Houston Texans. Samozřejmě za předpokladu, že ten quarterback není úplné kopyto. Sledujte tedy pozorně, co se v příštích letech bude dít v Arizoně, Buffalu či Clevelandu. Jejich generální manažeři by měli být na trhu s hráči hodně agresivní.

Z luhů a hájů college fotbalu. Letos vyhrál Heismanovu trofej (pro nejlepšího hráče college fotbalu) quarterback Kyler Murray z Oklahomy. Na quarterbacka malý vzrůstem, ale jinak špičkový atlet, nebezpečný vzduchem i po zemi. Letos by mohl jít na draft NFL, ale prý nepůjde. Tenhle dual atlet už má podepsanou profesionální smlouvu s baseballovým týmem, který ho draftoval devátého celkově. V NFL má vyhlídky mnohem více nejisté (projektují ho předběžně 2-3 kolo) a tak to vypadá, že jeho cesta vede jinam. No měl by dát pokec s Russell Wilsonem, který také zvažoval kariéru v baseballu, je malý vzrůstem, skvělý atlet, výborný quarterback … vlastně tady vidím hodně podobností.

Pozor, pozor. Jelikož sezóna college fotbalu (hraje se o sobotách) skončila, zabírá tenhle den pro sebe NFL. Dva zápasy v sobotu tento i další víkend. Ou jéé.

I tentokrát děkuji za podporu všem dárcům a patronům blogu: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš. Díky.

Jako poděkování, a protože jsem to na Patreonu slíbil, dal jsem do place článek o tom, jak celý můj blog začal. Tady je ještě jednou pro všechny, kdo ho nečetli a chtěli by: Blog slaví 4 roky, jak to začalo?

Power rankings barometr, week 14

Nahoru: Cleveland Browns (5-7-1). Tři výhry z posledních čtyř zápasů. Celkem už jich mají na kontě pět. Na playoff to letos nebude, ale považte ten posun, jaký udělali od posledních dvou let, kdy vyhráli jeden zápas za dvě sezóny. Ten tým už jednoduše není k smíchu, ani automatická výhra pro soupeře. S Bakerem Mayfieldem se všechno mění. Zvykejte si.

Dolů: Washington Redskins (6-7). Matematicky jsou stále ve hře, ale realita je někde úplně jinde. Se zraněním starting quarterbacka Alex Smitha se Redskins sesypali jako domeček z karet. Aby to nebylo málo, je Washington vůbec nejzraněnějším týmem (co do počtu ztracených starting hráčů) celé ligy a na morálku týmu to má devastující účinek. Proti Giants první tři čtvrtiny tým nevypadal vůbec soutěživě a závěr proti náhradníkům už bylo jen takové prázdné sbírání yardů. Hospitalizovaný Alex Smith se po několika náročných operacích údajně potýká s infekcí v ráně a jeho kariéra může být v ohrožení. Washington se z ničeho nic ocitá ve velké nejistotě nejen letos, ale také do budoucna.

Power ranking top 5, week 14

  1. New Orleans Saints (11-2). Pozor změna, rozhodl jsem se posunout na čelo Saints, kteří prožili proti Tampě těžký zápas, vydřený až v závěru. Ale právě to dělá silné týmy silnějšími. Překonat nepřízeň, přizpůsobit se a zabrat v ten pravý okamžik. Cenná lekce.
  2. Los Angeles Rams (11-2). Ztráta kytičky, ale i tady je to cenná lekce před playoff pro trenéra Seana McVaye a jeho quarterbacka Jareda Goffa.
  3. Kansas City Chiefs (11-2). Ty ztráty v útoku jsou varující. Kareem hunt je pryč, Sammy Watkins a Tyreek Hill laborují se zraněními. To vše před veledůležitým čtvrtečním soubojem s divizním rivalem Los Angeles Chargers.
  4. New England Patriots (9-4). Prohra s Miami zabolí, ale jak říká Bill Belichcik: “We are on to [*dosaďte si jméno příštího soupeře].“
  5. Houston Texans (9-4). Šňůra výher je u konce, ale Houston i přes prohru s divizním soupeřem zůstává týmem, se kterým je třeba počítat.

Weakness ranking bottom 5, week 14

  1. Buffalo Bills (4-9). Quarterback Josh Allen má k dispozici hodně tragickou sestavu receiverů, jak tedy získává yardy? Po zemi. Už dva zápasy v řadě naběhal více než 100 yardů a nebýt dvou zakleknutí proti Jacksonville, jsou to tři. Nenápadně se tak vyhoupl do čela v naběhaných yardech mezi quartebacky NFL. Před Cam Newtona i Lamar Jacksona.
  2. New York Jets (4-9). Hrdinský výkon předvedl quarterback Sam Darnold. Dva touchdowny ve čtvrté čtvrtině na otočení skóre. Hlavně ten první měl koukatelné parametry. V kapse, kouká, kouká, panikaří, scrambluje doprava, doleva, po celém hřišti, bum, touchdown. Přesně, jak to trenér nakreslil.
  3. Arizona Cardinals (3-10). Wide receiver Larry Fitzgerald překonal rekord v počtu zachycených přihrávek za jeden tým v NFL (1282). Jinak nelze o prohře s Detroitem říct prakticky nic pozitivního.
  4. San Francisco 49ers (3-10). Tight end George Kittle neskutečně benefituje ze dvou věcí. Za prvé, je to fakt skvělý receiver a atlet. Za druhé, wide receiveři 49ers stojí za starou bačkoru, a tak quarterbackovi nezbývá než ho krmit míčem jako o závod. Proti Denveru nachytal Kittle 7 přihrávek pro 210 yardů už za první poločas. Nevídané.
  5. Oakland Raiders (3-10). S výhrou to nijak nesouvisí, tým propustil generálního manažera Reggie McKenzieho a otěže týmu tak naplno přebírá trenér / vševládce Jon Gruden. No, jestli s touhle lodí udělá po přesunu do Vegas ostudu, tak bude ještě dlouho pro smích. Uvidíme.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube