Janoris Jenkins
Penaltičky forever, photo: giants.com

Co dál Giants, Defense

Závěrečná část hodnocení sezóny a výhledu na offseason si vezme na paškál obranu, které jemně řečeno stála za starou belu.

Ve většině číselných ukazatelů patřila někam do spodní poloviny ligy, obzvláště mizerně na tom byla v počtu sacků. Jak uvidíte u hodnocení jednotlivých pozic, posílit potřebuje v obraně prakticky každý post. Některý víc, jiný méně, ale zlepšit je potřeba jak kvalitu, tak hloubku kádru. Talentu se nedostává.

Opět nebudu, tak jako v uplynulých letech, hodnotit každého jednotlivého hráče zvlášť. Nýbrž vezmu to se zevrubnějším hodnocením a výhledem po jednotlivých pozicích.

Interior defensive line

Pro zjednodušení jsem defenzivní lajnu rozdělil na dvě části. Nejprve interior hráče, to jsou v praktikovaném rozestavení 3-4 defenzivní tackové a defenzivní endi. Hráči, kteří nastupují uprostřed defenzivní lajny. Její krajní hráče, tedy defacto outside linebackery rozeberu v další části (jakožto edge hráče).

Tahle pozice patřila mezi nejsilnější v týmu. Pak byl vyměněn Damon Harrison a trochu se to přeskupilo. I tak pozice zůstala poměrně silnou. Výměna umožnila přesun Dalvin Tomlinsona více doprostřed (kde je jeho přirozenější pozice, jako tzv. nose tackle) a větší zapojení nováčka B.J. Hilla. Ten je asi největším překvapením z loňského draftu. Jakožto hráč z třetího kola okamžitě začal nastupovat v základu, a kromě solidního stopování běhů na sebe několikrát upozornil i jako pass rusher. Nasbíral 5 sacků. Oba tito hráči jsou na nováčkovských smlouvách a dobrým stavební kamenem do budoucna. Trochu neznámá je R.J. McIntosh, vybraný v pátém kole, který většinu sezóny promarodil.

Skupinku rotující v naší sestavě doplňuje trojice hráčů, kterým po sezóně končí smlouva. Kerry Wynn je nenápadný hráč, který ale hraje vždy na maximum a umí sem tam udělat rozdílovou hru. Navíc je skvělý special týmer. Jeho návrat k týmu dává smysl. Mario Edwards a Josh Mauro jsou jen další hráči, nahraditelní.

V defenzivní lajně je potřeba mít široký kádr a rotovat, aby hráči zůstali napříč zápasem svěží. Ať už Giants přivedou některé hráče za rozumný peníz zpět nebo najdou nějakou jinou lacinou náhradu, více je lépe. Nijak výraznější investici však nečekám. Vysoko draftovat dává smysl jedině někoho, kdo je perspektivním inside pass rusherem. Víme přece, co dokáže Aaron Donald.

Edge defensive line

Tahle část se musí a bude točit kolem Olivier Vernona, který byl naším nejlepším pass rusherem. PFF čísla jeho dobré výkony podporují, náš tým vedl s 8 sacky navzdory faktu, že odehrál jen 11 zápasů. Jeho návrat do týmu alespoň částečně oživil jednotku týmu, která prakticky neexistovala. Tlak na soupeřovy quarterbacky, to byl problém po celý rok, zvláště pak v úvodu sezóny.

Přesto jeho čísla a výkony zcela neodpovídají monstróznímu platu, který pobírá. Zjednodušeně řečeno, čeká se od něho víc. Pouze dobrá čísla nestačí. Nicméně lze jen těžko čekat, že by ho z finančních důvodů Giants propustili. Ušetřili by 11.5 miliónů dolarů pod stropem naproti 8 miliónovému mrtvému příspěvku. Ale zároveň by přišli o prakticky jediného dobrého pass rushera, kterého mají. To za to nestojí.

Solidní výkony ukazoval nováček Lorenzo Carter (4 sacky, 7 skládek pro ztrátu), potenciál tam je, stejně jako nováčkovská nekonzistence. Často svůj tlak na quarterbacka nedokázal přetavit v sack nebo nějakou stopku, v tom se musí ještě zlepšit. Pod smlouvou je stále Kareem Martin, hráč maximálně do rotace. Kandidátem na propuštění je jednoznačně veterán Connor Barwin s nízkou dvouletou smlouvou.

Pozice krajního linebackera je jednou z priorit offseason, do které Giants potřebují investovat. Vylepšit pass rush. Letošní silný defenzivní draft tomu nahrává, právě na něj očekávám důraz a nějakou posilu. Vše se určitě odpíchne podle rozhodnutí, co s Vernonem. Výraznější investici do volných hráčů neočekávám.

Inside Linebacker

Investice během offseason do Aleca Ogletreeho přinesla sice do obrany rozhodný hlas a playcallera, zároveň ale dost nevyrovnané výkony. Ogletree často hořel v coveragi nebo byl pozdě u skládek, jeho 5 interception je zavádějící statistika. Obecně ale byl jen jedním z mnoha, kteří na této pozici letos nepřesvědčili. Pořád platí, že Giants mají obrovské problémy s pokrýváním tight endů a slot wide receiverů uprostřed pole a vina padá především na nedynamické a pomalé linebackery. Ogletree je z nich nejvíce na pranýři, protože jeho smlouva zní na 10.5 miliónu dolarů ročně. Giants by měli tvrdě přemýšlet o jeho propuštění a začít hledat lacinější a kvalitnější náhradu.

Parťáka mu po většinu sezóny dělal B.J. Goodson nebo Tae Davis. Oba jsou rozhodně lepší v zastavování běhů než v coveragi a jejich limitovanost byla na hřišti znát. Na první a druhé downy se uplatní, nicméně Giants by potřebovali tuto pozici vylepšit o univerzálnější a kvalitnější hráče. Oba mají nízkou smlouvu i na další rok a týmu poskytnou potřebnou hloubku kádru. Hráči jako Ray-ray Armstrong, Nate Stupar a Ukeme Eligwe odehráli na této pozici během sezóny část snapů, nevidím však důvod přivést je zpět.

Tato pozice zasluhuje v offseason značnou pozornost a investici.

Cornerback

Na papíře to možná nevypadá zas tak zle, ale do příštího roku bude potřeba i tuto pozici, pokud možno zlepšit. Hodně se proměnila budoucnost celé pozice výměnou Eli Appla v půli sezóny. Změna pro něj byla nejspíš tím nejlepším možným řešením, vzhledem k pošramoceným vztahům z loňska. Naproti Janoris Jenkinsovi se postavil B.W. Webb a do slotu Grant Haley. Všichni tři hráli své lepší i horší zápasy. Zvláště od Jenkinse bych čekal elitnější výkony a Giants čeká těžké rozhodnutí, zdali s ním nerozvázat spolupráci. Jeho smlouva připíše příští rok 14.75 miliónu dolarů do platového stropu. Propuštěním by se to zredukovalo na 4.6 miliónu mrtvých peněz pod stropem, zároveň by to ale vytvořilo notnou mezeru v kádru. Podobně jako Olivier Vernon, i Jenkins je hráč, který stojí hodně a zároveň není snadné, jen tak jej nechat jít, protože není náhrada. A propustit jednoho drahého hráče a podepsat jiného, to mi nepřijde příliš robustní. Osobně bych i tady zkousnul zuby, pokud se nenabídne nějaká lepší alternativa. Což pochybuji.

B.W. Webb bude volným hráčem a přijde mi poměrně zastupitelný, rozhodně bych ho nijak nepřeplácel. Grant Haley byl ve slotu příjemným překvapením a jakožto nedraftovaný hráč má i na příští rok velice příznivou smlouvu. Bude bojovat o své místo v sestavě. Stejně tak Sam Beal. Hráč, kterého si Giants vybrali ve třetím kole loňského doplňkového dratfu. Což znamená, že o něm smýšlejí vysoko, nicméně sezónu prostál se zraněním, a tak to bude v týmu v podstatě nováček. Opatrnost je na místě. Malou roličku, případně ve special teamech, odehráli Tony Lippett a Antonio Hamilton. Ani jednomu větší roli v týmu do budoucna neprorokuji.

Na pozici cornerbacka se celé offseason odpíchne od rozhodnutí, zdali si Giants ponechají v týmu Janorise Jenkinse. Pokud ano, další větší investice prakticky není možná a vzhledem k ostatním potřebám asi ani žádoucí.

Safety

Tým hodně zariskoval na startu sezóny a propustil jak Darian Thompsona, tak Andrew Adamse, kteří pozici free safety hráli vloni. A nahradil je Curtis Riley, pro mě asi nejčastější hromosvod nadávek v obraně po celou sezónu. Jeho úhly v obraně a skládky (tedy pokusy o ně) patřili k tomu vůbec nejhoršímu, co jsme mohli v dresu Giants vidět. Má na kontě 23 minutých skládek, nejvíce v týmu. V posledním zápase sezóny pak definitivně putoval na lavičku, když se při touchdownu soupeře o skládku ani nepokusil a jeho místo zaujal mladý Sean Chandler. Nedraftovaný hráč, který má do sestavy také ještě daleko. Každopádně nevidím jediný důvod, nadále Rileyho držet v týmu. Tuhle část safety dvojice Giants prostě musí v offseason pořešit, ať už jakkoliv.

O moc klidnější spaní však nepřináší ani druhá část dvojice. Landon Collins je výborný hráč, pokud hraje svou ideální strong safety roli blízko line of scrimmage. Rozhodně platný člen týmu. Jenže mu právě končí smlouva a Giants by rozhodně neměli dopustit jeho odchod. Pokud jednání o nové smlouvě budou váznout, aplikovat Franchise Tag. Collins se v závěru sezóny zranil a na jeho místě se objevil veterán Michael Thomas. Safety je spíše průměrný, ale je velice platným special teamerem (dokonce si za to vysloužil účast v Pro Bowlu). Jeho setrvání v týmu dává smysl.

Pozice safety nicméně zůstává velkým otazníkem, místem kam se jeví investice jako velice nutná. Ať už co se týče volných hráčů nebo draftu v některém z vyšších kol.

Special týmy

Kicker Aldrick Rosas patřil k nejlepším kickerům ligy. Věřím, že se s týmem dohodne na prodloužení, letos mu smlouva končí. Punter Riley Dixon také nezklamal a byl velice spolehlivý, smlouvu má ještě na další 2 roky. Long snapperem zůstává Zak DeOssie, ani tady nevidím důvod něco měnit.

Horší to bylo s kick/punt returnery, kde se točilo množství hráčů s rozdílnými úspěchy. Tady budou Giants pravděpodobně hledat znovu od začátku.

Závěrem

Jak jsem předeslal, v obraně je práce jako na kostele. Prakticky každá pozice potřebuje investici a prohloubení kádru. Prakticky každá pozice má své otazníky, které v offseason bude potřeba řešit. Bohužel na všechny se zákonitě nedostane, přesto budu doufat ve zlepšení jednotky jako celku v ročníku 2019.

zdroje: giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter