Joe Flacco
Joe Fla-kdo?

WQB: Trh s quarterbacky řídne

Bývá zvykem offseason, že poptávka po quarterbecích výrazně převyšuje nabídku. Letošní rok je v tomto ohledu poněkud zvláštní.

Ale než se do tohoto tématu naplno ponořím, trochu obecně o WQB a dalším směřování článku. Super Bowl už můžeme nechat v klidu ve zpětném zrcátku a s ním celou sezónu 2018. Ten hektický (a úžasný) fotbalový podzim. Plný zápasů, dění a akce. Tomu je na čas konec. Offseason plyne mnohem pomaleji a poklidněji. Namísto výsledků a touchdownů se rozebírají smlouvy, draft a výměny. Na jednu stranu nuda, na druhou stranu oddech pro hráče, ale i pro mě. A tak je jen logické, že články budou méně hutné a obsahově různorodé. Jak se který týden urodí. Nicméně, zůstaňte se mnou. Na fotbalu je skvělé to, že prakticky nikdy nespí.

Trh s quarterbacky

Je letos zvláštní. První vlaštovka už odletěla. Joe Flacco, pro nějž už nebylo v Baltimore místo, putuje do Denveru Broncos. O tom samostatný odstaveček dále. To podstatné pro momentální úvahu je, že jeden z potenciálních kupujících právě zmizel z trhu. Minimálně pro další ročník, Flacco je jejich muž.

Takže jaký je vlastně seznam nakupujících? Letos nečekaně tenký. Jacksonville Jaguars by měli bezpochyby nahradit Blake Bortlese. V Miami se smráká nad Ryan Tannehillem. Washington Redskins musí pořešit náhradu za zraněného Alexe Smitha, který nejspíš vynechá minimálně celou příští sezónu. Náhradu momentálního startéra může a nemusí řešit New York Giants a Cincinnati Bengals. Toť vše. Momentálně není v lize žádný tým, který by okatě a bezvýhradně musel letos získat nového starting quarterbacka. I z vyjmenovaných týmů lze jen těžko najít takového. Ponejvíce můžeme označit Jacksonville a logicky se nabízí rovnou ho spárovat s Nick Folesem, který by tak padl zpět do náruče ofenzivního koordinátora Joe DeFIlippa, kterého zná z Philadelphie. Zdánlivě už zbývá “jen“ vyřešit peníze a kompenzaci. Ale třeba se ještě dočkáme nějakého překvapivého vývoje. Zatím nic není dáno.

A tak zatímco jsme každou offseason zvyklí papouškovat, jak není na světě dostatek franchise quarterbacků ani pro 32 týmů NFL, letos většina týmů má svého muže na místě, alespoň pro jednu další sezónu. Jak je to možné?

Za poslední 2 roky si týmy vybrali 8 quarterbacků v prvním kole draftu. To je jedna čtvrtina týmů, s vysokou investicí, které se hned tak rychle nevzdává.

Na druhou stranu, stárnoucí generace quarterbacků se odmítá pustit kormidla. Tom Brady, Drew Brees, Philip Rivers, Ben Roethliesberger. Ti všichni odehráli produktivní sezónu bez zdravotních komplikací věku navzdory. Jejich konec může přijít brzo nebo taky až za 5 let.

Velké kontrakty jsou rozdány. Matt Ryan, Aaron Rodgers, Matt Stafford, Kirk Cousins a další. Hodně quarterbacků ve středu pole má na smlouvě sotva zaschlý inkoust. Tady se pár let nic dít nebude.

A nakonec řada týmů s quarterbackem kolem třiceti (Andrew Luck, Cam Newton, Russell Wilson a další) má svého muže pevně ukotveného a o pozici quarterbacka se dlouhodobě starat nemusí.

Suma sumárum, tři čtvrtiny týmů NFL je na nejdůležitější pozici ve fotbale ve stabilní situaci a mnoho nezbývá. Snad ještě Tampa Bay a Tennessee, ale nezdá se, že by už chtěli vzdát své naděje s Winstonem a Mariotou. Zbývá nám tedy? Nikdo, kdo by chtěl lovit ve vodách volných hráčů, kde toho k ulovení stejně moc není. Nick Foles je z tohoto pole nejzajímavější možností, ale jeho práva zatím stále drží v rukou Philadelphia a není pravděpodobné, že by ho vytrejdovali do rukou divizních soupeřů jako jsou Giants či Redskins. Zbytek pole: Teddy Bridgewater, Tyrod Taylor, Ryan Fitzpatrick a případně některý z možných budoucích propuštěných: Ryan Tannehill, Andy Dalton, Blake Bortles, Case Keenum. Nenadchne. Tito hráči budou rádi za dobrý flek náhradníka. Letos totiž není ani příliš velká vyhlídka na situaci, kdy veterán přijde do kempu bojovat s draftovaným mladíkem. Pokud tyto týmy mají takový záměr, současného veterána si spíše ponechají. Opět to znamená minimální pohyb na trhu. Zájemci nejsou.

I pohled na draft je spíše netradiční. První tým s výrazným důvodem draftovat quarterbacka sedí až na šesté pozici (Giants). To si podává ruku s nabídkou, letošní třída quarterbacků na draftu je považována za velmi slabou. Nejvýše hodnocený Dwayne Haskins nemá rozhodně jistotu vysokého výběru. Konkurencí mu bude Kyler Murray, Drew Lock a Daniel Jones. Všichni budou aspirovat na první kolo, ale jistého není nic. Pomoct jim může jedině pozice, na které nastupují. Ta je sama o sobě tak jedinečná, že týmy neváhají trejdovat dopředu i pro talent nižší kategorie.

Vskutku podivný trh s quarterbacky v této offseason. Nějaké nenadálé rozhodnutí s ním ještě může zahýbat, ale spíše bude té akce minimum. Pokud se Foles přesune do Jacksonville, může to být letos jediná změna starting quarterbacka až do samotného draftu.

Joe Flacco (Denver Broncos)

Čtete správně, minulý týden probleskla zpráva o dohodnuté výměně quarterbacka Joe Flacca do Denveru za výběr ve čtvrtém kole draftu. Z hlediska Baltimore Ravens je to logický a výhodný tah. Osobně jsem nepředpokládal, že za něho ještě mohou něco dostat. Výměna napovídá, že o Flacca musel být větší než jen jednostranný zájem nebo se generálnímu manažerovi Ravens podařil husarský kousek, když donutil Denver přeplatit sebe sama. To už se bohužel nedozvíme.

Z hlediska Denveru už tento tah příliš pozitivně hodnocen není. A ono není těžké si domyslet proč, je to spíše takový úkrok stranou než posun vpřed. Generální manažer Denveru John Elway tak nadále ve vodách quarterbacků tápe a nedokáže tuto pozici od angažmá Peytona Manninga docela vyřešit. Draftoval Brock Osweilera (2. kolo), Paxton Lynche (trejd v 1. kole) a Trevor Siemiana (7. kolo). Ani jeden z nich dlouhodobě neuspěl, a tak vloni tým podepsal Case Keenuma, ale ani s ním tým na velké úspěchy nedosáhl. Jeho přítomnost a plat věci momentálně jen komplikují. Jeho dny v týmu jsou nejspíš sečteny.

Od vítězného Super Bowlu už uplynulo pár let a celý tým se zhoršil. Rozhodně nelze čekat, že na bedrech ponese někoho, jako je Flacco, když to nedokázal s Keenumem. Cena čtvrté volby draftu se tak zdá zbytečně vysoká. Flacco rozhodně není ve 34 letech budoucností této franchise, když si odmyslíme zázračný Super Bowl run v roce 2012, je jeho resumé hodně matné. Pravidelně patří do podprůměru ligy ve většině měřitelných kategorií. S Flaccem si do týmu Denver přivedl smlouvu, z níž zbývají 3 roky a 63 miliónů dolarů. Pozitivní je snad jen fakt, že neobsahuje žádné garance a mohou jej v budoucnu propustit bez postihu. Velkou roli v tomto obchodu musel sehrát i nový kouč Vic Fangio a jeho asistent Gary Kubiak. Oba Flacca dobře znají ze společného působení v Baltimore. I tak nelze čekat, že se Flacco se současným kádrem útoku Denveru promění v superhvězdu.

Okénko AAF

Druhý týden AAF ligy je odehraný a pokud ji nechceme zcela ignorovat, nezbývá, než si vybrat nějaký ten oblíbený tým? Jak jste na to šli, koho vybrali a proč?

Já si vybral Arizona Hotshots. Z highlightů musím říct, že se mi líbí jejich styl a kádr. QB John Wolford, pokud udrží formu a tempo, bude jistě letos v nějakém kempu NFL bojovat o šanci. Vloni to v Jets nevyšlo, ale skrze AAF na sebe jistě upozorní mnohem důrazněji. Skvěle funguje jeho spolupráce s WR Rashad Rossem. Na to se hezky kouká. A do třetice running back Jurrell Pressley. Ten byl v létě součástí preseason Giants a líbil se mi. Jenže místo na něho nezbylo.

Vybírat můžete také podle města a místa. Já mám určitý vztah k Arizoně, před lety jsem tam byl. A dresy? No řekněme, že žádné barevné kombinace a dresy týmů AAF mě neberou. Je to takový zvláštní miš-maš bez špetky tradice. Pochopitelně. Chce to čas a zvyk. A tak je vlastně jedno, že kombinace zelené a žluté s oranžovým pruhem spolu moc neladí. Fandím Arizoně.

Letem Světem

Sotva představení noví trenéři Miami Dolphins (Brian Flores) a Cincinnati Bengals (Zac Taylor) to mají těžké. Sotva skočil Super Bowl a playoff obecně, na nějž se museli na plno poslední měsíc soustředit, den na to jsou hlavní trenéři v NFL a nové práce mají habaděj. Na nějaký oddych nezbývá čas. Aby to nebylo málo, jsou oproti konkurenci o ten měsíc playoff pozadu. Trh s trenéry a koordinátory je zoufale přebraný, ve scoutingu mají ostatní měsíc náskok a svůj nový tým prakticky neznají. Sotva začali, už jsou v nevýhodě. Vzhledem k jejich nezkušenosti a stavu týmů, ke kterým přicházejí to budou mít v letošní sezóně mimořádně náročné. Na Miami ani Cincy bych v sezóně 2019 nevsadil zlámanou grešli. Ale to jsem holt já.

Počínaje tímto úterým, týmy mohou aplikovat na své hráče s končící smlouvou Franchise Tag, případně Transition Tag. To je taková ta nevděčná obezlička, jak si hráče pojistit drahou jednoletou smlouvou, aby nikam neutekl. Kandidáti se určitě najdou. Jsou tu kontroverzní osoby, u nichž jde jen o prodloužení okna pro případný trejd: QB Nick Foles (Philadelphia Eagles), RB LeVeon Bell (Pittsburgh Steelers). A pak hráči, u nichž lze předpokládat průtahy při jednání o dlouhodobé smlouvě: DE Demarcus Lawrence (Dallas Cowboys), S Landon Collins (New York Giants), DE Jadeveon Clowney (Houston Texans), OLB Dee Ford (Kansas City Chiefs), DE Frank Clark (Seattle Seahawks) a LT Donovan Smith (Tampa Bay Buccaneers).

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Současným podporovatelům moc děkuji: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel, Humpty, Jakub Sommer.

Dotazy a žádosti čtenářů

Zpětná vazba je fajn. Chci psát o tom, co vás zajímá. Každé pondělí vyzívám čtenáře na twitteru (protože to je můj hlavní komunikační kanál) k otázkám a žádostem do úterního článku. Tím však rozhodně nechci diskvalifikovat nikoho, kdo twitter nemá. Pošlete mi kdykoliv po odehraném víkendu své otázky a nápady (třeba emailem na robekjiri@gmail.com), prostě co vás zajímá, a já se pokusím odpovědět, jak bude v mých silách.

Minnesota a Kirk? Bust nebo se to srovná? Výkon versus salary cap hit?… Jsem fanda Vikes a možná jsem zbytečně kritický, takže si rád vyslechnu objektivnější hodnocení. (Jakub)

Díky za dotaz. Myslím, že Cousins je spíše objetí nereálných očekávání než cokoliv jiného. Fanoušci i týmový management si mysleli, že upgrade na pozici quarterbacka je to, co jim chybí k vrcholu. Jenže. Za prvé Cousins není ani Brady ani Rodgers, nehledě na výši platu. On sám tým neutáhne a pokud fandové čekali, že ano, spletli se. Za druhé, tým okolo něj se oproti loňsku zhoršil. To je bohužel tradiční mylný předpoklad. Myslet si, že stačí zlepšit to, co v minulé sezóně nefungovalo. A zároveň předpokládat, že vše, co fungovalo, tak zůstane. Jenže ofenzivní lajna Vikings šla i díky zraněním výrazně dolů a stejně tak obrana. Přičtěme fiasko s ofenzivním koordinátorem John DeFilippem, který také nehrál Cousinsovi příliš do karet (forcoval ho zbytečně do mnoha passů za zápas) a který se poroučel v půli sezóny a těch vnějších negativních vlivů bylo až přespříliš. Cousins hrál přesně tak, jak během sezón minulých, se zápasy dobrými i špatnými. A tým, neschopný ho společnou silou utáhnout v horších časech, se svezl do průměru s ním.

Nazvat ho bustem je zcela mylné. Cousins je přesně to, co víme, že je. A jeho smlouva je přeplacená, stejně jako jsme věděli už od začátku. Naštěstí je jen tříletá a tak pokud jej Minnesota nedokáže během toho období dostatečně podpořit trenérsky a týmově a spolu s ním něco vyhrát, bude snadné vystoupit.

Kde se dá sledovat AAF? (David)

Pro našince to není snadné. Vybrané zápasy lze najít youtube, jako živý stream, případně i ze záznamu. Většinou to bývá jeden zápas hracího kola. Dostupný vybraný živý stream by měl být také na oficiálních stránkách ligy aaf.com, případně skrze jejich aplikaci do mobilu, kterou na tomto webu najdete. AAF dále běží na vybraných internetových televizích, které mají smlouvu s CBS, která je oficiálním partnerem ligy. Které to přesně jsou a zdali je některá dostupná v naší kotlině netuším, pravděpodobně nikoliv. Máte nějakou zkušenost? Jak sledujete AAF vy? Dejte mi (a tím pádem ostatním) vědět.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube