QB Kyler Murray
QB Kyler Murray

WQB: Kyler Murray

Quarterback Kyler Murray je předpokládanou jedničkou letošního draftu. Tak si ho pojďme představit.

První, co vás na něm bezpochyby zarazí je na poměry NFL malá výška (178 cm). Téma, které se otřásá stále dokola. Je na NFL dost vysoký, uvidí přes vysokou ofenzivní lajnu? Inu je ještě o píď menší než Russell Wilson či Drew Brees, a ti se nezdají mít s výškou výraznější problém. Stejně tak Kyler Murray během své college kariéry problémy s výškou neměl. Dá se říct, že tohle tabu už je překonané. Vloni se hodně spekulovalo o výšce Baker Mayfielda, a přesto mu to nezabránilo být vybrán jako jednička. A jeho úspěchy dávají Clevelandu za pravdu. Ano u Murrayho je to mínusový bod, ale troufnu si tvrdit, že v dnešní NFL už nepříliš významný. Doby, kdy tento “handicap” srazil Drew Breese do druhého kola draftu a Russell Wilsona až do třetího jsou nenávratně pryč.

Myslím, že větší a oprávněnější obavy mohou panovat kolem jeho tělesné konstituce. S nízkou výškou souvisí i nízká váha a Murray je spíše hubenějším typem. V NFL bude pod palbou obřích defenzivních lajnmenů. Na druhou stranu jej neprovází žádná dosavadní dramatická zranění, která by z toho pramenila. Murray je velice zkušený a opatrný ve svých improvizacích a nebojí se slajdovat.

Murray je vynikající atlet, možná nejrychlejší a nejdynamičtější quarterback, který kdy na draftu byl. Na Scouting Combine ani svém Pro Day sice neběžel 40 yardový sprint, ale u něj to opravdu není třeba. Stačí se podívat na highlighty z college, kde bez problémů ukáže obráncům záda. S míčem v rukou je opravdu nebezpečný. Mrštný a obratný.

Nenechte se však zmást. Murray není běhacím typem quarterbacka jako třeba Lamar Jackson, jakkoliv na to schopnosti a předpoklady má. Murray je především passující quarterback. A pokud scrambluje za lajnou, jeho primárním cílem je najít si prostor, prodloužit hru a poslat bombu na uvolněného spoluhráče. Pokud mu to obrana daruje, neváhá získat ten krátký třetí down po zemi a umí proměnit i designované akce, ve kterých je runner s míčem, není to však jeho primární hra. I proto se během Pro Day v passovém drillu soustředil především na ukázkové pasy z kapsy. O své atletičnosti týmy přesvědčovat nemusí. Naopak chce ukázat, že je především házecím quarterbackem. Srovnání s Russell Wilsonem je myslím asi to nejbližší, jaké můžeme dostat.

Kyler Murray je velice chytrým quarterbackem se silnou a velice přesnou rukou. Jeho repertoár obsahuje passy všech kategorií. Od rychlých kulek do husté coverage po nadýchané bochánky za obranu. To vše ukázal v loňské sezóně college fotbalu, ve které si připsal 4361 passových yardů, 42 touchdownů a 7 interception. K tomu 1001 yardů po zemi a 12 běhových touchdownů. Po zásluze si odnesl Heismanovu trofej pro nejlepšího hráče univerzitního fotbalu za rok 2018. Experti jej označují za nejlepšího passera letošního draftu, jeho přihrávky mají skvělou přesnost a předvídavost. Na pozici QB byl také nejlépe hodnoceným hráčem podle PFF.

Byl to však bohužel jediný rok, který na college fotbalu odehrál. Právě nedostatek herních zkušeností je jedním z dalších mínusů v jeho resumé. Murray je vítězným typem už od střední školy, kde si v dresu Allen High School připsal 42 vítězství, 0 proher. Následně nastoupil na universitu Texas A&M, jakožto nejlépe hodnocený QB rekrut celých Spojených Států. V prvním roce však nevyhrál souboj o pozici jedničky a jen sledoval ročník z lavičky. Na to se rozhodl přestoupit na univerzitu Oklahoma, kde dle platných pravidel další ročník prostál. Následoval rok na lavičce za zády Baker Mayfielda a vloni to konečně mohl rozbalit. Není třeba zastírat, že situace v Oklahomě pro něj byla velice příznivá. Místní trenér Lincoln Riley je známý ofenzivní guru, který umí kouzlit a v mnoho akcích tak měl Murray hodně jednoduchou situaci, jak proměnit snadné yardy. A Murray toho využíval dosyta. Je to však další otazník nad všemi těmi jeho báječnými čísly. V jeho zápasech je potřeba hledat, co z toho je chytrý design akce a co z toho jeho parádní hra.

Lze samo sebou najít i jisté nedostatky, které souvisí především z jeho menší zkušeností a určitými tendencemi. Někdy špatně přečte obranu a nechá si utéct úplně volného hráče pozdní reakcí. Dalším problémem bývá jeho pohyb v kapse, kterou má tendenci často příliš rychle opouštět podobně jako třeba Deshaun Watson, namísto toho, aby si jen jemně postoupil vpřed do jejího prostoru a dokončil akci. Během Combine se také vyrojili otázky nad jeho fotbalovými znalostmi a vhledem do hry, osobně jim však nepřikládám příliš velkou váhu. Ze zápasu je patrné, že dobře ví, co dělá.

Murray se během univerzitní kariéry věnoval hned dvěma sportům zároveň, fotbalu a baseballu. Odtud pramenila počáteční nejistota, zdali je fotbalu plně oddán. Jelikož první 3 roky na univerzitě fotbal prakticky nehrál (byl jen náhradníkem) více energie věnoval baseballu, ve kterém je mimochodem také velice dobrý. Dokonce až tak, že byl draftován jako devítka MLB draftu 2015. Před rokem dokonce podepsal svůj první profesionální kontrakt, kterým se zavázal od letošního roku nastoupit do MLB za tým Oakland Athletics. Jenže pak se dostal na fotbalové hřiště a prožil nečekaně fantastickou sezónu 2018. A jeho priority se obrátily. Po sezóně jasně deklaroval záměr nastoupit na vlak NFL a nechat baseballovou kariéru stranou.

Poslední důležitou položkou pro každého quarterbacka na draftu je osobnost a charakter. Od těchto hráčů se očekává čistý štít a vůdčí schopnosti. Tady visí nad Murraym další menší otazník. On je totiž spíše tichým typem hráče, který si střeží soukromí a navenek může působit jako studený čumák. To však neznamená, že neumí jít příkladem a uvnitř kabiny by to neuměl rozbalit. Alespoň toliko o něm hovoří spoluhráči. Několik výkonů na hřišti mu dává za pravdu. Ve čtvrté čtvrtině a na dlouhé třetí downy ze sebe obvykle vytahuje to nejlepší.

Jak jsem již předeslal, očekává se, že Murrayho bude draftovat Arizona Cardinals na prvním místě draftu. Jejich nový trenér Kliff Kingsbury je jeho velkým obdivovatelem a mluví se o tom, že pro jeho předpokládané ofenzivní schéma je mnohem lepším typem než Josh Rosen. Potvrdit však zatím nelze nic. Velký obdiv k němu také neskrývá Jon Gruden, trenér Oakland Raiders, který v ruce drží volbu číslo 4. Je nepravděpodobné, že by Murray spadl kamkoliv za druhé místo draftu. Bude jednička, dávám tomu tak 80 procent. Zbylých 20 procent by znamenalo, že si Arizona vybere Nick Bosu a na dvojku se někdo trejdne.

Mimochodem, tohle jsem o něm napsal do WQB článku v květnu 2015: “Quarterback Kyler Murray. Zapamatujte si toto jméno. Jedná se o nejlépe hodnoceného quarterbacka mezi letošními seniory na středních školách po celé Americe. V příštím roce už bude “studovat” na univerzitě Texas A&M. Tak doufejme, že ve stopách Johny Manziela (hrál na téže universitě) půjde jen co se výkonů týče. Je mu totiž podobný jak nižší postavou, tak skvělou atletickou výbavou. Kyler Murray je na 13.místě celkově v listu ESPN 300 top středoškolských fotbalových prospektů. První mezi quarterbacky. Na Allen High střední svůj tým dovedl k bilanci 42-0 a dvakrát byl zvolen jako All-American QB. Celkem si za středoškolskou kariéru připsal 10388 naházených yardů, 118 touchdownů a 4093 naběhaných yardů. Výkony v takto mladém věku se ne vždy podaří hráčům převést ve stejně dobré výkony na univerzitě, takže nic není garantováno. Nicméně pokud hledáte nějaké to jméno ke sledování na college v příštích letech, tady je.“

Letem Světem

Když už jsem v článku o Kyler Murraym ukázal ve zpětném zrcátku takovou menší předpověď z před 4 lety, tak si udělám takové okénko do budoucna i teď. To jméno zní Spencer Rattler. Je to čahoun a skvělý hráč, ten nejlépe hodnocený středoškolský dual-threat quarterback za minulý rok. Během populárního kempu Elite 11. během kterého spolu soupeří ti nejlepší quarterbeci středních škol, byl zvolen nejužitečnějším hráčem. Své umění na podzim přenese na univerzitu Ohio State, kde by měl v sestavě nahradit Dwayne Haskinse. Tak uvidíme, jestli z něho jednou třeba nebude jednička NFL draftu. Možná už za tři roky.

Kariéru ukončil tight end Rob Gronkowski (New England Patriots). Pro NFL velká ztráta. Bez rozmýšlení vás můžu říct, že Gronk je nejlepším tight endem poslední dekády. Skvělý a nelítostný run bloker, vynikající v passové hře. Tom Brady by mohl vyprávět. S kariérou se rozloučil stylově, ziskem Super Bowlu. Jeho poslední zachycený míč byla jeho klasika. Skvěle zaběhnutá seam route a těžký catch v coveragi. Jedinou brzdou mu bylo jeho vlastní zdraví, se kterým často bojoval, a i tam lze hledat důvody, proč se rozhodl dát fotbalu sbohem. Gronk je také neméně známý jako velký offseason pařan osoba, jež se v médiích neztratí. Nabídky z Hollywoodu už se mu hrnou. Ještě o něm uslyšíme, Gronk rozhodně není typem, který by trávil víkendy na zahrádce za domem.

Los Angeles Rams a Dallas Cowboys odehrají svůj letošní preseason duel na Hawaii. A do Prahy byste se kluci podívat nechtěli?

Už známe otvírák sezóny 2019. První čtvrteční duel v září svede dohromady Green Bay Packers a Chicago Bears. To je zajímavá odchylka od tradice, kdy sezónu otevírá zápasem úřadující šampión NFL. New England Patriots však budou hrát místo toho první neděli v hlavním vysílacím čase.

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Děkuji všem, kteří tak udělali: Michal Drgon, Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

 

Čtení pro náročné (v angličtině)

Why Kyler Murray is the top player on the PFF 2019 NFL Draft Board

On the road with Bill Belichick: an education in scouting and football

Le’Veon Bell: Ben Roethlisberger ‚Wants to Win His Way and That’s Tough to Play With‘

Co nás čeká příště

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube