QB Jameis Winston
QB Jameis Winston

WQB: Tampa Bay Buccaneers offseason

Dnes si rozebereme tým ze slunné Floridy. Místní Tampa Bay Buccaneers po sezóně změnili hlavního trenéra a budou doufat ve veselejší zítřky.

Článkem o tomto týmu mi přispěl Česta aka Sealion a já mu za to mockrát děkuji. Tady je:

Přiznejme si to hned na začátek, fandit týmu Bucs je o zdraví. Kdybych měl vypočítat za několik posledních sezón moje reakce na turnovery, neexistující obranuči minely kickerů, kdy má člověk pocit, že tohle by trefil i Steve Wonder, pak lze konstatovat onu slavnou větu ze série Básníků „Co myslíte, měl ho (infarkt) tam? Měl.“ Jde o tým, který má permanentku na poslední příčku v divizi NFC South. S výjimkou jedné sezóny, má v posledních letech negativní zápasovou bilanci, která jej standardně udržuje v první desítce volby draftu. Nedokáže efektivně přebudovat kádr a získat účast v play off. Stejně mu odpustíte a do nové sezóny vložíte naději, že bude líp.

Pak vás ovšem čeká ono cimrmanovské, prvek očekávání (první dva zápasy loňské sezóny, kdy nejdříve v přestřelce padl na vlastním hřišti jeden z nejlepších týmů sezóny Saints, a poté i porážka vítěze Super Bowlu Eagles) a prvek zklamání (následná interní týmová soutěž Jameise Winstona a Ryana Fitzpatricka kdo dá víc turnoverů, nesmrtelná defense plně v duchu hesla „Kde nic není ani smrt nebere“, resp. běhová hra v duchu knihy Krok vpřed, dva kroky vzad – ano opravdu ji napsal Lenin v roce 1904). Ale nechci znít negativně, tu franchise mám prostě rád i přes všechno výše popsané a pevně věřím, že vlajka s lebkou a zkříženými hnáty bude brzy zase hrdě vlát na Raymond James Stadium.

Minulá sezóna

Po nadějném začátku přišlo náhlé vystřízlivění a pád na standardní poslední pozici v divizi. Bucs vloni dokázali dvě staré pravdy, a to že bez fungující defense nemá tým šanci na úspěch, stejně jako že jedna z nejdůležitějších NFL statistik je počet turnoverů. Nicméně objevila se i pozitiva v podobě velmi silného receiving týmu. Celkově z toho byla:

 • zápasová statistika 5-11
 • 4. místo v divizi NFC South
 • 12. místo v Team Offense
 • 1.(!) místo v počtu naházených yardů
 • 29.(!) místo v počtu naběhaných yardů
 • 19. místo v Kick & Punts Return
 • 29. (!) místo v Kicking & Punting
 • 31 (!) místo v Team Defense
 • 26. místo v Passing Defense
 • 24. místo v Rushing Defense
 • 14. místo v Kick & Punt Returns Against
 • 4. (!) místo v Kicking & Punting Against

Offseason

Bucs udělali hned na začátku offseason několik důležitých rozhodnutí. Rozloučili se s hlavním trenérem Dirkem Koetterem, který se vzápětí vrátil zpět k Falcons jako nový OC, zatímco generální manažer Jason Licht zůstal navzdory neúspěchům týmu. Fanoušci Bucs jsou rozpolceni v hodnocení jeho působení, nicméně číselně to vychází na ne příliš lichotivou zápasovou bilanci 27-53. Rovněž některé jeho volby v minulých draftech nebyly v řadě případů úplně šťastné (RB Ronald Jones, CB Vernon Hargreaves III, K Robert Aguayo). Nicméně jsou mezi nimi i ty, které se naopak povedly (WR Mike Evans, G Ali Marpet, LB Kwon Alexander či TE O.J.Howard). A díky osobním konexím z jeho působení v Arizona Cardinals má zásluhu na tom, že se z „důchodu“ vrátil zkušený trenér Bruce Arians.

Tampa šla tak trochu proti proudu a nové vlně v podobě mladých hlavních trenérů. Já z té volby rozhodně nemám špatný pocit a nejsem sám. Spousta fanoušků Bucs spontánně vyjádřila svoji radost jako např. i Nick Carter ze skupiny Backstreet Boys: „… NFC South, už nejsme vaše rohožka na boty …“. Arians (celkově 12. hlavní trenér Bucs v historii), proslulý sloganem „No risk it, no bisquit“, obměnil logicky i trenérský kádr. Na pozici ofenzivního koordinátora dosadil Byrona Leftwiche, bývalého QB, který hrál v roce 2009 i za Bucs, nositele prstenu vítěze Superbowlu se Steelers. S Ariansem se sešel již dříve v Cardinals (stejně jako s backup QB Gabbertem), kde se vypracoval z pozice QB coach na OC. Klíčová pozice defenzivního koordinátora, kterého čeká práce jako na kostele s jednou z nejhorších defenziv v lize, pak připadla na Todda Bowlese, bývalého safetyho, který byl poslední 4 sezóny hlavním koučem New York Jets. I zde existuje propojení na Arianse, a to v rámci college football v University of Temple. Jeho trenérská kariéra zahrnuje Packers, Dolphins, Eagles, Cardinals a Jets. Obranu teď čeká mnoho změn (např. preference rozestavení 3-4 místo 4-3) a čas teprve ukáže, jestli nový trenérský tým je pro Bucs to pravé ořechové.

Na poli trhu s volnými hráči také nezůstali Bucs pasivní, nicméně před draftem se žádné velké manévry nekonaly. Platový strop to ani nedovoloval. Nejdříve se podívejme na hlavní ztráty: LB Alexander Kwon do San Fransisco 49ers, QB Ryan Fitzpatrick do Miami Dolphins, WR Adam Humphries do Tennessee Titans a WR De Sean Jackson do Philadelphia Eagles.

Do týmu naopak přišla řada hráčů, dominovala snaha rozšířit hloubku kádru zejména v defenzivě. Řady Bucs se rozšířily mimo jiné o: LB Deone Bucannon, Edge Shaq Barrett, S Kentrell Brice, WR Breshad Perriman, P Bradley Pinion, OL Earl Watford, S Orion Stewart, DT Nick Thurman, S D´Cota Dixon a TE Jordan Leggett.

Bucannon již pod Ariansem trénoval, a navíc umí zahrát i pozici safetyho, kterou náš tým nijak nevyniká. Jeden z pokusů, jak nahradit odchod Kwona. Barrett přichází z Broncos, kde měl silnou konkurenci v podobě Bradleyho Chubba, Von Millera či Shana Raye, zatímco tady mu to nehrozí a má reálnou šanci poprat se o místo startera. Brice by měl po angažmá u Packers přinést větší zkušenost do naší secondary, velkou otázkou zůstává, zda se tak stane. Angažmá Perrimana bylo spíše snaha rozšířit možnosti na pozici WR, ale DeSeana Jacksona rozhodně nenahradí. Náhrada kvalitního P Bryana Angera Pinionem je mi záhadou, jediné vysvětlení je pravděpodobně optimalizace nákladů, protože Pinion je sice mladší, ale méně produktivnější. Watford je spíše hráč do rezervního týmu, nicméně může zabojovat s třetí volbou loňského draftu Alexem Cappou o pozici RG, ale velkou šance ani jednomu nedávám. Orion Stewart je zajímavý tím, že přišel z Alliance of American Football, kde hrál za San Antonio Commanders (zaznamenal první interception v krátké historii AAF vůbec), nicméně má i zkušenosti z Broncos a practice teamů Bills a Redskins. Nick Thurman je další rozšíření defenzivního depth chartu. Po univerzitní kariéře v Houstonu podepsal loni kontrakt s tamními Texans. Loni nastoupil ve všech přípravných utkáních Texans a zaznamenal 11 skládek, nakonec neprošel finálním propouštěním. D´Cota Dixon se účastnil letošního Scouting Combine. Zajímavý je spíše zatím tím, že vyrůstal v nelehkém prostředí, kde jeho matka byla bita jejím přítelem, doma neměli ani ledničku a jeho táta byl závislý na drogách až do své předčasné smrti. Nejčerstvější akvizicí je TE Leggett, kterého propustili Jets. Univerzitní kariéra v Clemsonu, vybrán v 5. kole draftu 2017, v loňské sezóně byl čtyřikrát základní sestavě a nastoupil do celkem 15 utkání.

Draft

Obecně jsem spíše chladný k různým před a po-draftovým hodnocením, protože skutečnost se prostě ukáže až na hřišti (a bohužel docela často i mimo hřiště). Bucs šli do draftu s cílem posílit hlavně tristní obranu a zaměření jejich voleb tomu zcela odpovídalo. Původně bylo zjevně v plánu v 1. kole spíše trejdovat dolů, ale ačkoliv tuto ochotu Jason Licht dával vehementně najevo na všechny strany, pravděpodobně případní zájemci nenabídli dost. Takže Bucs poprvé v draftu volili už jako pátí:

 1. kolo: LB Devin White. Při loňském draftu jsem zůstal s otevřenou pusou po picku Vita Vea, když byl ještě na boardu nám projektovaný vynikající safety Derwin James. Takže letos jsem už byl připravený na vše. Ale výběr očekávaného Devina Whita mi udělal velkou radost. Ano, můžeme se přít, zda jsme po překvapivé volbě Raiders neměli vzít Joshe Allena či Eda Olivera, ale já jsem za Whita moc rád. Myslím, že je to budoucí pilíř secondary, upgrade Kwona Alexandra a těším se, jak bude řádit.
 2. kolo: CB Sean Murphy-Bunting. Zdravě agresivní, může hrát inside i outside, fyzicky dobře vybavený, nicméně na sobě ještě musí dost pracovat, není konzistentní ve skládkách či rychlé změně směru / práci nohama (zrcadlení WRs).
 3. kolo: CB Jamel Dean. Výkon na jeho nahrávkách nenasvědčoval rychlosti, kterou předvedl ve Scouting Combine, nicméně se řešila jeho odolnost vůči zraněním (4 zranění v letech 2013-2018, hlavně meniskus). Výborný ve vertikální coverage, slabší stránka v route anticipation (čtení route WR).
 4. kolo: S Mike Edwards. Další pick do obrany, silné stránky má v zónové obraně a route anticipation, naopak ve skládkách má díky výšce nižší rádius, možná posila i do special teamu.
 5. kolo: DE Anthony Nelson. Vhodnější spíše pro 4-3 formaci, slabší start po snapu, naopak předností je práce rukou.
 6. kolo: K Matt Gay. Nešťastný pick Roberta Aguaya je zapomenut, znovu pokoušíme osud s výběrem kickera v draftu, protože faktem je, že je to jedna z našich velkých slabin. Jedná se o bývalého hráče kopané. Jeho předností je velká síla kopu (a něco mi říká, že Bucs budou dlouhé kicky ještě dlouho potřebovat), zaznamenal 62-yardový FG a přes 70% jeho výkopů končí touchbackem. Jsem na něj opravdu zvědavý a myslím, že nebudu jediný.
 7. kolo: WR Scott Miller. Slot receiver, zdobí ho rychlost, výbušnost a silná stránka je i chytání míče v obtížných situacích. Nevýhodou je mu relativně slabší tělesná konstrukce či nižší rádius díky nižšímu rozsahu rukou.
 8. kolo: DT Terry Beckner. Jeho zprvu nadějné vyhlídky v college football byly přerušeny sérií zranění kolene a stopky za užití marihuany. Má vynikající start, horší je to už s technikou rukou a celkově s jeho nekonzistentností výkonu.

Hodnocení draftu nechávám na jednom z průzkumů mezi fanoušky Bucs:

 • A – 5%
 • B – 33%
 • C – 35%
 • D – 18%
 • Fail – 2%
 • Shoot me – 7%

Vychází to na C+.

Nová sezóna

QB

Jameis Winston. Pamatuji si, jak jsem na své jediné osobní účasti na nfl.cz draft party v roce 2015 zklamaně dosedl, když Goodell oznámil, že Bucs si v první volbě 1. kola draftu vybrali Jameise místo Marcuse Marioty. A skepticismus mě od té doby bohužel neopustil. S lehkou nadsázkou se dá tvrdit, že nadcházející sezóna Bucs stojí a padá s jeho výkonností (asi jako ostatně každá). Je v posledním roce nováčkovského kontraktu a je jasná jednička v depth chartu. Všechny svoje dosavadní sezóny hrál pod Dirkem Koetterem, který se z pozice Ofenzivního Koordinátora posunul následně do pozice Hlavního trenéra. Nicméně teď musí absorbovat jiný playbook nového ofenzivního koordinátora Byrona Leftwiche. Jakkoliv provázený kontroverzí mimo hřiště, vždy jsem na něm cenil jeho přístup k tréninkům a leadership vůči týmu. Co už je horší, je jeho nevyzpytatelná povaha na hřišti. Je znám jako mašina na turnovery (to varování bylo vysláno již před vlastním draftem v roce 2015). Pak tu máme jeho někdy až neskutečnou drzost v kapse, kdy zkouší trpělivost svého trenérského týmu tancováním mezi blitzujícími obránci. Naštěstí to ale někdy k překvapení všech končí třeba dlouhým a úspěšným pasem nebo běhovým touchdownem, kdy s oblibou naskakuje mezi dva obránce a koleduje si tak o zranění. Bruce Arians mu dal při svém nástupu jednoznačnou podporu a je jasné, že v offseason se QB coach Clyde Christensen zaměří především na redukci jeho turnoverů.

Blaine Gabbert. Příchod Tannehilla jako backup QB k Mariotovi poslal nakonec Gabberta k Bucs. Bývalá volba z 1. kola draftu po 2 sezónách u Jagsonville prošla ještě San Fransiscem, Arizonou (kde měl pod Ariansem 5 startů) a Denverem. Celkem má za sebou 50 startů, v poslední sezóně za Titans nastoupil třikrát, jednou v pre-season a dvakrát v sezóně s nijak závratnými statistikami. Nečekám, že by si vybojoval pozici startéra (i když při nekonzistentnosti Jameise je vše možné). Aspoň bude mít čas na svoje oblíbené rybaření.

Ryan Griffin. QB narozený přesně na den sametové revoluce v Česku byl nejdříve podepsán divizním rivalem Saints jako volný hráč v roce 2013, aby se následně v roce 2015 přesunul k nám. Do hry se pořádně nedostal a je klasickým třetím QB v depth chartu.

Nick Fitzgerald. Čerstvá akvizice, podepsaná jako volný hráč po letošním draftu. Univerzitní kariéra v Mississipi State. Slušný pohyb v kapse, nebojí se. Raději než do skluzu jde na konci své běhové hry do kontaktu. Čím delší hody, tím menší přesnost. Na univerzitě měl poměrně velký počet turnoverů, takže třeba z něj bude nový Fitzmagic.

RB

Běhová hra je jedna z mnoha Achillových pat Bucs. Dny Douga „Dagernauta“ Martina jsou už nějaký čas pryč a od té doby to nešlape. A jak je vidět i z níže uvedeného depth chartu, nelze čekat zázraky ani v další sezóně. Spekuluje se ještě o znovu podepsání Jacquizze Rodgerse.

Peyton Barber. V březnu tohoto roku prodloužil svoje působení o další rok. Do Tampy přišel po zklamání z toho, že si ho žádný tým v draftu nevšiml, v roce 2016 jako volný hráč (univerzitní kariéra v Auburnu). V minulé sezóně zaznamenal 871 naběhaných yardů, 3.7 yardů v průměru, 5 TDs a k tomu zachytil 20 pasů (celkem 92 nachytaných yardů). Co jste možná nevěděli, že Barberovi byla diagnostikována dislexie a ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Zahrál si také v roce 2017 v jedné epizodě seriálu Vice a jeho bratrancem je rovněž RB Jeremy Langford.

Andre Ellington. V 6. kole ho draftovala v roce 2013 Arizona Cardinals, univerzitní léta strávil v Clemsonu. Za Cardinals hrál až do začátku roku 2017, poté ještě chvíli za Houston Texans. Bucs ho jako volného hráče podepsali v únoru tohoto roku. Po nejlepších letech hned zkraje kariéry u Cards následovaly slabší roky a prakticky od roku 2016 téměř nic nenaběhal.

Kerwynn Williams. Další akvizice Bucs na poli volných hráčů, která byla podepsána na začátku května. Stejně jako Ellignton byl draftován v roce 2013, Kerwynn až v 7. kole Indianopolis Colts (univerzitní kariéra v Utah St). Postupně hrál za Chargers a Cardinals, následovaly krátké epizody u Chiefs a Lions. Ani on čísly neoslní, nejlepší sezóna v roce 2017 u Cards (426 naběhaných yardů, 3.6 yardů v průměru, 10 zachycených pasů pro 93 yardů.

Ronald Jones. Tampou vybrán v 2. kole loňského draftu (univerzitní kariéra v USC). V první sezóně se spíše oťukával a zatím nepotvrdil potenciál, který bychom od hráče 2. kola draftu čekali (44 naběhaných yardů, 1 TD, 1.9 yardů v průměru, 7 chycených pasů v celkové délce 33 yardů). Analytici vidí dosavadní neúspěch Jonese v kombinaci menšího používání běhové hry Tampy, špatnému bloku O-line, ale také v jeho neschopnosti číst hru a využívat aktuálně vzniklou mezírku v lajně oproti plánu dle skriptu aktuální hry podle playbooku.

Dare Ogunbowla. Po univerzitní kariéře ve Wisconsinu podepsal jako volný hráč kontrakt s Houston Texans, kde se však dlouho neohřál a následně podepsal s Tampou kontrakt na practice squad. Ani tam však dlouho nepobyl a přesunul se do practice squadu Redskins. Následně se vrátil opět k Bucs, kde prakticky působí od srpna 2018, opět v practice squadu.

Shaun Wilson. Po univerzitní kariéře v Duke podepsal smlouvu s Bucs jako volný hráč v roce 2018. Debutoval v otevíracím zápase loňské sezóny proti Saints a po zranění ramene byl v listopadu umístěn na listinu zraněných hráčů (29 naběhaných yardů, 3 chycené pasy v celkové délce 5 yardů, 122 return yards).

WR/TE

Jestli někde nemám hledat větší problém, pak je to receiving corps. Mike Evans je elitní receiver, Chris Godwin je budoucí velkou nadějí. Na TE pozici máme silné duo O. J. Howard a Cameron Brate. Je škoda odchodu Adama Humpriese k Titans, je to výborný slot receiver (nahradit by ho mohl draftovaný Scott Miller). DeSean Jackson si prostě nerozuměl s Jameisem Winstonem resp. spíše Jameis s ním (na rozdíl od Fitzmagica) a k této rozluce po potvrzení statusu Jameise asi muselo dojít.

O-LINE

Pass protection na dobré úrovni, podpora běhové hry velká bída. Na rozdíl od jiných pozic nebyla decimována zraněními, takže Donovan Smith, Ali Marpet, Ryan Jensen, Caleb Benenoch a Demar Dotson odpracovali prakticky celou sezónu. Takovou výdrž O-line Bucs zaznamenala naposledy v roce 2005. Vzhledem k tomu, že žádná velká posila se nekonala a převážná většina výše zmíněných jsou mladí hráči, doufejme, že jim výdrž z loňské sezóny vydrží a zkušenosti z ní nabyté využijí i v té co nás čeká.

P/K

O výměně Angera za Piniona psáno již výše, zjevně snaha ušetřit cca 1 mil. USD. Co se týče kickerů, tak se chystám se svou dávnou historií účastníka krajských soutěží v kopané dostavit na domácí stadion Bucs a zabojovat o starting pozici kickera, protože prostě cítím jedinečnou šanci se prosadit. Poslední dobou je to prokletá pozice a Cairo Santos ani Chandler Catanzaro nejsou to pravé ořechové. Pak se tým uchyluje k zoufalým pokusům získat zázračného kickera v draftu (Roberto Aguayo a letos Matt Gay) či v exotických destinacích, jakou je pro americký fotbal Dánsko (Philip Andersen z Berlin Eagles/Rebels). Cítím ve svých pirátských kostech další infarkty před sebou …

DT/DE

V minulé sezóně zde rotovalo docela dost hráčů. Týmovou ikonou byl určitě DT Gerald McCoy. Před minulou sezónou Bucs podepsali dvě posily z mistrovských Eagles (Beau Allen a Vinny Curry) a také z Chicaga Mitche Unreina. A hlavně Jasona Pierre-Paula z Giants. Poslední částí skládanky byl pak již zmiňovaný pick Vita Vea v 1. kole draftu 2018. Díky tomu Bucs přeci jen vylepšili statistiku sacků z roku 2017 (22 sacků, nejhorší ze všech) na 38. Bohužel do sestavy zasáhla zranění. Unrein přišel o celou sezónu a Vea byl se zraněním lýtka mimo hru na začátku sezóny. Prakticky pouze JPP byl schopný nastoupit do všech zápasů. Situaci tak vylepšilo alespoň angažmá Carla Nassiba z Browns. Nová akvizice z free agency Nick Thurman se bude tento rok spíše učit od zkušenějších, stejně jako draftovaní Anthony Nelson a Terry Beckner.

LB

Základem zůstává Lavonte David, Alexander Kwon podepsal San Fransiscu a jeho více než náhradou by měl být Devin White vybraný v 1. kole letošního draftu. Kendell Beckwith je bohužel zraněný. Uvidíme, zda pomůže příchod zkušeného Deona Buccanona. Na soupisce jsou ještě další hráči, např. Devante Bond, od kterých však nelze čekat zázraky. Při konverzi na 3-4 systém bude kvalita linebackerů velmi klíčovým prvkem úspěchu.

CB

Celkově secondary je spíš jedno velké trápení. V minulé sezóně vyzkoušeli Bucs celkem 8 různých kombinací cornerbacků, přičemž ani jedna z nich nevydržela více než 4 zapasy. Při téhle divočině největší část zápasů odehrál veterán Brent Grimes a nováček Carlton Davis. To vše ovlivnilo zranění Vernona Hargreavese III hned na začátku sezóny, a kromě již všech výše zmíněných se mezi zraněnými objevil i M.J. Stewart. Tristní situaci nezachránila ani akvizice De´Vante Harrise během sezóny. To byl zcela jistě důvod proč první 4 volby v letošním draftu mířily na pozice v secondary.

S

Veterán Chris Conte a Justin Evans, který byl vybrán v 2. kole loňského draftu, tvoří základ. I tady řádila zranění, jak Conte, tak Evans byli vyřazeni a nahradil je nováček Jordan Whitehead (vybrán ve 4. kole draftu) a dvě akvizice během sezóny Andrew Adams a Josh Shaw. Výsledek? Žádná sláva. Z toho důvodu doufají Bucs v brzké zapracování nově příchozích, zejména Mika Edwardse (dalšími nováčky jsou Stewart a Dixon).

Aktuality

Aneb co se teď v týmu řeší:

DT Gerald McCoy / DT Ndamukong Suh. Ještě nedávno jsme neznali odpověď na jednu z klíčových otázek: bude hrát Gerald za Bucs nebo nebude? Hlavně nezpochybňujte moje zanícení do amerického fotbalu, vzkazoval všem dosavadní pilíř obrany Bucs, který nesl těžce popíchnutí Arianse, že už není to, čím býval a rozhodl se nenastoupit na dobrovolné tréninky. Jak šalamounsky nedávno poznamenal, určitě nastoupí na trávník v další sezóně. A my už k tomu můžeme dodat, že pravděpodobně ano, ale zcela jistě ne v dresu Bucs. Tampa se s dosavadním pilířem obrany rozloučila a konečně dopřála fanouškům Bucs pořádnou posilu v podobě příchodu jiného borce. A to Ndamukonga Suha, kterého není třeba dlouze představovat. Snad jen možná perličku, že Suh byl č. 2 draftu 2010 a McCoy byl draftován hned za ním jako třetí. O McCoye se zajímají Browns, nicméně po jeho návštěvě se zatím na smlouvě nedohodli, teď míří navštívit Ravens a mluví se i o zájmu divizního rivala Panthers či Bengals).

DE Jason Pierre-Paul, loňský lídr týmu ve statistice sacků (12,5). Bohužel byl účastníkem dopravní nehody a způsobil si poranění krku, o kterém se spekuluje, že mu může zabránit hrát v nadcházející sezóně. Dle aktuálních informací se rozhodl pro neinvazivní rehabilitační metodu. Jeho zranění je fatální rána pro defense.

LB Kendall Beckwith. Bucs si ho vybrali ve třetím kole draftu v roce 2017. Ve své nováčkovské sezóně nastoupil do všech utkání a zaznamenal 1 sack, 7 skládek pro ztrátu a 1 vynucený fumble. Po automobilové nehodě v roce 2018, při které si zlomil kotník, Beckwith ztratil celou loňskou sezónu a vypadá to, že kotník jej pronásleduje do dneška. Někteří dokonce hovoří o možném konci jeho kariéry.

Suma sumárum: v nadcházející sezóně ještě nečekám žádné zázraky. Doufám, že kormidlo mu svěřené Arians pevně uchopí a bude impulsem pro základ budoucích úspěchů této skvělé organizace.

Co jste možná o Bucs nevěděli

Do NFL naskočili v roce 1976 jako člen divize AFC West, následující rok pak byli přeřazeni do NFC Central.

Název Buccaneers je poctou jednomu z posledních španělských bukanýrů, José Gasparovi, který zemřel v roce 1821.

Za vstup do NFL byl uhrazen poplatek ve výši 16 milionů USD.

Původní klubové barvy byly odvozeny z barev státu Florida: červená, zelená, oranžová a bílá.

Jako jeden z mála týmů měl domácí dresy v bílé variantě, které nutily hostující týmy obléknout v přímořském vedru tmavší varianty dresů, do kterých nepříjemně pralo sluníčko.

Po expanzním draftu byl tým Bucs složen téměř výhradně z veteránů či odložených hráčů.

Složení týmu v roce 1976 je dodnes považováno za jedno z nejhorších v historii NFL, tým měl navíc tolik zraněných, že musel dodatečně shánět hráče v CFL či dokonce přímo z ulice.

V osmdesátých a devadesátých letech stále patřil k nejhorším týmům v lize a byl známý tím, že neplatí dostatečně své hráče, proto hůře získával ty kvalitnější.

Týmu hrozil v minulosti přesun do Baltimoru či Orlanda.

V roce 2002 byli přeřazeni do stávající NFC South divize.

Tým získal Super Bowl ve finále proti Raiders v lednu 2003 (též nazývaný pro dva pirátské týmy jako Pirate Bowl). Byl to střet nejlepší ofenzívy Raiders proti nejlepší defenzivě Bucs s výsledkem 48-21.

Celé jméno DT Vita Vea, kterého si Bucs vybrali v 1. kole loňského draftu je Tevita Tuliʻakiʻono Tuipulotu Mosese Vaʻhae Fehoko Faletau Vea, no prostě výzva i pro zkušené matadory typu Záruby či Bosáka.

Kdo chce Bucs vidět osobně, naskýtá se mu skvělá příležitost na zbrusu novém stadionu Tottenhamu Hotspur v Londýně, a to 13.10.2019 v utkání proti diviznímu rivalovi Carolina Panthers.

Pokud jste dočetli až sem, děkuji za trpělivost, což je vlastnost, která je nám fandům Bucs vlastní. Těším se na další sezónu nejen Bucs, ale celé NFL i college football a věřím, že se dožiju éry, kdy stejně jako Henry Morgan, slavný bukanýr v 17. století, budou Bucs zase postrachem pro své soupeře kvalitní hrou, nejlépe na obou stranách míče. FIRE THE CANNONS!

Jirkův pohled

Musím se přiznat, že Bucs je jeden z těch týmů, o kterých toho většinou moc nevím a mám málo motivace, toho víc zjistit. Je to škoda, ale je to tak. Tento tým za poslední dekádu mnoho úspěchů nezaznamenal a pluje spíše pod radarem obecné fanouškovské základny NFL.

Co se letošních vyhlídek týče, tak jsem spíše střízlivý. Nový trenér, mnoho nových tváří, přecpaný platový strop přeplacenými hráči a tak dále. Na druhou stranu, jsem velký fanoušek práce, kterou dělá trenér Bruce Arians. V Arizoně dokázal s Carsonem Palmerem zázraky a pokud Jameis Winston přistoupí na jeho hru a bude makat, může letos udělat velký krok směrem vpřed. Vlastně se dá říct, že ho bude muset udělat. Jinak se jeho dny v NFL začnou rychle krátit. Za 4 roky v lize totiž prakticky nepřekročil svůj stín a celá Tampa se v tom veze s ním.

Práce jako na kostele bude taky v obraně, a to bude pro změnu úloha pro zkušeného Todda Bowlese. Nelze než doufat, že mu prospěje méně záře reflektorů do tváře a menší role v týmu. Jeho působení v New York Jets na mě dojem rozhodně neudělalo. Velké personální změny v obraně budou potřebovat čas, aby si sedly. Defenzíva Tampy nebude letos patřit k příliš dobrým, a to zase bude zvyšovat tlak na ofenzívu, aby to nahnala. Budu moc zvědavý, jak moc disciplinovaně k takovým zápasům Jameis přistoupí.

Letem Světem

DT Gerald McCoy, propuštěný z Bucs, podepsal nový kontrakt v Carolině Panthers. Dobrá posila.

Možná jste zaznamenali (možná ne), že si Odell Beckham pořídil nové velice silně customizované auto v barvách Clevelandu Browns. Jak se vám líbí? Mě vůbec. A mimochodem, ta vysouvací postavička Odella na místě, kde obvykle bývá anděl Rolls-Roycu, je sice cool. Ale neměla by být v barvách Giants, v jejichž dresu onen magický catch zaznamenal? Ale to by vypadalo nepatřičně, že?

Máte-li rádi moje články, neváhejte mě v tom podpořit jednorázově nebo pravidelně. Díky posílám těmto štědrým dárcům: Dominik Kiss, Vladimír Kurák, Jakub Krejčíř, Kamba, Zdeněk Bureš, Tomáš Cmorik, Pavel Sysel.

zdroje: NFL Gamepass, espn.com, nfl.com, si.com, theringer.com, nbcsports.com, twitter, youtube