Kenny Golladay
WR Kenny Golladay

Posily z volných hráčů

Větší porce trhu s volnými hráči už je za námi. Respektive, to důležité už se událo, velké peníze byly rozdány. Od teď už to bude spíše paběrkování. Co Giants, jak se toho účastnili, co ztratili, co získali?

Na úvodík připomenu pozice, které Giants potřebovali vyřešit nejurgentněji: WR, pass rush, CB, OL. Je jasné, že něco bude muset počkat na draft.

Zároveň tu byl velký otazník nad vlastními hráči s končící smlouvou a to očekávané se událo. DT Dalvin Tomlinson dostal pořádný nášup v Minnesotě, Giants tomu jednoduše nemohli finančně konkurovat a tak tohoto skvělého run stoppera ztrácí.

Došlo k tomu i z důvodu preference udržení DE Leonarda Williamse, který nejprve inkasoval franchise tag a potom podepsal nový kontrakt.

Re-podpisy

DE Leonard Williams (3 roky, 63 milionů, 45 m. plně garantovaných)

Technicky ne posila (jak slibuje titulek článku), ale neméně důležitý podpis vlastního hráče. Letos byl naším nejlepším pass russherem a chápu prioritu, kterou mu GM dal. Takové hráče potřebujeme a vzhledem k jeho loňským výkonům bylo jasné, že to nebude levné. Oproti původními franchise tagu smlouva umožňuje rozložení peněz ke konci kontraktu a tím pádem úlevu pod platovým stropem pro letošek. To je dobrý koncept při předpokladu, že za rok zase poroste. No uvidíme.

Za mě, jednoznačně dobrý podpis.

⭐⭐⭐

Podpisy

Giants nemají příliš mnoho prostoru na rozdávání, takže krom jedné velké ryby to byl vesměs lov příležitostí a paběrků. Když něco klapne, bude to fajn.

Jednotliví hráči jsou sepsáni chronologicky, tak jak k jejich podpisu došlo, nic víc v tom nehledejte.

WR John Ross (1 rok, 2.5 milionu, 1 m. garantovaný)

Hráč číslo 9 draftu 2017 tomuto hypu nikdy nedostál. Jeho rekordní 40m sprint (4.22s) během combine ho vystřelil nahoru, ale řekněme si na rovinu, že nikdy neměl být vybrán tak vysoko. Během 4 let v Cincinnati si připsal pouhopouhých 51 zachycených passů a zranění jej limitovala na 27 odehraných utkání.

Tak co s ním? Když to klapne, Giants získají hráče, který dokáže protáhnout a ohrozit obranu do hloubky. Když to neklapne, nic moc se neděje, žádné drama ani horentní peníze. Za mě, dobrý tah s malým rizikem.

⭐⭐

RB Devontae Booker (2 roky, 6 milionů, 2 m. garantované)

Ehm, proč? Takováhle smlouva pro náhradního running backa? Kterému je 29 a hvězda to rozhodně není. Nechápu. Tedy, abych to uvedl na pravou míru. Rozumím snaze získat dobrého náhradníka za záda Saquon Barkleymu. Rozhodně to není nic proti Bookerovi, který má své kvality a je i dobrý special teamer. Bohužel Wayne Gallman v plánech Giants nejspíše nefiguruje a hádám, že hledá lepší roli a peníze jinde.

Jenže takových RB jako je Booker najdete na trhu bezpočet a rádi přijmou minimální žold. Giants nejsou v situaci, kdy by měli alokovat takové peníze do pozice náhradníka. Proti komu tady vlastně přihazovali? Proti sami sobě. To je krok vedle.

😕

DE Ifeadi Odenigbo (1 rok, 2.5 milionu)

Draftovaný Minnesotou v sedmém kole, na kontě má 3.5 sacku vloni, 7.5 sacku rok předtím. Poměrně low-cost hráč do rotace na kraji defenzinví lajny. Může jedině překvapit. Dobrý tah.

⭐⭐

QB Mike Glennon (1 rok, 1 milion)

Tak tu máme nového backup QB, pro následující sezónu jím bude Mike Glennon. Poměrně dobře známý hráč, který měl pár šancí na starting spot v Tampě a v Chicagu, ale ani jednou to nedokázal pevně uchopit. Jako levný náhradník si však práci jistě najde, on tam moc rozdíl oproti loňsku (Colt McCoy) není. Doufejme, že na hřišti jej neuvidíme.

TE Kyle Rudolph (2 roky, 12 miliónů)

Zajímavý podpis, Rudolph je velice solidní tight end, dynamický pass catcher a obstojný bloker. Ve 31 letech už to není žádné terno, ale troufnu si říct, že Giants získali velmi dobrého hráče. Za poslední roky nedropnul jediný pass (však víme) a na kontě má nejeden akrobatický touchdown.

Otázka je, zdali to něco znamená pro budoucnost Evan Engrama. Troufnu si tvrdit, že kdyby někdo nabídnul draft pick …

⭐⭐

LB Reggie Ragland (1 rok, 1 milion)

Přinejlepším průměrný inside linebacker má za sebou vysoký draft profil, který ale nenaplnil. Kariéru mu trochu zkomplikovalo zlé zranění. Má však zkušenosti a v Giants bude bojovat o místo a snapy po boku Blake Martineze.

WR Kenny Golladay (4 roky, 72 milionů, 40 m. garantovane)

Tak tady je ta velká ryba. Giants ulovili tolik potřebného WR1, nějaký pořádný cíl pro Jonese na perimetru. Golladay by to měl splňovat. V Detroitu si v sezónách 2018 a 2019 připsal vždy přes 1000 nachytaných yardů a nejeden náročný catch. Ročník 2020 měl bohužel poznamenaný zraněním a odehrál jen 5 zápasů. I proto ten jeho podpis chvíli trval a Giants si ho napřed pozvali na několika denní návštěvu, aby si proklepli jeho zdraví, ale i zjistili trochu více kolem jeho osoby a charakteru. Zdá se, že otázky byly zodpovězeny, protože ta smlouva pro něho je pořádná nálož. Zvláště v době snižování platového stropu.

Teď bude na něm, aby dostál očekáváním. Ta se ale zvyšují nejen pro něho. Ale pro celý útok Giants. Dost výmluv. Teď se bude muset skórovat a vyhrávat. Golladay rozhodně má kvality, aby tomu pomohl. Cena je vysoká, ale to se dalo čekat. Dostojí tomu? Čas ukáže.

⭐⭐⭐

CB Adoree Jackson (3 roky, 39 milionů)

A další velká ryba. Až je mi trochu záhadou, jak je to možné. Jackson patří mezi top man-to-man cornerbacky NFL a nechal se do Giants zrekrutovat některými bývalými spoluhráči (čti Logan Ryan). Šťavnatá smlouva samozřejmě také pomohla. Opravdu to není málo, ale Giants druhého krajního cornerbacka opravdu potřebovali. Zdravý Jackson je nesmírně atletický hráč, který svého recievera jen tak nepustí. A elitní corneři nebývají zadarmo.

Až je skoro záhadou, že jej Titans tak jednoduše propustili. Údajně tam byli nějaké drobné neshody ohledně jeho zranění, kdy tým chtěl, aby už nastoupil, ale on se necítil být ready. No to by měl hráč vědět nejlíp. Jak to přesně byl,o se nedozvíme, ale Giants mají pod koučem Judgem týmovou kulturu nastavenou dostatečně dobře na to, udržet si pořádek.

⭐⭐⭐

Zamyšlení

Kde na tohle všechno Giants vzali peníze. Inu pod platovým stropem už jim opravdu mnoho nezbylo a to je ještě většina těch velkých smluv strukturována na poměrně malou zátěž v prvním roce. Giants stejně jako mnoho jiných týmů vsází na to, že za rok zase po roste. Ale to teď neřešme. Radujme se ze skvělých posil na posty, které nás tlačily. To je báječné. Nevýhodu bych viděl snad jen v přístupu top-heavy. Jinak řečeno, spoléháme na několik špičkových hráců, které platíme vysoko, zatímco hloubka kádru na pozicích může trpět. Pár zranění a je to v kýblu.

Ale rozhodně není třeba litovat. Naopak, jsem rád, že Giants jdou all-in, dokud je Daniel Jones pod nováčkovským kontraktem. Už není na co čekat a pořád jen ten tým přestavovat. Teď je potřeba začít vyhrávat. Trenérský tým je sladěný a stabilní, jádro týmu pohromadě. Pojďme do toho.

Nemažu si med kolem pusy. Samozřejmě. Giants jsou 6-10 tým. Ale nic menšího než boje o playoff už teď nebudou stačit. Posílilo se, a tak je potřeba to reflektovat na hřišti. Samo sebou, hodně se vsází na Jonese, že třetí rok v lize, s lepším supportem, udělá krok dopředu. No, na tom bude i záviset osud GM Gettlemana, který vsadil hodně vysokou kartu.

Výhoda pořešení několika bolavých pozic také otevírá více dveře možnostem na draftu. Giants stále potřebují posílit ofenzivní lajnu a pass rush asi ze všeho nejvíc, ale už to nebudou jen mock drafty plné wide receiverů na pozici 11. I to je stále ve hře, ale může se jen čekat, kdo kvalitní spadne a nekoukat tolik na pozici.

Tak hodně štěstí týme.

zdroje: giants.com, nj.com/giants, bigblueview.com, twitter